تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

10 تفریح غیر معمول و عجیب در استانبول

شاید برای چندمین بار است که راهی استانبول می‌شوید و دوست دارید تجربه‌های جدیدی داشته باشید. شاید هم از آن دست افرادی هستید که در سفر، علاقه به کشف جاهای کمتر شناخته شده یا تفریحات غیرمعمول دارید. تفریح در استانبول، به دیدن آثار مشهور و خرید ختم نمی‌شود. استانبول از آن دست شهرهایی است که تفریحات متنوعی برای هر نوع سلیقه‌ای دارد. تقابل سنت و مدرنیته در استانبول به جذابیت این شهر افزوده و تفریحات جذاب و غیرمعمولی در آن نهان کرده است.

1. خانه متروکه تروتسکی در بیوک آدا

لئون تروتسکی از اعیان‌زاده‌های اهل شوروی بود. او، بنیانگذار ارتش سرخ شوروی، سال‌های تبعیدش را در بیوک آدا گذراند. لئون تروتسکی بین سال‌های 1929 و 1933 در خانه‌ای زیبا، میان طبیعت منحصر به فرد و جنگل‌های زیبای جزیره بیوک‌ آدا زندگی کرد. جالب است بدانید لئون تِروتسکی در این سال‌ها، کتاب زندگی‌نامه خود و تاریخ انقلاب روسیه را به نگارش درآورد. امروزه خانه او مکانی مناسب برای گردشگران شده است. پیشنهاد می‌کنیم قبل از اینکه راهی خانه تروتسکی شوید از سرنوشت او بخوانید.

2. مناظر شاخ طلایی و قایقرانی در آن

شاخ طلایی (گلدن هورن) یکی از شگفت‎انگیزترین مناظر کره زمین است. اگر دلیل نام‌گذاری شاخ طلایی را بخوانید متوجه شگفتی آن خواهید شد؛ این منطقه به هنگام غروب کاملا طلایی می‌شود و از بالا شبیه شاخ گاو به نظر می‌رسد. دیدن مناظر و غروب‌های طلایی شاخ طلایی نظر هر فردی را جلب می‌کند. هم‌چنین این منطقه از موقعیت جغرافیایی به خصوصی برخوردار است و قسمت اروپایی استانبول را به دو نیمه تقسیم می‌کند. قایق‌رانی در آب‌های شاخ طلایی و یا پیاده‌روی در اطراف آن یکی از تفریحات غیرمعمول استانبول است که نباید از دستش بدهید.

دیدن مناظر و غروب‌های طلایی شاخ طلایی نظر هر فردی را جلب می‌کند.

دور نمایی از شاخ طلایی.

3. روی دیوارهای قدیمی استانبول راه بروید

راه رفتن روی دیوارهای قدیمی استانبول؛ یک تفریح واقعا غیرمعمول در استانبول است. در زمان‌های دور، برای حفاظت قلمروی امپراتوری‌ها دور تا دور شهر را دیوار می‌کشیدند. از جمله قدیمی‌ترین این دیوارها در اطراف شهر استانبول، مربوط به امپراطوری بیزانس در دوران تئودوسیوس و قرن پنجم میلادی است. قدم زدن در امتداد این دیوارهای تجربه عادی و معمولی نخواهد بود. پیشنهاد می‌کنیم برای این تفریح غیر معمول در استانبول، مبداتان را از قلعه یدیکوله (Yedinkule Zindanlari) قرار دهید. این قلعه در منطقه فاتح واقع شده است.

 قدم زدن در امتداد دیوارهای قدیمی استانبول تجربه عادی و معمولی نخواهد بود.

4. تورهای موتورسواری استانبول

شهر زیبای استانبول را با موتورهای قدیمی زیر پا بگذارید و حسابی لذت ببرید. اگر از عاشقان موتورسواری هستید، حتما از این برنامه و تفریح غیرمعمول در استانبول، خوش‌تان خواهد آمد. بومیان استانبول با کلاه ایمنی و یک دوربین به دنبال‌تان می‌آیند و تجربه متفاوتی را برای‌تان رقم می‌زنند. گفتنی است این موتورها مربوط به جنگ جهانی دوم هستند و با یک همراه در کنارتان می‌توانید سفری خوش داشته باشید.

5. گالری‌گردی در فضای باز استانبول

یکی از تفریحات غیرمعمول دیگر، در بخش آسیایی استانبول اتفاق می‌افتد. جشنواره هنر دیواری، Yeldeğirmeni (نام یک محله کوچک) در همسایگی کادیکوی را به یک گالری هنر فضای باز تبدیل کرده است. قدم زدن در خیابان‌های این منطقه، مانند گالری‌گردی در فضای باز است. هنرمندان بین‌المللی و ترکی روی دیوارهای این شهر طرح‌های خود را نقش زده‌اند. موضوعات مختلفی در نقاشی این هنرهای خیابانی دیده می‌شود. موضوعاتی مثل زن، سیاست، اجتماع و غیره.

6. ساحل بورگاز آدا

ساحل بورگاز آدا یکی از سواحل کمتر شناخته شده جزایر پرنس است. این تفریح غیرمعمول در ساحل بورگاز آدا، همراه با آرامش است. همانطور که گفتیم این جزیره کمتر شناخته شده و جمعیت زیادی به آن هجوم نبرده‌اند و آرامش را برای گردشگران به همراه دارد. اگر تابستان راهی استانبول شدید، تفریحات ساحلی در بورگاز آدا را از دست ندهید. در این بوگازآدا می‌توانید سری هم به تاریخ بزنید؛ در راه رسیده به ساحل بورگاز آدا کلیساهایی را خواهید دید که قدمتی طولانی دارند.

ساحل بورگاز آدا یکی از سواحل کمتر شناخته شده جزایر پرنس است.

7. از مسجد سانجاکلار (sancaklar Cami) الهام بگیرید

این مسجد اصلا شبیه به مساجدی که تا به حال دیده‌اید نیست. در بین مساجد استانبول، این مسجد کمتر شناخته شده و بازدید از آن، تفریحی غیرمعمول به شمار می‌رود. سن این مسجد چندان زیاد نیست و معمار آن معماری معاصر به نام اِمره آرولات است. این معمار از عناصر معنوی الهام گرفته و در اثر او هیچ یک از عناصر کلاسیک دیده نمی‌شود.

مسجد سانکالار، مسجدی که شبیه مسجد نیست!

8. در استانبول به سبک عثمانی‌های قدیم حمام کنید

بازدید از حمام‌های تاریخی استانبول تفریح غیرمعمول دیگری است که در استانبول می‌توانید تجربه کنید. در حمام‌های سنتی استانبول، یک شستشوی حسابی و ماساژ حرفه‌ای در میان بخار آب و کف صابون خواهید دید. البته بازدید از معماری دوره عثمانی‌ در این حمام‌ها شما را به وجد خواهد آورد. از بهترین حمام‌های ترکی می‌توان به حمام علی پاشا اشاره کرد.

حمام به سبک عثمانی‌ها را تجربه کنید.

9. چیدن قارچ در جنگل بلگراد، تجربه غیرمعمول دیگر در استانبول

یکی از مشهورترین جاذبه‌های طبیعی استانبول جنگل بلگراد است. این جنگل در فصل بهار پر از قارچ‌هایی می‌شود که چیدن آن می‌تواند تجربه منحصر به فرد و غیر معمولی‌ برای‌تان باشد. البته تشخیص قارچ‌های سمی از قارچ‌های غیرسمی کمی دشوار است. جالب است بدانید فردی به نام «Jilber Barutçiya» در ترکیه، تورهایی به مقصد جنگل بلگراد در فصل رویش قارچ اجرا می‌کند. اگر دوست دارید این تفریح غیرمعمول در استانبول را تجربه کنید، شرکت در تورهای این متخصص قارچ را از دست ندهید.

جنگل بلگراد در فصل بهار پر از قارچ‌هایی می‌شود که چیدن آن می‌تواند تجربه منحصر به فرد و غیر معمولی‌ای برای‌تان باشد.

10. در استانبول جواهرسازی یاد بگیرید

بازار بزرگ استانبول مملو از جواهرات زیبایی است که چشم هر بیننده‌ای را خیره می‌کند. گفتنی است در این بازار، قرار نیست فقط خرید کنید. می‌توانید در کلاس‌های آموزشی شرکت کرده و جواهرسازی یاد بگیرید. در این بازار، کارگاه‌های 4 نفره‌ای زیر نظر استاد حرفه‌ای برگزار می‌شود. در این کارگاه‌های 3 ساعته می‌توانید جواهرسازی یاد بگیرید.

در بازار بزرگ استانبول، کلاس‌های آموزشی نیز تشکیل می‌شود.1398/05/28 | کد مطلب: 4607
سیما رفیعی

کارشناس ارشد فلسفه غرب، علاقه‌مند به سینما، مطالعه و ورزش


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.