تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

در سفر چه لباسی بپوشیم؟

لباس‌های سفر با توجه به نیاز، زمان، فصل و مقصد متفاوت خواهد بود. سفر گونه‌های مختلفی دارد؛ بعضی از سفرها کاری و تجارتی هستند و گروهی دیگر، سفرهایی هستند که انسان برای کسب لذت، تجربه، آموزش و آرامش به آن می‌رود. به طور کلی نکاتی وجود دارد که اگر حواس‌تان به آن‌ها باشد انتخاب مناسبی برای لباس سفرتان خواهید داشت. ادامه مطلب این نکات کاربردی را به شما می‌گوید.

همیشه به یاد داشته باشید که شما برای رهایی از روزمرگی و کسب لذت از آثار تاریخی و طبیعی به سفر می‌روید. پس دغدغه لباس‌های‌تان را برای سفر نداشته باشید. اگر شما به‌قصد لذت و تعالی روح به سفر می‌روید، نیاز به مدل یا برند خاصی از پوشاک نخواهید داشت.

 

تورهای داخلی

 

این کفش کفش‌های

لباس مسافرتی

توصیه‌هایی برای سفر

 

در هوای گرم:

بســیار ضروری است که بدن را در خنک‌ترین حالت ممکن نگهدارید تا از گرمازدگی جلوگیــری کنید. تابش مســتقیم آفتاب بر بدن به مدت طولانی باعث آفتاب‌سوختگی، آفتاب‌زدگی و کم آب شــدن بدن می‌شود و غده‌های عرقی پوست برانگیختــه و دردناک می‌شوند و دیگر نمی‌توانند عرق را به‌خوبی دفع و تبخیر کنند. برای چنین هوایــی پارچه‌هایی را انتخاب کنید که بدن شــما به‌خوبی در زیر آن‌ها بتواند تنفس کند. تنها در این صورت بدن خنک می‌ماند و بدن شما از نور مستقیم آفتاب محافظت می‌شود. آب بنوشید و همیشه کلاه لبه‌دار به سر داشته باشید.

برای سفر در طبیعت بهترین بالاپوش برای شما تی‌شرت است. به دو دلیل سعی کنید از ‌تی‌شرت‌های آستین‌بلند استفاده کنید.

 1. راحت‌تر لوله شده و کمتر فضا اشغال می‌کند.
 2. دست شمارا در برابر اشعه‌های مضر آفتاب محافظت می‌کند.

یادآوری: در طبیعت، در هوای گرم نیز یک‌دست لباس گرم همراه داشته باشید.

برای سفر در طبیعت بهترین بالاپوش، تی‌شرت آستین بلند است.

در هوای ســرد:

بایــد توجه خاصی بــه لایه‌های لباس‌های خود داشــته باشــید. از یک‌لایه زیرین بســیار سبک اســتفاده کنید که فقط رطوبت بدن شما را جذب کند. لایه‌های متعدد عایق و گرم را روی لایه زیرین بپوشید و در آخرین لایه، پوشاکتان بادگیر و ضد آب باشــد. نکته مهــم در این لباس‌ها آن اســت که وقتی دما تغییر می‌کند، بتوانید تعداد لایه‌ها را تغییر دهید.

تذکر: پلیور و البسه‌ای ازاین‌دست، حتی در زمستان، پوشاک مناسبی برای سفر نیستند.

لایه‌ای لباس پوشیدن یکی از نکات مهم سفر در هوای سرد است.

پوشاک مخصوص هوای بارانی:

بــارش نابهنگام می‌تواند در هر موقعیت و در هرجایی اتفاق بیفتد و یک بارش کوتاه، اما شــدید نیز می‌تواند مشکلات بسیار زیادی برای شما ایجاد کند. بهترین پوشــاک در این مواقع آن‌هایی هستند که از مواد قابل‌تنفس و ضدآب ساخته‌شده‌اند. این مواد اجازه خروج رطوبت را از داخل به خارج می‌دهد. در چنین هوایی، همیشــه تجهیزات مخصوص باران را به همراه خود داشــته باشید و مطمئن شوید که در مواقع ضروری می‌توانید سریعاً به آن دسترسی پیدا کنید. راحتی و ناراحتی شما در سرعت دسترسی به تجهیزاتتان است.

یکی از پیشنهادات لباس در روزهای بارانی پانچو است.

کفش:

چنــد عامل خاص تعیین‌کننده کفش مناســب برای شماســت. مورد اول بسته به نیاز شخصی شما مثل سایز پای شما است. همیشه باید اول نوع سفر و میزان پیاده‌روی که خواهید داشت را در نظر بگیرید و مورد آخر هم قیمت است. قیمــت کفش‌ها از طیف بســیار ارزان تا بســیار گــران متغیر اســت. به این موضــوع نیز دقت کنید که اگر قرار اســت زمان زیادی را در طبیعت به ســر ببرید بهتر است مقدار هزینه بیشتری برای کفش‌ها صرف کنید تا آســایش و راحتی بیشــتری داشــته باشید.

نکات پوشاک سفر

 • لباس‌هایی را که برای سفر انتخاب کرده‌اید را به ترتیبی که احتمال می‌دهید آن‌ها را بپوشید از بالا به پایین در چمدان خود قرار دهید.
 •  شما در سفر نیازی به وسایل تزییناتی (مخصوصاً خانم‌ها) ندارید. همراه داشتن اشیاء زینتی در سفر، صرفاً برای شما بار روانی خواهد داشت.
 • اگر راهی یک سفر هفت‌ روزه‌اید، شما برای هرروز یک دست لباس نیاز ندارید، می‌توانید غیر از لباس‌هایی که بر تن دارید، 2 دست لباس اضافه همراه خود ببرید، در صورت کثیف شدن، می‌توانید خودتان آن‌ها را بشویید.
 • سعی کنید در سفرهای‌تان به طبیعت با لباس‌هایی روشن و شفاف باشید.
 • بسته به سفر خود لباس بردارید، ممکن است در یک سفر یک‌روزه به دلیل اینکه در مسیر رودخانه دارید و امکان خیس شدنتان زیاد است نیاز به دو دست لباس داشته باشید، اما در سفر دوروزه‌ای که به جنگل دارید، یک دست لباس اضافه نیز کافی باشد.
 • اگر سفرتان رسمی و تجاری نیست، هیچ‌گونه نیازی به لباس‌های رسمی ندارید، علاوه بر اینکه این‌گونه لباس‌ها زودتر در چمدان شما چروک می‌شوند.
 • سعی کنید در طبیعت کلاه به سر داشته باشید.
 • اگر اقامت‌تان در هتل است، شما می‌توانید به‌راحتی لباس‌های خود را بشویید و نیازی به حجم بالای لباس ندارید.

برای کمتر جا گرفتن لباس در کوله یا چمدان آن‌ها را لوله کنید.

حرف آخر

لباس‌های اضافی باید متناسب هر فصل انتخاب شوند. یک‌لایه اضافی لباس‌زیر می‌تواند، گرمای باارزشی برای شما تولید کند و درعین‌حال وزن زیادی هم به کوله‌پشتی اضافه نکند. هم‌چنین عاقلانه است که یک کلاه اضافی هم با خود داشته باشید، چرا که این وسایل، گرمای بیشتری در مقایسه با دیگر لباس‌ها تولید می‌کنند. برای آشنایی با سایر تجهیزات مورد نیاز برای سفر پیشنهاد می‌کنیم مطلب وسایل مورد نیاز کمپینگ یک شبه را مطالعه کنید.

 1399/11/07 | کد مطلب: 2524
برچسب‌ها: نکات سفر
حامد احمدی

کارشناس ادبیات، کارشناس ارشد گردشگری، علاقمند به سفر و طبیعت


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


 • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
 • متن
 • نام
 • ایمیل
neda
1394/02/27 13:42
عالی بود
پاسخ دهید...
azar
1394/01/19 10:07
ممنون اگر لباس رنگي و شادو عينك هم مي نوشتين هم خوب است
پاسخ دهید...
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.