تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

آیا شما «ژن سفردوستی» دارید؟

شاید در زندگی‌تان با افرادی روبرو شده‌اید که اهل بیرون رفتن از شهرشان نیستند، میل به ماندن و احاطه محیط خود دارند و هر چند سال، تنها به یک مسافرت کوتاه اکتفا می‌کنند. از طرف دیگر حتما افرادی رو دیده‌اید که کوله به دوش و دست به چمدان، آماده به سفرند! همیشه در گوشه‌ای از ذهن‌شان در حال چیدن یک برنامه سفر هستند و «سفر» نقل و نبات دهان‌شان است. به نظرتان شما جزو کدام دسته هستید؟ اگر از سفردوستان هستید، به نظرتان ممکن است این علاقه در ژن‌تان بوده باشد؟در ادامه این مطلب جواب شما را خواهیم داد.

تور هوایی استانبول

ویژگی افرادی که سفر دوست دارند چگونه است؟

آنهایی که سفر کردن جز لاینفک زندگی‌شان است، عطش رفتن و کشف جاهای جدید درون‌شان فرو نمی‌نشیند. این حس چه سفر دوستی باشد چه میل به کنجکاوی و حقیقت، برای این افراد همیشگی است. همیشه چیز جدیدی برای دیدن وجود دارد که قبلا تجربه نکرده‌اند و تا به تماشای آن نروند انگار چیزی کم دارند. شاید شما از این دسته افراد باشید، کمی خودتان را مرور کنید. عاشق هیجان و گشت‌و‌گذار هستید؟! سالی چندین بار به فکر سفر می‌افتید؟ یک روزه و چند روزه بودنش برایتان مهم نیست؟ از وقتی یادتان می‌آید عاشق کشف جاهای جدید بوده‌اید؟

آنهایی که سفر کردن جز لاینفک زندگی‌شان است، عطش رفتن و کشف جاهای جدید درون‌شان فرو نمی‌نشیند.

آیا ممکن است ویژگی سفر دوستی ذاتی باشد؟

اینها را گفتیم تا بدانید طبق ادعاهای جدید علمی، ممکن است حتی قبل از این که برای اولین بار در زندگی‌تان سفری کرده باشید، این ویژگی در DNA شما نقش بسته باشد! همان طور که در وبلاگ One Psychology توضیح داده شده است، میل ذاتی به سفر را می‌توانیم به یک ژن نسبت بدهیم که از لحاظ ژنتیکی از ژن DRD4 مشتق می‌شود و با سطح دوپامین مغز ارتباط دارد. خود ژن که با نام DRD4-7R شناخته شده است، به علت ارتباط آن با افزایش سطح کنجکاوی و بی‌قراری در اکثر موارد، با نام عامه‌پسند «ژن سفردوستی» شناخته می‌شود. افرادی که این اطلاعات ژنتیکی را با خود دارند، در «تاریخچه‌ سفر» مشترک هستند! جالب اینجاست این ژن خیلی هم در افراد زیاد نیست. تنها حدود ۲۰ درصد از جمعیت دنیا دارای چنین ژنی هستند. به عبارتی در نقاطی از جهان که در گذشته شوق سفر کردن بیش‌تر بوده است، این ژن نیز دارای شیوع بیشتری بوده است.

آیا شما هم عاشق کشف جاهای جدید هستید؟

ژن سفر دوستی در چه افرادی وجود دارد؟

شانشِنگ چِن در سال ۱۹۹۹ مطالعه‌ای را انجام داد که بر اساس آن و فرض اینکه ابعاد زندگی بشر از آفریقا شروع شده است، ژن DRD4-7R به احتمال زیاد در جامعه‌های مدرنی مرسوم است که مردمان آن طی چند هزار سال پیش، بعد از خروج از آفریقا مسافت‌های طولانی‌تری را برای مهاجرت طی کرده باشند. چِن معتقد است، تمدن‌هایی که مسافت بیشتری از آفریقا دور شده‌اند، احتمالا بیش‌تر از افراد دیگر می‌توانند حامل ژن تغییرپذیر DRD4-7R باشند که با «کنجکاوی و بی‌قراری» ارتباط دارد.
دیوید دابز از نشنال ژئوگرافی مطالعه‌ای انجام داده است که این نتایج را تایید می‌کند و ارتباط آن را به موضوع شوق به سفر نیز مربوط می‌داند. بر اساس گفته‌های او، حالت تغییرپذیری ژن DRD4-7R که به بخش 7R آن مربوط می شود، در افرادی که ریسک‌پذیرتر هستند و به دنبال کشف مکان‌های جدید، ایده‌ها، غذاها و روابط نو هستند نتیجه می‌دهد. حاملین این ژن عموما حرکت، تغییر و ماجراجویی را به خوبی می‌پذیرند. در راستای مطالعات چن، دابز نیز بخش تغییرپذیر 7R از ژن DRD4-7R را با مهاجرت بشر در ارتباط می‌داند. زمانی که با جمعیت کم‌تحرک مقایسه می‌شود، انتظار می‌رود حمل ژن 7R در افرادی که جزو جمعیت مهاجرتی محسوب می‌شوند، مرسوم‌تر است.

طبق ادعاهای جدید علمی، ممکن است حتی قبل از این که برای اولین بار در زندگی‌تان سفری کرده باشید، این ویژگی در DNA شما نقش بسته باشد! 


اما با همه‌ی این صحبت‌ها، دلیلی برای شک به ژن سفری وجود دارد. کِنِث کید از دانشگاه یِل معتقد است این موضوع کمی پیچیده‌تر از آن است که دیگران اشاره می‌کنند. او می‌گوید: «ژنتیک به آن شکل عمل نمی‌کند، شما نمی‌توانید به همین راحتی چیز پیچیده‌ای مثل کاوشگری انسان را صرفا به یک ژن نسبت دهید.»

با توجه به ژنتیک تکاملی، آن‌هایی که ژن 7r را حمل‌ می‌کنند، در مقایسه با کسانی که ژن عادی DRD4 را دارند، احتمالا از برنامه‌ی زمانی تقریبا متفاوتی پیروی می‌کنند. از نظر تئوری، این تفاوت‌ها همچنین مربوط به تفاوت‌های کوچکی در ترکیب اندام و مغز می‌شود که می‌تواند باعث شود این افراد تمایل بیش‌تری به سفر کردن داشته باشند. در عین حال در حالی که ژن تغییر پذیر DRD4-7r ممکن است تعداد زیادی از صفات شخصیتی مثبت و اکتشافی با خود داشته باشد، می‌تواند با رفتار عمومی نئاندرتالیک در ارتباط باشد. بر اساس گفته‌ی لوپورتو، در حالی که حاملین این نوع ژن ممکن است شدیدا مدیر، پیشگام و خلاق باشند، ممکن است کاملا خارج از کنترل نیز باشند. بنابراین، اگر احتمالا طی ماه‌های آتی تمایل به ترک کار و رفتن به مسافرت دارید، صبر کنید و مطمئن شوید که آیا دارید کار عاقلانه‌ای انجام می‌دهید؟! 

تور ترکیه1398/05/15 | کد مطلب: 3308
مهناز قاضی

گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.