تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

«باداب سورت» تب‌خال زده است

باداب سورت شامل حوضچه‌های طبقه‌یی نارنجی رنگ با آب شور است که حدود پنج سال پیش به‌عنوان دومین اثر طبیعی کشور در فهرست آثار ملی ثبت شد؛ ولی این منطقه هنوز هم مشکل حفاظت و تعیین حریم دارد و برخی حوضچه‌های آن رو به خشکی رفته‌اند.

سال 1387 سازمان میراث فرهنگی و گردشگری شروع به ثبت آثار طبیعی در فهرست آثار ملی کشور کرد. قله‌ی دماوند، جایگاه نخست را به‌دست آورد و بعد نوبت چشمه‌های باداب سورت و سرو ابرکوه رسید، دقیقا سه اثری که مشکل حفاظت و نگهداری دارند و به نظر می‌رسد ثبت شدن آن‌ها در فهرست آثار ملی دردی را درمان نکرده، چراکه تا حالا نه تعیین حریم شده‌اند و نه به وقت دست‌درازی به آن‌ها، صدایی از متولیان و مسوولان بلند شده است.

باداب سورت

تردد ماشین‌ها در کنار حوضچه‌ها

تردد ماشین‌ها در کنار حوضچه‌ها

چشمه‌های باداب سورت که لنگه‌ی آن‌ها در ترکیه هم با کمی تفاوت در ظاهر پیدا می‌شود، جاذبه‌ای است که قبل از ثبت شدن تا حدودی شناخته شده بود و تور به مقصد آن برگزار می‌شد. مقصد، روستای «اورست» از توابع استان مازندران بود؛ ولی حالا تعداد این سفرها آن هم از نوع خانوادگی بیشتر شده است.

با این حال، جاده‌ی دسترسی به باداب سورت هم‌چنان مشکل دارد، تابلوی معرفی،‌ هشدار یا درخواست برای محافظت هم حتی تا نزدیکی‌های حوضچه‌ها پیدا نمی‌شود، هنوز تعیین حریم نشده‌اند و مردم هر طور که دل‌شان بخواهد به این حوضچه‌ها وارد می‌شوند.

البته گفته شده است آب گازدار این حوضچه‌ها خاصیت درمانی دارد؛ ولی در ترکیه برای محافظت از چنین حوضچه‌هایی، مسیر دسترسی مشخصی را ساخته‌اند تا مردم به این حوضچه‌ها وارد نشوند و این آثار از گزند تخریب و خشکسالی در امان بماند؛ اما باداب سورت انگار به حال خود رها شده است و معلوم نیست چه مشکلی بر سر راه حفاظت از این اثر طبیعی کم‌نظیر وجود دارد که مسوولان این‌قدر دست‌دست می‌کنند و هنوز برای تعیین حریم و مراقبت از آن کاری نکرده‌اند.

زباله‌ها در کنار چشمه‌ها

www.dalahoo.com

 

منبع:ایسنا1392/01/30 | کد مطلب: 816
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
محمد امین محمدی
1396/02/10 10:54
ایمیل زیر مربوط به سازمان منابع طبیعی ساری است، دوستان به اداراتی از این دست ایمیل و تلفن بزنند تا توجه بیشتری به این درخواست شود.
Rm_Sari_Frw@yahoo.com
پاسخ دهید...