تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

همه چیز درباره بیمه مسافرتی

تمامی همسفران ما توسط شرکت دالاهو تحت پوشش بیمه مسافرتی قرار می‌گیرند و سفری مطمئن با این بیمه‌ها تجربه خواهند کرد؛ اما با این حال، توصیه ما به مسافران‌مان این است که همیشه دفترچه بیمه خود را همراه داشته باشند. در ادامه در مورد اهمیت و سابقه بیمه بخوانید.

وقت سفارت انگلیس

چرا بیمه در سفر اهمیت دارد؟

شما هرگز نمی‌توانید سلامتی خود را حتی زمانی که در منزل یا محل کار هستید پایدار بدانید. یک نسیم ساده زمانی که شما استحمام کرده‌اید، می‌تواند موجب سرماخوردگی شود. در سفر نیز ممکن است شما نیازمند دارویی باشید و یا ممکن است به خاطر کسالتی جزئی، مجبور باشید دقایقی را به درمانگاه بروید. در اثر مسمومیت‌های غذایی و حتی حساسیت‌های فصلی نسبت به گردهای معلق در هوا ممکن است شما را وادار به خرید داروهای ضد حساسیت کند. پیشنهاد ما این است که در سفر، حتماً دفترچه بیمه خود را همراه داشته باشید.

آیا سابقه بیمه در ایران را می‌دانید؟

بیمه مردم در ایران از دوره کیقباد (حدود پنج هزار سال پیش) آغاز شده است. در این دوره اگر کسی دچار آسیب می‌شد باید به او تاوان یا بیمه داده می‌شد که به بیمه، تاوان و به بیمه‌شدگان دریغمندان می‌گفتند. پادشاهی کیقباد برابر دوره‌ای است که در ایران پادشاهی‌های کوچک (ملوک الطوایفی) پدید آمده بود. ایرانیان در آن زمان دریافتند که زیر یک درفش و یک حکومت مرکزی بودن بسیار بهتر است و در برابر دشمنان یارای مقاومت بیشتری دارند؛ به همین دلیل از میان خود یک شاه انتخاب کردند که بر بقیه حکومت می‌کرد و شاهنشاه خوانده می‌شد. در آن زمان کیقباد نماد شاهی بود که تمام ایران به فرمانش بودند. یکی از این فرمان‌ها پرداخت بیمه به آسیب‌دیدگان بوده است. در زمان پادشاهی کیقباد اگر کسی دچار آسیب می‌شد یا خانه‌اش آتش می‌گرفت یا کشتزارش با خشک‌سالی بی‌ثمر می‌ماند باید به او تاوان یا بیمه داده می‌شد.

 

با توجه به اینکه حادثه در سفر خبر نمی‌کند، اهمیت بیمه در سفر دوچندان می‌شود.

نخستین اداره بیمه در ایران

واژه‌ بیمه نخستین بار در منابع فارسی در تحفه العالم عبدالطیف شوشتری به معنای اطمینان دادن به شخص به‌کار رفته است و محمد معین آن را بر گفته از بیما، یک واژه‌ هندی یا اردو، می‌داند. نخستین بار ناصرالدین‌شاه در 1270 خورشیدی امتیازنامه‌ای را با عنوان «تأسیس اداره‌ حمل‌ونقل و سازمان بیمه در ایران» به لازار پولیاکف روسی واگذار کرد که به اجرا درنیامد. سپس در دوران احمدشاه قاجار، به سال 1289 خورشیدی دو بنیاد روسی نادژا و کافکاز مرکوری (به معنای مریخ قفقاز) فعالیت‌های بیمه‌ای خود را آغاز کردند. آرام‌آرام شرکت‌های خارجی دیگری در ایران به راه افتاد که تا 25 سال بازار بیمه‌ ایران را در دست داشتند و در سال 1314 دست‌کم 29 شرکت بیمه‌ خارجی در ایران فعالیت داشتند. از میان آن‌ها، دو شرکت اینگستراخ و یورکشایر از همه فعال‌تر بودند و تا پیروزی انقلاب اسلامی به کار پرداختند. در سال 1314 خورشیدی، به کوشش الکساندر آقایان و علی‌اکبر داور، شرکت سهامی بیمه‌ ایران با سرمایه‌ دولتی 20 میلیون ریال تشکیل شد.

بیمه‌های مسافرتی دالاهو

با توجه به اینکه حادثه در سفر خبر نمی‌کند، اهمیت بیمه در سفر دوچندان می‌شود. دالاهو نیز با توجه به اهمیت این موضوع مسافرانش را در سفرهای داخلی و خارجی بیمه می‌کند. گرچه این بیمه‌ها هزینه سفر را افزایش می‌دهند، اما جان و مال شما را در قبال حوادث غیرمترقیه ایمن می‌کنند. حوادثی مثل بیماری، گم شدن کیف پول یا چمدان، تصادفات احتمالی یا حوادث طبیعی. در مطلب «سفری مطمئن با بیمه‎های مسافرتی» در مورد بیمه‌های مسافرتی بیشتر بخوانید. 

پیشنهاد ما این است که در سفر، حتماً دفترچه بیمه خود را همراه داشته باشید.

وقت سفارت انگلیس1398/02/08 | کد مطلب: 2517
برچسب‌ها: نکات سفر

تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.