تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

باغ - کاخ شاپوری شیراز

در منطقه‌ مرکزی شیراز، در‌ محله‌ قدیمی «انوری»، باغ - کاخ 80 ساله‌ «شاپوری» قرار دارد. باغی که از نوروز سال گذشته یکی از نقاط گردشگرپذیر استان فارس محسوب می‌شود. این باغ در قدیم یک ملک خصوصی و مکان زندگی تاجر سرشناس شیرازی «عبدالصاحب شاپوری» بوده که برای استفاده‌ شخصی او و خانواده‌اش بین سال‌های 1310 تا 1315 با طراحی و اجرای «ابوالقاسم مهندسی» (معمار نامدارشیرازی) ساخته شده است.

تور شیراز

کاخ - باغ «شاپوری»، مانند دیگر باغ‌های ایرانی در آن زمان، جنبه‌ کارآیی، پویایی و سود‌دهی داشته است. وجود شمار زیادی درخت میوه، مانند نارنج و انار، داشتن این جنبه از عملکرد باغ‌های ایرانی را در آن نمایان می‌کند. اما این باغ از این نظر هم ارزش دارد که نشا‌نگر شیوه‌ زندگی، سبک و سلیقه‌ یکی از افراد سرشناس در 80 سال پیش است.

از بازمانده‌های تاریخی با ارزش باغ، به بنای آن، که حدود 80 سال قدمت دارد، و حوض میانی باغ به‌ شکل یک گل پنج‌پر می‌توان اشاره کرد. دو هزار متر مربع از این باغ، که کلا حدود چهار هزار متر مربع مساحت دارد، به بنا و راه‌های باغ و بقیه به پوشش گیاهی اختصاص داده شده است.

www.dalahoo.com

باغ شاپوری نمونه‌ سبک باغ‌سازی اوایل دوره‌ پهلوی است که در آن به‌تدریج اندیشه‌ باغ‌سازی ایرانی با اندیشه‌های اروپایی درهم آمیخت و سبک باغ‌سازی ایرانی اصیل به‌ دست فراموشی سپرده شد.

طرح باغ شاپوری یک طرح کاملا غیرایرانی است، زیرا برخلاف اصول رایج طراحی تا پیش از این دوره ساخته شده که حوض میانی این محوطه در یک شکل مستطیل هم‌راستا با ورودی باغ و ورودی کاخ مرکزی ساخته می‌شد و در نتیجه، مسیرهای دسترسی به موازات این امتداد در دو طرف حوض به‌ وجود می‌آمدند. در این باغ، حوض اصلی به یک گل پنج‌پر تبدیل شده است و ارتباط مبادی ورودی از طریق مسیرهای منحنی اطراف حوض، که به‌ منظور دسترسی آسان با ماشین طراحی شده‌اند، تغییر کرده‌اند.

در طرح باغ شاپوری اثری از شکل چهارباغ و تقسیمات مربعی باغ به‌ چشم نمی‌خورد. در نتیجه، درخت‌کاری باغ نیز متأثر از طرح چهارباغ نیست. حرکت آب در باغ در جوی‌های مسیر رسیدن آن به حوض‌های باغ به‌ طور کلی دیده نمی‌شود. گشودگی محور دید باغ نیز کاملا متأثراز اندیشه‌های اروپایی است. درختان میوه مانند نارنج و انار حضوری غالب دارند و در عکس‌های قدیمی، گل سرخ و شمعدانی را می‌توان دید. حضور آب و آب‌نما در میان کرت محل قرارگیری کوشک باغ و اندازه‌ تقریبی آن شبیه باغ‌های ایرانی است. کوشک باغ در یک‌ سوم محور طولی قرار گرفته است. همچنین این باغ مانند باغ‌های ایرانی توسط دیوار محصور شده است و در سردر ورودی آن، حوض آبی قرار دارد که در سایر باغ‌های ایرانی نمونه‌ آن دیده می‌شود.

www.dalahoo.com

این بنا جزو نخستین بناهایی است که با رویکرد آزادانه به معماری در آن سال‌ها طراحی شده است. تا دهه‌ 70، این کاخ جایگاه سکونت خانواده‌ شاپوری بود. چند سالی این مجموعه متروک ماند تا سرانجام، در سال 1378، این مجموعه‌ ارزشمند توسط سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خریده شد و بین سال‌های 1387 تا 1390 بهسازی این کاخ به‌وسیله‌ بخش خصوصی انجام و از نوروز 1391 برای بازدید گردشگران و مسافران نوروزی آماده شد.

منبع:ایسنا1391/12/18 | کد مطلب: 626
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی

گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:تور مرتبط با این موضوع کدام است؟
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.