تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000
چشمه‌های آب گرم پاموکاله

پاموکاله؛ بهشت سفید

معجزه طبیعت، بهشت سفید و قلعه پنبه‌ای؛ پاموکاله را با این عبارات وصف می‌کنند. پاموکاله، جزو ده تراس آبی جهان، آنچنان زیبا بود که در سال 1988 به ثبت یونسکو رسید. این نقطه از زمین به غایت زیباست و توصیف‌ناپذیر. به قول عطار وصف چگونه گویم، کاندر زبان نگنجد. گردشگران رویای بازدید از آن در سر می‌پرورانند. اما چرا پاموکاله منحصر به فرد است؟

 

تور ترکیه

 

درباره پاموکاله

چشمه‌های آب گرم پاموکاله (پاموک کاله) کجاست؟

پاموکاله مانند قلعه‌ای پنبه‌ای در جنوب ترکیه خودنمایی می‌کند. چشمه‌های آب گرم پاموکاله واقع در ایالت دنیزلی چنان شگفت‌انگیزند که در سال 1988 به ثبت یونسکو رسیدند. دریای اژه و رودخانه مندرس در نزدیکی پاموکاله واقع شده‌ و از آن آب و هوای معتدلی ساخته‌اند.

چرا چشمه های آب گرم پاموکاله در میان گردشگران پرطرفدار است؟

زیبایی طبیعی و خواص درمانی بیش از هرچیزی پاموکاله را در میان گردشگران پرطرفدار کرده است. گاز رادون در چشمه‌های آب گرم پاموکاله آرامش بی حد و حصری برای گردشگران به همراه دارد. پاموکاله واقعا معجزه طبیعت است. بدون شک در آب گرم چشمه‌های پاموکاله پاهای‌تان یک ماساژ عالی و آرامش‌بخش خواهد دید. آب‌های درمانی پاموکاله برای درمان چاقی، روماتیسم، بیماری‌های پوستی و... مفید است و تازگی و جوانی را به ارمغان می‌آورد. از گذشته‌های دور پاموکاله تمام شرایط را برای مکان توریستی ایده‌آل داشت. هتل‌ها و راه‌های زیادی در نزدیکی چشمه‌های آب گرم احداث اما بعد از ثبت یونسکو قدری کنترل شد.

پاموکاله مانند قلعه‌ای پنبه‌ای در جنوب ترکیه خودنمایی می‌کند.

پاموکاله چگونه شکل گرفت؟

پاموکاله بیش از هر چیز به تراس‌های پنبه مانندش معروف است. این تراس‌ها در واقع از ته نشین مواد معدنی موجود در چشمه‌های آب گرم شکل گرفته.حدود 17 چشمه آب گرم در این منطقه می‌جوشد که در واقع در اثر فعالیت آتش فشان شکل گرفته است. آب این چشمه‌ها که از ارتفاعات می‌جوشد بین مسیر در شیب‌های کم سرعت ته نشین شده و حوضچه‌های متعددی ایجاد کرده است. این نوع حوضچه‌ها کم و بیش در سراسر جهان دیده می‌شوند. نمونه آن را در باداب سورت خودمان می توانید ببینید. اما تراس‌های پاموکاله ساخته شده از سنگ تراورتن جذابیت به خصوصی دارند.

در اطراف چشمه‌های آب گرم پاموکاله چه می‌بینیم؟

 

هیراپولیس

 

در اطراف چشمه‌های آب گرم تراورتنی به خاطر موقعیت مناسب جغرافیایی، آثار طبیعی و تاریخی بی‌شماری دیده می‌شود. مثلا در نزدیکی چشمه‌های پاموکاله شهر باستانی هیراپولیس به یادگار مانده که قدم زدن در آن دوران روم باستان را تداعی می‌کند. زمانی که شهر، خانه خدایان بود. خدای آپولون، خدای مردگان و غیره. خدای مردگان در غار زندگی می‌کرد و برای آپولون نیز معبدی ساخته شد. امروزه بقایای آن را در هیراپولیس می‌توانید ببینید. حمام‌های متعدد در این شهر حاکی از اهمیت نظافت برای رومیان بوده و آمفی تئاتر آن احتمالا یکی از با شکوه‌ترین آمفی تئاترهای تاریخ بوده است. هیراپولیس به شهر مقدس معروف است و حدود 2800 سال قدمت دارد. این شهر باستانی نیز به ثبت یونسکو رسید. 

قدم زدن در هیراپولیس دوران روم باستان را تداعی می‌کند.

شنا به سبک متفاوت

در همین نزدیکی، استخری قرار دارد که شبیه استخرهایی که تا به حال دیده اید نیست. در این استخر، علاوه بر شنا شانس بازدید از بازمانده و ستون‍های تاریخی را خواهید داشت. می گویند دلیل شکل گیری این منطقه در اثر زلزله  و انباشته شدن ستون ها به وجود آمده است.

تفریحات هیجان انگیز

اینجا فقط تراس‌های سفید رنگ پاموکاله و آثار تاریخی هیراپولیس نیست که مسحورتان می کند، در نزدیکی آن می‌توانید از تفریحات اسکی، بالن سواری، پاراگلایدر و... لذت ببرید.

چگونه به چشمه‌های آب گرم پاموکاله برویم؟

بستگی به خودتان دارد که بخواهید با ماشین شخصی به پاموکاله بروید یا از حمل و نقل عمومی استفاده کنید. برای رسیدن به پاموکاله و هیراپولیس راه‌های مختلفی می‌توانید انتخاب کنید. پاموک کاله در غرب آناتولی واقع شده و از کوش آداسی، آنتالیا، مارماریس و بدروم راه چندانی ندارد. با کرایه ماشین شخصی از هر کدام از این شهرها می‌توانید در زمان کوتاهی خودتان را به چشمه‌های آب گرم پاموک کاله برسانید. گزینه دیگر حمل و نقل عمومی است. در شهر دنیزلی، اتوبوس‌های متعددی به این مقصد حرکت دارند. فاصله بین دنیزلی و پاموک کاله حدود 40 دقیقه است. اگر نتوانستید خودتان را به اتوبوس برسانید نگران نباشید، اتوبوس بعدی به مقصد پاموکاله در راه است. هم‌چنین اگر در استانبول بودید، پرواز مستقیم به دنیزلی موجود است و از ازمیر نیز با قطار امکان حمل و نقل به پاموکاله وجود دارد.

غروب‌های پاموکاله دیدنی است.

بهترین زمان بازدید از پاموکاله کی است؟

پاموکاله مکان گردشگری پرطرفداری است که اغلب وقت‌ها پر از گردشگر می‌شود. غروب‌های تماشایی پاموکاله مملو از جمعیت است؛ اگر نمی‌خواهید به زمان شلوغ پاموکاله بخورید، توصیه می‌کنیم صبح زود راهی این منطقه شوید. هم چنین اگر هوای سرد و برفی برای‌تان مشکلی ایجاد نمی‌کند، زمستان‌های پاموکله نیز بسیار خلوت است. البته هر زمان که به پاموکاله بروید جذابیت‌های خودش را دارد؛ در زمستان آب تراس‌های پاموکاله گرم و دلپذیر است و در تابستان‌ها نیز آب خیلی سوزانی ندارد. سالانه میلیون‌ها نفر از این مجموعه بازدید می‌کنند شما نیز یکی از چند میلیون نفر باشید.

برای بازدید از پاموکاله کفش‌های‌تان را درآورید

حالا نوبت آن رسیده که به دل آب‌های معدنی پاموکاله بزنید. اما پیش از هر چیزی کفش‌هایتان را درآورید. پابرهنه از فرسایش و تغییر رنگ رسوبات جلوگیری خواهید کرد. اگر لباس اضافه به همراه دارید، نگران شنا نباشید و در استخرهای بالای تراس پاموکاله شنا کنید.

در پاموکاله بدون کفش باید قدم بزنید.

در پاموک کاله چه چیزهایی با خود ببریم؟

در سفر به پاموکاله پیشنهاد می‌کنیم مقداری آب و غذا در کوله پشتی‌تان قرار دهید. در پاموک کاله، آب آشامیدنی موجود نیست و برای خوردن وعده‌ای غذا ممکن است با مشکل مواجه شوید. برای جلوگیری از آفتاب سوختگی در اثر تابش مستقیم نورخورشید از ضد آفتاب استفاده کنید.

ورودی چشمه‌های آب گرم پاموکاله چقدر است؟

ورودیه آبگرم در سال 2018 حدود 25 لیر بوده است. برای ورود به استخر آنتیک نیز باید حدود 32 لیر بپردازید.

ساعات بازدید از چشمه های آب گرم پاموک کاله

نیمه اول سال، از فروردین تا اوایل آبان، ساعت 6 صبح تا نیمه‌های شب می‌توانید از این مجموعه بازدید کنید. نیمه دوم نیز از 6 تا 6:30 باز است.

در پاموکاله کجا اقامت داشته باشیم؟

اکثر گردشگران گشت یکروزه‌ای را برای بازدید از پاموکاله اختصاص می‌دهند. اما اگر قصد اقامت یا نوشیدن قهوه و خوردن وعده‌ای غذا داشتید، در نزدیکی پاموکاله روستایی است که دو هتل مناسب دارد:

هتل ملروس

هتلی جمع و جور با فضای دوست داشتنی. این هتل خدمات بی‌شماری نیز ارائه می‌دهد. تورهای مختلف چتربازی، پاراگلایدینگ و بالن سواری بر فراز پاموکاله و تورهای چشمه آب گرم پاموکاله در این مجموعه اجرا می‌شود.

ترکیه دنیزلی، ولیوکیف اروتورک در محله پاموک مکان دقیق این هتل است.

هتل در دیرر هال-تور

این هتل چهارستاره دارای امکانات اتاق‌های سینگل و دو نفره رو به باغ است. از برخی اتاق‌های چهار نفره آن نیز می‌توانید نمایی از پاموکاله را ببینید. رستوران آن نیز به منتهی به مناظر باغ و کوه می‌شود و غذاهای ترکی‌اش معروف است.

ترکیه، دنیزلی، پاموکاله 20280، مهمت آکیف ارسوی محل دقیق این هتل است.1400/04/08 | کد مطلب: 4550
سیما رفیعی

کارشناس ارشد فلسفه غرب، علاقه‌مند به سینما، مطالعه و ورزش


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.