تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

قونیه

دیدار با مولانا
46 رای شما هم امتیاز بدهید!
خبرم کن!
برای این مقصد در حال حاضر سفری وجود ندارد اما چنانچه علاقمند هستید می‌توانیم به محض اضافه شدن این سفر در بین سفرهای دالاهو به شما نیز خبر بدهیم!
نام
نام خانوادگی
تعداد
نفر
تلفن همراه
ایمیل
قونیه
دیدار با مولانا

«اگر علاقمندید سفری متفاوت در ترکیه را تجربه کنید، مشخصات سفر مورد نظر خود را برای ما ارسال کنید؛ همکاران ما در سریع‌ترین زمان ممکن برای مشاوره رایگان شما در مورد تورهای ترکیه تماس خواهند گرفت.»

درخواست تور ترکیه


آیا تور قونیه را برای سفر می‌پسندم؟

این شهر که به شعر و عرفان شهرت دارد، مرکز استان قونیه و هفتمین شهر بزرگ ترکیه است. نام قونیه تداعی کننده اشعار مولانا در ذهن هر ایرانی است. شهری که با قدم‌زدن در گذرهای آن آثار تاریخ و ادب و فرهنگ کشورمان را در موزه‌ها و مساجد و آرامگاه‌های شهری از کشور همسایه پیدا می‌کنید.

دیدنی‌های تور قونیه: مزار مولانا و موزه‌ آن

مولانا جلال‌الدین محمد بلخی شاعر قرن هفتم هجری در بلخ (خراسان) بدنیا آمد. پدر او بهالدین ولد، از بزرگان عالم عرفان محسوب می‌شد و به سلطان العلما مشهور بود. سلطان‌العلما در زمانِ کودکی جلال‌الدین محمد، به علت دشمنی شاه خوارزمشاهی، به همراه خانواده‌اش از بلخ به قونیه مهاجرت کرد. باغ گل رز قونیه از طرف شاه سلجوقی به سلطان‌العلما اهدا شد. آرامگاه مولانا و پدر او بر روی تپه‌ای باستانی به ارتفاع 1016 تقریبا به بلندای برجی 180 طبقه در قونیه قرار دارد. در حدود 750 سال پیش این آرامگاه به سبک معماری اسلامی زمان سلجوقیان و به دستور همسر یکی از شاهان آن دوره ساخته شده است. بعدها تعداد ساختمان‌های آرامگاه بیشتر شد بطوری‌که امروزه وسعت آرامگاه و موزه مولانا 18000 مترمربع است. گنبد سفالین فیروزه‌ای، نشانه‌ای است که از دور‌دست‌ها شما را به آرامگاه مولانا جذب می‌کند. جالب است بدانید آرامگاه مولانا در محل همان باغ گلی است که از دربار سلجوقی هدیه گرفته بودند.

در حدود 65 سال پیش مزار مولانا را «موزه مولانا» نام‌گذاری کردند. در گذر از حیاط موزه که با سنگ مرمر سنگ فرش شده به حوضچه‌هایی می‌رسید که «چشمه‌ی تزکیه» یا «شستشو»  نام دارند. اگر می‌خواهید براحتی به مزار مولانا برسید از میان درهای مختلف ساختمان، که پیش روی شماست در نقره‌ای رنگ را انتخاب کرده و از این قسمت وارد آرامگاه شوید. در قسمت‌های مختلف فضای داخلی آرامگاه می‌توانید آثار هنری حکاکی روی سنگ، منبت‌کاری خوشنویسی و نقاشی را ببینید. آرامگاه و موزه مولانا از مهمترین جاذبه‌های گردشگری قونیه هستند.

آرامگاه مولانا در قونیه.

رقص سماع در تور قونیه

رقص سماع قونیه رقصی عرفانی مختص صوفیان است. صوفیان این رقص را برای جدا شدن از خویشتن اجرا می‌کنند. مولانا رقص سماع را در آئین‌های صوفیان و دراویش جای داد. انگیزه اصلی رقص سماع را شمس تبریزی در مولانا ایجاد کرده بود. امروزه مهمترین رویداد رقص سماع، در جشنواره مولانا برگزار می‌شود. از حدود 60 سال پیش به طور رسمی به درویش‌ها اجازه داده شد، در موزه مولانا و در شهر استانبول مراسم رقص سماع را اجرا کنند. سالنی که برای اجرای رقص سماع برای آنها اختصاص داده شده بود، «هاجا پاشا» نام دارد. در موسیقی رقص سماع از ویولون، دف، سنج کوچک، دایره زنگی، گیتار، درام، فلوت و برخی ادوات موسیقی دیگر استفاده می‌شود. لباس «سماع‌زن‌ها» لباسی سفید و بلند به نشانه کفن است. کلاه بلندشان هم نمادی از قبر است. همه این موارد جذابیت دیدن این رقص را برای مخاطبین بیشتر کرده است. برای آشنایی بیشتر با این نوع رقص می‌توانید مطلب «درویش‌ های چرخان در استانبول» را بخوانید. مراسم زیبای رقص سماع در شهر قونیه هم اجرا می‌شود. این مراسم وقتی به رویداد شب اُروس یا عروس (مراسم بزرگداشت مولانا و تاریخ درگذشت او) در قونیه نزدیک می‌شود، به اوج خود می‌رسد. 

رقص سماع رقص عرفانی صوفیان است.

دیدنی‌های تور قونیه: تپه علاءالدین

تپه علاالدین تپه‌ای مصنوعی در قونیه است. این تپه در مرکز شهر قرار دارد. سابقه تاریخی آن به دوره سلجوقی بر می‌گردد. مناظر زیبای سرسبز و پر گل و همچنین بازدید از کاخ و مسجد تاریخی علاالدین موجب شده تپه علاالدین مقصد مهمی برای گردشگران باشد. لذت صرف چای و قهوه همراه با شیرینی‌های خوشمزه محلی قونیه در کافه و چایخانه‌های تپه علاالدین جذابیت سفر شما به قونیه را بیشتر خواهد کرد. در بخشی از این تپه کاخی قرار دارد که متعلق به شاهان سلجوقی بوده است. مسجد علاالدین با سبک معماری اسلامی خاص سلجوقی بنا شده است. قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین مسجد دوران سلجوقی مسجد علاالدین است.

دیدنی‌های تور قونیه: موزه‌های قونیه

یکی دیگر از جاذبه‌های مهم گردشگری در قونیه موزه باستان شناسی این شهر است. در این موزه اشیا به جا مانده از دوره‌های مختلف تاریخی قابل بازدید هستند.

موزه مردم نگاری در قونیه به نام موزه آنتوگرافی شناخته می‌شود. با بازدید از این موزه می‌توانید از لباس‌های اقوام ترکیه و همچنین سکه‌ها و سلاح‌های قدیمی ترکیه دیدن کنید.

موزه آتاترک در محل خانه آتاترک بنیانگذار کشور ترکیه قرار دارد، این موزه از جاذبه‌های گردشگری قونیه است.  

 موزه باستان شناسی قونیه، یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری در قونیه است.

دیدنی‌های تور قونیه: تربت و مسجد شمس تبریزی

مسجدی در قونیه وجود دارد که به "شمس مِکامی" یا جایگاه شمس معروف است. مردم معتقدند شمس قبل از دیدارش با مولانا از این مسجد دیدن کرده است. می‌گویند مقبره شمس تبریزی در این مسجد قرار دارد.

دیدنی‌های قونیه: مسجد سلطان سلیم

در همسایگی موزه مولانا مسجدی با نام سلطان سلیم وجود دارد که مربوط به دوران عثمانی است. این مسجد با معماری خاص خود گردشگران زیادی را جذب می‌کند.

دیدنی‌های قونیه: شهرهای زیرزمینی مخفی

شهرهای زیرزمینی بناهای دست‌کندی هستند که از مهمترین جاذبه‌های گردشگری قونیه محسوب می‌شوند. معمولا بیشتر شهرهای زیرزمینی بر اثر ناامنی بوجود آمده‌اند. این شهر زیر زمینی در 30کیلومتری کاراپینار قرار دارد و از بخش‌های مختلفی مثل محل عبادت، انبار، آسیاب، قبرستان و... تشکیل شده. دین مردم این شهرها مسیحیت بوده است.

رویدادهای مهم در تور قونیه

اگر قونیه مقصد سفر شماست؛ جالب است بدانید بیشتر وقت‌ها در قونیه جشنواره‌های مختلف فرهنگی برگزار می‌شود.

 «جشنواره بین المللی مولانا» و «رقص سماع (رقص صوفیان)»، مهمترین‌ رویداد فرهنگی قونیه است. این جشنواره در ماه دسامبر (آذر) برگزار می‌شود. در تور قونیه این مراسم دیدنی خواهد بود.

جشنواره‌ای که برای نویسندگان در ماه جولای (تیر و مرداد) در قونیه برگزار می‌شود؛ «جشنواره ملانصرالدین» نام دارد. قونیه در زمان برگزاری جشنواره ملانصرالدین میزبان نویسنده‌های زیادی است.

فستیوال بین‌المللی موسیقی رمزآلود قونیه این جشنواره در ماه سپتامبر(شهریور) در قونیه برگزار می‌شود.

«جشن سبای آرس» جشنواره‌ای است که در ماه دسامبر(آذر) مصادف با درگذشت مولانا در قونیه برگزار می‌شود. در این رویداد فرهنگی نمایش‌هایی با موضوع مولانا اجرا می‌شود که مورد استقبال گردشگران و مسافران تور قونیه قرار گرفته است.

مراسم رقص سماع در فستیوال مولانا.

برای آشنایی بیشتر با جشنواره و فستیوال‌های ترکیه پیشنهاد می‌کنیم مطلب «تقویم فستیوال های ترکیه و استانبول» را مطالعه کنید.

شکم گردی و غذاهای قونیه

غذاهای قونیه ترکیبی از گوشت (حلال) و سبزیجات است. در این مطلب سعی داریم شما را با غذاها و شیرینی‌های معروف قونیه آشنا کنیم.

لاهمِجون از غذاهای معروف قونیه و ترکیه است که ظاهری شبیه پیتزا دارد و از نان نازک و گوشت و مخلفات درست می‌شود. اگر همسفر تور قونیه هستید حتما این غذا را امتحان کنید.

جِزِریه ترکیب عجیبی از آب هویج، شکر و فندق است و در روی آن پودر نارگیل می‌ریزند.

دلمه برگ‌مو، دلمه گوشت، سوپ بامیه، کوفته، کباب بره، کباب تنور از دیگر غذاهای پرطرفدار در تور قونیه است.  

پاموک حِلوا پشمک‌هایی مثل پشمک‌های ایرانی است.

لاهمِجون از غذاهای معروف قونیه و ترکیه است که ظاهری شبیه پیتزا دارد.

 

فاصله قونیه تا استانبول

فاصله قونیه تا استانبول از مسیر آنکارا حدود 700 کیلومتر و از مسیر بورسا حدود 650 کیلومتر است. با وسیله نقلیه شخصی، با تقریبا 7 ساعت رانندگی می‌توانید فاصله قونیه تا استانبول را طی کنید. همچنین، با استفاده از قطار سریع‌السیر استانبول-قونیه، می‌توانید در مدت 4 ساعت و 15 دقیقه از استانبول به قونیه برسید. برای اطلاع بیش‌تر از زمان حرکت و قیمت بلیط این قطار به سایت turkeytravelplanner.com سربزنید.

 

مراکز خرید در تور قونیه

با وجود اینکه دلیل سفر بسیاری از مردم به قونیه بزرگداشت مولاناست؛ خرید کردن، جزء جدایی‌ناپذیر و لذت‌بخش هر سفری است. در تور قونیه مراکز خرید بسیاری وجود دارند. از معروف‌ترین مراکز خرید قونیه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مرکز خرید کنت پلازا (Kent Plaza): به این مرکز نه تنها برای خرید، بلکه برای تماشای تئاتر، گذران وقت در کافه‌ها و چشیدن طعم غذای رستوران‌ها نیز می‌توانید بروید. همچنین برندهای معروفی چون لویس (Levi’s)، کالینز (Colin’s) و فنریوم (Fenerium) در این مرکز خرید وجود دارند. برای خرید لباس و کفش بچگانه، پوشاک زنانه و مردانه، ادکلن و لوازم آرایشی به کنت پلازا سر بزنید.

مرکز خرید ام ۱ (M1): در این مرکز خرید می‌توانید انواع کالاها از کیف و کفش و لباس و جواهرات گرفته تا وسایل الکترونیکی و لوازم خانگی از 69 برند معروف پیدا کنید. علاوه‌بر این، امکانات متعددی از جمله هایپر مارکت، فست‌فود، کافه، رستوران، کتاب‌فروشی، مراکز سرگرمی مانند سینما و پارک و مراکز سلامتی در اختیار شماست.

مرکزخرید نوادا اوتلت (Novada Outlet): در این مرکز خرید، علاوه‌بر خرید انواع اجناس از لباس و کیف و کفش تا اسباب‌بازی و لوازم خانگی، می‌توانید از امکانات سرگرمی آن استفاده کنید. از امکانات این مرکز می‌توان رستوران‌ها، کافه‌ها، سرزمین بازی و سینما را نام برد.

مرکز خرید کولسیت آلیسوریس (Kulesite Alisverise) و مرکز خرید ارگلی پارک سایت (Eregli Park site) دیگر مراکز خرید مدرن شهر قونیه‌اند. اما در کنار این مراکز، رفتن به بازارهای قدیمی قونیه خالی از لطف نیست. برخی از بازارهای قدیمی این شهر، بازار کاپالی کارسی (Kapali Carsi)، یکی از بزرگترین بازارهای سرپوشیده جهان، فرش فروشی کاراوان و شیرینی‌فروشی کاردلن (Kardelen Kestane Sekeri Salts Magazasl) هستند.

 

در مرکزخرید نوادا اوتلت، علاوه‌بر خرید انواع اجناس از لباس و کیف و کفش تا اسباب‌بازی و لوازم خانگی، می‌توانید از امکانات سرگرمی آن استفاده کنید.

 

سوغات از تور قونیه

پس از شرکت در مراسم بزرگداشت مولانا در قونیه، با خرید کریستال های چرخان با تصاویری از مولانا، گردنبند مولانا، مقبره یا مجسمه‌های رقص سماع، می‌توانید یادگاری خوبی از سفر خود به قونیه داشته باشید. اما سوغاتی که در تور قونیه می‌توانید تهیه کنید، تنها به تصاویر و مجسمه‌های مولانا محدود نمی‌شود. می‌توانید انواع شیرینی ترکی، پشمک و خرمای قونیه، لباس‌های محلی، فرش و گلیم و پوشاک هم به‌عنوان سوغات در تور قونیه بخرید.

 

یکی از سوغاتی‌های محبوب قونیه، مجسمه رقص سماع است.

 

هتل‌های قونیه ترکیه

در قونیه انواع اقامتگاه‌ برای هر سلیقه و هر بودجه‌ای وجود دارد. از هاستل و هتل آپارتمان‌های ارزان قیمت گرفته تا هتل‌های لوکس و گران‌قیمت در قونیه پیدا می‌شود. هتل‌های قونیه ترکیه، نسبت به امکاناتی که در اختیار مسافران قرار می‌دهد، به 3، 4 و 5 ستاره تقسیم می‌شوند.  به‌عنوان مثال هتل هیلتون گاردن این (Hilton Garden Inn Konya)، هتل سلجوق و هتل برا قونیه (Bera Konya) از هتل‌های 4 ستاره و هتل ددمان (Dedeman Konya) و هتل ریکسوس (Rixos Konya) از جمله هتل‌های 5 ستاره این شهرند. هتل ریکسوس، از مجلل‌ترین هتل‌های قونیه ترکیه است. به دلیل قرار گرفتن در 20 کیلومتری مرکز شهر و 10 کیلومتری فرودگاه قونیه، موقعیت مکانی بسیار خوبی برای اقامت گردشگران است. در این هتل حق انتخاب زیادی دارید. زیرا هتل ریکسوس قونیه اتاق‌ها و سوئیت‌های متنوعی از جمله اتاق‌های استاندارد، اتاق‌های کرنر، سوپریور سوئیت، فمیلی سوئیت و پرزیدنشال سوئیت دارد. علاوه‌بر امکاناتی مانند وای فای، پارکینگ، خشکشویی و بسیاری دیگر از امکانات هتل‌های 5 ستاره، هتل ریکسوس قونیه، 2 رستوران و 6 بار، کافی شاپ و کلاب شبانه دارد. در آن می‌توانید طعم انواع غذاهای لذیذ ترکی و بین‌المللی را بچشید. از نظر امکانات تفریحی و ورزشی، می‌توانید از استخرهای شنا سرپوشیده و روباز، سونا و جکوزی، باشگاه بدنسازی، زمین تنیس، زمین فوتبال، بیلیارد، اسکواش و اسب‌سواری موجود در این هتل استفاده کنید. از سوی دیگر، در اسپای هتل خدمات ماساژ و زیبایی ارائه می‌شود. حتی در این هتل یک مجتمع تفریحی و مرکز خرید وجود دارد. 

 

هتل برا قونیه (Bera Konya) از هتل‌های 4 ستاره  قونیه است

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره قونیه، مطلب «راهنمای کامل سفر قونیه» را مطالعه کنید.

 تجربه مسافران
شما می‌توانید 174 اُمین نفر باشید که با دالاهو به این سفر می‌رود. این تور 11 بار اجرا شده‌است. مشاهده سوابق
سوالات متداول "قونیه"
جهت مشاهده سوالات متداول همسفران و پاسخ‌های مربوط به تور «قونیه» اینجا را کلیک نمایید.

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
پریسا عشقی
1401/06/14 10:09
سلامتور قونیه کاپادوکیه در آذر آیا زمان مناسبی برای بالون سواری در کاپادوکیه هم هست؟
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1401/06/14 15:53
دوست عزیز
سلام

بستگی به شرایط آب و هوایی دارد ولی تورهای سال‌های قبل ما بالن سواری در کاپادوکیه را در آذرماه تجربه کردن و مشکلی نبوده.

با تشکر از پیام شما

نازنین
1401/06/02 17:51
سلام وقت بخیر . میخواستم بدونم شما برای قونیه در مهر ماه و یا آذر ماه تور دارید؟
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1401/06/03 11:56
دوست عزیز
سلام

بله. در تاریخ های 1 مهر و 17 و 23 آذر این تور قونیه و کاپادوکیا اجرا خواهد شد.

با تشکر از پیام شما

افسانه صفارپور
1400/08/17 09:42
سلام من الان استانبول هستم برای روز شنبه ۱۳ نوامبر برای دو نفر از استانبول تور به مراسم مولانا در قونیه میخوام،لطفا راهنمایی کنید.لطفا جواب را برای من پیامک کنید یا واتساپی بفرستید.
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1400/08/17 09:58
دوست عزیز
سلام

لطفا به واتساپ واحد فروش دالاهو پیام دهید:
096033264358

با تشکر از پیام شما

sara_d20022002@yahoo.com
1400/06/22 02:39
سلام براي چندم مهر ماه برنامه براي مولانا هست؟ آيا شنا تور ميذاريد ؟ شنا در قونيه ساكن هستيد؟
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1400/06/23 13:42
دوست عزیز
سلام

مراسمی که برای مولانا برگزار می شود در دو تاریخ است. اولی اواخر شهریور ماه تا 8 یا 9 مهرماه به مدت یک هفته و دومی در آذرماه برگزار می‌شود.

با تشکر از پیام شما

royasabz90@gmail.com
1400/03/29 14:45
سلام من برای تاریخ 9 تیر تور استانبول وقونیه میخوام پیشنهادی دارید؟
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1400/03/30 10:39
دوست عزیز
سلام

ما تور 10 روزه دور ترکیه را داریم که شامل سفر به استانبول و قونیه و بیش از 5 شهر دیگر است. اطلاعات تور را می توانید در لینک زیر ببینید:
https://dalahoo.com/trip.cfm?id=25072

با تشکر از پیام شما

رحمان کریمی
1400/01/30 18:47
سلام من نظرم هست بیام نیاز به راهنمای دارم
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1400/01/31 11:10
دوست عزیز
سلام

لطفا برای دریافت راهنمایی در مورد تورهای دالاهو با همکاران ما تماس بگیرید:
02141663000

با تشکر از پیام شما

ناشناس
1400/01/10 00:29
نظری ندارم فقط شدیدا عاشق رفتن به قونیه و دیدن اون مراسم زیبا هستم
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1400/01/10 10:23
دوست عزیز
سلام

ممنون که وقت گذاشتین و مطلب را مطالعه کردین.

با تشکر از پیام شما

jhfhj@hhh.com
1399/02/23 10:26
سلام آیا تور غیر ترکیبی و فقط برای قونیه هم دارین به مدت سه شب
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1399/02/23 17:58
دوست عزیز
سلام

بله داریم. البته در حال حاضر با توجه به بسته بودن مرز بین ایران و ترکیه امکان برگزاری تور نیست. اواسط خرداد ماه مجددا پیغام بدین، ممکنه تا اون زمان مشکل برطرف شده باشه.

با تشکر از پیام شما