تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000
دیدنی‌های قشم

از برهوت سلخ تا سدهای آب شیرین

 کاسه سلخ در ساحل جنوبی جزیره قشم، برهوتى است به طول تقریبى 7 کیلومتر و عرض تقریبى 5 کیلومتر که هیچ پوشش گیاهى در آن وجود ندارد. اینجا عرصه‌اى است که گویى از حیات و عناصر حیاتى بویى نبرده است. 

هزاران تپه کوچک و بزرگ مخروطى شکل و اشکال فرسایشى در این عرصه به چشم مى‌خورد که در اعصار گذشته از زمین جوشیده و در همان حال سفت و بسته شده و تشکیل تپه‌ماهورهاى متداخل و گسترده‌اى را داده‌اند. در عمق این برهوت یک چشمه شفابخش گوگرد از زمین مى‌جوشد. مجموعه این عوامل نشان‌ مى‌دهد که در لایه‌هاى زیرین در منطقه برهوت سلخ، مخازن عظیم نفت و گاز وجود دارد.
این نقطه از قشم گرچه کمتر از سایر جاهاى جزیره بازدیدکننده دارد، اما جذابیت شگرف آن مى‌تواند تفکرى عمیق را براى انسان به ارمغان آورد و پناهگاه عاشقان سکوت و آرامش باشد. سکوت و آرامشى که گه‌گاه صداى بال زدن عقاب بزرگ و معروف قشم در آسمان آبى، آن را مى‌شکند.

بیابان لم یزرع و برهوت کاسه سلخ، یکی از زیباترین و خارق العاده ترین مناطق جزیره ی قشم است. در این بیابان هیچ نشانه‌ای از حیات دیده نمی‌شود. 

لازم به ذکر است این منطقه هنوز برای گردشگران خیلی کشف نشده است و بازدید کننده‌ی بسیاری ندارد. همین امر موجب بکر و دست نخورده ماندن زیبایی های منطقه شده است.

کاسه سلخ قشم

اگر می‌خواهید غرق در زیبایی‌های خلقت شوید و از پدیده‌ی نادر زمین شناسی دیدن فرمایید حتما سری به این منطقه بزنید.

سدهای ساسانی و هخامنشی

در قشم آب شیرین برای انسان، حیوان و گل‌و‌گیاه ارزش حیاتی دارد. از روزگاران قدیم با ساخت سد در تنگه‌ها، راه ها و دره‌ها، آب‌های شیرین فصل بارانی را جمع آوری می‌کردند و به تدریج به مصرف شرب و کشت می‌رساندند.

سد پی پشت

در نزدیکی روستای «پی پشت» و در 37 کیلومتری شهر قشم و 28 کیلومتری فرودگاه بین المللی قشم در شمال جزیره قرار دارد. تاسیسات تقسیم آب این سد تاریخی از دوره ساسانی در مدخل تنگه، به چشم می‌خورد.

سد گوران

در 78 کیلومتری شهر قشم و در کنار روستای گوران، در نزدیکی جاده طبل- باسعیدو قرار دارد. تاریخ سنگ بنای اولیه سد به دوران گوران (گبران یا زرتشتیان) و هخامنشیان برمی‌گردد. در ۷۸ کیلومتری قشم، سد تاریخی‌ «گوران» قرار دارد که کارشناسان، پی نخستین این سد را از آنِ دوره هخامنشیان و تاج آن را از آنِ دوره ساسانیان می‌دانند.

سد گوران قشم

گفته می‌شود نام گوران از گبران گرفته شده است که گویا محل سکونت زرتشتیان بوده است.1394/11/08 | کد مطلب: 3315
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی

گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.