021 4166 3000

توصیه‌های مهم قبل از سفر به استانبول

قبل از سفر به هر مقصد خارجی همیشه نکات مهمی وجود دارد که دانستن آنها سفرتان را دلچسب‌تر می‌کند. در مورد امنیت ترکیه و استانبول خواهیم گفت و از آب و هوای استانبول گرفته تا مسائل ارزی و تبدیل دلار و لیر صحبت خواهیم کرد. 

آیا برای سفر به استانبول نیاز به دریافت ویزا دارم؟

خیر. اگر شهروند ایران باشید نیازی به دریافت ویزا ندارید. بقیه ملیت‌ها هم دریافت ویزا برای‌شان به راحتی امکان‌پذیر است. برای ورود به این کشور فقط همراه داشتن پاسپورت کفایت می‌کند. 

امنیت در ترکیه و شهر استانبول چطور است؟ 

آیا پلیس برخورد مناسبی دارد؟ چه محله‌هایی را نباید هنگام شب بروم؟ برخورد مردم ترکیه با توریست‌ها چطور است؟ و پرسش‌های مشابه. در یک جمله می‌توانیم به شما بگوییم خیال‌تان راحت باشد. اما این جمله به این معنی نیست که بدون توجه به نکات امنیتی و با بی‌احتیاطی به مقصدی سفر کنید که آشنایی با فرهنگ و محله‌های آن ندارید. 

پلیس ترکیه مدت‌هاست که نظارت و کنترل را در شهرها و معابر بیشتر کرده است. در سفرهای بین‌شهری، کلیه ماشین‌ها مدام بازرسی می‌شوند و ورود به شهرهای ترکیه و خروج از آنها، چه از راه زمینی و چه از راه هوایی، کاملا تحت کنترل دولت است. همه این موارد باعث می‌شود ترکیه، و به خصوص استانبول، مکانی امن برای گردشگران باشد. 

پلیس‌ها در ترکیه ضامن امنیت‌ شما هستند.

برخورد مردم با گردشگران بسیار مناسب است. اگر نیاز به آدرس داشته باشید و از مردم بپرسید، حتما شما را راهنمایی خواهند کرد. پلیس برخورد بسیار خوبی با گردشگران دارد و اگر در سفر مشکلی برای‌تان پیش بیاید، پلیس‌های ترکیه برای مراجعه و رفع مشکل کاملا قابل اعتماد هستند. البته یادمان باشد که همیشه موارد استثنا هم وجود دارند. 

در سفر به استانبول توصیه می‌کنیم چند مورد را حتما به خاطر بسپارید:

  • دیروقت (بعد از تاریکی هوا) در محله‌های خلوت و کوچه پس کوچه‌های شهر نمانید و سعی کنید خود را به مرکز شهر و جاهای پر رفت و آمد برسانید.
  • برخی افراد ناشناس، که البته تسلط خوبی هم به زبان فارسی دارند، ممکن است به سراغ‌تان بیایند و به شما پیشنهاداتی درباره رفتن به رستورانی خاص، کافه یا مکان‌های عمومی دیگر را بدهند. درباره این مکان‌ها از منابع معتبر اطلاعات بگیرید و به این اشخاص اعتماد نکنید. 
  • از صندوق امانات هتل استفاده کنید و وقتی از هتل خارج می‌شوید تمام پولی را که دارید همراه خودتان نبرید.
  • اگر مبلغ بالایی ارز تبدیل کردید، داخل صرافی پول خود را تحویل بگیرید و در جای مطئمنی از کیف‌تان قرار دهید. بیرون از صرافی جای مناسبی برای شمارش پول نیست. 
  • پس از خرید از فروشگاه‌ها و پاساژها، کیسه‌های خریدتان را رها نکنید. گاهی مسافران به دلیل خستگی بدون توجه به اطراف‌شان کیسه‌های خریدشان را رها می‌کنند و خودشان روی نیمکتی مشغول استراحت می‌شوند. در این حالت، بهترین شرایط را برای سارقان فراهم می‌کنید. 

 در مجموع اطمینان داریم که سفر دلچسبی خواهید داشت. 

 سگ‌ها و گربه‌ها در خیابان‌های استانبول!

استانبول تنها شهر اروپاست که سگ‌ها و گربه‌ها خیلی راحت و بدون مزاحمت در خیابان‌های شهر گردش می‌کنند. البته نه تنها مردم مزاحمتی برای آنها ندارند بلکه حیوانات هم بسیار آرام هستند و مزاحمتی ایجاد نمی‌کنند. بیشتر مردم هنگام صبح حیوانات‌ خانگی‌شان را در خیابان رها می‌کنند و حیوانات خودشان موقع شب به خانه برمی‌گردند. شهرداری استانبول اکثر حیوانات در خیابان‌ها را واکسینه کرده، این موضوع را می‌توانید از برچسبی که معمولا به گوش حیوانات آویزان شده ببیند. استانبول به خاطر این موضوع شهرت بسیاری دارد. 

 حیوانات با خیالی آسوده در کنار مردم زندگی می‌کنند.

 آب و هوای استانبول چطور است؟ 

هوای استانبول خاص است، از این نظر که ممکن است در یک یا دو روز با تغییرات زیادی همراه باشد. مثلا در یک روز 10 درجه تغییرات آب و هوایی دارد. این مورد به خصوص در اواخر تابستان و اواسط پاییز بیشتر است. اگر لباس مناسب با خودتان همراه نداشته باشید احتمال اینکه سرما بخورید زیاد است. به جز تابستان، در اکثر فصل‌های سال بارندگی در استانبول وجود دارد. در سفر به استانبول چتر و لباس مناسب فراموش نشود. 

 آب و هوای استانبول اکثرا بارانی است.

 استفاده از موبایل در ترکیه چطور است؟

برای خیلی از گردشگران معمولا این سوال پیش می‌آید که در استانبول چطور سیم‌کارت بگیرم؟ باید به شما بگوییم گرفتن سیم‌کارت کار بسیار ساده‌ای است و البته برای کسانی که می‌خواهند از اینترنت گوشی استفاده کنند و تماس اینترنتی با دوستان و آشنایان داشته باشند بسیار مقرون به صرفه است. به محض ورود به فرودگاه سیم‌کارت گوشی‌تان را از آن خارج کنید. هزینه رومینگ بالاست. اگر اطلاعات بیشتری درباره خرید سیمکارت در استانبول نیاز دارید حتما مطلب در استانبول چطور سیم‌کارت بگیرم؟ را بخوانید. 

 خرید سیم‌کارت در استانبول بسیار ساده است.

وضعیت ارز در ترکیه و تبدیل آن چطور است؟

یک موضوع مهم در سفر به ترکیه، به خصوص برای ایرانی‌ها که می‌توانند در داخل ایران هم لیر تهیه کنند و هم دلار، این است که در سفر به استانبول دلار ببریم یا لیر؟ در این مطلب، کامل در مورد ارزی که باید با خود همراه ببرید صحبت کرده‌ایم و همه چیز را درباره تبدیل ارز در صرافی‌های ترکیه توضیح داده‌ایم. کلا کشور ترکیه امکانات خوبی برای تبدیل ارز دارد: از ATM گرفته تا صرافی، همه جا می‌توانید پول‌تان را تبدیل کنید.

واحد پول ترکیه لیراست.

 در نهایت، برای‌تان سفر خوشی را به استانبول آرزو می‌کنیم. برای اطلاعات بیشتر حتما به مطلب قبل از سفر به استانبول بخوانید، سری بزنید. 1397/06/20 | کد مطلب: 4204
برچسب‌ها: نکات سفراستانبول
هانیه کاظمی

مهندس برق، فوق لیسانس مدیریت، عاشق ورزش، موسیقی، مطالعه و تماشای فیلم


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل