تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

سه روز در مشهد

شما هم وقتی از سفر برمی‌گردید خاطرات خود را برای دوستان‌تان تعریف می‌کنید؟ احتمالا دوست دارید خاطرات‌تان طوری باشد که انگار دوستان‌تان را با خود به سفر برده باشید. اما این کار چندان آسانی نیست. راهکار چیست؟ شما می‌توانید سفر خود را با چیزهایی که برای مخاطب‌تان آشنا است، مقایسه کنید. برای مثال اگر شهری که به آن سفر کرده‌اید را با شهری که در آن ساکن هستید مقایسه کنید، می‌توانید تصویری ملموس به دوستان‌تان بدهید. عباس مسعودی در سفرنامه سه روز در مشهد، دقیقا همین کار را کرده است. او در بخش‌هایی تفاوت شهر تهران و مشهد را شرح می‌دهد و مخاطب را با خود همراه می‌سازد. این سفرنامه نکات جالب دیگری هم دارد…

عباس مسعودی، موسس روزنامه اطلاعات از روزنامه‌نگاران شاخص زمان خود بود. او از سفر ده روزه خود به مشهد گزارشی تهیه کرد و در 21 قسمت به چاپ رساند. سید مهدی سید قطبی این خاطرات را در  کتاب سه روز در مشهد گردآوری کرد. این کتاب اطلاعات جالبی از راه‌ها و وسایل نقلیه، شیوه زندگی، شرایط عمرانی و اعتبار اجتماعی شهر مشهد را در اختیار مخاطبش قرار می‌دهد. زندگی اجتماعی مردم، وضعیت شهر، روستاها و دهات آنجا بیشتر از هر چیز نظر نویسنده را به خود جلب کرده است. نویسنده در جایی که لازم باشد سعی می‌کند انتقادات و پیشنهادات خود را وارد سازد همین مسئله این کتاب را منحصر به فرد کرده است.

عباس مسعودی مردی باهوش و آینده‌نگر بود. در طول حیاتش سفرهای متعددی به کشورهای مختلف جهان به خصوص آمریکا داشت. بدون شک سفرنامه این نویسنده می‌تواند بسیار مفید باشد.

در بخشی از کتاب می‌خوانید:

حالا که متوجه بسیاری از مشکلات مسافرت شده‌ام و صدماتی بین راه دیده‌ام پیش خودم فکر می‌کنم که در آن ساعت دچار چه اشتباه عجیبی شده بودم. مثل کسی که در یکی از مهمان‌خانه‌های قشنگ پاریس نشسته و می‌خواهد با ترن دو بعدازظهر عازم لندن شود. همانطور دستور داده بودم که به وسیله تلفن بلیط دو بعدازظهر را تهیه کنند.

هیچ فکر نمی‌کردم که از تهران تا مشهد صد و پنجاه فرسخ مسافت است، راه بیش از بیست فرسخ در کوه‌های عجیب پیچ و خم می‌خورد؛ این راهی است که تا چند سال قبل برای مسافرت آن دو ماه وقت لازم بود و با هزاران زحمت و خون دل انجام می‌گرفت...1397/06/11 | کد مطلب: 4116
برچسب‌ها: کتاب سفر
سیما رفیعی

کارشناس ارشد فلسفه غرب، علاقه‌مند به سینما، مطالعه و ورزش


تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.