تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000
جشنــواره تــورهای داخــلی نــوروز
حداقل 390 هزار تومان تخفیف + 5 هزار تومان تخفیف بیشتر به ازای هر روز سابقه سفر
بــرو به صفحـــه جشنــواره

آیین قالیشویان مشهد اردهال کاشان ثبت جهانی شد

بعد از دو اثر جهانی باغ فین و مهارت بافت فرش کاشان مراسم سنتی مذهبی آیین قالیشویان مشهد اردهال کاشان به عنوان سومین اثر میراث فرهنگی کاشان در فهرست جهانی یونسکو قرارگرفت.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان، از ثبت جهانی مراسم سنتی مذهبی آیین قالی شویان مشهد اردهال کاشان خبر داد.

«حسین یزدان مهر» در گفتگو با خبرنگار ایلنا در کاشان با اعلام این خبر، ضمن اشاره به اینکه در خرداد ۸۹ آیین قالیشویان مشهد اردهال با شماره ۱۵۰ به ثبت میراث معنوی رسید گفت: دفتر ثبت آثار تاریخی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور پس از ثبت ملی میراث معنوی اثر مذکور و با عنایت به پویایی این رویداد فرهنگی و نقش آن در وفاق و همدلی جامعه آن را در دستور کار خود قرار داد.

وی افزود: به دنبال آن واحد مردم‌شناسی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان در سال ۱۳۸۹ مطابق فرمت ثبت جهانی میراث ناملموس، اقدام به مطالعه می‌دانی، مستند نگاری از قبیل عکس، فیلم، مدارک سوابق تاریخی، طومار‌ها و رضایت نامه‌های حقیقی و حقوقی کرده و پس از تدوین و جمع بندی پرونده پژوهشگاه سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به دفتر یونسکو ارسال شد.

یزدان مهر گفت: به دلیل رفع اشکال، اصلاح و تکمیل پرونده پس از تجدید نظر در مطالعه می‌دانی و تدوین اسناد و مدارک لازم پرونده مذکور در تیرماه ۱۳۹۱ به دفتر ثبت جهانی یونسکو ارسال شد و با کمال خرسندی آیین قالی شویان مشهد اردهال کاشان در هفتمین اجلاس کمیته بین المللی میراث فرهنگی ناملموس در مقر یونسکو در پاریس (۱۵ آذر ماه) به تصویب این کمیته رسید.

سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کاشان در پایان اظهار داشت: با تلاش‌های صورت گرفته توسط سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور و نمایندگی دائمی جمهوری اسلامی ایران در یونسکو این مهم محقق شد که جا دارد از تمامی این عزیزان و ستاد برگزاری مراسم سنتی - مذهبی قالیشویان فین و خاوه که ‌‌نهایت همکاری را داشته تشکر کنم. و این رویداد مهم را دولتمردان، ملت بزرگ ایران، فرهنگ دوستان و مردم فرهیخته دارالمومنین شهرستان کاشان تبریک می‌گویم.

«مهارت سنتی فرش بافی کاشان» در سال ۱۳۸۸ و «باغ تاریخی فین» در سال ۱۳۹۰ در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

منبع: ایلنا1391/09/19 | کد مطلب: 364
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.