تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

دودکشی برای جن‌ها در کاپادوکیا

دودکش جن! آن هم درست وسط یک شهر توریستی که ممکن است چند میلیون نفر در طول سال برای بازدید از آن صف بکشند. شهری که شهرت جهانی دارد و سال‌هاست به فهرست میراث جهانی بشر هم پیوسته است. اینجا کاپادوکیا است و با یک جاذبه متفاوت برای تعطیلات بعدی منتظرتان است.

تور کاپادوکیا

دودکش جن چیست؟

دودکش‌های جن درواقع نامی است که از گذشته‌های دور بر یک عارضه زمین شناسی گذاشته شده است. احجامی که در اثر نیروی فرسایش شکل گرفته‌اند و به نوعی تاریخ زمین را نیز بازگو می‌کنند. برای شکل گیری آنها، زمین، صبورانه سال‌ها صبر کرده و با وسواس بسیار، آنها را شکل داده است. دوست دارید تعداد زیادی از دودکش‌های جن را ببینید؟ در تور کاپادوکیا می‌توانید شاهد رقص نور آفتاب بر پیکر دودکش‌های بسیاری باشید که روزگاری محل زندگی مردم این سرزمین نیز بوده‌اند.

دودکش جن یک عارضه زمین شماسی است که در اثر فرسایش شکل می‌گیرد

 

چرا دودکش جن؟

چرا باید اسم یک عارضه زمین شناسی دودکش جن باشد؟ این نوع از اسم‌ها که ممکن است در دیگر نقاط جهان هم دیده شود، ریشه در باورهای کهنی دارد که هر چیز بزرگ یا غیرعادی را به نیرویی ماورایی مرتبط می‌کرد که عمدتا جن و پری بودند. به همین دلیل این ستون‌های افراشته و باشکوه که انسان آن زمان نمی‌توانست دلیلی برای ایجادشان پیدا کند، به جن‌ها نسبت داده شدند. در برخی دیگر از نقاط زمین هم این پدیده‌های زمین شناسی هستند و به نام‌های دیگری شناخته می‌شود. مثلا در آمریکا به ستون‌های سنگی افراشته‌ای زیبا و استواری از میلیون‌ها سال فرسایش عبور کرده‌اند، «هودو» می‌گویند.

دودکش جن یا هودو در مناطقی از جهان از جمله کاپادوکیا، آمریکا و مناطقی از زنجان، دیده شده است

 

علاوه بر کاپادوکیا و آمریکا، در ایران و منطقه ماه نشان (استان زنجان) نیز می‌توانید این پدیده را ببینید. مثلا قلعه بهستان که به ثبت ملی نیز رسیده است، درواقع قلعه‌ای است که توسط مردم و در دل یک صخره در حال فرسایش ایجاد شده. از سوی دیگر، منطقه کندوان که در نزدیکی شهر تبریز قرار دارد نیز، خانه‌هایی قدیمی دارد که مردمش آنها را در دل سنگ‌هایی مثل ستون‌های کاپادوکیا حفر کرده‌اند. 

 

دودکش جن از کجا آمده؟

داستان شکل گیری صخره‌های باشکوه کاپادوکیا که در تور کاپادوکیا دالاهو می‌توانید به دیدارشان بروید، روایتی جذاب است. عامل اصلی ایجاد این صخره‌ها، فرآیندی است که از میلیون‌ها سال پیش آغاز شده است. ابتدا یک کوه باستانی فوران کرده و بعد خاکستر غلیظی منطقه را پوشانده است. پس از آن خاکسرها به صخره‌هایی نرم به نام «توف» تبدیل شده‌اند. بعد، فرسایش توسط باد و باران آغاز شده و عناصر نرم‌تر، کم کم ناپدید شدند. قرن‌ها بعد، تنها سنگ‌هایی سخت‌تر باقی ماندند. حالا می‌توانید در تور کاپادوکیا ستون‌های سنگی را ببینید که ارتفاع بعضی از آنها به حدود 40 متر می‌رسد. 

 

دودکش جن، خانه مسیحیان

برای قرن‌ها، صخره‌های جادویی کاپادوکیا در سکوت و تاریکی غرق بودند تا اینکه نبوغ انسانی به سراغشان آمد. در حوالی قرن دوم، مسیحیانی که از آزار رومی‌ها به ستوه آمده بودند به دنبال سرزمین جدیدی گشتند. آنها در نهایت به این منطقه  رسیدند. آنها دریافتند که صخره‌ها و ستون‌های افراشته کاپادوکیا هنوز کاملا شکل پذیری خود را از دست نداده است. پس با چکش و ابزارهای دستی دیگر، در دل صخره‌ها، حفره‌هایی را کندند. این حفره‌ها کم کم خانه، کلیسا، اصطبل، انبار و... شدند و از همان زمان سرنوشت این سنگ‌ها تغییر کرد.

مسیحیانی که از ظلم رومی‌ها به ستوه آمده بودند در برج‌های سنگی کاپادوکیا خانه‌هایی محکم ساختند

 

حالا اگر در تور کاپادوکیا دالاهو شرکت کنید، می‌توانید آثار زندگی مردم آن دوران را ببینید. مثلا هنوز فضاهایی که برای نگه داشتن حیوانات بوده، مشخص است. می‌توانید سوراخ‌هایی که برای گردش هوای داخل خانه‌ها بوده است را پیدا کنید و در قسمت‌هایی، سنگ‌هایی را خواهید دید که در اثر استفاده از اجاق گاز سیاه شده‌اند.

 

زیر دودکش جن‌ها چه می‌گذرد؟

مردمی که به کاپادوکیا آمده بودند، پس از ساختن خانه‌های ستونی، برای بالا بردن امنیت، به فکر ساختن یک شهر زیرزمینی هم افتادند. پس داخل چند تا از دودکش‌های جن را خالی کردند تا دقیقا شبیه هواکش عمل کند. سپس به عمق زمین رفتند و دالان‌هایی را کندند که می‌توانست جمعیت زیادی را در خود جای دهد. برای ورود و خروج به این شهر زیرزمینی، چند در مخفی هم ایجاد شد و با سنگ‌های بزرگی، مسیر آنها را کنترل می‌کردند. در کاپادوکیا 36 شهر زیر زمینی وجود دارد که برخی از آنها 8 تا 10 طبقه دارند. در این شهرها همه چیز بوده و آب و هوای آن هم برای تابستان و زمستان، مناسب ارزیابی می‌شود. جالب است بدانید این شهرهای زیرزمینی کلیساهایی هم دارند که برخی از آن بسیار رنگارنگ و زیبا هستند. باستان شناسان معتقدند که احتمالا علاوه بر این شهرها، شهرهای زیر زمینی دیگری هم در این منطقه وجود دارد که هنوز شناخته نشده است.

 

تا امروز 36 شهر زیر زمینی در کاپادوکیا پیدا شده که برخی 8 تا 10 طبقه دارند

 

کاپادوکیا، میراث جهانی

با گذشت سال‌ها و شهرت روز افزون، کاپادوکیا در سال 1985 به ثبت جهانی رسید. حالا وقتی که در تور کاپادوکیا شرکت می‌کنید، می‌توانید شهری را ببینید که در گذر قرن‌ها رویدادهای بسیاری را به خود دیده و حالا هم به عنوان یک میراث جهانی مورد توجه است. در تور کاپادوکیا با کمک بالن‌ سواری بر فراز این سرزمین جذاب پرواز خواهید کرد و از دیدن جاذبه‌های کاپادوکیا شگفت زده خواهید شد. چرا که تور کاپادوکیا با صخره‌های متفاوت و زیبایش و تاریخی که در پس آنها پنهان شده است، یک سفر رویایی و فراموش نشدنی است.

 

بسیار سفر باید

در جهان اطراف ما پر از شگفتی‌ها و دیدنی‌هایی است که تنها با سفر کردن می‌توان آنها را شناخت و درک کرد. برای دالاهو مایه افتخار است که در ورق زدن کتاب هستی کنارتان باشد و صحنه‌های اعجاب انگیزی از نقاط گوناگون جهان را همراه با شما نظاره گر باشد. در تمام سفرها، چه تور قونیه باشد و چه سفری جذاب به پرو و برزیل، یا کوبا و تونس و یا حتی دریاچه‌های ناشناخته روسیه، دالاهو با بالاترین ضریب امنیت، بهترین امکانات و منصفانه‌ترین قیمت، برایتان تورهایی را آماده کرده است. در گذر روزگار، با سفرهایی ناب و تکرارنشدنی، لحظه‌ها را شگفت انگیز کنید.1401/10/01 | کد مطلب: 4795
نیوشا امینیان


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.