تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

تخت جمشید برنده نظرسنجی Tripadvisor

تخت جمشید برنده نظرسنجی سایت موسسه Tripadvisor در سال 2014 شد. Tripadvisor از بزرگ‌ترین موسسه‌های گردشگری جهان است که در 42 کشور فعالیت دارد. این موسسه هر سال پس از نظرسنجی از گردشگران در سراسر جهان، گواهینامه جشن مهمان‌نوازی را به یکی از بناهای تاریخی اعطا می‌کند.

مسعود رضایی منفرد» مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید در این رابطه گفت: بر اساس نظرسنجی این موسسه بین‌المللی گردشگری از گردشگران خارجی، مجموعه تخت جمشید بیشترین رأی و گواهینامه برتری سال 2014 را به خود اختصاص داده است.

Tripadvisor از بزرگ‌ترین موسسه‌های گردشگری جهان است که در 42 کشور فعالیت دارد.

 پارسه یا پرسپولیس نام یکی از شهرهای باستانی ایران است که طی سالیان پیوسته، پایتخت باشکوه و تشریفاتی پادشاهی ایران در زمان امپراتوری هخامنشیان بوده است. در این شهر باستانی کاخی به نام تخت جمشید وجود دارد که در دوران زمامداری داریوش بزرگ، خشایارشا و اردشیر اول بنا شده است و به مدت حدود 200 سال آباد بوده است. در نخستین روز سال نو گروه‌های زیادی از کشورهای گوناگون به نمایندگی از ساتراپی‌ها یا استانداری‌ها با پیشکش‌هایی متنوع در تخت جمشید جمع می‌شدند و هدایای خود را به شاه پیشکش می‌کردند.

www.dalahoo.com

در سال 518 پیش از میلاد بنای تخت جمشید به‌عنوان پایتخت جدید هخامنشیان در پارسه آغاز گردید. بنیان‌گذار تخت جمشید داریوش بزرگ بود، البته پس از او پسرش خشایارشا و نوه‌اش اردشیر یکم با گسترش این مجموعه به گسترش آن افزودند. بسیاری از آگاهی‌های موجود که در مورد پیشینه هخامنشیان و فرهنگ آن‌ها در دسترس است به خاطر سنگ‌نبشته‌ها و فلز نوشته‌هایی است که در این کاخ‌ها و بر روی دیواره‌ها و لوحه‌ها آن حکاکی شده است. سامنر برآورد کرده است که دشت تخت جمشید که شامل 39 قرارگاه مسکونی بوده، در دوره هخامنشیان 43٬600 نفر جمعیت داشته است. باور تاریخدانان بر این است که اسکندر مقدونی سردار یونانی در 330 پیش از میلاد، به ایران حمله کرد و تخت جمشید را به آتش کشید و احتمالاً بخش عظیمی از کتاب‌ها، فرهنگ و هنر هخامنشی را با این کار نابود نمود. بااین‌حال بقایای این مکان هنوز هم برپا است و باستان شناسان از بقایای آن نشانه‌های آتش و هجوم را بر آن تأیید می‌کنند.

این مکان از سال 1979 با شماره 114، یکی از آثار ثبت‌شده ایران در میراث جهانی یونسکو است.

گفتنی است میراث جهانی یونسکو (به انگلیسی به مجموعه مکان‌های فرهنگی و یا طبیعی ثبت‌شده در سازمان جهانی یونسکو مانند جنگل، کوه، آبگیر، صحرا، بقعه، ساختمان، مجموعه و یا شهر گفته می‌شود که به‌صورت فهرستی توسط کمیته میراث جهانی یونسکو همه‌ساله برگزیده‌ شده‌اند.

سایت‌هایی که در این فهرست قرار می‌گیرند بر اساس کنوانسیون حفاظت از میراث جهانی فرهنگی و طبیعی‏ متعلق به تمام انسان‌های زمین، فارغ از نژاد، مذهب و ملیت خاص، محسوب می‌شوند و دولت‌ها موظف به حفظ و نگهداری این آثار هستند.

منبع: خبرگزاری میراث فرهنگی1394/01/25 | کد مطلب: 2564
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
حامد احمدی

کارشناس ادبیات، کارشناس ارشد گردشگری، علاقمند به سفر و طبیعت


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.