تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

فیلتر‌های سیگار، قاتل خاموش زمین

طبق آمارهای محیط زیستی، یک ته سیگار، به تنهایی می‌تواند 500 لیتر آب آشامیدنی را آلوده و غیر قابل آشامیدن کند. آیا می‌دانید فیلتر سیگار، با تمام کوچکی خود، چه آسیب بزرگی به طبیعت می‌زند؟ سمی کردن خاک، منظر ناخوشایند و بیمار ساختن حیوانات و پرندگان فقط بخشی از آسیب‌ها است. در ادامه مطلب درباره این موضوع بیشتر بخوانید.

تورهای داخلی

آیا ته سیگارها پسماندی خطرناک هستند؟

در سال 1394، بازگیر، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهر تهران، در خصوص فیلترهای سیگار رها شده در طبیعت اظهار کرد: ته سیگارها جزو پسماندهای‌ خطرناک و سمی هستند که می‌توانند روی آب، خاک و تنوع زیستی ما تاثیرات منفی بسیار زیادی بگذارند. وی تاکید کرد: فرد مصرف کننده سیگار باید بداند که در قبال باقی مانده سیگار خود مسئول است و باید آن را مدیریت کرده و در طبیعت رها نکند.

نگاهی به آمار مصرف سیگار در ایران 

حدود 14 درصد از جمعیت بالای 15 سال، سیگار و دخانیات مصرف می‌کنند. سن مصرف‌کنندگان سیگار روز به روز در حال کاهش است. اخیرا سن مصرف‌کنندگان سیگار به 13 تا 15 سال کاهش پیدا کرده. طبق آمار وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی حدود 40 میلیارد نخ سیگار مصرف سالانه کشور است. 

 فرد مصرف کننده سیگار باید بداند که در قبال باقی مانده سیگار خود مسئول است و باید مدیریت کرده و در طبیعت رها نکند.

آیا فیلتر‌های سیگار سمی هستند؟

درویش، مدیر دفتر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان محیط زیست، در خصوص ترکیبات سمی فیلتر‌های سیگار گفت: ترکیبات سمی زیادی در فیلتر‌های سیگار وجود دارد که مهمترین‌ آن آرسینگ است و این فیلتر‌ها برای محیط زیست زمین بسیار خطرناک هستند. چرا که فیلتر سیگار مرکز تجمع مواد سمی داخل سیگار است. وی در خصوص مدیریت ته سیگارها‌ گفت: باید رفتاری را با ته سیگار‌ها داشته باشیم که با زباله‌های بیمارستانی‌ و باطری‌های قلمی فرسوده داریم.

مواد خطرناک فیلترهای سیگار

فیلتر سیگار از الیاف غیر قابل تجزیه‌ای مانند «استات سلولز» به دست آمده است. اگر بدانید رها کردن ته سیگار در طبیعت و آب‌ها چه تاثیر سویی دارد، هرگز چنین کاری نخواهید کرد. این مواد به داخل خاک و سدهای آب شرب می‌روند و آلودگی‌های بی‌شماری به همراه خواهند داشت. شاید باورتان نشود اما چند هزار ماده خطرناک در فیلتر کوچک سیگار وجود دارد؛ موادی مثل کروم، مس، سرب و غیره که حدود 70 درصد این مواد سرطان‌زا هستند. رها کردن فیلترهای سیگار باعث می‌شود این مواد آلاینده وارد چرخه غذایی پرندگان، حیات وحش، آبزیان و در نهایت انسان شود. 

کاغذ فیلتر سیگار چگونه به طبیعت آسیب می‌زند؟

از آنجا که کاغد فیلتر سیگار از مرغوب‌ترین کاغذها (ورق‌های شیت) به دست آمده برای تهیه آن تعداد بی‌شماری درخت از بین می‌رود.

یک آزمایش ساده

یک آزمایش ساده کافیست که خطرات ته سیگار برای‌مان روشن شود. آزمایشگران ثابت کردند که یک لیتر آب حاوی یک ته سیگار بعد از گذر 96 ساعت سبب مرگ هر نوع ماهی شیرین و شور می‌شود. آیا همین یافته برای توقف رها کردن ته سیگار در طبیعت کافی نیست؟

از بین رفتن ته سیگارها در طبیعت چقدر زمان می‌برد؟

مدیر آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان محیط زیست با بیان اینکه حدود 12 هزار نوع الیاف متراکم در ته سیگار وجود دارد افزود: ماندگاری برخی از این الیاف‌ها در طبیعت حدود 500 تا 700 سال طول می‌کشد.

ته سیگارها جزء پسماندهای‌ خطرناک و سمی هستند که می‌توانند روی آب، خاک و تنوع زیستی ما تاثیرات منفی بسیار زیادی بگذارند.

راه حل مقابله با مشکل ته سیگارها چیست؟

درویش گفت: در کشورهای دیگر رها کردن فیلترهای سیگار در طبیعت جرم محسوب می‌شود. از این کشورها می‌توان آمریکا با تعیین جرم 2000 دلار، کانادا با جریمه 200 دلار و استرالیا تا 500 دلار برای پرتاب و رها کردن ته سیگار در طبیعت را نام برد. یکی دیگر از راه‌های مقابله با این مشکل، تولید ته سیگارهای قابل تجزیه  است که البته هنوز موفقیتی در آن کسب نشده. پرداخت پول در ازای تحویل فیلتر‌ها، تحت فشار قرار دادن کارخانه‌های تولید سیگار و غیره نیز از دیگر راهکارهاست. اما به نظر می‌رسد بهترین روش برای مقابله با چنین مشکلی، افزایش آگاهی عمومی به خصوص برای افراد سیگاری است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 1398/03/25 | کد مطلب: 3113
حامد احمدی

کارشناس ادبیات، کارشناس ارشد گردشگری، علاقمند به سفر و طبیعت


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.