تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

انتخاب زیرانداز مناسب در سفر

شاید فکر کنید کمپینگ در دل طبیعت یعنی خوابیدن روی سنگلاخ‌ها و در نتیجه نداشتن خواب آرام؛ اما اینطور نیست. اگر در انتخاب زیر انداز سفر مناسب توجه کافی داشته باشیم، می‌توانیم خواب راحتی را در دل طبیعت تجربه کنیم. لازم است بدانید به همان اندازه که کیسه‌خواب باعث می‌شود خواب راحتی داشته باشید، زیرانداز نیز به کارتان می‌آید. 

وقت سفارت انگلیس

اهمیت زیرانداز در سفر

اغراق نیست اگر بگوییم خوابیدن روی زیرانداز مناسب مساوی است با خوابیدن روی تخت خودتان. بنابراین زیرانداز یکی از مهم‌ترین وسایل موردنیاز کمپینگ است. زیرانداز مناسب علاوه بر اینکه سطح زیر پای‌تان را نرم می‌کند و از فرو رفتن سنگلاخ جلوگیری می‌کند مانع از ورود سرما می‌شود. به عبارت دیگر در هوای سرد داخل چادر و گرمای هوای آزاد زیرانداز مانع نفوذ سرما، رطوبت و از دست دادن حرارت بدن می‌شود. هم‌چنین زیراندازها مانع از تماس سنگ‌ریزه‌ها و سایر اجسام تیز و آزاردهنده با بدن می‌شوند. حمل و نقل آسان زیرانداز و قیمت ارزان آن، به مزیت‌های این وسیله در سفر اضافه می‌کند. اگر قصد سفر دارید، زیرانداز را دست کم نگیرید؛ چرا که نقش چشمگیری در گرم نگه داشتن و راحتی شما ایفا می‌کند. 

اغراق نیست اگر بگوییم خوابیدن روی زیرانداز مناسب مساوی است با خوابیدن روی تخت خودتان.

 

انواع زیرانداز

نوع زیرانداز را با توجه به مقصد سفرتان انتخاب کنید. مقصد سفر شما می‌تواند مرطوب، خشک، سنگلاخی، کوهستانی، جنگل و... باشد. هر کدام از این مقاصد زیرانداز مناسب خود را می‌طلبد.

 1. فوم فشرده: فوم‌های باریک و سبکی هستند که بافت فشرده سلول‌های آن سطح نرم‌تر، وزن کمتر و توانایی حبس هوای بیشتری را دارد. این نوع فوم‌ها عایق مناسبی برای بدن در مقابل سطح زمین هستند. فوم‌های فشرده برای مکان‌های مرتفع، خشک و پر از سنگریزه مناسب هستند.
 2. تشک بادی: این نوع زیراندازها اگرچه راحت هستند اما به‌عنوان عایق عمل نمی‌کنند. به این معنی که هوای درون تشک، حرارت بدن را جذب و به بیرون منتقل می‌کند. به همین دلیل تشک‌های بادی برای کوهنوردی مناسب نیستند.
 3. فوم نرم و غیر فشرده: اگر هنگام استفاده از این نوع زیرانداز آستری ضدآب وجود نداشته باشد، آب و رطوبت به این نوع زیرانداز‌ها نفوذ می‌کند.
 4. زیرانداز بادی: ترکیبی از فوم نرم که توسط یک کیسه پر از هوا محصور شده، هستند. گزینه‌ی خوبی برای زیر کیسه خواب به حساب می‌آیند. به علت وجود فوم در این نوع زیراندازها، استفاده از آنها در مکان‌های مرطوب توصیه می‌شود.
 5. زیرانداز رولی: زیراندازهایی باضخامت زیاد و مناسب برای قرار گرفتن در زیر کیسه خواب است.  زیرانداز رولی، گزینه مناسبی برای کوهنوردان به شمار می‌آید.
 6. زیرانداز چادر: این زیرانداز چادر شما را از آسیب حفظ کرده و با داشتن رویه ضدآب مانع از ورود رطوبت به درون چادر می‌شود. این زیرانداز به خصوص در مواقع بارندگی که زمین مرطوب و گلی می‌شود بسیار مناسب است.

زیرانداز بادی، ترکیبی از فوم نرم است که توسط یک کیسه پر از هوا محصور شده، هستند. گزینه‌ی خوبی برای زیر کیسه خواب به حساب می‌آیند.

راهکار برای زمانی که زیرانداز نداریم

در صورتی‌ که در سفرتان زیرانداز به همراه نداشتید در مکان‌های خالی از سنگریزه توقف و استراحت کنید. در مواقع ضروری از کوله‌پشتی، لباس‌ها و برگ‌های بزرگ و نرم درختان ریخته شده در طبیعت به‌ عنوان زیرانداز استفاده کنید.

زیرانداز مناسب از فرو رفتن سنگلاخ جلوگیری می‌کند مانع از ورود سرما می‌شود.

اندازه زیرانداز

زیراندازها در سایزهای مختلفی وجود دارند، ولی نوع 1/2 متری آن معمول و کارآمدتر است. اغلب زیراندازها دارای کیف حمل و نقل هستند. هم‌چنین از طریق گیره می‌توانید به کوله‌تان متصل کنید. 

از طریق گیره می‌توانید زیرانداز را به کوله‌تان متصل کنید. 

اگر اهل طبیعت‌گردی و کمپینگ هستید، این مطالب را بخوانید:

در بسیاری از سفرهای دالاهو یکی از وسایل مورد نیازتان زیرانداز خواهد بود؛ مخصوصا اگر قرار است در کیسه خواب بخوابید. به خاطر داشته باشید بهترین کیسه خواب دنیا, بدون یک زیانداز مناسب کارایی چندانی نخواهد داشت.

تور ارمنستان1397/12/06 | کد مطلب: 2174
برچسب‌ها: نکات سفر

تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


 • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
 • متن
 • نام
 • ایمیل
بهزاد
1397/12/25 21:59
تا اونجا که علم متوجه شده هوا بیشترین مقاومت حرارتی رو دارد مانند پنجده های دوجداره.درمورد تشک بادی اشتباه ذکر کردین.
پاسخ دهید...
جابر
1394/04/26 16:05
سلام بسیار سایت جامع و کاملی دارسئ
موفق باشید
پاسخ دهید...
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.