تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

ازبکستان را بیشتر بشناسیم

ازبکستان پرجمعیت‌ترین کشور منطقه آسیای میانه است و بزرگترین تولیدکننده پنبه در جهان به شمار می‌آید. گاز، نفت و طلا از غنی‌ترین منابعی است که در طبیعت این کشور نهفته است.

تور ازبکستان

ازبکستان کجاست؟

جمهوری ازبکستان کشوری در آسیای میانه است که در سال ۱۹۹۱ پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی استقلال خود را به دست آورد.

این کشور از غرب و شمال با قزاقستان، از شرق با قرقیزستان و تاجیکستان و از جنوب با ترکمنستان و افغانستان همسایه است. این منطقه از دو هزار سال پیش از میلاد مسیح مسکونی بود. نشانه‌های زندگی مردم در این دوره زمانی در شهرهای سمرقند، خوارزم، تاشکند و بخارا یافت شده است.

در سده دهم میلادی، منطقه کنونی ازبکستان جزیی از قلمرو سامانیان بود. منطقه کنونی ازبکستان بعدها به ترتیب جزئی از حکومت‌های غزنوی، سلجوقی، خوارزمشاهی، مغول، تیموری و ازبک شد. در قرن نوزدهم امپراتوری روسیه سرزمین‌های خود را گسترش داد و آسیای میانه را تصرف کرد. به این ترتیب ازبکستان بخشی از شوروی شد.

ازبکستان پرجمعیت‌ترین کشور منطقه آسیای میانه است و بزرگترین تولیدکننده پنبه در جهان به شمار می‌آید. گاز، نفت و طلا از غنی‌ترین منابعی است که در طبیعت این کشور نهفته است.

ازبکستان پرجمعیت‌ترین کشور منطقه آسیای میانه است

سیاست در ازبکستان

رئیس حکومت در این کشور رئیس جمهور است. اسلام کریم‌اف، رئیس جمهور این کشور، در سال ۱۹۹۰ با رای شورای جماهیر انتخاب شد و تا زمان مرگ (سال 2016)، رییس جمهور این کشور باقی ماند. پس از او، شوکت میرضیافت، به سمت ریاست جمهوری انتخاب شد و اکنون نیز بر صندلی قدرت، تکیه زده است.

اگربخواهیم به‌‌شکلی دقیق‌تر در باره وضعیت او در رهبری ازبکستان قضاوت کنیم باید گفت اولین ریاست جمهوری، از ژوئن 1989 یعنی دو سال قبل از فروپاشی شوروی زمانی که به‌عنوان دبیر اول حزب کمونیست انتخاب شد، زمام امور ازبکستان را در دست گرفت.

اما اسلام کریم‌اف توانست در دسامبر1991 به‌عنوان اولین رئیس‌جمهوری ازبکستان پس از استقلال نام خود را در تاریخ این کشور ثبت کند. با آنکه قرار بود پنج سال پس از آن برای بار دوم در انتخابات شرکت کند، تحت شرایطی ویژه تصمیم گرفت با برگزاری همه پرسی در مارس 1995 مدت ریاست‌جمهوری خود را تا سال 2000 تمدید کند.

کریم اف در ژانویه 2000 مجددا برای دومین بار درانتخابات پیروز شد اما این‌بار هم تنها پس از دو سال با اصلاح قانون اساسی درسال 2002 دوره ریاست‌جمهوری را از 5 سال به هفت سال افزایش داد.

 

انتخابات ازبکستان، سال 2007

او در انتخابات 2007 نیز بار دیگر توانست رهبری ازبک‌ها را در دست بگیرد.

در ازبکستان، رئیس دولت نخست وزیر است که رئیس جمهور او را انتخاب می‌کند. بر اساس قانون اساسی ازبکستان رئیس جمهور باید با رای مردم برای دوره‌ای هفت ساله (قابل تمدید برای دور دوم) انتخاب شود.
شورای عالی قانون‌گذاری در این کشور ۱۰۰ کرسی دارد که ۸۴ نماینده آن با رای مردم و ۱۶ نماینده به انتخاب رئیس جمهور برای دوره‌ای پنج ساله انتخاب می‌شوند. مجلس ملی این کشور ۱۲۰ کرسی دارد که نمایندگانش با رای مردم برای دوره‌ای پنج ساله تعیین می‌شوند.

آثار تاریخی ازبکستان، رازهای زیادی را از گذشته این سرزمین، به دوش می‌کشد

اقتصاد در ازبکستان

تولید ناخالص داخلی این کشور 15/64میلیارد دلار است. رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۰۷ میلادی 5/9 درصد بود. ۱۴ میلیون و ۶۰۰ هزار نفر نیروی کار این کشور را تشکیل می‌دهند.
بر اساس آمار وزارت کار این کشور نرخ بیکاری در ازبکستان هشت دهم درصد است و به علاوه ۲۰ درصد نیز جویای کار هستند. ۳۳ درصد از مردم این کشور زیر خط فقر زندگی می‌کنند. در سال ۲۰۰۷ نرخ تورم در این کشور به طور رسمی 3/12 درصد اعلام شد.

 

محصولات صادراتی ازبکستان

این کشور شامل پنبه، طلا، انرژی، کودهای معدنی، فلزات آهنی و غیرآهنی، منسوجات، محصولات غذایی، ماشین‌آلات و اتوموبیل است که به کشورهای روسیه (8/23 ردصد)، لهستان (7/11 درصد)، چین (4/10 درصد)، ترکیه (7/7 درصد)، قزاقستان (9/5 درصد)، اوکراین (7/4 درصد) و بنگلادش (3/4 درصد) صادر می‌شود.

واحد پول ازبکستان سوم است و هر سوم به 100 تین تقسیم می‌شود

محصولات وارداتی ازبکستان

این کشور شامل ماشین‌آلات و تجهیزات، مواد غذایی، مواد شیمیایی و فلزات آهنی و غیرآهنی است که از کشورهای روسیه (8/27 درصد)، کره جنوبی (2/15درصد)، چین (4/10 درصد)، قزاقستان (3/7درصد)، آلمان (1/7 درصد)، اوکراین (8/4درصد) و ترکیه (5/4 درصد) وارد می‌شود.

 

مردم ازبکستان، از جمعیت تا دین

جمعیت این کشور حدود ۲۸ میلیون و ۲۶۸ هزار نفر با میانگین سنی ۲۳ سال است. امید به زندگی برای زنان ۶۹ و برای مردان ۶۲ سال است. کمتر از یک دهم درصد از جمعیت بزرگسال این کشور به بیماری ایدز مبتلا هستند. ۸۰ درصد از مردم آن ازبک، ۵.۵ درصد روس و ۵ درصد تاجیک هستند. ۸۸ درصد از مردم ازبکستان مسلمان هستند. زبان رسمی این کشور ازبکی است. مردم ازبکستان بسیار خونگرم و مهربانند و می‌توانند در طول سفر، خاطراتی عالی از مهمان‌نوازی را برایتان رقم بزنند.


88 درصد مردم ازبکستان، مسلمان هستند
 

ارتباطات در ازبکستان

در این کشور یک میلیون و ۷۹۳ هزار خط تلفن ثابت و پنج میلیون و ۸۰۰ هزار خط تلفن همراه وجود دارد. ازبکستان ۱۱ هزار و ۸۲۳ میزبان اینترنتی و یک میلیون و ۷۰۰ هزار کاربر اینترنت دارد. از سال 2017 تا 2021، اینترنت در ازبکستان رشد بسیار خوبی داشته است.

 

ازبکستان در یک نگاه

مساحت  ۴۴۷،۴۰۰ کیلومترمربع
جمعیت ۲۸،۲۶۸،۴۴۰ نفر
پایتخت تاشکند
واحد پول  سوم
دامنه اینترنتی uz
پیش شماره ۹۹۸+

منبع: همشهری آنلاین

تور ترکیه1391/04/14 | کد مطلب: 39
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی

گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

تور مرتبط با این موضوع کدام است؟
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
محسن اهواز
1402/04/03 10:27
یه خانم ازبکستانی آشنا شدم قصد ازدواج داره اومدم مطالعه کنم باحالن و موادب و زبانشون سخت اینقدر چت کردم تا حرفاشو یاد گرفتم
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1402/04/11 08:51
دوست عزیز
سلام

ممنون که مطلب را مطالعه کرده و نظر خود را با ما به اشتراک گذاشتین.

با تشکر از پیام شما

ارسلان چاگاتای بی
1401/09/03 18:26
روسیه، اوزبکستان بطور رسمی اعلام کرده ان که تعداد مهاجرین تاجک در اوزبیکستان کمتر از چهار درصد هست و در مقابل در تاجکستان که جمعیتی هفت میلیونی دارد، سه میلیون آن اوزبک قزاق روس و قرقیز هستن.
پاسخ دهید...
پرویز
1399/04/03 15:29
باید جمع کنیم بریم ازبکستان
پاسخ دهید...
حیات
1398/12/05 18:06
شهروندان ازبکستان به چند کشور بدون ویزا سفر میتوانند و کدام کشورها؟
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1398/12/06 11:00
دوست عزیز
سلام

متاسفانه اطلاعی در این مورد نداریم.

با تشکر از پیام شما

ناشناس
1398/04/04 18:57
بیش از سی درصد فارس تاجیکی هست
پاسخ دهید...
ناشناس
1391/04/28 19:47
در مورد مذهب کشور ازبکستان اشتباه ذکر شده است لطفا اصلاح نمایید. باسپاس
پاسخ دهید...
دالاهو
1391/04/31 11:14
بررسی و اصلاح شد.
با تشکر
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.