تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000
گروه بزرگ‌تر، تخفیف بیشتر!

تقویم فستیوال های ترکیه و استانبول 

آگاهی داشتن از مناسبت‌ها و روزهای خاص تقویم‌ هر کشوری باعث می‌شود که قبل از سفر با اندکی برنامه ریزی بتوانید تجربه‌های منحصر به فردی در سفر داشته باشید. آیا از فستیوال‌های متنوع ترکیه و استانبول در ماه‌های مختلف سال خبر دارید؟ در ادامه مطلب می‌توانید از فستیوال‌های مهیج ترکیه و استانبول مطلع شوید و ببینید در روزهای خاص چه جشن‌ها و مراسمی در کشور ترکیه یا در شهر استانبول برگزار می‌شود.

فستیوال چیل آوت استانبول یکی از شادترین فستیوال‌های ترکیه است.

لیستی از پرطرفدار‌ترین فستیوال‌های ترکیه را اینجا ببینید:

عنوان فستیوال‌های استانبول تاریخ برگزاری توضیحات
فستیوال فیلم مستقل استانبول

15 فوریه تا 25 فوریه

26 بهمن تا 6 اسفند
این جشنواره از سال 2001 هر ساله به مدت 10 روز در استانبول برگزار می‌شود. در این روزها فیلم‌ها در برخی از سینمای شهر به نمایش در می‌آیند.
فستیوال فیلم استانبول

 5 آوریل تا 16 آوریل

16 فروردین تا 27 فروردین

فستیوال فیلم، یکی از قدیمی‌ترین جشنوارهای استانبول است که از سال 1981 در این شهر در حال برگزاری است. این جشنواره هرساله میزبان علاقمندان به فیلم است و در دو بخش داخلی و بین المللی اجرا می‌شود. علاوه برفیلم در حاشیه این فستیوال فعالیت ها و کارگاه های آموزشی در سراسر شهر نیز ارائه می‌شود.
فستیوال تنیس (TEB BNP Paribas Istanbul Cup)

22 آوریل تا 28 آوریل

۲ اردیبهشت تا ۸ اردیبهشت

هرساله 22 آوریل بزرگترین مسابقات بین المللی تنیس در ترکیه آغاز می‌شود. این فستیوال هرسال بیشتر از قبل علاقمندان را به خود جذب می‌کند.
عید پاک ارتدوکس ترکیه

 

28 آوریل

8 اردیبهشت

از آنجایی که مسیحیان استانبول عمدتا ارتدوکس هستند، عید پاک بدون شک مهمترین تعطیلات مذهبی آنهاست. این روز در سراسر ترکیه جشن گرفته می‌شود.
فستیوال کاپادوکس 14  ژوئن تا 19 ژوئن
24 خرداد تا 29 خرداد
جشنواره موسیقی، فرهنگ و غذای کاپادوکس برای اولین بار در سال 2015 در مناظر جادویی شهر کاپادوکیه برگزار شد. این جشنواره تا به حال 4 بار در کاپادوکیه برقرار و به یکی از پرطرفدارتین فستیوال‌های ترکیه تبدیل شده.  این فستیوال شامل برنامه‌های مهیج موسیقی، هنرهای تلفیقی، غذا و...  در فضای باز است. هنرمندان از سراسر جهان خودشان را به جشنواره رسانده و آثارشان را با دیگران به اشتراک می‌گذارند.
فستیوال موسیقی استانبول

11 ژوئن تا 30 ژوئن

۲۱ خرداد تا ۹ تیر
 این فستیوال قدیمی‌ترین و یکی از معتبرترین فستیوال‌های ترکیه است. در این فستیوال شما، فرصت حضور در کنسرت هنرمندان کلاسیک داخلی و بین‌المللی را خواهید داشت.
فستیوال چیل آوت  

15 و 16 جولای

25 و 25 تیر
 فستیوال چیل آوت یکی از شادترین فستیوال‌های ترکیه است که از سال 2006 در شهرهای بدروم، چشمه و استانبول برگزار می‌شود. در این فستیوال موسیقی‌ به سبک‌های مختلف در فضای باز اجرا می‌شود. خیابان‌ها پر از رستوران‌های سیار است. فضای این فستیوال بسیار شاد و دوستانه است.
فستیول بین المللی جاز استانبول

29 ژوئن تا 18 جولای

8 تیر تا 27 تیر
فستیوال جاز استانبول هرساله هزاران نفر از دوستداران موسیقی را دور هم جمع میکند. برای این فستیوال هنرمندان از سراسر دنیا در سبک‌های مختلف به اجرای موسیقی می‌پردازند.
فستیوال دوسالانه استانبول

14 سپتامبر تا 10 نوامبر

23 شهریور تا 19 آبان
بنیاد فرهنگ و هنر استانبول (IKSV) از سال 1987 هر دو سال یکبار در استانبول فسیتوالی از هنر مدرن برگزار می‌کند. این فسیتوال درحال حاضر یکی از بزرگترین رویدادهای هنری است. این فستیوال در واقع رویدادی است برای نمایش آثار هنر  هنرمندان معاصر. این رویداد دوسالانه علاوه بر استانبول در ونیز، سائو پائولو و سیدنی هم برگزار می‌شود. اگر قصد سفر به استانبول داشتید این زمان را از دست ندهید
 ماراتن استانبول 3 نوامبر
12 آّبان
 ماراتن استانبول تنها ماراتن جهان است که در دو قاره اجرا می‌شود. این ماراتن از سواحل آسیا آغاز می‌شود و در ساحل اروپایی بوسفر تمام می‌شود.
فسیتوال مولانا  7 تا 17 دسامبر
16 آذر تا 26 آذر
 این فستیوال یکی از قدیمی‌ترین فستیوال‌های ترکیه است که هر سال در قونیه برگزار می‌شود. در این فستیوال هزاران نفر از سراسر دنیا جمع می‌شوند تا در سالروز مرگ مولانا که آن را به صوت نمادین شب عروسی او که در واقع پیوستن او به خدواند و معبود ابدی او است می‌دانند را جشن بگیرند. در این مراسم موسیقی عرفانی پخش و رقص سماع درویش‌های چرخان انجام می‌شود. 
فستیوال شنای عرض تنگه بسفر 19 جولای تا 21 جولای
28 تیر تا 30 تیر
این فستیوال معروف‌ترین مسابقه شنای ترکیه است که از سال 1989 در حال برگزاری است. طی این مسابقه شناگران از سراسر جهان در تنگه بسفر از قسمت آسیایی استانبول به قسمت اروپایی آن شنا  و باهم رقابت می‌کنند.
فستیوال روز جمهوری (Turkish Republic Day)

29 اکتبر

7 آبان

29 اکتبر سال 1923، حکومت ترکیه به عنوان جمهوری اعلام شد. از آن پس این روز، روز جمهوری نام گرفت و تعطیل رسمی شد. فستیوال روز جمهوری نیز هر سال در این روز برگزار شده و مردم از سراسر ترکیه در این جشن شرکت کرده و به راهپیمایی و شادی می‌پردازند. آنچه بیش از هر چیز در این فستیوال دیده می‌شود پرچم قرمز ترکیه و پوسترهای آتاتورک است. موسیقی و نمایش از دیگر فعالیت‌هایی است که در این فستیوال دیده می‌شود. 
جشنواره خرید در استانبول

از 8 ژوئن

از 18 خرداد

این جشنواره یکی از پرطرفدارترین جشنواره‌های استانبول است. علاوه بر خرید و فروش در این روز، کنسرت‌های موسیقی، استندآپ‌های کمدی و... برگزار می‌شود. اما دلیل شهرت این جشنواره بیشتر قیمت‌های پایین اجناس است. مغازه‌ها در این روز 24 ساعته باز هستند و قیمت‌های خود را بسیار پایین می‌آورند. 
فستیوال فرهنگ و هنر

فستیوال تئاتر: ماه مه و ژوئن

فستیوال فیلم: هر ساله در ماه آوریل

این فستیوال شامل جشنواره‌های مختلف موسیقی، تئاتر، طراحی، فیلم‌سازی و... است و در میان جوانان بیشتر طرفدار دارد.  
جشنواره آشپزی

22 تا 25 فوریه

3 تا 6 اسفند

در جشنواره استانبول که اغلب در استانبول برگزار می‌شود، آشپزان بین‌المللی با هم به رقابت می‌پردازند. اگر شکم‌گردی در کشورهای مختلف را می‌پسندید، فرصت شرکت در این جشنوراه را از دست ندهید. 
جشنواره راک اند کوک (Rock n’Coke)

۱۶ و ۱۷ جولای 

 ۲۵ و ۲۶ تیر

اگر به موسیقی راک علاقه دارید، این جشنواره برای شماست. در این جشنواره بزرگ‌ترین هنرمندان حوزه موسیقی راک را خواهید دید. 
فستیوال جوان و ورزش

19 مه

29 اردیبهشت

این فستیوال در روز جوانان ترکیه که تعطیل رسمی است برگزار می‌شود. تاریخ این روز بر می‌گردد به زمانی که آتاتورک جنگ سال 1919 را آغاز کرد. حاصل این جنگ استقلال ترکیه شد. در این روز بسیاری از جوانان برای بزرگداشت آتاتورک تا آنکارا رژه می‌روند. این مراسم همراه با اجرای موسیقی، فعالیت‌های ورزشی و.. است. 

پیشنهاد می‌کنیم برای آشنایی بیشتر با فستیوال‌های ترکیه مطلب «فستیوال‌ها و رویدادهای مهم ترکیه کدامند؟» را مطالعه کنید.1398/04/30 | کد مطلب: 4537
برچسب‌ها: ترکیه
پرستو صاحبی

طراح، کوهنورد، علاقمند به نویسندگی، عاشق طبیعت و حیوانات...


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل