تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

غار رود افشان

31 رای شما هم امتیاز بدهید!

تجربه همسفران
شما می‌توانید 606 اُمین نفر باشید که با دالاهو به این سفر می‌رود. این تور 30 بار اجرا شده‌است. مشاهده سوابق
خبرم کن!
برای این مقصد در حال حاضر سفری وجود ندارد اما چنانچه علاقمند هستید می‌توانیم به محض اضافه شدن این سفر در بین سفرهای دالاهو به شما نیز خبر بدهیم!
نام
نام خانوادگی
تعداد
نفر
تلفن همراه
ایمیل

تورهای داخلی

غار رودافشان کجاست؟

شهرستان دماوند و کوه‌های البرز جایی است که غار رودافشان در آن شکل گرفته است. این غار در ارتفاعات شمال شرقی روستای رودافشان قرار دارد. غار رودافشان از تالارهای مختلفی تشکیل شده که قندیل‌های آهکی آن بیش از هر چیز طبیعت‌گردان را به خود جذب می‌کند. برای رسیدن به غار رودافشان راهی فیروزکوه شوید. سپس راهی شهرستان دماوند و روستای سیدآباد شوید. بعد از رسیدن به این روستا مسیر آسفالته سمت راست را پیش بگیرید تا به روستای رودافشان برسیم. بعد از رسیدن به روستای رودافشان، مسیری نسبتا پر پیچ و خمی را کوه‌پیمایی می‌کنید تا به غار رودافشان برسید.

شهرستان دماوند و کوه‌های البرز جایی است که غار رودافشان در آن شکل گرفته است.

غار رودافشان چرا خاص است؟

غار رودافشان در میان غارهای ایران منحصربه‌فرد است و در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده. شگفتی غار رودافشان بیشتر به خاطر دهانه بزرگ و قوسی شکل آن است. غار ایوب و اسپهبد خورشید نیز در میان غارهای ایران دهانه بسیار بزرگی دارند. دهانه غار رودافشان ارتفاعی حدود 20 متر و طولی حدود 29 متر دارد. وجود قندیل‌های آهکی و سنگ‌های بلوری از دیگر شگفتی‌های غار رودافشان است. وجود تعدادی ایوان و خرده سفال در غار رودافشان نشان از سکونت انسان‌ها در این مکان دارد. در غارنوردی 800 متری در غار رودافشان، شگفتی‌های بی‌شماری خواهید دید. تالاری در غار رودافشان به معبد آناهیتا مشهور است. احتمالا به دلیل وجود حوضی آب و ستونی میان آن، به معبد آناهیتا (الهه آب) نام گرفته است.

 شگفتی غار رودافشان بیشتر به خاطر دهانه بزرگ و قوسی شکل آن است.

در غار رودافشان چه می‌بینیم؟

از ماشین که پیاده شدید، خودتان را برای کوه‌پیمایی و پیاده‌روی نسبتا کوتاه آماده کنید تا به دهانه غار رودافشان برسید. ابتدای مسیر، باغات بسیار زیبای روستای رودافشان را خواهید دید. سپس از روی پل چوبی‌ای خواهید گذشت که رودخانه دلی‌چای از زیر آن می‌گذرد. می‌گویند رودخانه دلی‌لچای در گذشته‌های دور بسیار پر آب بوده تا جایی تا دهانه غار رودافشان می‌آمده و موجب گسترش آن می‌شده. در ادامه، مسیر خشک و کوهستانی خواهد شد. با رسیدن به دهانه غار رودافشان شگفت‌زده خواهید شد. چراکه شما مقابل یکی از بزرگ‌ترین دهانه‌های غار ایران ایستاده‌اید. غار رودافشان تاریک، ساکت و آرام است و تنها صدایی که به گوش می‌رسد صدای چکیدن آب. چراغ‌قوه پیشانی را بگذارید و بااحتیاط در مسیر غار قدم بگذارید. همیشه غارها جایی هستند که چکیده سنگ‌ها (استالاکتیت) و چکنده سنگ‌های (استالاگمیت) آن بسیار جذابند؛ غار رودافشان نیز استالاکتیت و استالاگمیت‌های منحصربه‌فردی دارد. این چکنده‌ها در سقف و دیواره‌ها به اشکال مختلف نیزه‌ای، گل‌کلمی و نخودی به چشم می‌خورند. در کف غار نیز به‌صورت خوشه‌انگوری و سنگ‌های بلورین نمایان شده‌اند. اگر غار را تا انتها بپیمایید، ممکن است روی سقفف خفاش‌هایی ببینید که روی سقف آرمیده‌اند. برای دیدن شگفتی‌های غار رودافشان دست بجنبانید.

 غار رودافشان تاریک، ساکت و آرام است و تنها صدایی که به گوش می‌رسد صدای چکیدن آب.

کی به غار رودافشان برویم؟

این غار در همه فصول تماشایی است؛ اما از آنجا که خفاش‌ها در فصل سرما به خواب می‌روند بهتر است مزاحم خواب زمستانی آن‌ها نشویم.

در سفر به غار رود افشان چه چیزهایید با خود ببریم؟

غارنوردی نسبتا سختی در غار رودافشان خواهید داشت. درست است که برخی جاها، برای سهولت نردبان‌های فلزی گذاشته‌اند، اما باید تجهیزات کامل به همراه داشته باشید و احتیاط لازم را به کار ببرید. غار رودافشان تاریک است به همین خاطر چراغ پیشانی ه همراه داشته باشید. هم‌چینین برای عبور از مسیرهای لیز و لغزنده، رعایت احتیاط و کفش مناسب ضروری است. قمقمه آب و لباس گرم و اضافه را فراموش نکنید. در مطالب زیر با لوازم موردنیاز سفر آشنا شوید:

سخن آخر: غار رودافشان از معدود غارهای شگفت‌انگیز کشورمان است؛ در حفظ آن کوشا باشیم. هرگز روی دیواره‌ها چیزی ننویسیم و سازه‌های سنگی غار را تخریب نکنیم. کیسه‌زباله به همراه ببریم و چیزی جز رد پای کنجکاوی به جا نگذاریم.

توصیه‌های مهم غارنوردی در غار رودافشان

 • سعی کنید به کمک راهنما یا افراد باتجربه غارنوردی کنید.
 • وسایل مورد نیز فوق را فراموش نکنید.
 • مراقب چاله‌های آب باشید؛ برخی از آن‌ها ممکن است عمیق باشند.
 • خفاش‌ها را در انتهای غار می‌توانید ببینید.

غار رودافشان روی نقشه

 

 

غار رودافشان را با روایت یکی از مسافران بشناسید:

رودافشان، غاری با تالارهای زیبا

 


سوالات متداول "غار رود افشان"
آیا شما تور کیش یا مشهد دارید؟

خیر.

آیا تورهای شما به صورت چارتر است و شامل شرایط تخفیف می شود؟

خیر، تورها به صورت انفرادی بوده و تاریخ و نحوه سفر با توجه به درخواست شما اجرا خواهد شد.

مسیرهای هوایی تورهای انفرادی با چه پروازهایی( ایرلاین) انجام می‌شود؟

همه ایرلاین‌ها از طرف دالاهو  بررسی و کلیه پروازهای موجود در مسیر انتخابی سفر به شما  اعلام می‌شود. شما می‌توانید با توجه به ظرفیت، ساعت پرواز، قیمت بلیط و شرایط خاص خود، پرواز مورد نظر خود را انتخاب کنید.

تورهای همه روزه شما در تمامی ایام اجرا می شود؟

تورهای انفرادی دالاهو با توجه به درخواست شما در هر تاریخی قابل اجراست. بدیهی‌ست اجرای تور به امکان‌پذیر بودن رزرو "اقامتگاه" و "وسیله نقلیه" مورد نظر شما دارد.

هزینه سفر را به چه روشی می توانم پرداخت نمایم؟

شما می‌توانید هزینه سفر خود را به صورت حضوری در دفتر دالاهو، واریز به حساب، انتقال وجه از طریق کارت به کارت و یا ثبت‌نام آنلاین پرداخت کنید.

اگر به اشتباه پول زیادتری به حساب دالاهو واریز نمودم، چگونه می‌توانم آن را پس بگیرم؟

با دالاهو تماس بگیرید و مشخصات فیش واریزی خود را اعلام کنید. همکاران ما در بخش حسابداری، مازاد واریزی شما را در اولین فرصت به حساب شما عودت خواهند داد.

اگر سفری را کنسل کنم، مبلغ پرداختی چگونه و در چه مدتی عودت داده می شود؟

مبلغ پرداختی شما پس از کسر هزینه‌های کنسلی، حداکثر ظرف 1 هفته به حساب شما عودت داده خواهد شد.

آیا دالاهو مسافران خود را بیمه می کند؟

بله. کلیه مسافران دالاهو بیمه مسئولیت مدنی با شرایط اعلام شده در قسمت سایر خدمات می‌گردند.

اقامت در تورهای دالاهو چگونه است؟(هتل، خانه محلی، چادر)
 • اقامت در هتل: در سفرهای گروهی، اقامت در هتل‌ها تا آنجا که امکانات هتل و شرایط سفر اجازه دهد، در اتاق‌های 2 یا 3 نفره صورت می‌گیرد. اولویت تخصیص اتاق‌های 2 نفره در سفرهای دالاهو با زوجین است.
  اگر تنها سفر می‌کنید، شما با همسفران دیگر هم ‌اتاق خواهید شد. اقامت به صورت انفرادی با توجه به شرایط هتل مقصد و با هماهنگی قبلی و پرداخت هزینه‌های مربوطه امکان‌پذیر است.
 • اقامت در خانه محلی: به علت محدودیت اتاق‌ها در خانه‌های روستایی،  استقرار و استراحت خانم ها و آقایان در اتاق های جداگانه و به صورت گروهی است. بدیهی‌ست تعداد همسفرانی که در یک اتاق مستقر شده و از فضای مشترک استفاده می‌کنند به مراتب بیشتر از هتل خواهد بود. در این نوع اقامت، معمولا امکان اختصاص اتاق خصوصی به همسفران وجود ندارد.
 • اقامت در چادر: چادر‌های دالاهو، به صورت دوپوش با ظرفیت 3 الی 4 نفر است که بر روی زیرانداز ضدآب برپا می‌گردد. کلیه امور مربوط به کمپ، از جمله تامین "چادر دوپوش"، "مکان‌یابی محل مناسب کمپینگ"، "حمل و برپایی چادرها"، "تهیه امکانات اولیه کمپ"  و ... بر عهده دالاهو می‌باشد. اختصاص چادرها حتی‌المقدور با توجه به روابط همسفران صورت می‌گیرد.
  در ضمن شما می‌توانید با هماهنگی قبلی با دالاهو، چادر شخصی به همراه بیاورید.
حمل بار شخصی مسافران در برنامه های چند روزه چگونه است؟

تقریبا در تمام سفرهای چندروزه دالاهو که پیاده‌روی و کوهپیمایی دارند، همسفران فقط "کوله یک روزه" خود را که نیازهای یک روزشان را برطرف می‌کند حمل خواهند کرد. حمل مابقی لوازم به وسیله اتوبوس، وانت، چهارپا و ... به محل اقامت شبانه، توسط دالاهو انجام می‌گیرد.

آیا دالاهو کیسه خواب به مسافرین می‌دهد؟ من کیسه خواب ندارم. چه کار کنم؟

خیر. کیسه خواب وسیله شخصی‌ست و دالاهو امکان ارائه آن به مسافرین را ندارد. در صورتی که "کیسه خواب"‌ از وسایل ضروری یک سفر باشد، شما باید شخصا نسبت به خرید یا قرض از دوستان و آشنایانتان اقدام فرمایید. لازم به ذکر است قیمت یک کیسه خواب معمولی، از 80هزار تومان شروع می‌شود.

چرا با دالاهو سفر کنیم؟ برتری دالاهو نسبت به دیگر شرکت‌ها چیست؟

نمی‌توانیم بگوییم ما از دیگران برتریم اما ویژگی‌هایی که به آنها مفتخریم عبارتند از:

 • شیوه متفاوت: ما به شیوه‌ای متفاوت سفر می‌کنیم.
 • قیمت‌های متناسب با خدمات: معتقدیم قیمت‌های متناسبی با توجه به خدمات ارائه شده داریم.
 • تنوع سفر: سفرهای بسیار متنوعی داریم و گمان می‌کنیم سلایق همه سفردوستان را برآورده کرده‌ایم.
 • بهترین مسیرها: ما تمام تلاشمان را می‌کنیم تا کلیه مسیرهای انتخابی برای سفر، بهترین و جذاب‌ترین مسیرهای ممکن باشند.
 • تورلیدرهای مجرب: همه تورلیدرهای دالاهو، آموزش‌دیده و دارای کارت "راهنمای تور" از "سازمان میراث فرهنگی و گردشگری" هستند. همچنین دالاهو برنامه‌های منظم و مدون آموزشی درون سازمانی برای تورلیدرهای خود دارد.
 • تجربه بالا: دالاهو تا به امروز(مردادماه 1396) قریب به 16هزار روز در سفر بوده‌ایم و در این سفرها افتخار همراهی بیش از 110هزار نفر را در این سفرها داشته است.
در صورت نارضایتی از هر یک از واحدهای فروش و اجرایی تور، شکایت یا انتقاد خود را به چه صورت به اطلاع مدیرعامل دالاهو برسانم؟

شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت دالاهو، روی لینک "شکایت" در بالای صفحه کلیک کنید و شکایت خود را مطرح نمایید. کلیه پیام‌ها مستقیما توسط مدیریت بررسی می‌شوند. همچنین میتوانید با شماره‌های دالاهو تماس گرفته و با واحد امور مشتریان مشکل خود را مطرح نمایید.

در صورتیکه پیشنهاد و یا ایده ای داشته باشم و بخواهم آن را به اطلاع مدیریت دالاهو برسانم چه باید کنم؟

شما می‌توانید از طریق فرم "تماس با ما" در وبسایت دالاهو، اقدام به ارسال پیشنهادات خود نمایید و یا با واحد امور مشتریان دالاهو تماس گرفته و پیشنهاد خود را اعلام کنید.

وسایل سفرم را از کجا می‌توانم تهیه کنم؟

مراکز متعددی در سطح شهر برای عرضه لوازم سفر وجود دارند اما بورس اصلی فروش لوازم سفر و طبیعت‌گردی خیابان ولیعصر، حد فاصل میدان منیریه تا خیابان امام خمینی(چهارراه سپه) است.
در ضمن، پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید لوازم سفر، مطالب منتشر شده در پرتال خبری دالاهو را مطالعه بفرمایید.

اگر سوالی دارم که در لیست فوق وجود ندارد چگونه می‌توانم سوالم را مطرح نمایم؟

شما می‌توانید با دفتر دالاهو تماس بگیرید و سوالات خود را مطرح کنید. همکاران دالاهو با کمال میل منتظر شنیدن صدای گرم شما هستند: 41663000

آیا می‌توان همراه با تور با وسلیۀ نقلیۀ شخصی و یا به تنهایی سفر کرد؟

خیر،ما خواهان حضور شما در وسیلۀ نقلیه خودمان هستیم تا بتوانیم خدمات بهتری ارائه دهیم؛ اما اگر تمایل دارید این سفر را شخصی انجام دهید برای داشتن اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

لباس مناسب طبیعت گردی چه لباسی است؟

لباس مناسب طبیعت‌گردی لباسی است که برای پیاده‌روی و کوه‌پیمایی ایجاد مزاحمت نکند و طبیعت‌گرد در آن احساس راحتی داشته باشد، مقاومت خوبی نسبت به آّب، باد، خاک و ساییدگی داشته باشد؛ رنگی متناسب با طبیعتی که در آن قرار می‌گیریم داشته باشد.

آیا می‌توانیم محل نشستن خود در وسیلۀ نقلیه را از قبل مشخص کنیم؟

خیر، با توجه به گروهی بودن سفر و مقتضیات اینگونه سفرها، این امکان وجود ندارد.

آیا لزوما برای سفر باید کولۀ حرفه ای داشت؟

برای سفرهای یک روزه لزوما نیاز به کولۀ حرفه‌ای نیست، اما کوله‌ای که موجب سخت شدن پیاده‌روی شود پیشنهاد نمی‌شود.

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
 • متن
 • نام
 • ایمیل

در حال حاضر تور غار رود افشان نداریم اما اگر مشخصات تماست رو ثبت کنی، قول می‌دیم وقتی سفر جدید برنامه‌ریزی کردیم، قبل از همه بهت خبر بدیم.

نفر