تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

9 سوغاتی قشم را بشناسیم

سفر زمانی ماندگار می‌شود که از آن عکسی به یادگار بگیریم یا سوغاتی‌ای به همراه ببریم.

جزیره قشم از آن جاهای جادویی و رازآلود است. بی دلیل نیست که از این منطقه فیلم ساخته و کتاب منتشر کرده‌اند تا شاید رازآلود بودن آن را کشف کنند. گذشته از طبیعت قشم، اگر نگاهی به هنر این مردم بیندازیم، منحصر به فرد بودن آن را خواهیم یافت. در این مطلب از سوغاتی‌های قشم خواهیم گفت. سوغاتی‌هایی که با دستان هنرمند مردم قشم ساخته شده‌اند.

صنایع دستی حصیری قشم

در سفر به جزیره قشم دیدن حصیرهایی را که روی سقف خانه‌ها یا روی تخت‌ها گسترده شده‌اند صحنه‌ای معمول است. هوای گرم و درختان بی‌شمار خرما، باعث شده مردم این منطقه به هنر حصیربافی روی آورند. صنایع حصیربافی قشم شامل سینی‌های گرد (سپ) گلدان حصیری، ظروف میوه و... است. این صنایع آن‌چنان زیباست که به خانه گردشگران نیز راه پیدا کرده. حصیربافی به شغل برخی از مردم قشم تبدیل شده. با خرید این محصولات هم خانه‌های‌مان را زیبا و هم به کسب و کار جوامع محلی کمک کنیم.

صنایع حصیربافی قشم شامل سینی‌های گرد (سپ) گلدان حصیری، ظروف میوه و... است.

گلیم قشم

گلیم و فرش ایرانی شهرت جهانی دارد. گلیم‌بافی در میان زنان قشم نیز سنتی دیرینه است؛ دستان هنرمند زنان و دختران جزیره قشم گلیم‌هایی می‌بافد که هیج جای دنیا مانندش را نمی‌توان دید. طرح‌های لچک و ترنج بر قالی و گلیم‌های قشم بسیار تماشایی است. علاوه بر گلیم‌بافی، انواع دوخت‌های سنتی از جمله گلابتون‌دوزی، شک‌بافی، زری‌بافی، تکه‌دوزی و غیره در این منطقه باب است. 

دستان هنرمند زنان و دختران جزیره قشم گلیم‌هایی می‌بافد که هیج جای دنیا مانندش را نمی‌توان دید.

لباس‌های سنتی

لباس‌های سنتی قشم بسیار مورد توجه گردشگران ایرانی و خارجی قرار گرفته. ویژگی بارز این لباس‌ها طرح‌های سنتی، رنگ‌های شاد و متنوع است. بستگی به شما دارد که کدام رنگ و طرح را ترجیح دهید. بازارهای قشم پر از لباس‌های زیبا و سنتی‌ای است که قیمت مناسبی هم دارند. به غیر از لباس‌های سنتی، بازار قشم مملو از لباس‌هایی است که به دلیل قیمت مناسب آن بسیار پرطرفدار است. در مطلب «مراکز خرید قشم» بخوانید که از کجا باید خرید کنید. 

لباس‌های سنتی قشم بسیار مورد توجه گردشگران ایرانی و خارجی قرار گرفته.

ادویه‌های قشم

راز طعم بی‌نظیر خوشمزه‌ترین غذاهای جنوب استفاده از ادویه‌های متعدد است. ادویه‌های خوش‌عطری که به وفور در بازارهای قشم دیده‌ می‌شود. در سفر به قشم حتما از ادویه‌های خوش طعم و خوش‌عطر به یادگار ببرید. چراکه با این ادویه‌ها غذاهای‌تان خوش طعم‌تر خواهد شد.

در سفر به قشم حتما از ادویه‌های خوش طعم و خوش‌عطر به یادگار ببرید.

خوردنی‌های قشم

 

کیک سنتی هلر

در نزدیکی قشم روستایی است به نام هلر. این روستا، دو کارگاه شیرینی‌پزی دارد که انواع شیرینی‌های محلی در آن پخته می‌شود. کیک هلر یکی از همین شیرینی‌هاست. البته برای خرید این کیک مجبور نیستید تا این روستا بروید، در اکثر بازارهای قشم این شیرینی را می‌توانید ببینید.  

کیک هلر یکی از شیرینی‌های محلی قشم است.

خرما

نوبت به مشهورترین سوغات این منطقه می‌رسد: خرما. خرمایی که خودتان یا دوستان‌تان از جنوب بخرید چیز دیگری است. در سفر به جنوب مقداری خرما برای خود و دوستان‌تان به سوغات ببرید.

در سفر به جنوب مقداری خرما برای خود و دوستان‌تان به سوغات ببرید.

نان‌های محلی

قشم نان‌های خوشمزه و محلی بسیاری دارد. در این میان، نان تموشی چیز دیگری است. نان تموشی نان نازکی است که با سس مهیاوه یا سس سوراغ می‌خورند. به جز تموشی، می‌توان به نان رخنه، نان دستی، نان کروسی و... اشاره کرد. در مطلب معروف‌ترین غذاهای هرمزگان در این مورد بیشتر بخوانید.

 نان تموشی نان نازکی است که با سس مهیاوه یا سس سوراغ می‌خورند.

کپکاپ

از دیگر سوغاتی‌ها و صنایع کهن قشم می‌توان به کپکاپ (کپکو) اشاره کرد. به نوعی صندل از جنس چوب کپکاپ گویند. این صندل روزگاری برای ماهیگیران و لنج‌سازانی ساخته شد که مجبور بودند پاهای‌شان را روی زمین داغ بگذارند. جالب است بدانید این صندل اغلب با چوب‌هایی که در کارگاه لنج‌سازی اضافه می‌آید می‌سازند.

به نوعی صندل از جنس چوب کپکاپ گویند.

برقع

حتما بارها تصاویری از زنان جنوب با لباس‌های رنگی و نقاب‌هایی جذاب بر صورت دیده‌اید. این نقاب‌ها برقع نام دارد و در رنگ‌های مختلف به فروش می‌رسند. اغلب گردشگران در سفر به جنوب از این برقع‌ها به صورت می‌زنند و عکسی به یادگار می‌گیرند. برخی نیز آن را به یادگار می‌برند تا همیشه میان وسایل‌شان داشته باشند. این برقع‌ها از بالای ابرو تا زیر بینی را می‌پوشانند.

این نقاب‌ها برقع نام دارد و در رنگ‌های مختلف به فروش می‌رسند.

 1398/01/22 | کد مطلب: 4492
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
سیما رفیعی

کارشناس ارشد فلسفه غرب، علاقه‌مند به سینما، مطالعه و ورزش


تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.