تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

در صورت گم شدن و یا آسیب دیدن چمدان چه باید کرد؟

تصور کنید شما در کنار گردونه ایستاده‏‌اید، اما سر و کله چمدان‌تان پیدا نمی‌‏شود! قبل از اینکه با چنین شرایطی مواجه شوید، مطالعه راه‌حل‌هایی در این مورد خالی از لطف نیست. این مطلب شما را در پیدا کردن چمدان گمشده‌ و دریافت غرامت چمدان گمشده یا آسیب‌دیده‌تان یاری می‌دهد. با دانستن چند نکته، چمدان گمشده‌تان باز پس گیرید.

تورهای خارجی

توصیه‌هایی هنگام گم شدن و آسیب دیدن چمدان

گم شدن چمدان، موقعیتی نگران‌کننده

شاید باورکردنی نباشد؛ اما میلیون‏‌ها چمدان تحویل داده شده در جریان ترانزیت، یا گم می‎شوند و یا آسیب می‎بیند. وقتی چمدان‌مان را تحویل می‏‌دهیم انتظار داریم که دوباره آن را در مقصد ببینیم. اما اگر چمدان‌تان در مقصد نبود چه‌ کاری باید انجام دهید؟

وقتی شما آخرین فردی هستید که در کنار گردونه ایستاده‌‏اید و متوجه می‎شوید که قرار نیست سروکله چمدان‌تان پیدا شود احتمالاً اصلاً برای‌تان اهمیتی ندارد که بیشتر چمدان‌‏های گم شده در طی 24 ساعت، دوباره به صاحبش بازگردانده می‌‏شود و یا این‏که کمتر از 0/005 درصد از چمدان‌‏های تحویل شده برای همیشه گم می‎شوند. لازم است بدانید پس از آن باید چه کار کنید. 

قبل از هرچیز، این نکته را به خاطر بسپارید که وقتی فرودگاه را ترک می‎کنیم، یا باید چمدان‌مان همراهمان باشد و یا باید فُرم PIR داشته باشیم.

شاید باورکردنی نباشد؛ اما میلیون‏‌ها چمدان تحویل داده شده در جریان ترانزیت، یا گم می‎شوند و یا آسیب می‎بیند.

تشریفات اداری را تکمیل کنید

 • قبل از این‏که محل استرداد چمدان را ترک کنید ضروری است که یکی از اعضای پرسنل شرکت هواپیمایی یا پیشخوان خدمات مشتری را پیدا کنید و گم‏ شدن چمدان‌تان را گزارش کنید.
 • حتی اگر به شما گفته شود که کیف‎تان با پرواز بعدی وارد می‎شود اصرار کنید که فُرم شکایت را پر کنید. صبر کردن در زمان کوتاهی، تقریباً تا سه روز، گاهی ممکن است ادعای شما را از اعتبار ساقط کند.
 • به شما فرمی با عنوان گزارش بی‏‌نظمی در خصوص مال (PIR) داده می‎شود تا آن را پر کنید. آن را در همان محل پر کنید و یک کپی از آن تقاضا کنید. وجود این فُرم، به همراه رسید چمدانی که قبلاً از پرواز تحویل گرفته‎اید (این رسید معمولاً به بلیط سفر یا روی گذرنامه الصاق می‎شود)، برای آن‎که تقاضای غرامت از فرودگاه یا بیمه سفرتان را داشته باشید ضرورت دارد. PIR شما به خودی خود یک مطالبه خسارت نیست، بنابراین شما هنوز باید ظرف هفت روز به صورت کتبی درخواست خود را مطالبه کنید.

قبل از این‏که محل استرداد چمدان را ترک کنید ضروری است که یکی از اعضای پرسنل شرکت هواپیمایی یا پیشخوان خدمات مشتری را پیدا کنید و گم‏ شدن چمدان‌تان را گزارش کنید.

غرامت برای چمدان تأخیری

اگر در سفر هستید و چمدان‌تان را گم کرده‌اید، به نکات زیر توجه کنید:

 • اگر در مسافرت خارجی هستید، حتماً مقداری پول نقد برای ملزومات درخواست کنید. شرکت هواپیمایی ممکن است به شما پیشنهاد دهد که ملزومات را بخرید و آن‏‌ها هزینه آن را بر اساس رسید بازپرداخت خواهند کرد.
 • از پیش با محدودیت مخارج موافقت کنید و انتظار سخاوت بیش از حد از شرکت هواپیمایی نداشته باشید؛ چراکه شرکت‏‌های هواپیمایی این دیدگاه را دارند که به محض آن‎که کیف‎تان پیدا شد، برای نیاز‌های آتی‌تان از محتوای کیف استفاده می‌کنید.
 • در سفری که به سوی خانه خودتان است، شرکت هواپیمایی چندان جواب‎گو نیست، چراکه آن‎ها فرض می‎گیرند که هرآن‏چه نیاز داشته باشید را در خانه خودتان دارید. در بهترین حالت، وقتی کیف‎تان نهایتاً پیدا شود شرکت هواپیمایی به هزینه خودش کیف را برای شما ارسال خواهد کرد.
 • اما در بدترین حالت، بیست و یک روز طول خواهد کشید تا شرکت هواپیمایی تصدیق کند که کیف شما گم شده است. در این حالت، شما واجد شرایط دریافت غرامت خواهید بود، اما لازم است باز هم آن را به صورت کتبی درخواست کنید.

غرامت چمدان گمشده

 • طبق پیمان مونترال (که جایگزینِ مقررات قدیمی و منسوخِ پیمان ورشو در می 1999 شد) مسافران می‎توانند حداکثر به میزان 1.131 حقوق دریافت ویژه (یا SDR) برای چمدان گم‏شده به ازای هر نفر مطالبه کنند.
 • ارزش یک SDR به سبد پول‏‌های رایج بین‌‏المللی و نوسانات آن بستگی دارد. مقدار ارزش یک SDR به صورت روزانه توسط IMF (صندوق بین‏‌المللی پول) محاسبه می‎شود و ممکن است از 526 یورو تا 850 یورو در نوسان باشد. شرکت‏‌های هواپیمایی عادت ندارند که بی‎درنگ غرامت را پرداخت کنند و میزان غرامتی که شما دریافت می‎کنید نیز به این بستگی دارد که در مورد ارزش محتویات چمدان‌تان چقدر دلیل و مدرک دارید. بر اساس یک قاعده سرانگشتی شما به ازای هر کیلوگرم می‎توانید انتظار دریافت 14 یورو داشته باشید.

اگر چمدان شما، و نه محتوای آن، آسیب ببیند می‎توانید بر دریافت هزینه تعمیر یا دریافتِ یک کیف جایگزین مصر باشید.

غرامت برای اشیاء دزدیده شده

 • اگر شی‌ای تک از کیف‎تان دزدیده‏ شود باز هم دشوار است که از شرکت هواپیمایی‎تان غرامت طلب کنید؛ چراکه این کارِ تقریباً غیرممکن بر دوش شما خواهد بود که ثابت کنید آن شیء از ابتدا در کیف‎تان بوده است. AUC (شورای کاربران حمل و نقل هوایی) به شما توصیه می‌‏کند که فقط از چمدان‏‌های با کیفیت استفاده کنید، اشیای گران‌قیمت در کیف‌هایی که در مخزن قرار داده می‎شوند نگذارید و این که از بیمه سفر استفاده کنید.
 • فکر خوبی نیست که اشیاء گران‌قیمتی مثل تلفن همراه، دوربین فیلم‎برداری یا دوربین عکس‎برداری و جواهرات را درون چمدان‏‌هایی که تحویل بار می‎شوند قرار دهیم، زیرا شرکت‏‌های هواپیمایی بندی در ضوابط حمل خود دارند که طبق آن هرگونه مسئولیتی در قبال اشیاء داخل چمدان را از خود سلب می‎کنند. وضع قانون دقیق این بندهایی که ادعای سلب مسئولیت دارند مشخص نیست اما به هر صورت شما مجبور خواهید شد که برای گرفتن غرامت به دادگاه مراجعه کنید.

غرامت برای چمدان آسیب دیده

اگر چمدان شما، و نه محتوای آن، آسیب ببیند می‎توانید بر دریافت هزینه تعمیر یا دریافتِ یک کیف جایگزین مصر باشید.

بیمه سفر می‏‌تواند از بد شدن اوضاع جلوگیری کند

سفری مطمئن با بیمه‌های مسافرتی داشته باشید؛ بیمه در سفر بسیار کمک‌‏کننده است. حیاتی است که وقتی شما بیمه‌‌نامه‌هایی را انتخاب می‎کنید آسوده‎خاطر باشید که این بیمه‏‌نامه به قدر کفایت نیازهای شما و هرگونه کسری غرامتی که تحت پیمان مونترال پرداخت می‎شود را برآورده خواهد کرد.

منبع:.thetravelmagazine.net

 1398/01/28 | کد مطلب: 2613
برچسب‌ها: نکات سفر

ترجمه آزاد: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


 • به اشتراک بگذارید:تورهای مرتبط با این موضوع کدام هستند؟
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
 • متن
 • نام
 • ایمیل
HASSAN EL MOSSAWI
1399/05/14 20:25
سلام پارسال شهریورماه دوست عراقیم ازاستانبول برای مشهد پرواز داشت که بعد ازگرفتن کارت پرواز وتحویل بار..بهردلیلی از پرواز جا ماند.حالا مشکلی که داریم پیدا نشدن بار وی بوده که فرودگاه مشهد اظهار بی اطلاعی میکنن..لطفا راهنمایی بفرمایید ممنونم.
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1399/05/19 09:31
دوست عزیز
سلام

تمام اطلاعاتی که ما در خصوص گم شدن بار داریم در این مطلب نوشته شده است.

با تشکر از پیام شما

آيدا
1398/06/16 06:20
از راهنماييهاي مفيد دالاهو،سپاسگزارم،مطلب قبل را عنوان كردم تا دوستان ،بيشتر مراقب اموال شخصي باشند كه اتفاقي نيفتد وگرنه ،پيگيري ،داستان دارد!!
پاسخ دهید...
آيدا
1398/06/16 06:17
عرض سلام وادبما ٣هفته ي پيش با پرواز تابان از استانبول به تهران رسيديم ،بلافاصله كه از اتوبوس،داخل فرودگاه پياده شديم همسرم ،متوجه شد كيف پولش رو داخل هواپيما،جا گذاشته،از همون لحظه به جامه دان سامان مراجعه كرديم واطلاع داديم تا به امروزكه حراست،دفتر تابان و...درجريان هستند،هيچ خبري از كيف نيست !
پاسخ دهید...
امیرحسین کوره پز
1398/05/29 12:49
با سلام و خسته نباشید من در روز شنبه ۲۶ مرداد از قشم به تهران در ساعت ۹ شب رسیدم وقتی چمدان را تحویل گرفتم دیدم که چرخ و دسته ان شکسته و دیگر قابل استفاده و تعمیر نیست و به سختی انرا به خانه اوردم میخواستم رسیدگی کنید وبگید که من باید چیکار کنم ممنون
پاسخ دهید...
واحد تولید محتوای دالاهو
1398/06/02 14:32
دوست عزیز، سلام
این مطلب یک مطلب راهنماست و دالاهو هیچ مسئولیتی در قبال مفقود شدن یا گم شدن چمدان مسافران ندارد و نمی تواند موردی را پیگیری کند.لطفا برای پیگیری موضوع خود به مراجع قانونی مراجعه کنید.
با تشکر از پیام شما
فرزانه پهلوانی
1397/10/13 03:28
سلام خسته نباشید .روز اول دی ماه سال ۹۷ حدود ساعت ۹از نجف به تهران آمدیم وهمچنان بی چمدان با مفقوط شدن ۲۱ کیلو بار در چمدان نگران مانده وهمکاران شما قول ۴۸ ساعته دادن که چمدان بدستمان میرسد البته فرم هم پر شده واعلام کردیم به جامه دان امروز ۱۳دی است دریغ از یک تلفن ساده به ما ......رسیدگی کنید ممنون
پاسخ دهید...
واحد تولید محتوا دالاهو
1397/10/26 11:38
دوست عزیز، سلام
این مطلب یک مطلب راهنماست و دالاهو هیچ مسئولیتی در قبال مفقود شدن یا گم شدن چمدان مسافران ندارد و نمی تواند موردی را پیگیری کند، ضمن این که شما اصلا مسافر دالاهو نبوده اید. لطفا برای پیگیری موضوع خود به مراجع قانونی مراجعه کنید.
با تشکر از پیام شما
فرزانه پهلوانی
1397/10/07 16:20
اول دی ماه ۱۳۹۷ از نجف به تهران عزیمت کردم ولی از سه چمدان من یکیش که خیلی مهم بود بدستم نرسیده الان حدود یک هفته است وفرودگاه امام پاسخی به بنده نداده وفقط ما رو به صبر دعوت میکنند بنده احساس میکنم به من نهایت توهین شده وهواپیمایی ماهان باید پاسخگو باشد باتشکر
پاسخ دهید...
مجید
1397/08/05 20:22
سلام امروز از فرودگاه مهرآباد چمدانم تحویل گرفتم برگشتم خونه دیدم پول نقدم ک داخلش بود دزدیده بودن! خییلی زشت خدایی اسمش بزارین دزد آباد ن مهرآباد
پاسخ دهید...
نیکا بختیاری
1397/08/23 22:58
یکی چمدون منو اشتباهی جای چمدون خودش برده که توش همه لباسای دخترم بود ما موندیم بدون لباس.مثلا اومدیم ایران مسافرت بعد چند وقت برگردیم دو روز گذشته اون طرف اصلا پیگیر نیست ببینه چمدون کیو اشتباه برده یا حداقل پیگیر چمدون خودش بشه!!
ناشناس
1397/06/04 16:33
عرض درودمتاسفانه طي سفر با شركت هواپيمايي KLM طي رفت و برگشت چمدان بنده را گم نموده و پس از چندين روز طي تماس هاي مكرر به قول قوه الهي پيدا شد. سابق بر اين از دوستان نزديك جهت سابقه بد شركت مذكور شنيده بودم ولي براي اينجانب ميسر گرديد و از كليه دوستان تقاضامندم به هيچ وجه با شركت فوق سفر ننمايند.
پاسخ دهید...
رومینا
1398/10/03 08:20
چمدون من ۳ ماهه گم شد پیدا نشد
بهروز تل سليمان
1397/03/23 09:57
دربروازاير فرانس ساك من خسارت ديده اعلام كردم كفتند به اين ادرس برويد رفتم ولي با تمسخر كفتند ما خسارت نميدهيم تعمير ميكنيم من هم در بازكشت از شركت شكايت خواهم كرد
پاسخ دهید...
بهروز تلسليمان
1397/03/23 09:32
با سلام من با برواز اير فرانس از سانفرانسيسكو دا تاريخ ٣jun2018 به ايران مسافرت كردم در تهران متوجه شدم كه جمدانم شكسته با هماهنكي فرم را بر كردم و جند روز بعد براي تايين خسارت به تهران مراجعه كردم كه با بر خورد بد مواجه شدم و ميبايست خسارت جمدان من برداخت ميشد واي برداخت نشد
پاسخ دهید...
ناشناس
1396/12/16 21:27
سلام در پرواز کویت شیراز دو ساک من گم شده وهیچ کس هم مسولیت قبول نمیکنه .از معمور درب خروجی سوال میگیرم. میگه وایسا تا اخرین چمدان روی روی گردوننده که میاد. از کار گری که چمدونها جابجا میکنه سوال میگیرم .میگه شما باید اول میرفتین تو قسمت پارکینگ که مسافرها ساکهاشون تو ماشینهاشون میزارن حتما پیدا میک
پاسخ دهید...
حوريه اكبري
1396/09/09 00:34
چمدونم رو شب هنگام تحويل وبعد از آمدن خونه متوجه شكستن اون شدم ...براي گرفتن خسارت چطوري بايد اقدام كنم ...چمدونم مارك بنتون از نوع فايبر گلاس كه قسمتي از بدنه متاسفانه شكسته و داخلش كاملا پيداست
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1396/09/12 08:56
با سلام
متاسفانه، باید در فرودگاه این موضوع را اعلام می‌کردید.
عاطفه
1396/08/21 10:49
سلام من چمدونم تو قطر اسیب دیده ولی خبری نیست از هواپیمایی قطر باید چیکار کنم ؟
پاسخ دهید...
مجید
1396/07/01 13:14
سلامیک سوال در خصوص اشیاء گمشده دارم.لطفا راهنمایی کنینمن در بازگشت از سفر در قسمت کنترل گذرنامه فرودگاه امام متوجه شدم که پاسپورتم گم شدهبا توجه با اینکه احتمال خیلی زیاد تا ترانزیت فرودگاه دبی پاسپورتم همراهم بودهحالا سوالم اینه که میشه از اینجااز هواپیمایی (امارات)یا فرودگاه دبی پیگیری کرد؟
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1396/07/04 10:32
با سلام
لطفا از دفتر هواپیمایی امارات در ایران سوال بفرمایید. تلفن: 81345-021
جواد مهربانیان
1395/06/26 18:12
سلام، چمدون من ۲۶ روز گم شده، و شرکت هواپیمایی قطر فقط امروز و فردا میکنه، و متاسفانه از هر دو طرف یعنی رفت و برگشت تاخیر داشت و ۸ ساعت تو فرودگاه دوحه انتظار کشیدم و مسئولین اصلا پاسخگو نیستند
پاسخ دهید...
نيكي
1396/06/05 21:06
من هم همين اتفاق الان برام افتاده شما چمدونتون پيدا شد؟
ايرج اميرى فلاح
1395/03/31 11:27
الان چمدون من ٢ ماه گم شده و شركت هواپيمايى هى داره موكول ميكنه به ماه بعد، به كجا بايد شكايت كنم تا به حقم برسم؟
پاسخ دهید...
مهران
1394/03/19 11:52
راستش تا حالا از بیمه مسافرتی برای گرفتن پول چمدان گمشده استفاده نکردم (و امیدوارم هیچ‌وقت هم استفاده نکنم!!) اما یک‌بار توی تایلند گوش‌درد شدیدی گرفتم، طوری که محبور شدم برم بیمارستان و شستشو بدم گوشم رو. بیمه‌نامه‌ای که دالاهو صادر کرده بود، هزینه‌ای که کرده بودم رو بهم پس داد.
پاسخ دهید...
ناشناس
1398/07/18 22:40
سلام من 16مهر 98با هواپیمای کاسپین از تهران به مشهد اومدم پول نقد در ساکم بوده فرودگاه مهر اباد تمام عواملش ودست اندر کارانش دزد هستند هیج کدو م از فرودگاه های ایران به مزخرفی فرودگاه پایتخت نیست
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.