تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

18 پیشنهاد جذاب برای سفر ویتنام

«وقتی مردم می‌گن ویتنام خوب نیست، اصلا گوش نده!» ویتنام کشوری است که مسافرانش نظرات متناقضی درباره‌اش دارند. بعضی‌ها همان لحظه‌ اول عاشقش شدند و دسته‌ دوم از ویتنام بدشان آمد. «من چی؟ البته که من جزو دسته‌ اولم.» جملاتی که خواندید توصیف یک جهانگرد حرفه‌ای از تور ویتنام بود. پیش از اینکه راهی ویتنام شوید بهتر است در مورد کارهایی که در این کشور می‌توانید انجام دهید اطلاع کسب کنید. راهنمای سفر ویتنام به شما درباره شهرهای توریستی ویتنام اطلاع می‌دهد. شهرهایی مانند هانوی، هالونگ بی و هوشی مین یا همان سایگون. گردشگران چرا طرفدار شهر هانوی هستند و آیا می‌توان روی خرید ویتنام در سفرمان به این کشور حساب کرد؟ شهر هوشی مین ویتنام کجاست و چرا تماشای آن را نباید از دست داد؟

تور ویتنام

ویتنام کشوری است که مردمش به جمله‌ «فقط شاد باشید.» معتقدند. همین نگرش باعث شده اگر در زندگی‌شان با سختی روبرو شدند دوام بیاورند. طبیعت نفس‌گیر و منحصر به فرد کشور ویتنام با مردم مهربانش گردشگران زیادی را برای دیدنش وسوسه می‌کند. از آنجا که جاذبه‌های این شهر بی‌شمارند و در برنامه‌ریزی سفر ممکن است سردرگم شوید، لیستی از کارهایی که در کشور ویتنام می‌توان انجام داد تهیه کردیم. 

1. بازدید از هانوی، پایتخت ویتنام

هانوی پایتخت ویتنام است و دومین شهر بزرگ این کشور. حدود هزار سال پیش چینی‌ها این شهر را کنار رودخانه‌ی سرخ ساختند. بعدها فرانسوی‌ها کنترل شهر را در دست گرفتند تا اینکه در دهه‌ 1900 میلادی اوضاع سیاسی عوض شد و هوشی مینه رهبر کمونیستی ویتنام، هانوی را پایتخت اعلام کرد. هانوی جایی است که در آن، زندگی و سازه‌های سنتی و مدرن را کنار هم می‌توانید ببیبنید. در پایتخت ویتنام جاذبه‌های بی‌شماری نهفته است. در مطلب «10 جایی که باید در هانوی ببینید» بیشتر بخوانید. 

از زیبایی‌های شهر هانوی گلفروش‌های خیابانی‌اش است.

 

 

 هانوی به سرعت پیشرفت می‌کند. شهری که معماری سنتی و اروپایی را می‌توانید در همه‌ جایش ببینید.

2. بازار گردی و خرید ویتنام در شهر هانوی

بازارهای شلوغ و مراکز خرید زنجیره‌ای هانوی معروفند. به لطف سرعت بالای مدرنیزه شدن شهر، پاساژها و بوتیک‌های زیادی ساخته شدند. اما در این بین بازارهای سنتی خرید ویتنام در شهر هانوی (در فضای باز یا سرپوشیده) حسابی پرطرفدارند. هر چیزی می‌توانید در این بازارها پیدا کنید: غذاهای ویتنامی ارزان و خوشمزه‌ خیابانی، صنایع دستی ساخته شده از بامبو و پوست درختان، کفش‌های چوبی، پارچه‎های ابریشمی اعلاء و وسایل تزئینی برای منزل.

پیشنهاد می‌کنیم برای خرید پارچه و لباس به سمت خیابان هانگ دا(Hang Da) بروید. در بازار هانگ‌ دا می‌توانید لباس‌های اروپایی، آمریکایی و ژاپنی را با قیمتی مناسب بخرید. پاساژهای هانوی بهترین گزینه برای عاشقان پوشاک مارک‌دار است.  

 ترانگ تیِن پلازا(Trang Tien Plaza) حدود 5 دقیقه با دریاچه‌ی هوآن کیِم فاصله دارد و یکی از بهترین پاساژهای خرید هانوی است.

 

.  همانطور که در حال خرید هستید سری هم به غذاهای ویتنامی بزنید. pho xao(غذایی از نودل سرخ‌شده و تکه‌های گوشت) غذای خوشمزه‌ی ویتنامی‌ها است. 

3. بازدید از مجموعه هوشی مینه در هانوی

یکی از مهم‌ترین جاذبه‌های هانوی مجموعه هوشی مینه است. بنای یادبودی هوشی مینه که شامل آرامگاه و موزه‌ است در مرکز میدان Ba Dinh قرار گرفته است. برای ساختش از معماری بنای یادبود لنین در مسکو الهام گرفته شده، البته سبک معماری ویتنامی هم را در بنا می‌توانید ببینید. هوشی مینه اولین رئیس جمهور دموکرات ویتنام، ابتدا دنباله روی حزب کمونیست بود و بعدها تبدیل به رهبر کمونیستی ویتنام شد. مبارزاتش علیه نظام وقت کشور نتیجه داد و اولین نظام جمهوری دموکرات کشور را تاسیس کرد. هوشی در سال 1969 میلادی، در سن 79 سالگی در گذشت. البته قبل از مرگش دستور داد که بدنش را مومیایی کنند. در بازدید از آرامگاهش حتما او را خواهید دید. البته اجازه‌ عکس گرفتن از آرامگاه و داخل بنا را ندارید. بازدید از این مکان قوانین خاص خود را دارد؛ مثلا حق ندارید دست توی جیب‌هایتان کنید و در بنا بچرخید. این کار نوعی بی‌احترامی به هوشی مینه است.

 

آرامگاه هوشی مینه، هوشی مینه اولین رئیس جمهور جمهوری دموکراتیک ویتنام بود. ویتنامی‌ها ارزش زیادی برایش قائلند.

 

کاخ ریاست جمهوری هانوی از آنجایی که مقر دولت است برای بازدید عموم باز نیست. 

4. دیدار از معبد تک ستونی

معبد تک ستونی (One pillar pagoda) جاذبه گردشگری دیگری است در پایتحت ویتنام، شهر هانوی. بازدید از معبد تک ستونی حتما به گردشگران توصیه می‌شود. امپراطور LyThai Tong فرزندی نداشت. یک شب خواب دید که بودیستاوا خدای بخشش پسری به او داده آن هم از زنی روستایی. امپراطور با دختری روستایی ازدواج کرد و صاحب پسری شد. بعدها برای تشکر از خدای بخشش دستور ساخت این معبد را داد. ظاهر معبد تک ستونی شبیه گل نیلوفر تازه شکفته‌ای است که در آیین بودایی نماد پاکی است. این معبد بارها بازسازی و نماد شهر هانوی شد. 

اگر قرار بود که بودایی‌ها خانه‌ای درختی بسازند بدون شک خانه‌ درختی‌شان چیزی شبیه به معبد تک ستونی می‌شد.

 

5. آشنایی با فرهنگ ویتنام

بخشی از گردشگری آشنایی با فرهنگ و آداب و رسوم مردمان کشور مقصد است. اگر دوست دارید نگاهی دقیق‌تر به آداب و رسوم ویتنامی‌ها بیندازید، موزه‌ی مردم‌شناسی بهترین انتخاب برای شماست. معبد ادبیات(Temple Of Literature) دیگر مرکز فرهنگی ویتنام است. اولین دانشگاه ویتنام با 82 ستون سنگی ازدیگر جاذبه‌هاست که براساس نظریات کنفوسیوس و پیروانش ساخته شد. پایه ستون‌های این معبد به شکل لاکِ لاک‌پشت ساخته شده. لاک‌پشت نماد خرد و هوش ویتنامی‌هاست و ارتباط نزدیکی با این معبد دارد.

 

موزه‌ مردم‌شناسی هانوی شبیه موزه‌ی روستایی گیلان است. آداب و رسوم و فرهنگ محلی ویتنامی‌ها را می‌توانید در اینجا ببینید.

 

 به خاطر علاقه‌ پادشاه به ادبیات اینجا به معبد ادبیات معروف شد.

 

6. سفر دریایی در خلیج هالونگ

یکی از 19 جاذبه ویتنام که حتما باید ببینید، خلیج هالونگ است. خلیج هالونگ حدود 4 ساعت از هانوی فاصله دارد. خلیج هالونگ (Halong Bay) حدود 165 کیلومتر با هانوی فاصله دارد و با جزایر آهکی‌اش که حدود 500 میلیون سال قدمت دارند از جاذبه‌های طبیعی ویتنام به حساب می‌آید. براساس افسانه‌های محلی اژدهایی بر فراز خلیج پرواز می‌کرده و بعد تخم‌هایش را در جاهای مختلف خلیج قرار داده تا از اینجا حفاظت کند. در حقیقت هر جزیره یکی از همان تخم‌های اژدها است و Halong Bay یعنی خلیج اژدهای نشسته.

 

کروز در خلیج هالونگ منتظرمان است.

 

 

آب خلیج ملایم و آرام است و طوفانی در کار نیست. ماهی و یا دیگر جانوران دریایی خطرناکی هم ندارد که نگرانتان کند. بنابراین با خیال راحت به گشت و گذارتان در خلیج بپردازید.

 

7. کایاک سواری در ویتنام

کایاک یعنی شکارچی و در گذشته وسیله‌ای برای رفتن به دریا و صید ماهی بود. کایاک امروزه تبدیل به ورزش و تفریحی آبی شده است. کایاک سواری در خلیج هالونگ و دیدن غار طبیعی (Amazing Cave) در جزیره‌های آهکی‌ تجربه بی‌نظیر خواهد بود. 

 

کایاک‌سواری در خلیج هالونگ را هیچوقت از یاد نمی‌برید.

 

 

گذر از جزیره‌های آهکی خلیج هالونگ با کایاک از یادتان نمی‌رود.

 

 

دستفروش‌های کایاک سوار هم شغل جالبی دارند که در طول کایاک سواری‌مان خواهیم دید. آن‌ها معمولا غذاهای محلی می‌فروشند.

 

 

غار شگفت‌انگیز در جنوب خلیج هالونگ است و ده هزار متر مربع مساحت دارد.

 

8. صید ماهی مرکب در هالونگ

تفریحات خلیج هالونگ تمامی ندارد و حالا نوبت به صید ماهی مرکب (Squid) می‌رسد. صید ماهی از فعالیت‌های هیجان‌انگیز برنامه‌ی کروز است. در اصل با یک تیر دو نشان می‌زنید، یاد می‌گیرید که چطور یک ماهی مرکب صید کنید و هم زیبایی‌های خلیج هالونگ را می‌بینید.

 

صید ماهی مرکب (squid) خیلی ساده است. کافی است قلاب ماهیگیری را به داخل آب بیندازید و منتظر بمانید.

 

 

9. بازدید از مزرعه مروارید

می‌دانید مروارید چطور درست می‌شود؟ البته که مروارید را نمی‌کارند ولی مکانی که مروارید را تولید می‌کنند به مزرعه معروف است. این مزرعه در گوشه‌ای از خلیج هالونگ واقع شده و از نزدیک می‌توانید فرایند تولید مروارید را ببینید. در The only Pearl farm in Halong سبدهایی را در آب می‌اندازند. در هر سبد صدفی با دانه‌ای شن قرار گرفته تا در مدت زمان یک سال و نیم تا دو سال تبدیل به مروارید شود. تولید مروارید با دخالت انسان صورت می‌گیرد و بعد از تشکیل مروارید در همین مزرعه آن را می‌فروشند. البته گاهی اوقات مروارید، سیاه از آب در می‌آید که گران‌تر است.

 

مزرعه‌های مروارید خلیج هالونگ بر روی آب شناورند. 

 

 

مروارید‌های خلیج هالونگ در جهان معروفند.

 

 

10. دهکده‌های شناور خلیج هالونگ

این دهکده‌ها در جهان حسابی معروفند. شغل ساکنین دهکده‌های روی آب ماهیگیری است و به طور متوسط هر دهکده 30 تا 50 خانوار دارد. اینجا همه چیز شناور است، از خانه‌ها تا مدرسه‌ها. شاید در نظر ما زندگی سختی داشته باشند اما خودشان عادت دارند.

 

دیدن طرز زندگی اهالی دهکده روی آب جالب است. 

 

11. آشنایی با شهر سایگون

شهر سایگون (هوشی مین) بزرگترین شهر ویتنام است. بعد از اتمام جنگ و  یکی شدن ویتنام شمالی و جنوبی در سال 1975 میلادی، نام این شهر به هوشی‌مین تغییر کرد. سایگون در تاریخ 30 آوریل 1975 به دست سربازان ویتنام شمالی افتاد. قسمت جالب قضیه این است که سربازان شمالی حتی آدرس کاخ ریاست جمهوری را بلد نبودند تا تصرفش کنند و از مردم شهر می‌پرسیدند.

 

سایگون مرکز فعالیت‌های تجاری و اقتصادی ویتنام است.

 

 

12. آشنایی با تاریخ جنگ ویتنام

حالا به سراغ تاریخ جنگ ویتنام می‌رویم. برای آشنایی با جنگ ویتنام ابتدا به مجموعه تونل‌های کو چی (Cu Chi) سر می‌زنیم. شبکه‌ عظیمی از تونل‌های زیرزمینی که در منطقه کوچی شهر سایگون ساخته شدند. این تونل‌ها پایگاه ویتنامی‌ها در طول جنگ با آمریکا بود. جالب است بدانید آمریکایی‌ها هیچوقت نتوانستند کشفش کنند. البته اینجا به جز کارکرد نظامی استفاده‌های دیگری هم داشت. مکانی برای انبار مواد غذایی و اسلحه، بیمارستان، جایی برای استراحت و اتاق جلسه‌های سری هم در این تونل‌ها برگزار می‌شد. تونل‌های کو چی حدود 121 کیلومتر طول دارد و شامل موزه‌های جنگی و مخفیگاه‌های فوق سری است. همه‌ نوع فضایی در تونل در نظر گرفته شده. از بیمارستان، انبار اسلحه، آشپزخانه، چاه آب تا دفتر کار برای برگزاری جلسه‌های فوق سری و محرمانه. 

 

اگر می‌خواهید تصور بهتری نسبت به فضاهای داخل تونل کو چی داشته باشید این عکس به شما کمک می‌کند.

 

 

دوست دارید به شیوه‎‌ سربازان ویتنامی تیراندازی کنید؟ در مجموعه تونل‌های کو چی فرصتش را خواهید داشت.

 

 

13. بازدید از کلیسای نوتردام: نه در پاریس، در ویتنام!

وقت بازدید از کلیسای نوتردام رسیده است. بله درست شنیدید! در هوشی مین (سایگون) کلیسای نوتردام وجود دارد. البته که نوع معماری و تزئینات ساختمانی‌اش با نوتردام فرانسه متفاوت است اما با این وجود از بناهای مهم شهر به شمار می‌رود. وقتی که فرانسوی‌ها کنترل شهر را در اختیار داشتند این کلیسا ساخته شد. ناقوس‌های کلیسا هرکدام 58 متر ارتفاع دارند. همه‌ مصالح کلیسا از فرانسه آورده شده و بالاخره ساختش بعد از 17 سال در 1880 میلادی تمام شد. این کلیسا تا سال 1962 به عنوان کلیسای اصلی سایگون شناخته می‌شد اما در این سال، پاپ بیست و سوم اسمش را به کلیسای جامع نوتردام سایگون تغییر نام داد.

از هر محلی بپرسید نماد شهرشان چیست یا مرکز شهر کجاست بدون شک به شما این کلیسا را می‌گویند.

 

14. دیدن معبد بانوی دریا را از دست ندهید

بعد از بازدید کلیسا به معبد بانوی دریا(Ba Thein Hua Temple) می‌رویم. این معبد که در محله‌ چینی‌هاست برای الهه‌ دریا ساخته شده. مردم ویتنام معتقدند اگر قبل از سفر دریایی‌شان به این معبد بیایند و دعا کنند سفر ایمنی خواهند داشت و الهه تیِن هوآ از آن‌ها در دریا محافظت می‌کند.

 

معبد تین هوآ در محله‌ی چینی‌ها اهمیت زیادی دارد.

 

 

یادتان باشد عودهای مارپیچ را بسوزانید تا آرزویتان برآورده شود؛ این اعتقادی است که ویتنامی‌ها دارند.

 

 

افراد محلی روی این کاغذها اسم درگذشتگان را می‌نویسند و برایشان طلب آمرزش می‌کنند.

 

 

15. کاخ همبستگی (Reunification یا Independence)

از ساختمان‌های مهم شهر است که روزگاری محل اقامت رئیس‌جمهور ویتنام جنوبی بود. تمام کاخ پر از مجسمه و هدایای کشورهای خارجی است. اتاق‌های جلسات، پذیرایی و اتاق جنگ هم از دیگر قسمت‌های کاخ است. اما جذاب‌ترین بخش اینجا به اعتقاد بازدیدکنندگانش زیرزمین است. جایی مجهز به خطوط تلفن امن، نقشه و هرچه که برای در امان ماندن از جنگ نیاز است.

 

زیرزمین کاخ به قدری محکم است که اگر بمب 2 تنی هم به آن اصابت کند باز هم مقاوم است.

 

 

16. بازدید از موزه جنگ ویتنام

«در ویتنام جنگ بود، آتش بود و خون بود. خبرنگاری بودم که دیر یا زود گذارش به آنجا می‌افتاد. شب شد و خوابیدم و ناگهان صدای جنگ گوش‌ها را پر کرد. همه‌جا می ‌لرزید. خرابی‌ها به بار آمد. قلب‌ها سوراخ شد و در یک آن ضجه‌ی کودکان بی‌سرپرست و مادرانی که کودکشان از دست رفته‌بود، به گوش رسید و من خیلی زود فهمیدم که در بهار کسی دوباره زنده نمی‌شود.»

این جملات بخش‌هایی از توصیفات اوریانا فالاچی از جنگ ویتنام است. در سفر به ویتنام، بازدید از موزه‌ جنگ ویتنام را در برنامه‌تان بگنجانید. جایی که با تانک و هلیکوپتر‌هایی که از جنگ به جا مانده تصویری از گذشته‌ ویتنام را جلوی چشمان‌‎تان می‌آورد.

 

نمایشگاه عکس و سلول‌های زندانیان هم از دیگر بخش‌های این موزه است.

 

 

17. گشت و گذار در محله‌ چینی‌ها (Cholon)

شهر سایگون بزرگ‌ترین محله‌ چینی‌ها در کل ویتنام است. تاریخچه‌ این محله به سال 1778 میلادی برمی‌گردد. اگر دوست دارید که فرهنگ و معماری اصیل چینی را ببینید اینجا را به شما پیشنهاد می‌کنیم. این محله شبیه محلات چینی شهرهای نیویورک و سانفرانسیسکو است. اگر دوست دارید ادویه‌های تازه و متنوع بخرید، خرید از این محله را از دست ندهید. بازار Cho Binh Tay در نزدیکی همین محله قرار دارد؛ جایی شلوغ و پر از مغازه. برای خرید پارچه‌های رنگارنگ با قیمت مناسب بیشتر افراد به اینجا می‌آیند. 

 

محله‌ چینی‌ها پر از رنگ است. اینجا شانسش را دارید تا با از نزدیک با فرهنگ مردم چین آشنا شوید.

 

18. ماجراجویی در شهر بن تر ویتنام

قایق‌سواری در رودخانه‌ی بن‌تر(Ben Tre) از دیگر هیجان‌های سفر به ویتنام است. شهر Ben Tre در دلتای رود مکونگ است و از سه جزیره تشکیل شده. این شهر با دسرهای نارگیلش معروف است. قایق‌سواری در رودخانه‌ی این شهر و گذر از میان درخت‌های نارگیل طرفداران خودش را دارد. به شما پیشنهاد می‌کنیم صبح زود از هوشی مین راه بیفتید تا حدود 3 ساعت بعد به شهر Ben Tre برسید. به این ترتیب وقت کافی خواهید داشت تا در شهر بگردید. بازدید از مزارع برنج، نمک و نارگیل هم می‌تواند گزینه‌ خوبی برای بازدیدتان باشد. برنج برای ویتنامی‌ها آنقدر مهم است که تمام وعده‌های غذایی‌شان را شامل می‌شود. برنج سرخ‌شده، نوشیدنی برنجی، نودل از برنج و حریره‌ برنجی از غذاهایی به شمار می‌رود که همه با برنج درست می‌شود. البته نمک هم برای ویتنامی‌ها خیلی اهمیت دارد. 

 

قایق‌سواری در رودخانه‌ی بن تر شما را با نحوه‌ زندگی محلی‌ها در این منطقه آشنا می‌کند.

 

عضو اصلی غذاهای ویتنامی برنج است و مزارع برنج یکی از مناظر خوب برای عکاسی شما می‌تواند باشد.

 

در برنامه‌ امروزتان می‌توانید به سراغ مزارع نمک هم بروید.

 

 

ماهی گوش فیلی گران‌ترین ماهی شهر هوشی مین است که در اینجا می‌توانید امتحانش کنید.

 

اگر دوست دارید از ویتنام بیشتر بدانید پیشنهاد می‌کنیم حتما سری به مطالب زیر هم بزنید:

 

 

تور ایندوچاینا

 1398/06/27 | کد مطلب: 3646
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
شیما تیموری
یک باستان‌شناس با کلی علاقمندی؛ سفر، موسیقی، حیوانات، کتاب و...

تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
مریم
1398/07/24 16:51
ویتنام واقعا زیباست. سفر به این کشور و به همه توصیه میکنم. متن خیلی خوب و مفیدی بود. فقط در یک قسمت نوشته شده که پس از اتحاد ویتنام شمالی و جنوبی اسم شهر به سایگون تغییر کرد که برعکس میباشد و درواقع نام شهر از سایگون به هوشی مین تغییر کرد.
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1398/07/29 09:44
دوست عزیز
سلام

از دقت نظر شما ممنونیم. متن اصلاح شد.

با تشکر

رادا حبیبی
1396/06/10 21:18
یکی از جذاب ترین و هیجان انگیز ترین مقاصدی که بهش سفر کردم- تور کامبوج و لائوس و ویتنام با این که اولین سفرم با دالاهو بود ولی جزو بهترین خاطراتم ثبت شد.
پاسخ دهید...
تحریریه دالاهو
1396/06/14 08:24
شادمانیم که درکنار دالاهو، تجربه‌ای به یادماندنی داشته‌اید.
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.