تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

برج کاشانه بسطام

برج کاشانه از بناهای کهن و دیدنی شهر بسطام به‌شمار می‌رود. معماری چند وجهی برج همراه با گچ‌‌بری‌های زیبا و خط نوشته‌های عربی روی دیوار‌ه‌های ساختمان، آن را به یک جاذبه‌ی تماشایی تبدیل کرده است.

بنای تاریخی برج بسطام در جنوب شهر بسطام و مجاورت مسجد جامع این شهر قرار گرفته است. بسطام شهری تاریخی در شمال شهرستان شاهرود است.

از تاریخ ساخت برج کاشانه اطلاعات صحیحی در دست نیست. اهالی شهر بسطام معتقدند، این بنا آتشکده زرتشتیان در دوره‌های قبل از اسلام بوده است. ولی به عقیده‌ برخی از خاورشناسان، از جمله آندره گدار، این برج از آثار غازان‌خان مغول است و اسم اصلی آن «غازانه» بوده و به مرور زمان به «کاشانه» تغییر نام داده است. بسیاری از تحقیقات نشان می‌دهند این ساختمان آتشکده شهر بسطام بوده که در دوره‌های بعد از اسلام از آن برای دیده‌بانی شهر استفاده می‌شده است. www.dalahoo.com

از نظر معماری ارتفاع برج از بیرون 20 متر و ار داخل 24 متر است. بنای این سازه، 60 وجهی است که به اعتقاد بعضی از کارشناسان در آن دوره از آن به عنوان یک تقویم خاص استفاده می‌شده است. دقت و ظرافتی که در ساخت این بنا به کار گرفته شده هر تماشاگری را شگفت‌زده می‌کند.

در بالای برج دو حاشیه‌ با آجرهای بزرگ وجود دارد که بر روی آن نوشته‌هایی به‌ چشم می‌خورد. در ضلع جنوب غربی، روی یک آجر، جمله «بسم الله الرحمن الرحیم» با خط ثلث زیبا و خوانایی نوشته شده است.

www.dalahoo.com

آجرهایی که در قسمت بالای این برج به کار رفته با آجرهای ساختمان برج متفاوت است و این حاکی از آن است که سقف آن به مرور زمان فرو ریخته و در دوره‌های بعدی تعمیراتی در آن انجام شده است. درب ورودی برج از داخل مسجد جامع و مجاور محراب مسجد قرار گرفته است. قبل از ورود به برج کاشانه، دالان کوچکی وجود دارد که سه طرف آن گچ‌بری شده و در اطراف و بالای دالان، آیةالکرسی و در دو طرف دیگر عباراتی به زبان عربی به چشم می‌خورد.

www.dalahoo.com

در وسط این برج نیز، چاه بسیار عمیقی وجود دارد. برای رسیدن به بالای برج کاشانه باید از پله‌های بسیار کوچک و راهروی تاریک داخل آن عبور کنید. اگر به تماشای این بنای دیدنی رفتید، توصیه می‌کنیم بالا رفتن از پله‌های برج را از دست ندهید. برج کاشانه در سال 1310 به شماره 69 در فهرست آثار تاریخی ایران ثبت شد.1394/04/01 | کد مطلب: 2685
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی

تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:تور مرتبط با این موضوع کدام است؟
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
علی
1394/04/02 11:10
ما نفهمیدیم بالاخره اسمش چی شد؟ برج کاشانه، برج غازانه یا برج بسطام؟
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1394/04/04 17:31
به هر ۳ نام معروفه این برج
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.