تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

کاخ توپکاپی کجاست؟

دیدار از کاخ و موزه توپکاپی ما را به سال‌‌ها پیش می‌برد. سال‌هایی که عثمانیان استانبول را فتح کرده و مدت‌ها بر این شهر حکم راندند. عثمانیان قصر خود را در یکی از بلندترین نقاط استانبول مشرف به تنگه بسفر و قسمت آسیایی استانبول ساخته و خود را ادامه‌ دهنده راه حکومت‌های باستانی دانستند. کاخ توپکاپی چند صد سال محل استراحت پادشاهان عثمانی و برگزاری مراسم متعدد بود. با گذشت سال‌ها این کاخ هم‌چنان اهیمت خود را حفظ کرده و به عنوان موزه، گردشگران بی‌شماری را به سمت خود جذب می‌کند.

 

تور ترکیه

درباره کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی (Topkapi Palace) کجاست؟

ساخت کاخ توپکاپی در سال 1466، به دستور سلطان محمد فاتح آغاز شد. سلطان محمد دوم برای اینکه خود را ادامه دهنده راه حکومت‌های باستانی نشان دهد دستور داد قصرش را بر بقایای امپراطوری بیزانس بسازند: جایی میان شاخ طلایی و دریای مرمره که امروزه به منطقه سلطان احمد مشهور است. این کاخ چهار قرن مرکز سیاسی سلطنت عثمانی بود. در این 400 سال کاخ توپکاپی محل استراحت سلاطین عثمانی و برگزاری مسابقات و تفریحات متعدد عثمانیان به شمار می‌رفت. گرچه مرکز سیاسی عثمانی در زمان سلطان عبدالمجید، به دلمه باغچه انتقال یافت اما هنوز با گذر زمان اهمیتش را حفظ کرده است. امروزه کاخ توپکاپی بهشتی برای علاقه‌مندان به تاریخ به شمار می‌رود. 

کاخ توپکاپی یکی از جاذبه‌های دیدنی تور استانبول است.

در کاخ توپکاپی چه می‌بینم؟

کاخ توپکاپی اشراف مناسبی به بخش آسیایی و شرقی استانبول دارد و اولین چیزی که نظر بازدیدگنندگان را با ورود به محوطه اصلی جذب می‌کند مناظر بی‌نظیر تنگه بسفر است. کاخ توپکاپی از 4 حیاط اصلی، موزه، ساختمان‌های متعدد و کلیسا (کلیسای ایاایرنه) تشکیل شده. در موزه توپکاپی آثاری مثل سلاح و ادوات جنگی فظروف چینی و اروپایی، لوازم آشپزخانه از طلا و مس، جواهرات سلطنتی و... دیده می‌شود. در موزه توپکاپی بخشی که مربوط به تاریخ اسلام می‌شود، حیرت برانگیز است: لوازمی مثل عصای موسی، خرقه و شمشیر پیامبر اسلام. اگر راهی موزه توپکاپی شدید، از دلیل وجود آثار تمدن اسلامی در ترکیه بپرسید. 

نمایی از فضای داخلی  کاخ توپکاپی که در تور استانبول می‌توان از آن دیدن کرد.

بهترین زمان بازدید از کاخ توپکاپی چه زمانی است؟

توجه داشته باشید که کاخ توپکاپی روزهای سه شنبه تعطیل است. کاخ توپکاپی در روزهای عادی نیز پر از گردشگر می‌شود و برای ورود به این کاخ باید در صف‌های طولانی بایستید. البته گفتنی است بازدید از این کاخ در ساعات اولیه روز یا با استفاده از کارت موزه استانبول شما را از ایستادن در صف‌های طولانی معاف می‌کند. در زمستان از ساعت 9 تا 16 و در تابستان از ساعت 9 تا 18 می‌توانید از این کاخ بازدید کنید. برای بازدید کامل از کاخ توپکاپی نصف روز را زمان بگذارید. 

مسیر دسترسی به کاخ توپکاپی

دسترسی به کاخ توپکاپی آسان است. یکی از ایستگاه‌های مهم و پرتردد خط m1 متروی استانبول، توپکاپی است. این ایستگاه با تراموای T4 نیز تقاطع دارد. اگر با تراموا راهی این کاخ شدید، در ایستگاه مسجد آبی پیاده شده و در زمان کوتاهی خودتان را به کاخ توپکاپی برسانید. در مطلب «راهنمای حمل و نقل عمومی استانبول» بیشتر بخوانید. 

قوانین بازید از کاخ توپکاپی

ورود پایه دوربین، کوله بزرگ و کالسکه کودک ممنوع است. هم‌چنین گردشگران مجاز به عکاسی در بخش موزه توپکاپی نیستند.

ورودیه کاخ توپکاپی چقدر است؟

در حال حاضر، یعنی در تابستان 98 ورودیه کاخ توپکاپی 60 لیر است. البته این مبلغ با توجه به اینکه قصد بازدید از چه قسمت‌هایی را داشته باشید، متغیر است. هم‌چنین این میزان در آینده ممکن است تغییر کند. 

کاخ توپکاپی از نمای بالا.

جاذبه‌های اطراف کاخ توپکاپی

کاخ توپکاپی رد یکی از محله‌های معروف استانبول واقع شده و فاصله چندانی از مسجد سلطان احمد، موزه موزاییکی، مسجد ایاصوفیه و... ندارد. در ادامه روز می‌توانید بازدید از این جاذبه‌ها را در برنامه‌تان بگنجانید. 1398/06/16 | کد مطلب: 4634
سیما رفیعی

کارشناس ارشد فلسفه غرب، علاقه‌مند به سینما، مطالعه و ورزش


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.