تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

راه‌هایی برای مراقبت از پول در سفر

حمل پول و مراقبت از پول در سفر، به ویژه اگر حجم زیادی باشد، همواره یکی از دغدغه‌های گردشگران است. به خصوص اگر قرار باشد به کشور دیگری سفر کنند و همه موجودی‌شان را به صورت اسکناس‌های تبدیل شده همراه ببرند. پول زیاد در مسافرت هم خیال آدم را راحت می‌کند و هم باعث نگرانی می‌شود. آسودگی خیال از آن جهت که به مشکل بی‌پولی برخورد نمی‌کنیم و دلواپسی به این دلیل که باید برایش امنیت ایجاد کنیم تا دزدیده نشوند. این راهکارها را بخوانید و به خاطر بسپارید تا در سفر از پول‌های‌تان محافظت کنید.

 

تورهای خارجی

چگونه از پول‌های خود در سفر مراقبت کنیم؟

1- از کیف پول ارزان قیمت استفاده کنید

حمل کردن کیف‌های چرم یا به طول کلی گران‌قیمت دزدها و جیب‌برها را بیشتر وسوسه می‌کند. آ‌ن‌ها با دیدن ظاهر کیف چنین تصور می‌کنند که حالا چقدر چک و پول درشت در کیف شما وجود دارد و چه فرصت خوبی برای قاب زدن پول‌های شما به دست آورده‌اند.

کیف‌های گران قیمت دزدها را وسوسه می‌کند.

2- پول‌های‌تان را یکجا نگه ندارید

همه مقدار پولی را که می‌خواهید حمل کنید، یک‌جا نگهداری نکنید. مثلا تمام اسکناس‌ها را توی کیف پول یا کیف دستی خود نگذارید، بلکه آن‌ها را در جاهای مختلف مثل کیف پول، کیف دستی، جیب لباس و غیره تقسیم کنید که اگر دستبردی هم صورت گرفت همه پول‌ها یکجا از دست‌تان نرود.

3- پول‌هایتان را جاسازی کنید

می‌توانید از جیب‌های داخل لباس یا کیف‌هایی استفاده کنید که قابلیت پنهان شدن زیر لباس را دارند، به‌طوری که کسی متوجه وجود آن‌ها زیر لباس‌تان نشود. این کار به خصوص برای مسافرت‌های خارجی مثل سفر حج بسیار توصیه می‌شود.

می‌توانید از جیب‌های داخل لباس یا کیف‌هایی استفاده کنید که قابلیت پنهان شدن زیر لباس را دارند.

4- پول زیادی در دست‌تان نگیرید

وقتی می‌خواهید پول خریدهای‌تان را حساب کنید، دقت کنید که پول زیادی را داخل دست‌‌تان نگه ندارید، چون برای دزدها و جیب‌برها وسوسه‌انگیز می‌شود.

5- کیف دستی‌تان را ایمن حمل کنید

کیف دستی‌تان را طوری روی شانه بیاندازید و یا در دست بگیرید که کمترین شانس برای دزدها باقی بماند. می‌توانید بند کیف را یک‌طرفه روی شانه بیانداید یا دست‌تان را روی کیف‌تان بگذارید.

6- کیف پول‌تان را مرتب کنید

قبل از اینکه به خرید بروید، کیف پول‌تان را مرتب کنید و هر چیزی را سر جای خودش بگذارید تا وقتی خواستید پول خریدتان را حساب کنید، مجبور نباشید آنقدر کیف‌تان را بگردید که محتوای داخل آن برای همه کسانی که دور و برتان هستند آشکار شود! پول‌ها را به قدر نیازتان در دسترس قرار دهید و بقیه پول را در کیف پول‌تان یا جایی دور از دسترس سارقین بگذارید.

7- به درخواست غریبه‌ها توجه نکنید

این توصیه به ویژه برای کسانی است که به مسافرت خارجی می‌روند. اگر یک خارجی اشتیاق خود را برای دیدن پول کشورتان نشان داد، به خواسته‌اش توجه نکنید و بگویید به همراه ندارید. بسیاری از پول دزدها با این روش از وضع جیب و کیف شما باخبر می‌شوند.

8- به قدر نیاز پول بردارید

به دلیل کمین سارقین و به کارگیری شگردهای مختلف‌شان در دزدی، از حمل مبلغ زیاد پول و اشیا قیمتی و جابجایی آن در انظار عمومی به خصوص در مراکز خرید، گردشگری و پایانه‌های مسافرتی (مثلا ایستگاه‌های مترو، قطار و فرودگاه‌ها) خودداری کنید. تعداد قابل توجهی از موارد سرقت در هنگام ورود و یا خروج از فرودگاه صورت می‌گیرد. پول‌ها را به قدر نیازتان در دسترس قرار دهید و بقیه پول را در کیف پول‌تان یا جایی دور از دسترس سارقین بگذارید.

به دلیل کمین سارقین و به کارگیری شگردهای مختلف‌شان در دزدی به قدر نیازتان پول بردارید.

9- به هیچ کس اعتماد نکنید

سارقان در اطراف مراکز اقامتی کمین می‌کنند و خود را به عنوان پلیس رسمی و یا پلیس مخفی مواد مخدر معرفی و درخواست بررسی مدارک و یا بازدید از وسایل قربانی را می‌کنند که در این صورت باید از آنها کارت شناسایی عکس‌دار مطالبه کنید یا درخواست کنید که به نزدیکترین پاسگاه پلیس مراجعه کرده و در آن‌جا پاسخگوی آن‌ها باشید.

10- شگردها را بشناسید

برخی سارقان برای کمک و راهنمایی یا ترجمه، به قربانیان نزدیک می‌شوند و با جلب اعتماد آن‌ها اموال‌شان را سرقت می‌کنند. هم‌چنین موارد متعددی از سرقت در بزرگراه‌های خارج از شهر تحت عناوین درخواست کمک برای تعمیر خودرو و یا تمارض به وقوع تصادف گزارش می‌‍شود. یکی از  شیوه‌های جدید سرقت در اصطلاح دزدی پنهان نامیده می‌شود. در این روش، سارق مورد اعتماد شما است و به راحتی به محل نگهداری پول و اشیاء شما دسترسی دارد. مثل خانه‌دار، هتل، راننده و.... این سارقان هیچ‌گاه، کل پول شما و یا اشیاء مشخص و در معرض دیدتان را سرقت نمی‌کنند، بلکه طوری سرقت می‌کنند که شما در لحظه اول متوجه نشوید. مثلا از یک بسته 100 عددی 5000 تومانی 5 تا 10 برگ آن را سرقت می‌کنند.

11- قدر گاو صندوق را بدانید

هتل‌ها معمولا گاوصندوق یا صندوق امانات در اتاق‌های‌شان دارند. اگر به هر دلیلی مدارک ارزشمند یا پول و جواهرات زیادی همراه‌تان دارید، حتما اتاقی را بگیرید که مجهز به گاو صندوق شخصی باشد و پول و مدارک خود را در آن نگهداری کنید.

12- پول زیادی را تبدل نکنید

بخشی از پول‌تان را در داخل کشور تبدیل کنید و بقیه آن را در سفر و در صرافی‌های رسمی. در واقع فقط در صورت نیاز به تبدیل آن اقدام کنید.

منبع: تبیان1397/12/13 | کد مطلب: 2237
برچسب‌ها: نکات سفر

تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:تور مرتبط با این موضوع کدام است؟
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.