تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

سفر به بام جهان، تبت!

تبت یک ناحیه جغرافیایی در غرب چین است که در قدیم کشوری مستقل بود. ناحیه تبت از سال ۵۱-۱۹۵۰ به کشور چین ضمیمه شد. ناحیه تبت بر روی فلاتی بلند به نام فلات تبت قرارگرفته که میانگین ارتفاع آن ۴۹۰۰ متر بالاتر از سطح دریاست و مرتفع‌ترین فلات جهان به شمار می‌آید. سقف جهان بدون شک یکی از هیجان انگیزترین مقصدها در آسیاست. جایی که منشأ افسانه‌های زیادی بوده و هست. منطقه‌ای پر از منظره‌های فوق‌العاده با مردمی با فرهنگ خاص خود...

تبت در جنوب‌غربی چین و بر سرحد شمالی نپال واقع شده است و آن را از جهت ارتفاعی که از سطح دریا دارد، بام دنیا می‌گویند چرا که بزرگ‌ترین و مرتفع‌ترین فلات آسیا و جهان است که در میان بزرگ‌ترین و معظم‌ترین رشته‌کوه‌های جهان قرار دارد.

لهاسا (پایتخت تبت)، شهری بسیار مرتفع است و در ۳۶۵۰ متری از سطح زمین قرار دارد. لهاسا بیش از هزار سال تاریخ فرهنگی دارد و البته بار معنوی آن هم بسیار است. نام شهر در زبان تبتی معنی "سرزمین بودا" است.

مردم تبت قومیت، هویت، زبان، و دین خاص خود را دارند اما امروزه مهاجرت شمار فراوانی از چینیان «هان و هوئی» اقلیت بزرگی از چینی‌تباران را در تبت به وجود آورده است. تبتیان دو دین اصلی دارند که یکی دین قدیمی بون (Bön) و دیگری بوداگرایی است.

 

تور نپال

 

طبیعت تبت

 

فرهنگ مردمان تبت

دین بودای تبتی که صاحب خصوصیات محلی تبت است از هند باستانی به تبت رواج یافته و با دین کهن محلی در هم آمیخته است. مذهب بودا در تبت که تبتی‌ها به آن اعتقاددارند آمیخته‌ای از مذهب بودا با مذهب پیشین تبت به شمار می‌آید و درعین‌حال ویژگی‌های خود را نیز حفظ کرده است. برای نمونه نظام تناسخ در جسم به این معنا که پس از مرگ بودای بزرگ، کودکی به‌عنوان جانشین وی توسط هیئت‌داوران لامائی تعیین می‌شود.

تبت تنها کشوری است که در آن زنان، در شرایط خاص، مجاز به داشتن چند شوهر می‌باشند. به این صورت که اگر مردی چند پسر داشته باشد و استطاعت مالی کافی برای ازدواج همهٔ آن‌ها را نداشته باشد، برای همهٔ آن‌ها یک زن می‌گیرد.

فرهنگ تبت

 

گردشگری تبت و نپال

هوای خیلی تمیز، بلندترین ارتفاعات دنیا، دریاچه‌ها و رودخانه‌ها و دره‌های معروف تنها جاذبه‌های این منطقه نیست. زندگی ساده و سنتی بودائی‌های تبت یکی از اصلی‌ترین دلایل سفر به اینجاست. وقتی خاطرات کسایی که به تبت رفتن رو بشنوید، می‌بینید که بخش بزرگش در مورد مردم آن سرزمین است که چطور با ساده‌ترین امکانات در سخت‌ترین شرایط آب و هوایی زندگی می‌کنند‌.

این کشور و مخصوصاً شهر لهاسا از بزرگ‌ترین مراکز مذهبی پیروان بودا و عبادتگاه‌ها و بتکده‌های عظیم آن زیارتگاه بزرگ بودائیان جهان است و شخص دالایی لاما یک قدرت مذهبی و سیاسی است که در میان قوم مغول و مردم چین و هند و دیگر کشورهای بودائی احترام فراوانی دارد.

جشنواره «داما» و جشنواره «ماست خوری» نیز از دیگر جاذبه‌های گردشگری تبت به شمار می‌روند. فصول بهار و تابستان، بهترین زمان برای سفر به منطقه تبت است که همواره یکی از مقاصد برتر گردشگری چین بوده و بیشتر نیروی کار آن نیز در این صنعت و یا صنایع مرتبط به کار اشتغال دارند. منطقه‌ی تبت سرزمین مقدس بودائیان بوده و با میزبانی از بیش از پنج میلیون گردشگر در سال 2013 مقصد نخست گردشگری چین لقب گرفته است.

جشن های تبت

 

بیس‌کمپ اورست

کمپ اصلی قله اورست، یکی از شناخته شده ترین و محبوب‌ترین مسیرهای کوه‌پیمایی در دنیاست. این مسیر از روستای پاکدینگ بالا شروع شده و با دنبال کردن مسیر رودخانه دود (Dudh Kosi) به روستای نامچه بازار می‌رسد. نامچه بازار یک روستای شلوغ و پرتردد است، نقطه اتصال تیم‌های اکسپدیشن و شرپاهای محلی، محلی برای خرید تجهیزات کوهنوردی و سوغات محلی، و درنهایت محلی برای استراحت دل‌چسب همراه با غذاهای خوشمزه است.

در تمام طول این بخش از مسیر، روستاها در میان جنگل‌های رودودُندِرون(Rhododendron) پراکنده‌شده‌اند. در اواسط و اواخر فصل بهار (اردیبهشت)، این جنگل‌ها پر از گل هستند و مناظر فوق‌العاده دیدنی و کم‌نظیری به وجود می‌آورند.

کوه‌پیمایی تا کمپ اصلی اورست، فرصت مشاهده قلل متعددی را فراهم می‌کند. قلل متعدد هشت و هفت هزار متری از نزدیک قابل‌رؤیت هستند. ازجمله مهم‌ترین قلل مسیر: اورست (8848م)، لوتسه (8516م)، نوپتسه (7861م)، پوموری (7162م)، آمادابلام (6812م)، چوبو (6859م)، تامسرکو (6618م) و.... کمپ اصلی اورست در ارتفاع 5300 متری قرار دارد.

بیس کمپ اورست

 

 دریاچه یامادروک

یامادروک یکی از زیباترین دریاچه‌های تبت است. آب‌های این دریاچه آینه‌ای است که تصاویر زیبای کوه‌های اطراف خود را به‌وضوح نشان می‌دهد. نمای شگفت‌انگیز آب، کوه و آسمان گردشگران زیادی را به این منطقه می‌کشاند.

دریاچه یامادروک

 

قصر (کاخ) پوتالا

پوتالا در زبان سانسکریت به معنی "منزلگاه بودای آمرزندگی" است و از قرن هفتم میلادی به بعد، قصر زمستانی دالای لامای تبت بوده است. این‌طور نقل‌شده که در قرن هفتم میلادی یکی از شاهان سلسله تانگ تصمیم گرفت برای پسر و عروسش قصری ۹ طبقه با هزاران اتاق برفراز تپه‌ای سرخ بسازد و کاخ پوتالا این‌گونه و با معماری و تزییناتی ویژه ساخته شد. اما این کاخ در جریان جنگ‌های مختلف به‌شدت آسیب دید و بعدها تعمیر و بازسازی شد

قصر پوتالا نام صومعه مقدس بودائیان و اقامتگاه سابق دالایی لاما است که در شهر لهاسا در تبت قرار دارد. قصر پوتالا که در فهرست میراث جهانی سازمان «یونسکو» نیز به ثبت رسیده دارای بیش از هزار اتاق است. در قصر پوتالا بیش از بیست هزار مجسمه و آثار ارزشمند و بی‌نظیر هنری قرار دارد. باوجود اینکه قصر پوتالا دارای یک هزار اتاق است، اما اتاق‌خواب شخصی دالایی لاما، تنها دارای مساحتی به‌اندازه ۰٬۴۶۵ مترمربع بوده است.

کاخ پوتالا

کاخ پوتالا محل و اقامتگاه دائمی دالایی لاما بود، تا اینکه تنزین گیاتسو، ۱۴اُمین دالایی لاما و دالایی لامای کنونی، در پی اشغال نظامی تبت توسط جمهوری خلق چین و قیام ناموفق ۱۹۵۹ میلادی به هندوستان گریخت. هم‌اکنون قصر پوتالا به «موزه دولتی چین» تبدیل شده و بیش از 20 هزار مجسمه و آثار ارزشمند و هنری به نمایش درآمده است. قصر پوتالا نامش را از کوه پوتالا که کوهی مقدس در آئین بودائی است، گرفته است. قبر هشت دالایی لاما در عمارت قصر سرخ این کاخ قرار دارد.

پوتالا مظهر بودائیسم تبتی و نقش مهم آن در اداره سنتی کشور تبت بوده است. این مجموعه بر فراز کوهستان سرخ در مرکز دره لهاسا و در ارتفاع ۳۷۰۰ متری از سطح زمین واقع‌شده است. قصر پوتالا از شاهکارهای مهم معماری تبتی است.

قصر پوتالا

 

 شهر کاتماندو (نپال)

در روایات اساطیری آمده است  در ازل دریاچه‌ای وجود داشت که توسط کوه‌های پوشیده از جنگل احاطه‌شده بود. در این دریاچه ازلی، مار غول‌آسایی زندگی می‌کرد تا اینکه یک روز "مانجوشری" شمشیری عظیم برکشید و در یک حرکت سریع، بخشی از کوه را در قسمتی که امروزه به اسم "چبار" شناخته می‌شود، قطع کرد. آب‌های خروشان دریاچه جاری‌شده و در پشت دره حاصلخیزی که امروزه آن را به اسم دره کاتماندو می‌شناسیم، تجمع کردند.

دره کاتماندو در دامنه کوه هیمالیا قرار دارد. بافت شهر کاتماندو شامل دو بخش است. مرکز شهری با معابد و بناهای یادبود و دیگری بخشی که بسیار قدیمی است و بناهای تاریخی بودائی در آن قرار دارد و به نظر می‌آید متعلق به قرن سوم قبل از میلاد باشد.

کاتماندو

 

Tingri County

تینگری نام شهرستانی در تبت است. دره‌های بسیار زیبا و شگفت‌انگیزی در این شهرستان وجود دارد و از جنوب به محدوده هیمالیا و مرز اورست محدود می‌شود. «مالکو و «چو ایو» فرمانداران فعلی این بخش هستند. این شهرستان، یکی از 4 بخشی است که زیر نظر حفاظت از طبیعت ملی تبت قرار دارد. 

سوایامبونات (Swayambhunath)

سوایامبونات مجموعه‌ای مذهبی برفراز تپه‌ای در دره کاتماندو و غرب شهر است.  معنی تبتی این لغت به معنای «درختان بلندمرتبه» است و از درختان بلندی که روی این تپه روییده شده‌اند گرفته شده است. این مجموعه که به خاطر میمون‌های مقدسی که در گوشه و کنار آن زندگی می‌کنند به معبد میمون نیز مشهور هست، این سایت در میان مراکز پرستش بودائیان، مقدس‌ترین آن‌ها شناخته می‌شود. سوایامبونات شامل یک استوپا یا گنبد بودائی، چندین مقبره و معبد (که تاریخچه برخی از آن‌ها به عصر لیچاوی برمی‌گردد)، یک صومعه تبتی، موزه و کتابخانه است. بر روی گنبد آن چشم و ابروی بودا کشیده شده است و در اطراف مجموعه، مغازه‌ها و خوابگاه‌های زیادی قرارگرفته است. برای رسیدن به این معبد دو راه وجود دارد. این مکان برای هندوها نیز مقدس است.

  1. طی کردن حدود 365 تا پله که به قسمت اصلی معبد می‌رسد.
  2. یک مسیر ماشین‌رو که در اطراف تپه قرار دارد و به قسمت جنوب غربی معبد ختم می‌شود.

Swayambhunath 

پاشوپاتینات (Pashupatinath Temple)

این معبد، بزرگ‌ترین و مقدس‌ترین معبد هندویی خدای «شیوا» در جهان است. این معبد که در سواحل رود باگماتی در قسمت شرقی کاتماندو واقع‌شده است، قدیمی‌ترین معبد هندوی کاتماندوست و در قرن پنجم تأسیس‌شده است. بخش اصلی این معبد در اثر تهاجمات قرن چهاردهم مغول‌ها از بین رفت و معبد فعلی در قرن نوزدهم بناشده است. فستیوال شیواراتری که سالانه هزاران پیرو هندو را به خود جذب می‌کند در این معبد برگزار می‌شود. این معبد از سال 1979 در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

این " گسترده حوزه معبد هندو " یک "مجموعه وسیع از معابد، تصاویر و کتیبه‌های مطرح در طول قرن‌ها در امتداد سواحل رودخانه Bagmati مقدس است. این معبد یکی از 275 مکان مقدس سرزمین شیوا است.

pashupatinath

 

بودانات (Boudhanath)

بودانات یکی از مقدس‌ترین سایت‌های بودائی در کاتماندوست که در 11 کیلومتری شمال شرقی کاتمندو واقع‌شده و به کاستی مشهور است. استوپا یا گنبد بودائی این مجموعه، خط افق کاتماندو را به طرز زیبایی تحت تأثیر خود قرار داده است. این استوپا یکی از بزرگ‌ترین استوپاهای کره‌ای شکل جهان است. بودانات یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های توریستی کاتماندو محسوب می‌شود. استوپا در مسیر تجاری‌ای که از تبت به دره کاتماندو وارد می‌شود و از استوپای کوچک‌تر کاباهی یا بودای کوچک نیز عبور می‌کند قرار گرفته است. بودانات ثبت میراث جهانی یونسکو نیز هست.

boudhanath1394/08/04 | کد مطلب: 3157
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی

گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.