تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

10 سوغات معروف تبریز

بهترین‌های فرش، چرم و شیرینی‌ ایران نام تبریز را در ذهن‌مان تداعی می‌کند. نمی‌شود تبریز رفت و اریس سوغات تبریز را فراموش کرد یا شکلات تسبیحی تبریز را نخرید. مگر می‌شود راهی تبریز شد، فرش تبریز را ندید و باقلوای تبریز به یادگار نیاورد. سفر به تبریز کام‌تان را شیرین می‌کند و تا مدت‌ها با نگاه کردن به سوغات تبریز، خاطرات آن سفر دلنشین برای‌تان زنده می‌شود. البته سوغاتی‎‌های تبریز به این موارد محدود نمی‌شود. فکر می‌کنید کدام یک از سوغاتی‌های تبریز برای‌تان جذاب‌تر باشد؟ 

 

تورهای داخلی

 

سوغاتی‌های تبریز: صنایع دستی تبریز

فرش تبریز

فرش، صنایع دستی مشهور تبریز، از شهرت جهانی برخوردار است؛ چنانچه تبریز را به عنوان «شهر جهانی فرش» می‌شناسند. قالی‌بافی رسمی دیرین در میان مردم آذربایجان شرقی بوده است. می‌گویند سنت قالی‌بافی در تبریز به قبل از دوران صفوی می‌رسد. البته این هنر در طول زمان پیشرفت‌های چشم‌گیری داشته. برخی از فرش‌های تبریز در موزه‌های معتبر جهان نگه‌داری و بسیاری از این فرش‌ها صادر می‌شوند و برخی زینت بخش بازارهای تبریز و ایران هستند. طرح‌های مستوفی، اسلیمی، ترنج‌دار، لچک‌دار، ترنج، نقش ماهی، هراتی، گلدانی و... از جمله طرح‌های بی‌نظیر قالی‌های تبریز است.

می‌گویند سنت قالی‌بافی در تبریز به قبل از دوران صفوی می‌رسد.

گلیم تبریز

علاوه بر فرش، گلیم‌ نیز یکی از صنایع دستی معروف تبریز به شمار می‌رود. گلیم‌های تبریز طرح‌های جذابی دارند. این گلیم‌ها از موی بز، پشم گوسفند و ابریشم بافته می‌شوند. مشهورترین گلیم تبریز متعلق به شاهسون است. طرح‌های هندسی بزرگ و نوارهای باریک از ویژگی‌های این گلیم‌هاست. زیباترین نوع گلیم شاهسون، در زبان محلی به ورنی شهرت دارد. ورنی بافی در میان زنان عشایر اهر و ارسباران  نیز رایج است. روش ورنی بافی روش پودچین و در واقع گلیمی یک رو است.

گلیم‌های تبریز طرح‌های جذابی دارند. این گلیم‌ها از موی بز، پشم گوسفند و ابریشم بافته می‌شوند.

چرم تبریز، سوغات درجه یک تبریز

خرید و فروش چرم از دیرباز در ایران رواج داشت و نخستین کارگاه چرم‌سازی در سال 1308 در تبریز ساخته شد. آوازه چرم تبریز به جهان رسید و امروزه صنایع دستی چرم تبریز در میان گردشگران داخلی و خارجی بسیار پرطرفدار است. در سفر به تبریز می‌توانید برای خودتان یا دوستان‌تان از کیف و کفش‌های چرمی تبریز بخرید.

آوازه چرم تبریز به جهان رسیده است.

قلم زنی تبریز

طراحی و نقش آفرینی بر روی فلزاتی مثل مس و نقره از قدمتی طولانی برخوردار است؛ قدمتی به اندازه قدمت سیت‌ها و سکاها. تبریز در قلم زنی سبک منحصر به فرد خود را دارد. ویژگی صنایع دستی قلم زنی تبریز نقش‌های ظریف و کم عمق است. اغلب قلم زنی به کمک ضربات چکش انجام می‌شود؛ اما تبریزی‌ها این کار را با فشار مچ دست انجام می‌دهند. به همین دلیل آثار قلم‌زنی تبریز ظرافت خاصی دارند.

تبریز در قلم زنی سبک منحصر به فرد خود را دارد.

منبت‌کاری از صنایع دستی تبریز

از دیگر صنایع دستی تبریز می‌توان به منبت‌کاری اشاره کرد. نقش‌هایی که با زحمت و ظرافت روی چوب نقش می‌بندد، چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند. منبت‌کاری یکی از هنرهای شناخته شده در دنیا است؛ چنانچه شهر آباده فارس به عنوان شهر جهانی منبت ثبت شده. آثار منبت در تبریز نیز بسیار زیبا هستند. در سفر به تبریز از صنایع دستی منبت برای خود و خانواده‌تان به یادگار ببرید.

نقش‌هایی که با زحمت و ظرافت روی چوب نقش می‌بند.

سفال و سرامیک تبریز

سفال‌گری نیز از دیرباز در تبریز رواج داشته است. از ویژگی‌های اصلی سفال تبریز استفاده از خاک سفید مرغوب است. به همین دلیل سفال و سرامیک تبریز به سفال سفید معروف است. از این سوغاتی مرغوب تبریز برای دوستان‌تان بخرید. در موزه سفال تبریز که در خانه علوی، یکی از خانه‌های تاریخی این شهر قرار دارد؛ می‌توانید علاوه‌بر مشاهده آثار دیدنی سفال این شهر، مراحل تولید آن را از نزدیک ببینید. 

یکی از ویژگی‌های اصلی سفال تبریز استفاده از خاک مرغوب است.

شیرینی‌های تبریز برای سوغات

باقلوای تبریز

سوغاتی مشهور تبریز باقلوا است. به طور کلی، باقلوا شیرینی سنتی آسیای میانه است. باقلوای تبریز که به سبک باقلوای ترکیه پخته می‌شود طعم بی‌نظیری دارد. این باقلوا که به شکل‌های جذاب لوزی و مثلث پخته پیشنهاد خوبی برای سوغاتی تبریز است. باقلوای تبریز را می‌توانید در طعم‌های مختلف پسته‌ای، نارگیلی و بادامی تهیه و میل کنید.

باقلوای تبریز که به سبک باقلوای ترکیه پخته می‌شود طعم بی‌نظیری دارد.

نوقا تبریز

نوقا یا به زبان محلی لوکا تبریز شباهت زیادی به گز دارد اما گز نیست. ریشه این شیرینی به خاورمیانه و اروپای جنوبی بر می‌گردد. مواد اصلی نوقا تبریز شکر، سفیده تخم‌مرغ، گردو، وانیل و نان میکادو است. قدیم‌ترها فقط نوع گردویی آن مرسوم بود اما امروزه نوقای پسته‌ای و بادامی هم داریم. این شیرینی با چای خیلی دلچسب است.

نوقا شیرینی ای شبیه گز است.

شکلات تسبیحی تبریز

علاوه بر باقلوا شکلات تسبیحی تبریز نیز یکی از سوغاتی‌های محبوب در این شهر است. شکلات، شکر، شیر خشک، وانیل، بکینگ پودر و گلوکز مواد اصلی این شکلات است.

آجیل و قرابینه (کلوچه تبریزی) نیز از دیگر محصولاتی است که در تبریز بسیار مرغوب است و گردشگران آن را به عنوان سوغاتی تبریز به یادگار می‎‌برند.  

شکلات تسبیحی یکی از سوغاتی‌های محبوب تبریز است.

اریس سوغات تبریز

یکی از شیرینی‌ها و سوغاتی‌های خوشمزه تبریز، اریس یا سوت شیرنی سی است. این شیرینی مکعبی شکل از شیر، شکر، وانیل، پسته و کاکائو تهیه می‌شود. اریس سوغات تبریز را می‌توانید با پسته یا بدون پسته از مغازه‌ خریداری کنید. موقع خوردن اریس چای فراموش نشود. این سوغات تبریز بسیار شیرین است و اگر آن را با نوشیدنی تلخ میل کنید بهتر است. 

یکی از شیرینی‌ها و سوغاتی‌های خوشمزه تبریز، اریس یا سوت شیرنی سی است.

اگر سوغات متنوع تبریز توجه‌تات را جلب کرده، حال این سوال پیش می‌آید که سوغات تبریز را از کجا بخریم؟

سوغات تبریز را از کجا بخریم

مغازه‌ها و شیرینی فروشی‌های متعدد در شهرها ممکن شما را سردرگم کند. برای خرید اریس می‌توانید به مغازه آقای افتخاری در خیابان منصور بروید. اگر به دنبال بهترین نوقا تبریز هستید به بازار تبریز یا مغازه افتخاری بروید. همچنین آجیل سرای تبریز در بلوار ۲۹بهمن هم به پختن نوقا خوشمزه مشهور است. به‌علاوه، باقلوای جام جم در بلوار 29 بهمن و باقلوای شیرونه در باغمیشه بهترین گزینه‌ها برای خرید باقلوای تبریزاند.

غذاهای تبریز

علاوه‌بر شیرینی‌های خوشمزه، از غذاهای تبریز و طعم فراموش نشدنی آن‌ها در سفرتان به این شهر غافل نشوید. اگرچه نمی‌توان غذاهای تبریز را مانند شیرینی‌هایش به عنوان سوغات تبریز با خود به‌همراه برد، اما می‌توانید طعم لذیذ آن‌ها را در طول سفرتان بچشید.

سوغات تبریز در اصفهان

می‌دانستید در دیگر شهرهای ایران هم می‌توانید سوغات تبریز را بخرید؟ برای خرید سوغات تبریز در اصفهان، می‌توانید به شیرینی سوغات تبریز شعبه اصفهان مراجعه کنید. این شیرینی فروشی در اصفهان، سپاهان شهر، بلوار غدیر، قبل از تعاون ۳، مجتمع شهرزاد قرار دارد. اگر پیدا کردن آدرس برای‌تان مشکل است، می‌توانید از پیک رایگان آن نیز استفاده کنید.

 

بازارچه دائمی صنایع دستی تبریز

بازارچه دائمی صنایع دستی تبریز بزرگترین بازارچه دائمی صنایع دستی شمال غرب کشور است. این بازارچه آبان ماه سال 95 در خیابان توانیر، فلکه گلپارک، جنب مجتمع مسکونی گلپارک افتتاح شد. متاسفانه پس از 2سال و نیم فعالیت، بازارچه دائمی صنایع دستی تبریز تغییر کاربری داده و به محل عرضه مستقیم محصولات دامی و کشاورزی تبدیل شد. مدتی است که این بازارچه به صورت غیررسمی تعطیل شده است.

بازارچه دائمی صنایع دستی تبریز بزرگترین بازارچه دائمی صنایع دستی شمال غرب کشور است.

 برای بازدید از این جاذبه، در

تور تبریز

با دالاهو همسفر شوید.1399/06/05 | کد مطلب: 4495
سیما رفیعی

کارشناس ارشد فلسفه غرب، علاقه‌مند به سینما، مطالعه و ورزش


تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
نقل و حلوای قاسمی
1401/07/25 12:18
سلام ممنون از مطالب مفید و آموزندتون برای خرید نقل و حلوای تازه ارومیه به سایت ما مراجعه کنید.
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1401/07/27 14:54
دوست عزیز
سلام

ممنون که مطلب را مطالعه کردین.

با تشکر از پیام شما

هلیا هلنا
1400/01/14 13:44
از اطلاع رسانی تون خیلی ممنونیم.
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1400/01/15 11:41
دوست عزیز
سلام

ممنون که وقت گذاشتین و مطلب را مطالعه کردین.

با تشکر از پیام شما

مهنا
1399/10/06 18:57
عالیییییی بود
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1399/10/07 10:27
دوست عزیز
سلام

ممنون که وقت گذاشتین و مطالعه کردین.

با تشکر از پیام شما

ناشناس
1399/09/16 16:30
خیلی خوب بود ممنون
پاسخ دهید...
Mohana
1399/09/01 09:28
خیلی مفید بود
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1399/09/15 09:18
دوست عزیز
سلام

ممنون از شما که وقت گذاشتین و مطلب را مطالعه کردین.

با تشکر از پیام شما

برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.