تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

بهترین زمان سفر به ترکیه

تا به حال شده راهی کشور دیگری باشید اما با رسیدن به مقصد، متوجه تعطیلی جاذبه‌های توریستی شوید؟ احتمال دیگری هم وجود دارد؛ از گرمی هوا کلافه شوید یا هوا آنقدر سرد باشد که نتوانید پای‌تان را از هتل بیرون بگذارید. ممکن است با ازدحام جمعیت روبرو شده یا متوجه شوید حراجی‌های فصلی و فستیوال‌های مشهور را از دست داده‌اید. چاره خیلی ساده است. کافیست قبل از سفر از بهترین زمان سفر به مقصد موردنظر اطلاع کسب کنید. 

بهترین زمان سفر را شما انتخاب کنید

آیا آب و هوای دلپذیر را بیشتر می‌پسندید یا ترجیح می‌دهید مقصدتان خلوت باشد؟ اگر برای خرید سفر می‌کنید، حتما فصل حراجی‌ها برای‌تان اهمیت دارد. شاید هم به فستیوال‌های پر شور ملل علاقه داشته‌باشد. در ترکیه نیز با توجه به اینکه کدام یک از این موارد در اولویت‌تان قرار دارد بهترین زمان سفر مشخص خواهد شد. 

ماه‌های اکتبر و آوریل خلوت ترین و خوش آب و هوا ترین زمان سفر به ترکیه هستند.

بهترین زمان سفر به ترکیه از نظر آب و هوا

بهترین زمان سفر به استانبول با بهترین زمان سفر به دیگر شهرهای ترکیه متفاوت است. استانبول و مناطق اروپایی ترکیه، تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد و برفی دارند. بهار و پاییز، از آوریل تا ماه مه و از سپتامبر تا اواسط نوامبر به ترتیب بهترین زمان‌های بازدید از استانبول هستند؛ درست زمانی که هوا دلپذیر و آسمان صاف و آبی می‌شود. استانبول در نزدیکی دریا واقع شده و به خصوص در زمستان، شهری بادخیز است. پس مهم است که برای سفر زمان مناسب را انتخاب کنیم. ساحل دریای اژه و مدیترانه هر دو هوای مدیترانه‌ای با زمستان‌های معتدل و تابستان‌های گرم دارند. ریزش باران اغلب در زمستان و در سواحل رخ می‌دهد اما تابستان‌ها هم‌چنان گرم و خشک است. هم‌چنین اگر به شرق به ترکیه سفر می‌کنید قدری وضعیت متفاوت است. تابستان‌ها بسیار گرم و خشک خواهد شد و دمای هوا به 40 درجه سانتی گراد می‌رسد. هم‌چنین زمستان‌های شرق ترکیه سرد با برف‌های سنگین است. بهار، پاییز و  اواخر یا اوایل تابستان بهترین زمان برای بازدید از این منطقه است. 

بهترین زمان سفر به ترکیه برای شرکت در جشنواره‌ها

قبل از سفر به ترکیه، علاوه بر آب و هوا به فاکتورهای دیگری نیز باید توجه داشته باشید. ترکیه کشور فستیوال‌هاست. در فستیوال‌های ترکیه بیشتر از هر جایی قشرهای مختلف ترکیه را خواهید دید، در فستیوال‌های ملی ترکیه حضور و وحدت ساکنان ترکیه نظرتان را جلب خواهد کرد. چه به موضوعات فرهنگی و هنری علاقه داشته باشید چه از تماشای مستندهای فاخر و آشنایی با برترین موسیقی‌های جهان لذت می‌برید، فستیوال‌های ترکیه حرفی برای گفتن دارند. برای اطلاع از زمان دقیق فستیوال‌های مهم ترکیه مطالب زیر را بخوانید:

ترکیه کشور فستیوال‌هاست.

در زمان تعطیلات به ترکیه سفر نکنید

موضوعی که بسیاری از آن غافل می‌مانند زمان تعطیلات است. شاید برای‌تان اتفاق افتاده باشد که در سفر خودتان را به زحمت و بعد از گم شدن‌های احتمالی به جایی رسانده‌اید اما غافل از این که تعطیل رسمی است و امکان بازدید وجود ندارد. در ترکیه نیز روزهایی تعطیل رسمی است و برخی از مکان‌های توریستی تعطیل‌اند. به برخی از این تعطیلی‌ها در زیر توجه کنید. 

  • کاخ توپکاپی روز سه شنبه تعطیل است. 
  • مسجد آبی (مسجد سلطان احمد) از ساعت 11:30 تا 13:30 و 14:30 تا 15:30 هر روز تعطیل است. در روزهای جمعه به دلیل برگزاری نماز جمعه از صبح تا ساعت 13:30 امکان بازدید وجود ندارد.
  • بازار بزرگ استانبول نیز در 15 ژوئن، 21 آگوست و 29 اکتبر تعطیل است.
  • موزه و جاذبه‌های تاریخی و باستانی نیز از ساعت یک بعد از ظهر ۱۵ ژوئن و ۲۰ آگوست بسته است. 

اعیاد مذهبی و روزهای ملی متنوعی در ترکیه تعطیل است. لیست کامل این روزها را در مطلب «تعطیلات رسمی و اعیاد ترکیه» بخوانید. 

بهترین زمان سفر به ترکیه؛ شلوغ‌ترین یا خلوت‌ترین

بسیاری قبل از سفر حتما به شلوغ‌ترین و خلوت‌ترین زمان‌ سفر اهمیت می‌دهند. اگر شلوغی را نمی‌پسندید، ماه‌های جولای و آگوست را برای سفر به ترکیه انتخاب نکنید. برعکس ماه‌های اکتبر و آوریل خلوت ترین و خوش آب و هوا ترین زمان سفر به ترکیه هستند.

اگر شلوغی را نمی‌پسندید، ماه‌های جولای و آگوست را برای سفر به ترکیه انتخاب نکنید.

بهترین زمان سفر به ترکیه برای خرید

همانطور که می‌دانید ترکیه محبوب‌ترین مقصد برای علاقه‌مندان به خرید است. اگر شما هم به قصد خرید راهی ترکیه می‌شوید حتما زمان حراجی‌ها را در نظر بگیرید. اغلب حراجی‌ها در پایان فصول و روزهای مهمی مثل عید فطر، ولنتاین و... برگزار می‌شود. در مطلب «بهترین زمان خرید در استانبول» بیشتر بخوانید. 

 1398/04/29 | کد مطلب: 4552
برچسب‌ها: ترکیه
سیما رفیعی

کارشناس ارشد فلسفه غرب، علاقه‌مند به سینما، مطالعه و ورزش


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.