تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

منطقه فاتح استانبول کجاست؟

منطقه فاتح یکی از سنتی‌ترین مناطق استانبول است. دیدار از بناهای تاریخی و مذهبی، گشت و گذار در محله‌های دوست‌داشتنی، خرید، کافه‌گردی، موزه‌گردی و ... همه و همه را در منطقه فاتح می‌توانید تجربه کنید. منطقه فاتح به یکی از مقاصد پرطرفدار گردشگری تبدیل شده است. به نظر شما راز آن چه می‌تواند باشد؟

تور ترکیه

منطقه فاتح استانبول

منطقه فاتح در قسمت اروپایی استانبول، خود از چند محله تشکیل شده و توسط مناطق زیتین بورنو، ایوپ، دریای مرمره، تنگه بسفر و گلدن هورن احاطه شده است. از میدان تکسیم کمتر از 30 دقیقه می‌توانید خودتان را به منطقه فاتح برسانید. آدرس ایستگاه تارلاباشی (Tarlabaşı) را بپرسید و از آنجا تا ایستگاه Oğuzhan بروید. از این ایستگاه که پیاده شدید، کمتر از 10 دقیقه باید پیاده‌روی کنید تا به منطقه تماشایی فاتح برسید. برای رفت و آمد آسان در استانبول مطلب «راهنمای حمل و نقل عمومی استانبول» را بخوانید.

تاریخچه و قدمت منطقه فاتح

منطقه فاتح نخست، بانزنتیوم نام داشت. یونانی‌ها اولین کسانی بودند که خیابان فاتح را کشف کردند. در زمان امپراطوری رومانی، منطقه فاتح مجددا به کانستنتینیپول (Consetentinipol) تغییر نام داد. با روی کار آمدن امپراطوری عثمانی، سلطان محمد فاتح این شهر را تصاحب کرد و به عنوان پایتخت جدید امپراطوری عثمانی معرفی شد. با گسترش منطقه فاتح و ساخت مسجد فاتح، این منطقه رفته رفته رونق پیدا کرد. تا جایی که امروزه منطقه فاتح به عنوان یکی از پرطرفدارترین مقاصد گردشگری شناخته می‌شود.

منطقه فاتح چرا خاص است؟

جاذبه‌های منحصر به فرد منطقه فاتح موجب شد این منطقه به ثبت یونسکو برسد. معماری بناهای منطقه فاتح سبکی یونانی و یهودی دارد. بهترین رستوران های استانبول، مراکز خرید و بازارهای هفتگی استانبول در این منطقه واقع شده است. هم‌چنین محال است بخواهید دیگر جاذبه‌های منطقه فاتح، از جمله گشت‌وگذار در کوچه‌های باریک محله بالات و محله فنر را از دست بدهید. در مطالب زیر در مورد جاذبه‌های منطقه فاتح بخوانید. 

  1. لیست بازارهای هفتگی استانبول
  2. مرکز خرید هیستوریا
  3. بهترین رستوران های استانبول کدامند؟

 گشت‌وگذار در کوچه‌های باریک محله بالات را از دست بدهید.

جاذبه‌های منطقه فاتح

همان‌طور که اشاره کردیم، جاذبه‌های منطقه فاتح بی‌شمارند. همین جاذبه‌ها ما را برای دیدار از این منطقه متقاعد می‌کنند. در ادامه در مورد جاذبه‌های منطقه فاتح بخوانید:

مسجد فاتح 

مسجد فاتح توسط سلطان محمد فاتح ساخته شد. البته مسجدی که در حال حاضر در منطقه فاتح دیده می‌شود، چندان شبیه آن چیزی نیست که در زمان امپراطوری عثمانی بین سال های 1462 تا 1470 ساخته شد. مقبره اغلب امپراطوران عثمانی در نزدیکی این مسجد ساخته شده است. معماری مسجد فاتح، با معماری باروک شکوه و عظمتی دارد که دیدنش را نباید از دست بدهید.

مسجد فاتح توسط سلطان محمد فاتح ساخته شد.

رقص سماع در منطقه فاتح

مراسم رقص سماع درویش‌های چرخان استانبول را در منطقه فاتح تماشایی است. برای مشاهده این مراسم باید از مرکز فرهنگی حاجی پاشا در منطقه فاتح سراغ بگیرید. هر روز عصر می‌توانید از تماشای رقص سماع در این مکان لذت ببرید.

کافه‌گردی و رستوران‎‌گردی در منطقه فاتح

بعد از گشت و گذار در منطقه فاتح، زمانی را به صرف غذا در این منطقه اختصاص دهید. رستوران مستر کوک در محله فاتح، جزو بهترین رستوران‌های استانبول است که برای صرف غذا می‌توانید آن را انتخاب کنید. استیک‌های این رستوران بی‌نظیرند. هم‌چنین در پشت‌بام هفت تپه، رستورانی مشرف به منطقه سلطان احمد وجود دارد. در این رستوران، شامی رویایی برای خود تدارک ببینید. 

دیدار از منطقه ساماتیا در منطقه فاتح

ساماتیا یا همان جایی که امروزه به مصطفی پاشا معروف است، جای دیگری است که در منطقه فاتح باید بببنید. بناهای تاریخی و مناظر این منطقه آنقدر تماشایی‌اند که به مکانی محبوب برای فیلمبرداری فیلم‌های ترکی معروف شده‌اند. اقوام ترک، یونانی، ارمنی و یهودی در منطقه ساماتیا با صلح زندگی می‌کنند. وجود کلیسا، صومعه و عبادتگاه‌های باستانی در این مکان نشان از منطقه‌ای مذهبی دارد.

ساماتیا یا همان جایی که امروزه به مصطفی پاشا معروف است، جای دیگری است که در منطقه فاتح باید بببنید.

خرید کتاب در منطقه فاتح

اگر از دیدن و خریدن کتاب‌های تاریخی و کم‌یاب لذت می برید. منطقه فاتح حرفی برای گفتن دارد. در کنار مسجد تاریخی بایزید، بازاری است که می‌توانید از کتاب‌های دست دوم، نقشه‌های تاریخی و کتاب‌های باستانی بازدید کنید. این بازار ساهافلار نام دارد و از دوران عثمانی تاکنون روشنفکران و نویسندگان زیادی را به خود جذب کرده است.

بازار مصری ها

گشت و گذار در بازار ادویه (مصری) واقع در محله امینونو جای دیگری است که در منطقه فاتح باید ببینید. بی شک از دیدن ادویه‌های رنگارنگ، سبزی‌های خشک، میوه، آجیل و... در این مکان لذت خواهید برد.

خلاقیت را در منطقه فاتح 

زباله یک فرد، گنج فرد دیگری است؛ این شعار موزه زباله واقع در منطقه فاتح است. زباله هایی مثل قوطی نوشایه، روزنامه و غیره را در این موزه جمع‌آوری کرده‌اند. با رفتن به این موزه و خواندن توضیحات آن مربوط به چرخه حیات و ارزش‌های آن متوجه فلسفه این موزه خواهید شد. هم‌چنین در موزه زباله منطقه فاتح، با نحوه مدیریت پسماندهای خانگی و زباله‌ها آشنا خواهید شد.

دیدار از منطقه سلطان احمد

این منطقه در نزدیکی فاتح بهشت گردشگران است. تماشای کاخ توپکاپی، مسجد ایاصوفیه. مسجد سلطان احمد (مسجد آبی) را در این منطقه از دست ندهید.  

دیدار از منطقه فِنِر

علاوه بر محله‌های سلطان احمد و بالات، محله فنر در نزدیکی فاتح تماشایی است. این محله در خانه‌های رنگارنگ به محله بالات شباهت دارد. مطمئن باشید از گشت و گذار در میان خانه‌های رنگارنگ و تماشای مردم محلی و کلیساهای مختلف محله فِنر  پشیمان نخواهید شد.

 محله فنر در نزدیکی فاتح تماشایی است.

منطقه فاتح روی نقشه

 

 1397/12/18 | کد مطلب: 4472
سیما رفیعی

کارشناس ارشد فلسفه غرب، علاقه‌مند به سینما، مطالعه و ورزش


تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.