8 راهکار برای سرمایی‌ها

برای اینکه سفر گرمی در فصول سرد سال داشته باشید بهتر است برخی موارد را در حین سفر رعایت کنید. سرما یکی از مهم‌ترین مشکلاتی‌ست که گردشگران به‌خصوص کسانی که علاقه‌مند به طبیعت‌گردی و کمپینگ هستند با آن برخورد می‌کنند. در ادامه سعی می‌کنیم راه‌کارهایی را برای  گرم ماندن در کمپینگ ارائه دهیم.

 1- از لباس مناسب استفاده کنید

استفاده از دستمال گردن می‌تواند در جلوگیری از احساس سرما موثر باشد شاید از خود بپرسید که دستمال گردن به این کوچکی چه کمکی می‌تواند بکند؟ بسیاری از عروق از گردن شما عبور می‌کنند و یکی از نقاطی که گرم نگه داشتن آن به افزایش حس گرما در بدنتان کمک می‌کند گردن شماست. می‎توانید از دستمال گردن‌های BUFF که مخصوص طبیعت‌گردی و کوهنوردی هستند استفاده کنید. این دستمال‌گردن‌ها این قابلیت را دارند تا بخشی از صورت شما را هم در صورت لزوم بپوشانند.

 

دستمال گردن سفری

یکی از همسفران دالاهویی که از دستمال گردن استفاده کرده است، همچنین برای حفظ پیشانی از سرما هم قابل استفاده است

 

استفاده از جوراب پشمی راه دیگر مقابله با سرماست. موقع خواب بهتر است از این جوراب‌ها استفاده کنید. گرم نگه‌داشتن پا  به افزایش حس گرما در بدنتان کمک بسیاری می‌کند.

 

جوراب پشمی

جوراب پشمی مخصوص کوهنوردی و طبیعت‌گردی، پای شما را گرم نگه می‌دارد

 

پوشیدن کلاه در کیسه خواب برای حفظ سر و پیشانی‌تان از سرما بسیار موثر است.

 

کلاه پشمی در خواب

حسابی سر خود را در موقع خواب بپوشانید، گرم نگه‌داشتن سر و پیشانی کمک بزرگی برای جلوگیری از سرماست

 

پوشیدن لباس استرچ یکی دیگر از راهکارهای عالی گرم شدن است؛ علاوه بر گرم شدن، لباس‌های استرچ حجم کمی دارند و به‌راحتی در کوله جا می‌شوند. برای لباس پوشیدن سعی کنید از چند دست لباس بر روی هم استفاده کنید، اول شلوار یا پیراهن استرچتان را تن کنید سپس یک لباس گرمتر و در نهایت کاپشن مناسب کوهنوردی و طبیعت‌گردی را بپوشید. این کار باعث می‌شود تا لایه‌های هوای قرار گرفته در بین لباس‌ها مثل یک عایق خوب برای حفظ دمای بدن‌تان عمل کند.

 

لباس استرچ

لباس استرچ پوششی مناسب در سرما که هم آقایان و هم خانم‌ها می‌توانند از آن استفاده کنند.

 

 

شلوار استرچ برای مقابله با سرما

فراموش نکنید اول لباس‌های استرچ را بپوشید سپس لایه‌های بعدی لباس را

 

 2- چادرمان را گرم کنیم

اگر خواستید چادرتان گرم شود به‌هیچ عنوان از ذغال روشن در داخل چادر استفاده نکنید، این‌ کار بسیار خطرناک است و احتمال آتش گرفتن چادر و یا خفگی کسانی که در چادر خواب هستند وجود دارد. برای گرم کردن چادر کافی‌ست مقداری آب را بر روی گاز کمپینگ بجوشانید، این‌کار خیلی به گرم شدن فضای داخل چادر کمک می‌کند.

 

 

گاز کمپینگ

گاز کمپینگ وسیله‎‌ای که برای گرم کردن غذا یا جوشاندن آب در کمپ از آن استفاده می‌شود

 

3- خوراکی سرد ممنوع!

یک راه موثر برای جلوگیری از حس سرما این ‌است که از خوردن و آشامیدن خوراکی‌های سرد بپرهیزید. مثلا آب‌میوه خنک یا حتی ماست که طبع سردی دارد می‌تواند باعث افزایش حس سرما شود. بنابراین خوب است که از نوشیدنی‌های گرم مثل چای برای افزایش دمای بدنتان استفاده کنید.

 

چای گرم

در فصول سرد نوشیدن چای گرم را هرگز فراموش نکنید

 

4- پتو سفری یادتان نرود

وقتی خواستید به کیسه خواب بروید، ‌خود را در پتوی سفری بپیچید و با خیال راحت بخوابید. پتوی سفری هم کم حجم است و به راحتی در میان وسایل سفرتان قرار می‌گیرد و در عین حال خیلی هم گرم است.

 

پتوی سفری

پتوی سفری، کم حجم و گرم، مناسب برای سفر است.

 

 5- کجا چادر بزنیم؟

حتما جایی چادر بزنید که تا حد امکان مرطوب نباشد. رطوبت یکی از عواملی‌ست که به‌شدت باعث می‌شود کاهش دما و سرما را حس کنید. اگر چاره‌ای نداشتید و همه جا مرطوب بود، بهترین راه‌حل استفاده از نایلون است. با انداختن نایلون زیر چادر از نفوذ رطوبت جلوگیری خواهید کرد.

 

 کمپینگ در کنار رودخانه

سعی کنید در جاهای هموار که رطوبت کمتری دارند چادر بزنید

 

6- حالا وقت خواب در کیسه خوابه

موقع خواب سعی کنید خودتان را کامل بپوشانید و از باز گذاشتن کیسه خواب خودداری کنید تا جایی که ممکن است دمای داخل آن بیرون نرود.

 

فضای داخلی یک چادر مناسب برای کمپینگ

این گردشگر در حال آماده کردن فضای داخلی چادرش است، زیراندازهای بادی پهن شده در کف چادر را ببینید از بهترین زیراندازهاست که در ایران کم پیدا می‌شود.

 

کیسه خواب

کیسه خواب سفری

 

7- زیرانداز برداشتید؟

حتما در چک لیست وسایلتان زیرانداز را بگذارید. زیرانداز بهتر است از جنس نایلونی انتخاب شود. حتما زیر چادر از زیر انداز یا نایلون استفاده کنید، برای زیر کیسه خوابتان هم همین‌طور. اگر زیرانداز خوبی ندارید حتما دوتا همراهتان ببرید.

 

زیرانداز مناسب نایلونی

برای کمپینگ یک زیرانداز نایلونی همراه داشته باشید

 

8- کیسه آب‌گرم، حتما بردارید.

کیسه‌ی آب گرم مثل یک بخاری همیشه می‌تواند همراهتان باشد. کمی آب در کتری بجوشانید، کیسه آب‌گرم‌تان را پر کنید و با خود ببرید به داخل کیسه خوابتان. این روش کاملا موثر است، حتما امتحان کنید.

 

 کیسه‌ی آب گرم

 با بغل گرفتن این کیسه‌ها در سرمای کمپ به راحتی بخوابید

 

 

 


1395/08/04 | کد مطلب: 3554
برچسب‌ها: نکات سفر
هانیه کاظمی
مهندس برق، فوق لیسانس مدیریت، عاشق ورزش، موسیقی، مطالعه و تماشای فیلم

تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل