تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

تنگه بسفر را متفاوت ببینید

تنگه بسفر یکی از جاهای دیدنی استانبول است که بعد از شنیدن نام این شهر زیبایی‌اش در ذهن نقش می‌بندد. تنگه بسفر در طول تاریخ ازنظر اقتصادی و سیاسی اهمیت زیادی داشته؛ علاوه بر این، در حال حاضر یکی از جذابیت‌های گردشگری استانبول است. دیدن نمای شهر استانبول از تنگه بسفر و سوار بر کشتی، یکی از جذاب‌ترین بخش‌های سفر استانبول است. در میان بازدید از جاهای دیدنی استانبول، می‌ارزد یک روز از سفرتان را به بازدید از تنگه بسفر بپردازید. با خواندن این مقاله هیچ‌یک از جاذبه‌های دیدنی تنگه بسفر را از دست نخواهید داد.

تنگه بسفر دریای سیاه در شمال استانبول را به دریای مرمره در جنوب متصل می‌کند. جالب است بدانید استانبول شهری است که در دو قاره واقع‌شده و تنگه‌ بسفر جدا‌کننده بخش آسیایی و اروپایی استانبول است. همچنین این تنگه ازنظر فرهنگی به‌نوعی تأثیرگذار در فرهنگ شرق و غرب استانبول است. تنگه بسفر حدود ۳۰ کیلومتر طول دارد و عرض آن در نقاط مختلف متفاوت است. در طول تنگه چند پل قسمت اروپایی و آسیایی را به هم متصل می‌کنند. در حین عبور از تنگه بسفر می‌توانید از دورنمای جاهای دیدنی استانبول لذت ببرید.

 

تنگه‌ بسفر، کشتی سواری یا پیاده‌روی؟

گشت‌وگذار در تنگه بسفر سوار بر کشتی کروز تفریحی است که نمی‌توانید به سادگی از آن بگذرید. کشتی‌های کروز با سرعت پایین و نزدیک به کرانه حرکت می‌کنند؛ به همین دلیل برای عکاسی و دیدن نمای زیبای شهر و جاهای دیدنی استانبول بسیار لذت‌بخش هستند. عبور از تنگه بسفر با کشتی زمان زیادی نمی‌برد. برای لذت بردن بیشتر از تنگه بسفر، لذت پیاده‌روی کنار تنگه و بازدید از جاذبه‌ها را از خود دریغ نکنید.

 

گشت‌وگذار در تنگه بسفر سوار بر کشتی کروز تفریحی است که نمی‌توانید به سادگی از آن بگذرید.

 

برج دختر؛ افسانه‌هایی به قدمت تاریخ

یکی از شاخص‌ترین جاهای دیدنی استانبول برج دختر در میان تنگه بسفر است. برج دختر به‌نوعی به یکی از نمادهای استانبول تبدیل شده. این برج موزه و رستوران‌ دارد. اما چیزی که در مورد این برج جالب‌توجه است، افسانه‌های زیادی است که سال‌ها روایت شده و به بخشی از فرهنگ استانبول تبدیل شده‌اند. پیشنهاد می‌کنیم از صرف یک وعده غذا در رستوران‌های برج دختر و با نمای تنگه بسفر لذت ببرید.

 

برج دختر به‌نوعی به یکی از نمادهای استانبول تبدیل شده.

 

کاخ‌های عثمانی؛ کرانه باشکوه تنگه بسفر

زیبایی‌های تنگه بسفر ثروتمندان امپراتوری عثمانی را مجاب کرده بود تا کاخ‌هایی بر کرانه این تنگه زیبا بنا کنند. یالی‌ها نیز که خانه‌هایی چوبی با پنجره‌های زیبا و متعدد هستند، جذابیت‌های تنگه بسفر را دوچندان می‌کنند. از باشکوه‌ترین جاهای دیدنی استانبول کاخ‌های توپکاپی و دلمه باغچه هستند. این کاخ‌ها روزانه تعداد زیادی از گردشگران را برای بازدید می‌پذیرند. کاخ‌های سیرگان و بیلربی نیز از دیگر کاخ‌های عثمانی تنگه بسفر هستند.

 

زیبایی‌های تنگه بسفر ثروتمندان امپراتوری عثمانی را مجاب کرده بود تا کاخ‌هایی بر کرانه این تنگه زیبا بنا کنند.

 

روملی حصار؛ چشم‌انداز استانبول

قلعه روملی یکی از جاهای دیدنی استانبول است که گردشگران و ترک‌ها درباره چشم‌انداز بی‌نظیرش اتفاق‌نظر دارند. این قلعه در محلی استراتژیک و در کم‌عرض‌ترین نقطه تنگه بسفر برای دفاع از شهر ساخته شده است. برج‌های دیده‌بانی قلعه روملی که روزگاری سربازان خیره به دور‌دست‌ها را در خود جای داده بود، حالا محلی است که گردشگران برای دیدن چشم‌انداز شهر استانبول از آن بازدید می‌کنند.

 

برج‌های دیده‌بانی قلعه روملی که روزگاری سربازان خیره به دور‌دست‌ها را در خود جای داده بود، حالا محلی است که گردشگران برای دیدن چشم‌انداز شهر استانبول از آن بازدید می‌کنند.

 

مسجد اورتاکوی؛ معماری باروک در استانبول

مسجد اورتاکوی یکی از هزاران مسجد زیبای استانبول است که بر کناره تنگه بسفر و در سال ۱۸۵۶ میلادی ساخته شد. پس‌زمینه شهر استانبول از تنگه بسفر، در کنار نمای بیرونی مسجد اورتاکوی می‌تواند یکی از زیباترین عکس‌های سفر استانبول شما باشد.

 

این مسجد نمونه‌ای از سبک معماری باروک در استانبول است.

 

پل گالاتا؛ پیاده‌روی بر روی تنگه بسفر

اگر به پیاده‌روی علاقه‌مند باشید لذت قدم زدن بر روی پل گالاتا را از دست نخواهید داد. نمای زیبای پرواز مرغان دریایی بر فراز تنگه بسفر از فاصله نزدیک تصویری زیبا در خاطر به‌جا می‌گذارد. پل گالاتا بر روی تنگه بسفر و در دوطبقه‌ی سواره‌رو و پیاده‌رو ساخته شده است. در طبقه‌ی پایین پل رستوران‌هایی هستند که می‌توانید از غذاهای دریایی تازه در تنگه بسفر لذت ببرید.

 

پل گالاتا بر روی تنگه بسفر و در دوطبقه‌ی سواره‌رو و پیاده‌رو ساخته شده است.

 

آکواریوم استانبول؛ دنیای زیر آب

علاوه بر همه‌ زیبایی‌های تاریخی و طبیعی استانبول، مراکز تفریحی مدرن نیز انتخاب خوبی برای بازدید از جاهای دیدنی استانبول هستند. آکواریوم استانبول در سال ۲۰۱۱ افتتاح شده و به دلیل نزدیکی به ساحل تنگه بسفر انتخاب مناسبی برای بازدید خصوصاً به همراه کودکان است. این آکواریوم به دلیل تنوع گونه‌ها در دسته‌بندی مناطق مختلف، یکی از شاخص‌ترین آکواریوم‌های دنیا محسوب می‌شود.

 

در آکواریوم استانبول تنوع گونه‌ها بسیار زیاد است.

 

شکم‌گردی در تنگه بسفر

برخی از بهترین رستوران‌های استانبول کنار تنگه بسفر قرار دارند. در اطراف این تنگه‌ کافه‌ها و رستوران‌های جذابی وجود دارند که می‌توانید خستگی پیاده‌روی را در آن‌ها به در کنید. غذاهای محلی و دریایی متنوعی در این رستوران‌ها سرو می‌شوند. همچنین کافه‌های اطراف تنگه بسفر مانند کافه‌های دیگر استانبول مکان مناسبی برای نوشیدن چای ترک و باقلوا هستند. لذت نشستن در کافه و تماشای غروب آفتاب در افق تنگه بسفر پایان خوبی برای یک روز زیبا در استانبول است.

 

 

در اطراف تنگه‌ی بسفر کافه‌ها و رستوران‌های جذابی وجود دارند.

 1398/11/07 | کد مطلب: 2780
شبنم قزلو

لیسانس معماری علاقمند به سفر، ادبیات، سینما، تاریخ و هنر


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.