تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

بایدها و نبایدهای سفر کردن در دوران بارداری

اولین خبر خوش: هدیه همسر شما برای روز تولدتان مسافرت به نقطه‌ای خوش آب و هواست. دومین خبر خوش: شما باردار هستید و به‌ زودی صاحب فرزند خواهید شد. اما چند لحظه صبر کنید! شاید بارداری و مسافرت باهم جور درنیایند و شما مجبور شوید از هدیه تولدتان بگذرید. آیا در زمان بارداری می‌توان سفر کرد؟ در این مطلب بخوانید:

تور رایگان استانبول‌گردی

سفر در سه‌ ماهه اول بارداری

همه‌ چیز به خود شما و وضعیت بدنی‌تان بستگی دارد. برخی احساس تهوع و خستگی می‌کنند. برخی دیگر سرحال مثل قبل از بارداری‌شان هستند. بهترین کار این است که به وضعیت بدنی خود توجه کنید. مسافرت‌های طولانی‌مدت با اتومبیل برای شما مناسب نیست چون احتمال سقط ‌جنین را افزایش می‌دهد. در ضمن در این سه ماه شما نباید هرگز وسایل سنگین مثل چمدان را بلند کنید. ورزش، پیاده‌روی زیر نور آفتاب و خوردن غذاهای بیرون برای شما ممنوع است.

مسافرت‌های طولانی‌مدت با اتومبیل برای شما مناسب نیست چون احتمال سقط ‌جنین را افزایش می‌دهد.

سفر در سه‌ماهه دوم بارداری

شما حالت طبیعی دارید و در سلامت کامل به سر می‌برید، پس می‌توانید به‌ راحتی به مسافرت بروید، شنا کنید، راه بروید، برای خرید پاساژها و مراکز خرید را بگردید و از سفرتان لذت ببرید.

سفر در سه ماهه سوم بارداری

شما احساس خستگی شدیدی خواهید کرد. بهتر است سفر را فراموش کنید و در خانه باشید تا اگر وضعیتی ضروری پیش آمد بتوانید به اورژانس مراجعه کنید. از ماه هشتم به بعد هم ترجیحاً در خانه بمانید و استراحت کنید.

کنار دریا می‌روید؟

به هیچ عنوان نمی‌توان فواید آب را برای زنان باردار انکار کرد. آب‌تنی در آب دریا نیز به دلیل داشتن ید و فعال کردن متابولیسم بدن و سوزاندن چربی‌ها برای زنان باردار بسیار خوب است. آب کمک می‌کند تا شما احساس سبکی کرده و سنگینی شکم خود را برای لحظاتی فراموش کنید. اگر احساس اضطراب دارید، آب دریا بهترین داروست و می‌تواند شما را آرام کند.

اگر از شنا در آب خوش‌تان نمی‌آید، کنار ساحل راه بروید و اجازه دهید شن و ماسه و آب دریا پاهای‌تان را لمس کند. اگر به دریا یا استخر می‌روید، سعی کنید کمی شنا کنید. این کار سبب کاهش درد مفاصل و پرینه خواهد شد. شنا برای کمر و پهلوها بسیار توصیه‌شده است. حتی می‌توانید زیر آب بروید و کمی نفس‌تان را نگه‌دارید. این کار تمرین خوبی است که به بهبود تنفس شما حین زایمان کمک خواهد کرد.

آب‌تنی در آب دریا نیز به دلیل داشتن ید و فعال کردن متابولیسم بدن و سوزاندن چربی‌ها برای زنان باردار بسیار خوب است.

می‌خواهید شنا کنید؟

مراقب آب سرد و مکان‌های عمیق باشید. هرگز آن‌قدر شنا نکنید که خیلی خسته شوید و مراقب ضربات آب هم باشید چون ممکن است سبب جدا شدن جفت شود.

سفر خارجی می‌روید؟

در زمان بارداری به شرطی می‌توانید به مسافرت خارج از کشور بروید که به برخی قوانین ساده احترام بگذارید:

 • به کشورهایی سفر کنید که شرایط بهداشت خوبی دارند و بیماری خاصی شما را تهدید نمی‌کند. زیرا تزریق برخی واکسن‌ها در زمان بارداری مجاز نیست.
 • حداکثر تفاوت زمانی بین کشور شما و کشوری که قصد سفر به آنجا را دارید نباید بیش از ۴ ساعت باشد.
 • آب‌تنی در دریاچه‌های آب گرم طبیعی مجاز نیست و درصورتی‌که به شنا و آب‌تنی می‌روید باید به‌طور مرتب دوش بگیرید تا خطر هر نوع بیماری باکتریایی از شما دور شود.
 • مراقب پشه‌ها باشید. لباس بلند بپوشید و دستکش دست کنید.
 • به‌ طور مرتب آب‌معدنی بنوشید و غذاهای خام مصرف نکنید.

با ماشین یا قطار یا هواپیما؟

در سه‌ماهه نخست بارداری بهتر است با خودرو به مسافرت نروید زیرا حرکات ماشین سبب خسته شدن و کمردرد شما می‌شود و احتمال سقط را افزایش می‌دهد. از سوی دیگر در سه ماه نخست به‌‌هیچ‌‌وجه خود به‌ تنهایی نباید با خودرو مسافرت بروید زیرا عکس‌العمل زنان باردار کندتر از دیگران است و احتمال تصادف افزایش می‌یابد. در صورتی که مجبورید با خودرو سفر کنید، بالشتکی پشت کمرتان بگذارید و هر ۲۰۰ کیلومتر توقف کرده و کمی راه بروید تا پاهای‌تان ورم نکند.

کمربند ایمنی را هم به‌ گونه‌ای ببندید که قسمت بلند آن بالای شکم و نوار پایینی آن زیر شکم‌تان قرار بگیرد. در مورد قطار باید گفت که قطارهای سریع‌السیر که حرکت کمتری دارند بهترین انتخاب هستند؛ اما در مورد هواپیما سفر با هواپیما تا ماه هفتم و حتی هشتم با برخی آژانس‌های هوایی امکان‌پذیر است. البته اکثر آژانس‌ها پیش از پرواز از شما یک گواهی پزشک می‌خواهند که تاریخ زایمان شما دقیقاً روی آن مشخص باشد.

اگر با هواپیما سفر می‌کنید، به‌ اندازه کافی آب بنوشید. بدن یک زن باردار در هر ۵ ساعت پرواز به یک لیتر آب نیاز دارد.

آخرین توصیه‌ها

 • هنگام عبور از گیت‌های امنیتی نگران نباشید. اشعه این اماکن برای جنین شما مشکلی پیش نمی‌آورد.
 • چه در خودرو، چه قطار و چه هواپیما سعی کنید مدت زیادی به حالت نشسته نباشید. هر از چند گاهی بلند شوید و قدمی بزنید تا پاهای‌تان ورم نکند.
 • اگر با هواپیما سفر می‌کنید، به‌ اندازه کافی آب بنوشید. بدن یک زن باردار در هر ۵ ساعت پرواز به یک لیتر آب نیاز دارد.

منبع: گروه سلامت پرشین پرشیا

تور با ماشین شخصی1398/03/01 | کد مطلب: 2397
حامد احمدی

کارشناس ادبیات، کارشناس ارشد گردشگری، علاقمند به سفر و طبیعت


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


 • به اشتراک بگذارید:
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
 • متن
 • نام
 • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.