تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

گراوان تا تخت سلیمان

28 رای شما هم امتیاز بدهید!

تجربه همسفران
شما می‌توانید 1,420 اُمین نفر باشید که با دالاهو به این سفر می‌رود. این تور 57 بار اجرا شده‌است. مشاهده سوابق
خبرم کن!
برای این مقصد در حال حاضر سفری وجود ندارد اما چنانچه علاقمند هستید می‌توانیم به محض اضافه شدن این سفر در بین سفرهای دالاهو به شما نیز خبر بدهیم!
نام
نام خانوادگی
تعداد
نفر
تلفن همراه
ایمیل

تخت سلیمان تا بهستان کجاست؟

تخت سلیمان مجموعه‌ای فرهنگی و تاریخی در استان آذربایجان غربی است. برای رفتن به این منطقه باید از تهران به سمت قزوین حرکت کنید و از راه قزوین به سمت تخت سلیمان بروید. اما قبل از رسیدن به زنجان، بهتر است در راه توقف کنید؛ بنایی دیدنی در مسیر بین قزوین و زنجان قرار گرفته که حتما باید آن را دید: گنبد سلطانیه. پیشنهاد می‌کنیم بعد از بازدید از این بنا و قبل از رسیدن به تخت سلیمان یک بار دیگر هم توقف کنید، چون بعید است به راحتی بتوانید از تماشای قلعه بهستان بگذرید. این قلعه در شهرستان ماه‌نشان، در شرق استان زنجان، و در نزدیکی دریاچه قزل اوزن واقع شده. وقتی این قلعه معروف به «دودکش جن» را دیدید، می‌توانید به سمت تکاب حرکت کنید و از آنجا به تخت سلیمان بروید. یادتان باشد بازدید از زندان دیو را هم در برنامه سفرتان بگنجانید. این زندان فاصله زیادی با تخت سلیمان ندارد. تابلوهای راهنما راه را به شما نشان می‌دهند، اما برای اینکه سفری بی‌دغدغه داشته باشید بهتر است با راهنمایان حرفه‌ای همراه بشوید. دالاهو تور تخت سلیمان تا بهستان را اجرا می‌کند. 

 

تخت سلیمان مجموعه‌ای فرهنگی و تاریخی در استان آذربایجان غربی است.

چرا تخت سلیمان تا بهستان خاص است؟

همان‌طور که گفتیم در مسیر رفتن به تخت سلیمان می‌توانید از بناهای دیگری هم دیدن کنید. یکی از این بناها گنبد سلطانیه است. به گفته برخی، این گنبد از نظر ارتفاع سومین گنبد بلند در جهان به شمار می‌رود. این بنا را بزرگ‌‌ترین گنبد تاریخی در ایران و بزرگ‌ترین گنبد آجری در جهان می‌دانند، گنبدی که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. دیدن چنین بنایی را نباید از دست داد. به جز گنبد سلطانیه، قلعه بهستان هم بنای دیگری است که حتما باید آن را دید. برخی قدمت این بنا را تا دوره مادها می‌دانند و گروهی نیز می‌گویند متعلق به دوره هخامنشیان است. اما این بنا مربوط به هر دوره‌ای که باشد، شکل عجیب و غریبش توجه هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند. نمای بیرونی قلعه بهستان به شکل دیواره‌ای از دودکش‌های به هم پیوسته و جداست و حفره‌های پایین آن ظاهری مرموز به این بنا می‎دهد. بدون شک، دیدنی‌ترین بخش این مسیر بازدید از تخت سلیمان خواهد بود. قلعه تاریخی تخت سلیمان از دوره ساسانیان باقی مانده و بخش‌های مختلفی مثل آتشکده آذرگشنسب، ایوان خسرو و معبد آناهیتا را دارد. تمام این آثار درون یک حصار قرار گرفته‌اند و وجود دریاچه هم زیبایی این میراث فرهنگی را چند برابر می‌کند. تخت سلیمان در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

این بنا را بزرگ‌‌ترین گنبد تاریخی در ایران و بزرگ‌ترین گنبد آجری در جهان می‌دانند

در تخت سلیمان تا بهستان چه می‌بینیم؟

اولین چیزی که در این مسیر می‌بینید نگینی آبی‌رنگ در میان دشتی سرسبز است. درست حدس زدید، گنبد سلطانیه چنین منظره‌ای دارد. این گنبد روی یک بنای هشت‌ضلعی قرار گرفته و با کاشی‌های آبی‌رنگ تزیین شده است. در این مسیر، در حالی که هنوز تصویر زیبای گنبد در ذهن‌تان است و فکرتان از آن فارغ نشده، به یک بنای دیدنی دیگر می‌رسید. این بار یک قلعه که در دل کوهی از جنس خاک سفت ساخته شده. فضای این قلعه شامل اتاق‌ها، دالان‌ها و راه پله‌هاست. چیزی که احتمالا بیشتر از همه توجه شما را جلب می‌کند ظاهر متفاوت و قابل توجه این قلعه قدیمی ‌است. بعد از گشت و گذار در قلعه بهستان و حیرت از دیدن بناهایی که قرن‌ها پیش ساخته شده اند، آماده‌اید تا منطقه‌ای را بینید که جزو میراث جهانی است: تخت سلیمان. مجموعه بناهای تاریخی در تخت سلیمان در اطراف دریاچه‌ای طبیعی ساخته شده و درون یک حصار و دیواری بیضی‌شکل قرار گرفته‌اند و دور تا دور آن یک دشت پهناور قرار دارد. یکی از مهم‌ترین بناهایی که در این منطقه می‌بینید آتشکده آذرگشنسب است. این آتشکده یکی از سه آتشکده بزرگ و مهم دوران ساسانی بوده. یکی از بناهایی که در نزدیکی تخت سلیمان خواهید دید کوهی مخروطی‌شکل و توخالی است. به این کوه زندان دیو یا زندان سلیمان می‌گویند. برخی این کوه آتشفشانی را زندان دیوهای سلیمان نبی می‌دانند که به بند کشیده و در گودال عمیقی زندانی شده بودند.

 

چیزی که احتمالا بیشتر از همه توجه شما را جلب می‌کند ظاهر متفاوت و قابل توجه این قلعه قدیمی ‌است

کِی به تخت سلیمان تا بهستان برویم؟

در هر فصلی از سال که به این منطقه سفر کنید، زیبایی‌ها و جلوه‌های خود را دارد. اما اگر به دنبال این هستید تا سفری بسیار به یاد ماندنی به این منطقه داشته باشید، بهتر است فصل بهار و اوایل تابستان را انتخاب کنید. از ماه اردیبهشت تا تیر بهترین زمان سفر به تخت سلیمان تا بهستان است. در این زمان هوا هنوز خنک و منطقه بسیار سرسبز است. هر چند که پاییز و زمستان هم زیبایی‌های خاص خود را دارد.

 

ماه اردیبهشت تا تیر بهترین زمان سفر به تخت سلیمان تا بهستان است

در سفر به تخت سلیمان تا بهستان چه چیزهایی با خود ببریم؟

برای سفر به این منطقه بهتر است کفش سبک و مناسب پیاده‌روی به همراه داشته باشید. زمانی که هوا رو به سردی می‌رود باید حتما لباس گرم با خود ببرید ولی در زمان‌های دیگر داشتن یک دست لباس اضافه کافی است. اگر اهل عکاسی از مناظر دیدنی و بناهای تاریخی و باستانی هستید، حتما دوربین عکاسی به همراه داشته باشید، چون قرار است بناهایی را ببینید که توجه گردشگران خارجی و یونسکو را هم به خود جلب کرده‌اند.
و اما نکته‌ آخر: این مناطق جزو گنجینه‌های طبیعی ایران هستند. پس مثل یک گردشگر حرفه‌ای مراقب میراث تاریخی و فرهنگی خود باشیم. یادتان باشد حتما کیسه‌ زباله هم همراه‌ داشته باشید.

 


 • عکس‌های بیشتر
 • عکس‌های بیشتر
 • عکس‌های بیشتر
 • عکس‌های بیشتر
 • عکس‌های بیشتر
 • عکس‌های بیشتر
سوالات متداول "گراوان تا تخت سلیمان"
آیا شما تور کیش یا مشهد دارید؟

خیر.

آیا تورهای شما به صورت چارتر است و شامل شرایط تخفیف می شود؟

خیر، تورها به صورت انفرادی بوده و تاریخ و نحوه سفر با توجه به درخواست شما اجرا خواهد شد.

مسیرهای هوایی تورهای انفرادی با چه پروازهایی( ایرلاین) انجام می‌شود؟

همه ایرلاین‌ها از طرف دالاهو  بررسی و کلیه پروازهای موجود در مسیر انتخابی سفر به شما  اعلام می‌شود. شما می‌توانید با توجه به ظرفیت، ساعت پرواز، قیمت بلیط و شرایط خاص خود، پرواز مورد نظر خود را انتخاب کنید.

تورهای همه روزه شما در تمامی ایام اجرا می شود؟

تورهای انفرادی دالاهو با توجه به درخواست شما در هر تاریخی قابل اجراست. بدیهی‌ست اجرای تور به امکان‌پذیر بودن رزرو "اقامتگاه" و "وسیله نقلیه" مورد نظر شما دارد.

هزینه سفر را به چه روشی می توانم پرداخت نمایم؟

شما می‌توانید هزینه سفر خود را به صورت حضوری در دفتر دالاهو، واریز به حساب، انتقال وجه از طریق کارت به کارت و یا ثبت‌نام آنلاین پرداخت کنید.

اگر به اشتباه پول زیادتری به حساب دالاهو واریز نمودم، چگونه می‌توانم آن را پس بگیرم؟

با دالاهو تماس بگیرید و مشخصات فیش واریزی خود را اعلام کنید. همکاران ما در بخش حسابداری، مازاد واریزی شما را در اولین فرصت به حساب شما عودت خواهند داد.

اگر سفری را کنسل کنم، مبلغ پرداختی چگونه و در چه مدتی عودت داده می شود؟

مبلغ پرداختی شما پس از کسر هزینه‌های کنسلی، حداکثر ظرف 1 هفته به حساب شما عودت داده خواهد شد.

آیا دالاهو مسافران خود را بیمه می کند؟

بله. کلیه مسافران دالاهو بیمه مسئولیت مدنی با شرایط اعلام شده در قسمت سایر خدمات می‌گردند.

اقامت در تورهای دالاهو چگونه است؟(هتل، خانه محلی، چادر)
 • اقامت در هتل: در سفرهای گروهی، اقامت در هتل‌ها تا آنجا که امکانات هتل و شرایط سفر اجازه دهد، در اتاق‌های 2 یا 3 نفره صورت می‌گیرد. اولویت تخصیص اتاق‌های 2 نفره در سفرهای دالاهو با زوجین است.
  اگر تنها سفر می‌کنید، شما با همسفران دیگر هم ‌اتاق خواهید شد. اقامت به صورت انفرادی با توجه به شرایط هتل مقصد و با هماهنگی قبلی و پرداخت هزینه‌های مربوطه امکان‌پذیر است.
 • اقامت در خانه محلی: به علت محدودیت اتاق‌ها در خانه‌های روستایی،  استقرار و استراحت خانم ها و آقایان در اتاق های جداگانه و به صورت گروهی است. بدیهی‌ست تعداد همسفرانی که در یک اتاق مستقر شده و از فضای مشترک استفاده می‌کنند به مراتب بیشتر از هتل خواهد بود. در این نوع اقامت، معمولا امکان اختصاص اتاق خصوصی به همسفران وجود ندارد.
 • اقامت در چادر: چادر‌های دالاهو، به صورت دوپوش با ظرفیت 3 الی 4 نفر است که بر روی زیرانداز ضدآب برپا می‌گردد. کلیه امور مربوط به کمپ، از جمله تامین "چادر دوپوش"، "مکان‌یابی محل مناسب کمپینگ"، "حمل و برپایی چادرها"، "تهیه امکانات اولیه کمپ"  و ... بر عهده دالاهو می‌باشد. اختصاص چادرها حتی‌المقدور با توجه به روابط همسفران صورت می‌گیرد.
  در ضمن شما می‌توانید با هماهنگی قبلی با دالاهو، چادر شخصی به همراه بیاورید.
حمل بار شخصی مسافران در برنامه های چند روزه چگونه است؟

تقریبا در تمام سفرهای چندروزه دالاهو که پیاده‌روی و کوهپیمایی دارند، همسفران فقط "کوله یک روزه" خود را که نیازهای یک روزشان را برطرف می‌کند حمل خواهند کرد. حمل مابقی لوازم به وسیله اتوبوس، وانت، چهارپا و ... به محل اقامت شبانه، توسط دالاهو انجام می‌گیرد.

آیا دالاهو کیسه خواب به مسافرین می‌دهد؟ من کیسه خواب ندارم. چه کار کنم؟

خیر. کیسه خواب وسیله شخصی‌ست و دالاهو امکان ارائه آن به مسافرین را ندارد. در صورتی که "کیسه خواب"‌ از وسایل ضروری یک سفر باشد، شما باید شخصا نسبت به خرید یا قرض از دوستان و آشنایانتان اقدام فرمایید. لازم به ذکر است قیمت یک کیسه خواب معمولی، از 80هزار تومان شروع می‌شود.

چرا با دالاهو سفر کنیم؟ برتری دالاهو نسبت به دیگر شرکت‌ها چیست؟

نمی‌توانیم بگوییم ما از دیگران برتریم اما ویژگی‌هایی که به آنها مفتخریم عبارتند از:

 • شیوه متفاوت: ما به شیوه‌ای متفاوت سفر می‌کنیم.
 • قیمت‌های متناسب با خدمات: معتقدیم قیمت‌های متناسبی با توجه به خدمات ارائه شده داریم.
 • تنوع سفر: سفرهای بسیار متنوعی داریم و گمان می‌کنیم سلایق همه سفردوستان را برآورده کرده‌ایم.
 • بهترین مسیرها: ما تمام تلاشمان را می‌کنیم تا کلیه مسیرهای انتخابی برای سفر، بهترین و جذاب‌ترین مسیرهای ممکن باشند.
 • تورلیدرهای مجرب: همه تورلیدرهای دالاهو، آموزش‌دیده و دارای کارت "راهنمای تور" از "سازمان میراث فرهنگی و گردشگری" هستند. همچنین دالاهو برنامه‌های منظم و مدون آموزشی درون سازمانی برای تورلیدرهای خود دارد.
 • تجربه بالا: دالاهو تا به امروز(مردادماه 1396) قریب به 16هزار روز در سفر بوده‌ایم و در این سفرها افتخار همراهی بیش از 110هزار نفر را در این سفرها داشته است.
در صورت نارضایتی از هر یک از واحدهای فروش و اجرایی تور، شکایت یا انتقاد خود را به چه صورت به اطلاع مدیرعامل دالاهو برسانم؟

شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت دالاهو، روی لینک "شکایت" در بالای صفحه کلیک کنید و شکایت خود را مطرح نمایید. کلیه پیام‌ها مستقیما توسط مدیریت بررسی می‌شوند. همچنین میتوانید با شماره‌های دالاهو تماس گرفته و با واحد امور مشتریان مشکل خود را مطرح نمایید.

در صورتیکه پیشنهاد و یا ایده ای داشته باشم و بخواهم آن را به اطلاع مدیریت دالاهو برسانم چه باید کنم؟

شما می‌توانید از طریق فرم "تماس با ما" در وبسایت دالاهو، اقدام به ارسال پیشنهادات خود نمایید و یا با واحد امور مشتریان دالاهو تماس گرفته و پیشنهاد خود را اعلام کنید.

وسایل سفرم را از کجا می‌توانم تهیه کنم؟

مراکز متعددی در سطح شهر برای عرضه لوازم سفر وجود دارند اما بورس اصلی فروش لوازم سفر و طبیعت‌گردی خیابان ولیعصر، حد فاصل میدان منیریه تا خیابان امام خمینی(چهارراه سپه) است.
در ضمن، پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید لوازم سفر، مطالب منتشر شده در پرتال خبری دالاهو را مطالعه بفرمایید.

اگر سوالی دارم که در لیست فوق وجود ندارد چگونه می‌توانم سوالم را مطرح نمایم؟

شما می‌توانید با دفتر دالاهو تماس بگیرید و سوالات خود را مطرح کنید. همکاران دالاهو با کمال میل منتظر شنیدن صدای گرم شما هستند: 41663000

آیا می‌توان همراه با تور با وسلیۀ نقلیۀ شخصی و یا به تنهایی سفر کرد؟

خیر،ما خواهان حضور شما در وسیلۀ نقلیه خودمان هستیم تا بتوانیم خدمات بهتری ارائه دهیم؛ اما اگر تمایل دارید این سفر را شخصی انجام دهید برای داشتن اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

لباس مناسب طبیعت گردی چه لباسی است؟

لباس مناسب طبیعت‌گردی لباسی است که برای پیاده‌روی و کوه‌پیمایی ایجاد مزاحمت نکند و طبیعت‌گرد در آن احساس راحتی داشته باشد، مقاومت خوبی نسبت به آّب، باد، خاک و ساییدگی داشته باشد؛ رنگی متناسب با طبیعتی که در آن قرار می‌گیریم داشته باشد.

آیا می‌توانیم محل نشستن خود در وسیلۀ نقلیه را از قبل مشخص کنیم؟

خیر، با توجه به گروهی بودن سفر و مقتضیات اینگونه سفرها، این امکان وجود ندارد.

آیا لزوما برای سفر باید کولۀ حرفه ای داشت؟

برای سفرهای یک روزه لزوما نیاز به کولۀ حرفه‌ای نیست، اما کوله‌ای که موجب سخت شدن پیاده‌روی شود پیشنهاد نمی‌شود.

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
 • متن
 • نام
 • ایمیل
ناشناس
1403/03/18 15:37
سلام .من محل اقامت برای ۵۰ نفر مجهز دارم در تخت سلیمان تکاب
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1403/03/20 08:32
دوست عزیز
سلام

در صورتی که تمایل به همکاری با آژانس ما دارید لطفا با شماره زیر تماس گرفته و اطلاعات کامل اقامتگاه خود را در اختیار واحد عملیات دالاهو بگذارید:
02141663000

با تشکر از پیام شما

زهره
1402/05/04 18:09
با درود آیا در ماه مرداد باز هم این تور تکرار خواهد شد یا ۱۷ مرداد آخرین تور این ماه خواهد بود؟
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1402/05/10 14:12
دوست عزیز
سلام

با توجه به شرایط آب و هوا در این مورد تصمیم گیری خواهد شد. اما احتمالا آخرین اجرا خواهد بود.

با تشکر از پیام شما

سارا
1402/04/20 20:48
من خیلی دوست دارم این تور را بروم اگر برای ۲۰ یا ۲۱ مرداد داشته باشید احتمالا ۴ نفر هستیم ولی میتوانم با بقیه دوستان صحبت کنم شاید بیشتر شویم
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1402/04/21 10:01
دوست عزیز
سلام

متاسفانه امکان اجرای این تور در تاریخی که شما ذکر کردین وجود ندارد. می توانید در اوایل مرداد ماه در این تور شرکت کنید.

با تشکر از پیام شما

زهره
1402/04/18 10:33
آیا برای اواخر مرداد هم این تور را دارید؟
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1402/04/19 11:15
دوست عزیز
سلام

فعلا برای هفته اول مرداد ماه این تور روی سایت قرار گرفته، در هفته آتی در مورد اجرای مجدد آن تصمیم گیری خواهد شد.

با تشکر از پیام شما

در حال حاضر تور گراوان تا تخت سلیمان نداریم اما اگر مشخصات تماست رو ثبت کنی، قول می‌دیم وقتی سفر جدید برنامه‌ریزی کردیم، قبل از همه بهت خبر بدیم.

نفر