تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

وسایل نقلیه بومی در کشورهای مختلف جهان

تفاوت فرهنگی و جغرافیایی در کشورهای مختلف باعث شده که در برخی از آنها وسایل نقلیه منحصر به فردی استفاده شود. وسایلی که شاید هیچ کجای جهان دیده نشود. بسیاری از وسایل حمل و نقل بومی در هر کشوری با هزینه کم و کارایی زیاد ساخته می‌شوند. سواری شدن در این وسایل برای بسیاری از گردشگران تجربه جالبی است. علاوه بر این جالب بودن استفاده از وسایل نقلیه بومی یکی از راه‌های کم شدن هزینه در سفرهای خارجی است. با ما همراه شوید تا با این وسایل نقلیه آشنا شوید تا سفرهای خود از برخی آنها استفاده کنید.

تور گرجستان

1. چوکودو، کنگو

«چوکودو» نام وسیله‌ حمل و نقل کوچکی برای مردم فقیر کشور کنگو است. این وسیله دارای دو چرخ کوچک با چوبی بلند میان چرخ‌ها و یک فرمان چوبی است. چوکودو بیشتر در شرق کنگو ساخته و استفاده می‌شود. کم هزینه بودن آن دلیل استفاده‌ی زیاد از آن است. اگر روزی به کنگو سفر کردید، حتما از این وسیله نقلیه هم استفاده کنید تا بدانید دقیقا چگونه ساخته شده و چطور کار می‌کند.

وسیله‌ حمل و نقل کوچکی برای مردم فقیر کشور کنگو.

2. جیپنی، فیلیپین

در فیلیپین سال‌هاست که «جیپنی» رایج‌ترین وسیله حمل‌و‌نقل عمومی است. دود این خودروهای قدیمی باعث آلودگی هوا می‌شوند. «جیپنی» جیپ‌های ارتش آمریکا در جنگ جهانی دوم هستند که با بازسازی شدن، رنگ و شکل ملی به خود گرفتند و به یکی از نمادهای فرهنگی فیلیپین مبدل شده‌ است. این خودروها دارای جا و تزئینات زیادی هستند. سوار شدن بر یکی از این وسایل حمل و نقل، برایتان تبدیل به یک خاطره ماندگار خواهد شد و می‌تواند با آن تجربه جدیدی را به دست بیاورید.

تورفیلیپین

 

دود جیپینی‌ها باعث آلودگی هوا می‌شوند.

3. دوچرخه‌سواری، ویتنام 

یکی از مهم‌ترین وسایل حمل‌و‌نقل بار در ویتنام دوچرخه موتوری است. در پایتخت این کشور «هانوی» با شش و‌ نیم میلیون جمعیت حدود چهار میلیون راننده با دوچرخه موتوری رفت و آمد می‌کنند. از آنجایی که این وسیله برای گردشگران نیز جذاب است، بسیاری از تورهای تفریحی با دوچرخه موتوری برگزار می‌شود. در تور ویتنام، حتما با این دوچرخه‌ها برخورد خواهید داشت. حتی می‌توانید برای تردد در شهر، این وسیله را کرایه کنید. اگر دوست دارید یک کشور جذاب و خاص، با فرهنگ‌هایی متفاوت را ببینید، در تور ویتنام دالاهو منتظرتان هستیم.

یکی از مهم‌ترین وسایل حمل‌و‌نقل بار در ویتنام دوچرخه موتوری است.

4. نوری، کامبوج

«نوری» یا قطار بامبوس که زمانی از مهم‌ترین وسایل حمل‌و‌نقل ارزان در کامبوج به حساب می‌آمد حالا به یک جاذبه توریستی برای گردشگران مبدل شده است. نوری صفحه‌ای از جنس چوب و یا بامبوس است که با ابعاد ۵ در ۵ مترمربع به روی ریل‌هایی نصب می‌شود. این وسیله با سرعتی تا ۵۰ کیلومتر در ساعت، بار خود را در میان مزارع برنج و روستاها حمل می‌کند. کامبوج واقعا سرزمین عجیبی است و بی شک تجربه سوار شدن بر این وسیله نقلیه، هیجان انگیز و متفاوت خواهد بود.
بامبوس‌ها بار خود را در میان مزارع برنج و روستاها حمل می‌کنند.

5. توک‌توک، تایلند

«توک‌توک» موتور سه‌چرخه در تایلند و بسیاری از کشورهای آسیایی چون هند، پاکستان، بنگلادش و سریلانکا، وسیله‌ای بسیار مهم برای حمل‌و‌نقل به حساب می‌آید. این وسیله محبوب گردشگران است. رانندگان توک‌توک می‌توانند با مهارت و سرعت زیادی محمولات را از کوچه و خیابان‌ها به مقصد برسانند. برای خیابان‌های شلوغ و باریک، توک توک واقعا عالی است و چیزی را نمی‌توان جایگزین آن کرد.
 
توک توک‌ها حسابی محبوب گردشگران هستند.

6. ریکشای رکابی، کامبوج

ریکشای رکابی از توسعه ریکشاهای کشیدنی به وجود آمدند. وسایلی که در آنها یک مرد گاری‌ای را به دنبال می‌کشد که در آن یک یا دونفر نشسته‌اند. این وسیله دارای سه چرخ بزرگ است و در بسیاری از کشورهای آسیا به عنوان وسیله‌ای مناسب و ارزان برای حمل‌و‌نقل استفاده می‌شود.
 
ریکشای رکابی از توسعه ریکشاهای کشیدنی به وجود آمدند.

7. الاغ، افغانستان

از وسایل حمل‌و‌نقل بسیار قدیمی بشر می‌توان به «الاغ» اشاره کرد. استفاده از این حیوان برای حمل‌و‌نقل در کشورهایی چون افغانستان چیزی حدود ۵ هزار سال سابقه دارد. زمانی که قیمت نفت به شدت افزایش یافته بود، استفاده از الاغ برای حمل‌و‌نقل از نظر مالی بسیار مناسب بود. جالب است که از این حیوان در برخی از مسیرهای گردشگری ایران، مانند مسیر کوهنوردی دماوند، نیز استفاده می‌شود. کوهنوردان، وسایل خود را روی الاغ‌ها و قاطرها می‌گذارند و بدون کوله کشی سنگین، مسیر قله را طی می‌کنند.
 
 
استفاده از این حیوان برای حمل‌و‌نقل در کشورهایی چون افغانستان چیزی حدود ۵ هزار سال سابقه دارد.

8. دوچرخه باری، آلمان

در اروپا بسیاری از کشورها برای حمل‌و‌نقل به وسایل ساده و سنتی روی آوردند. «دوچرخه باری» وسیله حمل‌و‌نقل سنتی آلمان است. با این وسایل می‌توان گل، خرید‌های روزانه و حتی کودکان را حمل کرد و به مقصد رساند. این وسیله در شهرهای بزرگی مانند برلین و کلن آلمان طرفداران زیادی پیدا کرده است. دوچرخه‌های باری اما قیمت ارزانی ندارند و برای خریدشان باید بیش از هزار یورو پول پرداخت کرد.
 
با این وسایل می‌توان گل، خرید‌های روزانه و حتی کودکان را حمل کرد و به مقصد رساند.

9. اتوبوس مرغی، پاناما

اتوبوس‌های مرغی همان اتوبوس‌های زرد رنگی هستند که در آمریکا به عنوان سرویس مدارس استفاده می‌شود. هر کدام از آنها با شکل خاصی تزئین شده‌اند. از آنجایی که در قدیم از این اتومبیل‌ها به عنوان وسیله‌ای برای جابجایی مرغ‌ها و پرنده‌ها استفاده می‌شد، به آن اتوبوس مرغی می‌گویند.

آیا می‌دانید چرا به این اتوبوس‌ها، اتوبوس مرغی می‌گویند؟

10. سورتمه، آلاسکا و نروژ

معروف‌ترین روش حمل و نقل در مناطق و زمین‌های یخی سورتمه‌ها هستند که توسط ۴ الی ۶ سگ کشیده می‌شوند.

استفاده از سورتمه در آلاسکا و نروژ بسیار رایج است.

11. جوکاد، هندوستان

از ارزان‌ترین وسایل نقلیه که در شمال هند رایج است می‌توان به «جوکاد» اشاره کرد. این وسیله فاقد هرگونه گونه استاندارد و امنیت است. جوکاد دارای ۴ یا ۳ چرخ است و قابلیت جابجایی ۱۲ تا ۱۵ نفر را نیز دارد.

از ارزان‌ترین وسایل نقلیه که در شمال هند رایج است می‌توان به «جوکاد» اشاره کرد.

12. ریل کارت، فیلیپین

ریل کارت صفحه‌های چوبی و سبک با چرخ‌های کوچکی هستند که دارای قابلیت حمل ۶ تا ۸ مسافر را دارند. در فیلیپین از این صفحه‌ها به روی ریل استفاده می‌شود. زمانی که صدای قطار شنیده شود به‌راحتی می‌توان صفحه را از روی ریل برداشت و منتظر عبور قطار شد.

 در فیلیپین از این صفحه‌ها به روی ریل استفاده می‌شود.

تور گرجستان1398/03/08 | کد مطلب: 3016
مهناز قاضی

گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.