تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

شازده ماهان کرمان: ییلاقی خوش آب و هوا در دل کویر

شازده ماهان کرمان و رسیدن به این جاذبه مانند کشفی تازه است. تصور کنید در دل کویر هستید و تا چشم کار می‌کند مناظر خشک و بی آب و علف به چشم می‌آید. حتی به فکرتان هم نمی‌رسد شهری خنک، پر آب و سرسبز در چند قدمی‌تان وجود داشته باشد. کافیست قدری از کرمان فاصه بگیرید تا به یکی از خوش آب‌ و هواترین شهرهای ایران برسید: شهر ماهان. این شهر چنان نظر شاهان قاجار را به خود جلب کرد که باغی مصفا در آن ساختند و نامش را شاهزاده ماهان یا شازده ماهان گذاشتند. داستان باغ شازده ماهان به سکونت و برگزاری مراسم شاهان قاجار ختم نشد. این باغ به ثبت جهانی رسید و تا به امروز پا برجا و دیدنی است. 

تورهای داخلی

شهر ماهان کرمان  کجاست؟

باغ ایرانی، مکانی برای آسایش است و به خاطر ویژگی‌های منحصر به فردش در جهان معروف شده. باغ شازده ماهان در کرمان، نیز از این قاعده مستثنی نیست. برای رفتن به این باغ ایرانی باید راهی شهر ماهان شوید: شهری خوش آب و هوا در جنوب شرقی کرمان و ارتفاعات چوپار. باغ شازده ماهان جزو 9 باغ ایرانی است که به ثبت جهانی رسیدند. 

باغ ماهان جزو 9 باغ ایرانی که به ثبت جهانی رسیدند قرار گرفت.

فاصله شهر ماهان تا کرمان

شهر ماهان در 35 کیلومتری جنوب کرمان واقع شده و با ماشین حدود 30 دقیقه زمان لازم دارید تا به شهر ماهان برسید. 

شهر ماهان کرمان چرا خاص است؟

آنچه شهر ماهان را بیشتر از هر چیز منحصر به فرد کرده، آب و هوای خوش و خنک آن در دل کویر است. نزدیکی به ارتفاعات باعث شده شهر ماهان در نزدیکی کویر کرمان، زمستان‌های برفی و تابستان‌های خنک داشته باشد. چشمه‌های متعددی از ارتفاعات ماهان سرچشمه بگیرد و درختان پرباری در سطح شهر برویند. البته جذابیت شهر ماهان فقط به آب و هوای خوش آن ختم نمی‌شود. از جاذبه‌های مهم این شهر می‌توان به باغ شاهزاده ماهان و آستانه شاه نعمت‌الله نیز اشاره کرد. 

جاذبه‌های گردشگری ماهان کرمان

باغ شاهزاده ماهان یا شازده ماهان

تا باغ شاهزاده ماهان را از نزدیک نبینید، باورتان نخواهد شد که چنین باغ مصفایی درست وسط کویر باشد. کافیست کمی از شهر ماهان فاصله بگیرید سپس به یکی از زیباترین، خوش آب و هواترین و قدیمی‌ترین باغ‌های ایران خواهید رسید. باغ شاهزاده ماهان چنان زیبا بود که ثبت جهانی شد. باغ شاهزاده ماهان سال 1297(ه.ق)، به دستور عبدالمجید ناصرالدوله، یکی از شاهزادگان قاجار بنا و سال 1370 مجددا بازسازی شد. 

تا باغ شاهزاده ماهان را از نزدیک نبینید، باورتان نخواهد شد که چنین باغ مصفایی درست وسط کویر خانه کرده باشد.

چطور به باغ شاهزاده ماهان برویم؟

برای رفتن به باغ شاهزاده ماهان باید به سمت روستای اختیارآباد بروید. این روستا در 6 کیلومتری ماهان کرمان و در جاده کرمان-بم واقع شده است. باغ شاهزاده ماهان در مسیر راه ابریشم ساخته شده و احتمالا یکی از دلایل ساخت این باغ همین موضوع بوده است. 

در باغ شاهزاده ماهان چه می‌بینیم؟

درختان سر به فلک کشیده، دو عدد عمارت، حمام، حوض‌ها و فواره‌ها آن چیزی است که در باغ شاهزاده ماهان می‌بینیم. انتهای باغ شاهزاده ماهان به ارتفاعات تیگران می‌‌رسد. در باغ شاهزاده ماهان، مانند دیگر باغ‌های ایرانی همه چیز به شکل قرینه چیده شده، جوی آبی در میان، درختانی سرسبز به طور منظم دور تا دور جوی چیده شده‌اند. دیگر عناصر باغ سازی ایرانی  شامل آبراهه‌ها، پیاده‌روها، زمین‌های گلکاری شده و غیره در باغ شاهزاده ماهان نیز دیده می‌شود. البته آنچه این باغ را در میان باغ‌های ایرانی منحصر به فرد کرده، طبقاتی بودن آن است که باعث می‌شود بزرگتر به نظر برسد. جلوی سردرخانه باغ شاهزاده ماهان، محوطه بازی با نرده‌های چوبی دیده می‌شود. این فضا حکایت از برگزاری مراسم شاهانه در گذشته‌های دور دارد. 

موقع گشت و گذار در باغ شاهزاده ماهان نمی‌توان از آرایش درختان چشم برداشت. انتخاب و آرایش درختان شاهزاده ماهان کاملا حرفه‌ای بوده و طیف رنگی زیبایی را در فصول مختلف ایجاد می‌کند. از انواع درختان شاهزاده ماهان می‌توان به کاج‌ها، سروها، ‌درختان سایه‌دار، درختان برگ پهن مانند نارون وحشی و چتری، زبان گنجشک یا ون، چنار و سپیدار اشاره کرد. گیاهان تزئینی و درختان میوه رنگ فوق‌العاده‌ای به این باغ می‌دهند. 

بخش‌های مختلف باغ شاهزاده ماهان

در بخش ورودی باغ شاهزاده ماهان، سردرخانه دیده می‌شود. این بخش علاوه بر زیبایی نقش جداسازی نمای بیرونی و درونی باغ را دارد. به بالاترین قسمت مجموعه که بروید به شاهنشین (محل سکونت شاه) خواهید رسید. در این قسمت، زیباترین منظره باغ را خواهید دید که دو استخر را مقابل خود دارد. می‌توانید ساعت‌ها در ایوان بایستید و از تماشای مناظر زیبای شاهزاده ماهان لذت ببرید. بد نیست سری به حمام شاهزاده ماهان بزنید، این حمام در بخش شمالی باغ شاهزاده ماهان قرار گرفته و فضای تو در تو و معماری ویژه آن اهمیت دارد. 

مهندسی پیشرفته در باغ شاهزاده ماهان

زمین آرایی باغ شاهزاده ماهان، جریان آب و نقش درختان در آب، آن را مانند آینه مقابل چشمان بیننده نمایش می‌دهد. همین موضوع سبب می‌شود باغ شاهزاده ماهان بزرگتر از آنچه هست به نظر برسد. جریان آب در باغ شاهزاده ماهان نیز به گونه‌ای طراحی شده که کرت‌های مسیر را آبیاری کرده و در قسمت‌هایی به شکل آبشره‌ها درمی‌آید که زیبایی باغ را دوچندان می‌کند.

آرامگاه شاه نعمت‌الله ولی

پیشتر اشاره کردیم که چرا شاه نعمت‌الله ولی ماهان کرمان را برای زندگی انتخاب کرد. او در عرفان، شعر و ادب دستی قوی داشت. زمانی که شاه نعمت‌الله ولی در سال 834 فوت شد، برای او در نزدیکی شهر ماهان مقبره‌ای ساختند. مقبره او یکی از شاهکارهای معماری دوران تیموری و دیگر دوران‌های تاریخی ایران به شمار می‌رود. این مقبره ابتدا بنای کوچکی در میان باغی بود که رفته رفته گسترش یافت. گفتنی است برای ساخت آرامگاه شاه نعمت‌الله ولی زحمات و هزینه‌های زیادی صرف شد. برای مثال می‌توان به کتیبه و درهای خاتم کاری آن اشاره کرد که از هندوستان آورده شد. 

آرامگاه شاه نعمت‌الله ولی  یکی از شاهکارهای معماری دوران تیموری و دیگر دوران‌های تاریخی ایران به شمار می‌رود.

دره تیگران 

دره تیگران در دامنه کوه جوپار و در ضلع جنوبی باغ شاهزاده ماهان واقع شده است، این دره ‌مسیر راهپیمایی بسیار زیبایی برای خانواده است، آب جاری باغ شاهزاده از چشمه‌های این دره تامین می‌شود در انتهای دره آبشارهای مخملی و جلوه‌های زیبایی از طبیعت را می‌توانیم ببینیم. در امتداد دره دو چنار تنومند قرار دارد که تنه خالی هر یک گنجایش 10 نفر را دارد.

سکنج

یکی از روستاهای هدف گردشگری است که در 15 کیلومتری جنوب شرقی ماهان و شمال جاده بم - کرمان قرار دارد، سکنج تا شهر کرمان 50 کیلومتر فاصله دارد و منطقه‌ای است کوهستانی و خوش آب و هوا که آبشاری زیبا با حدود شش متر ارتفاع دارد، کوه‌های مجاور آن مناسب کوهنوردی هستند و در این آبادی در امتداد نهری بزرگ به طول چند کیلومتر چنارهایی سر به فلک کشیده وجود دارد که پاره‌ای از آنها آنچنان تنومند هستند که بینندگان را مبهوت عظمت و قدمت خود می‌سازند.

کوهنوردی در جوپار

جوپار به آلپ ایران مشهور است و در سطح بین‌المللی شناخته شده است. کوهنوردان از سراسر دنیا برای کوهنوردی و بازدید از دیوارهای زیبای جوپار راهی این منطقه می‌شوند.

جوپار به آلپ ایران مشهور است و در سطح بین‌المللی شناخته شده است.

در سفر به ماهان کجا اقامت داشته باشیم؟

بعد از تنفس هوای تازه ماهان و دیدن مناظر زیبای آن، با فرا رسیدن شب، وقت استراحت فرا می‌رسد. با اقامت در اقامتگاه بوم‌گردی ماهان لذت سفرتان را تکمیل کنید. این اقامتگاه خانه‌ای خشت و گلی در باغی مصفا است که لحظات خوشی را برای‌تان می‌آفریند. 

اقامتگاه بومگردی ماهان خانه‌ای خشت و گلی در باغی مصفا است.

شهر ماهان و دیدنی‌های آن روی نقشه

 1399/06/25 | کد مطلب: 653
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی
سیما رفیعی

کارشناس ارشد فلسفه غرب، علاقه‌مند به سینما، مطالعه و ورزش


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.