تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

قلعه کنگلو تا اسپهبد خورشید

سفری به دل تاریخ
25 رای شما هم امتیاز بدهید!
خبرم کن!
برای این مقصد در حال حاضر سفری وجود ندارد اما چنانچه علاقمند هستید می‌توانیم به محض اضافه شدن این سفر در بین سفرهای دالاهو به شما نیز خبر بدهیم!
نام
نام خانوادگی
تعداد
نفر
تلفن همراه
ایمیل
قلعه کنگلو تا اسپهبد خورشید
سفری به دل تاریخ

قلعه کنگلو و اسپهبد خورشید کجاست؟

قلعه کنگلو و غار اسپهبد خورشید در استان سرسبز مازندران واقع شده‌اند. برای دیدن یکی از شاهکارهای دوره ساسانی، راهی پل سفید و روستای کنگلو شوید؛ این روستا حدودا در 20 کیلومتری جنوب شرقی دوآب قرار دارد. در روستای کنگلو قرار است مسحور صلابت یکی دیگر از آثار ساسانی شوید: قلعه کنگلو.  این قلعه مساحتی حدود سه هزار متر دارد و در دامنه رشته کوه «خرو-نرو» با صلابت ایستاده است. اما تازه ابتدای راه هستید؛ در فاصله نه چندان دور از این قلعه، شگفتی دیگری انتظارتان را می‌کشد؛ در همین نزدیکی غاری است که به بزرگ‌ترین طاق جهان معروف است. حالا که تا اینجا آمدید، بدون شک دلتان نمی‌خواهد دیدن غار اسپهبد خورشید را از دست بدهید.

صلابت این قلعه میخ‌کوبتان می‌کند. در میان کوه‌های البرز، جایی که سکوت محض است، بر فراز عمیق‌ترین دره‌ها، قلعه‌ای است درست مانند عقاب.

قلعه کنگلو و اسپهبد خورشید چرا خاص است؟

صلابت این قلعه میخ‌کوبتان می‌کند. در میان کوه‌های البرز، جایی که سکوت محض است، بر فراز عمیق‌ترین دره‌ها، قلعه‌ای است درست مانند عقاب. عقابی قرمزرنگ با بال‌های باز بر فراز تپه‌ای باصلابت ایستاده و بر کل منطقه تسلط دارد. عقاب مازندران جایی نیست جز قلعه کنگلو. این قلعه خود به تنهایی می‌تواند دلیل شما برای سفر باشد. 

در قلعه کنگلو و اسپهبد خورشید چه می‌بینیم؟

قلعه کنگلو

پیش از اینکه راهی کنگلو شوید، بهتر است قدری در مورد تاریخ و ویژگی‌های قلعه کنگلو بدانید؛ همان‌طور که گفتیم کنگلو شاهکاری به یاد مانده از دوران ساسانی است. اما نکته قابل توجه در مورد این قلعه این است که طی حمله اعراب و مغول هم‌چنان سالم مانده است. در واقع موقعیت ویژه این قلعه باعث شده از دید آن‌ها پنهان مانده و تا امروز آسیب‌های جدی‌ای ندیده باشد. سازه‌های چهارگوش و  بقایای اندودکاری نشان می‌دهد که قبلا در این قلعه آب و مایعات ذخیره می‌کردند. کنگلو نمایی سرخ‌رنگ دارد؛ درواقع رنگ سرخ این قلعه به خاطر  گچ‌ و خاکی حاوی اکسید آهنی است که با آن ساخته شده.  راس قلعه کنگلو با وسط رشته‌کوه «خرو نرو» تنظیم شده. از این منطقه برای کاربردهای نجومی و اخترشناسی استفاده می‌شده است.

 کنگلو شاهکاری به یاد مانده از دوران ساسانی است.

غار اسپهبد خورشید

در نزدیکی قلعه کنگلو غاری است که به بزرگ‌ترین طاق طبیعی ایران شهرت دارد: غار اسپهبد خورشید. غار اسپهبد خورشید با قوسی حدود 40 متر، یکی از عظیم‌ترین دهانه‌های غار طبیعی دنیا به شمار می‌رود. این غار که در دل خطیر کوه واقع شده، در متون تاریخی به طاق عایشه گرگیلی خوانده می‌شد.  آثار به جا مانده در این غار به دوره ساسانی باز می‌گردد. جالب است بدانید، اسپهبدان طبرستان از این غار به عنوان دژی طبیعی استفاده می‌کردند. در مورد علت نام‌گذاری این غار چیزی می‌دانید؟

غار اسپهبد به بزرگ‌ترین طاق طبیعی ایران شهرت دارد.

کی به قلعه کنگلو و اسپهبد خورشید برویم؟

قلعه کنگلو و اسپهبد خورشید به دلیل قرار گرفتن در دل ارتفاعات و منطقه‌ پربارش شمال، در فصل زمستان و پاییز، آب و هوایی سرد دارد. به همین خاطر بهترین فصل سفر به قلعه کنگلو و اسپهبد خورشید بهار و تابستان است.

در سفر به قلعه کنگلو و اسپهبد خورشید چه چیزهایی با خود ببریم؟

جاذبه‌های گردشگری قلعه کنگلو و اسپهبد خورشید فاصله چندانی با تهران ندارد و در سفری یک‌روزه می‌توانید از این جاذبه‌های گردشگری بازدید کنید. کافی است کفش مناسب بپوشید و وسایل ضروری و شخصی‌تان را در کوله‌ای یک‌روزه قرار دهید. کیسه زباله به همراه داشته باشید و چیزی جز ردپای مهربانی به جا نگذارید.

 سوالات متداول "قلعه کنگلو تا اسپهبد خورشید"
جهت مشاهده سوالات متداول همسفران و پاسخ‌های مربوط به تور «قلعه کنگلو تا اسپهبد خورشید» اینجا را کلیک نمایید.

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
iranenergy100@gmail.com
1398/06/03 07:36
سلام و خدا قوتچنانچه یک گروه 10 تا 12 نفره (ظرفیت یک ون بزرگ) باشیم برای بازدید از قلعه کنگلو و غار اسپهبد خورشید آیا امکان برگزاری یک تور اختصاصی دارید؟ هزینه آن چقدر می شود؟
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1398/06/05 10:46
دوست عزیز، سلام

لطفا با همکاران ما در واحد فروش تماس بگیرید:
02141663000
با تشکر از پیام شما