تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

دیدنی‌های طبیعی بوشهر: معرفی سواحل بوشهر

بوشهر شهری ساحلی در امتداد خلیج فارس و در جنوب غربی ایران است. دیدنی‌های بوشهر نه تنها بناهای تاریخی به یادگار مانده از دوران ساسانیان، قاجار و زندیه حتی هخامنشیان است بلکه دیدنی‌های طبیعی بوشهر شامل سواحل جذاب بوشهر است: از ساحل بنود بوشهر و ساحل ری شهر گرفته تا ساحل آب شیرین کن بوشهر و کلوت‌های مند بوشهر. دیدنی‌های بوشهر به همین‌ها خلاصه نمی‌شود و در سفر به بوشهر حتما باید سری به خلیج نایبند عسلویه بزنید و دره سیراف که نشان‌دهنده تمدن کهن بوشهر و این منطقه است را از نزدیک ببینید. 

تور بوشهر

درباره بوشهر، شهر مدارا و دلیران تنگستان

بوشهر شهری که در همان سفر اول مهرش به دل‌تان خواهد نشست و شما را پاگیر خودش خواهدکرد. از سنت‌های بوشهر، موسیقی و ادوات سنتی بوشهری، کافه‌ها، غذا حتی فوتبال و روزنامه‌نگاران و نویسنده‌های سرشناس آن بگیرید تا دیدنی‌های طبیعی بوشهر مانند سواحل جذاب بنود و کلوت‌های مند یا ساحل باستانی تاریخی ری‌شهر در منطقه ریشهر، یادگار ساسانیان، همه و همه دل هر مسافری را می‌برند. بوشهر همواره در طول تاریخ به واسطه موقعیت جغرافیایی‌اش و امکان ارتباط آن با آب‌های آزاد و وجود بندر بوشهر، شهری اثرگذار بوده مثلا زمانی که بودجه دولت مشروطه ایران در سال 1288 هجری شمسی حدود 14 میلیون تومان بود گمرک بوشهر به تنهایی نزدیک به هشتصد هزار تومان این بودجه را تامین می‌کرد. از طرفی ارزش دارایی‌های موجود در تجارتخانه‌های آنهایی که آماده صادرات و واردات بودند حدود هفت میلیون تومان بود! بوشهر قصه‌ها برای گفتن دارد و شهر بوشهر و مردمانِ بوشهری بی‌اندازه گرم و صمیمی و میهمان‌نوازند. بخشی از سفرنامه بوشهر از یوشیدا ماساهارو (اولین فرستاده ژاپن به ایران در دوران قاجار) درباره بوشهر: "با اینکه بوشهر آب خوب و گوارایی ندارد، باز پروردگار رحمتش را شامل حال اهالی این سامان کرده؛ در بُستان‌های پیرامون بوشهر، خربزه و هندوانه بسیار بزرگ بار می‌آید که از گونه داربستی است. هندوانه‌ای را که دوپاره کردم، رسیده و آبدار بود و این میوه شیرین و پر آب، در آن روز داغ، تشنگی‌ام را فرونشاند و خیلی مزه کرد." 

بوشهر شهری که در همان سفر اول مهرش به دل‌تان خواهد نشست و شما را پاگیر خودش خواهدکرد.

معرفی ساحل‌های بوشهر؛ دیدنی‌های طبیعی بوشهر 

  • ساحل بنود بوشهر: بِنود روستا و منطقه گردشگری بوشهر در جنوب شرقی بوشهر است. بنود را با ساحل صخره‌ای جذابش و همینطور نزدیکی آن به دریا می‌شناسند. از دیگر جذابیت‌های ساحل بنود مسافران را مجذوب خود کرده وجود غارهایی است رو به دریا و ساحل. ساحل بنود نسبتا محوطه کوچکی است و به راحتی می‌توانید خود ساحل بنود و اطراف آن را در سفر به بوشهر و عسلویه ببینید. برای برخی مسافران بوشهر که کمپینگ را دوست دارند این ساحل می‌تواند مکان مناسبی برای کمپ باشد. کمپ خود در ساحل بنود بوشهر را می‌توانید زیر نور ماه و در تاریکی شب بر پا کنید؛ شنای فیتوپلانکتون‌ها را ببینید و از روی صخره‌ها به تماشا دریا بنشینید. ساحل بنود نزدیک به عسلویه و در 35 کیلومتری آن است با وجود این از غوغای صنعتی عسلویه و آلودگی صوتی در بنود خبری نیست. آرامش ساحل بنود بوشهر خاطره‌انگیز بخش سفرتان به بوشهر خواهد بود. برای رسیدن به ساحل بنود از عسلویه راهی چاه مبارک شوید. ساحل بنود در 6 کیلومتری چاه مبارک قرار گرفته و بعد از ورود به بلوار خلیج فارس می‌توانید مسیر را به طرف چاه مبارک ادامه دهید. بهتر است از وانت‌های کرایه‌ای برای رفتن به ساحل بنود استفاده کنید چون مسیر دسترسی به ساحل بنود بوشهر شرایط مناسبی ندارد و با پای پیاده یا خودروی شخصی امکان تردد نیست. بهترین زمان برای تماشای ساحل بنود بوشهر پاییز و زمستان است. 

بِنود روستا و منطقه گردشگری بوشهر در جنوب شرقی بوشهر است.

  • ساحل ریشهر بوشهر: ساحل ریشهر بوشهر واقع در جنوب بوشهر ترکیبی از دیدنی‌های تاریخی و طبیعی بوشهر است. ساحل این شهر زیبا حدود 600 کیلومتر است و یکی از زیباترین سواحل خلیج فارس است. ساحل ریشهر کمی بالاتر از سطح دریاست و برای قدم زدن در کنار دریا یا شنا در آب‌های خلیج فارس باید از پله‌ها پایین بروید. ساحل ریشهر در ابتدا با نام "ریوارد اردشیر" شناخته میشد و رفته رفته به ریشهر رسید. ساحل ریشهر حدود 150 سال پیش مورد کاوش‌های باستان‌شناسی یک فرانسوی قرار گرفت و آثاری در آن کشف شد که به دوره هزاره سوم تا هزاره اول پیش از میلاد می‌رسد! آجرنوشت‌هایی در کاوش‌های ساحل ریشهر بدست آمد که نشان می‌دهد نام این منطقه "لیان" بوده. در دوران ایلامی‌ها (عیلامی‌ها) آثار تاریخی باشکوهی ساخته شده که در حال حاضر می‌توانید بقایای مانده آنها را در ساحل ریشهر ببینید. در تماشای ساحل ریشهر پیشنهاد می‌کنیم سری هم به پایگاه نادری بزنید تا با آثار تاریخی و معماری دوران باستان ریشهر آشنا شوید. در سفر به بوشهر حتما تماشای ریشهر را در برنامه خود قرار دهید. 

ساحل ریشهر بوشهر حدود 600 کیلومتر است و یکی از زیباترین سواحل خلیج فارس است. 

  • خلیج نایبند عسلویه در بوشهر: نایبند خلیج کوچکی در عسلویه بوشهر است. در حال حاضر نایبند نه فقط به خاطر خلیج زیبایش بلکه به خاطر گونه‌های مختلف جانوری وپوشش گیاهی متنوعش شهرت پیدا کرده. پارک ملی نایبند دقیقا به همین خاطر معروف شده و زیر نظر سازمان محیط زیست قرار گرفته. در قسمت شمالی خلیج نایبند مناطق ویژه پتروشیمی و تاسیسات پالایشگاهی قرار گرفته. قسمت شرقی خلیج نایبند معروف به روستای هاله، دست نخورده و بکر باقی مانده و مناسب برای تماشاست. از روستای هاله از طریق جاده از کنار قسمت‌های زیادی از خلیج نایبند می‌توان عبور کرد و در حین گذر از جاده می‌توانید پوشش گیاهی و حیوانات  ر ا ببینید. از زیبایی‌های مسیر خلیج نایبند در روستای هاله گله‌های شتر هستند در حال عبور از کنار جاده یا پرندگان مهاجری که در فصول مختلف نایبند را برای مهاجرت خود انتخاب کرده‌اند. ساحل خلیج نایبند بیشتر صخره‌ای هستند و اغلب مرتفع؛ به همین دلیل در روزهای طوفانی که دریای خلیج فارس متلاطم است اگر به بالای صخره‌های نایبند بروید منظره فوق‌العاده‌ای در انتظار شماست. تماشای غروب آفتاب در خلیج نایبند و روی صخره‌‌ها از لذت‌های بینظیر سفر به بوشهر است. 

 نایبند خلیج کوچکی در عسلویه بوشهر است.

  • کلوت‌های مند بوشهر: کلوت‌های مند را می‌توانید در شهرستان دشتی در استان بوشهر ببینید؛ همان دشتی که دیار رئیسعلی دلواری بود. کلوت‌های مند چند سالی است که در فهرست ملی آثار طبیعی ثبت شده‌اند. کلوت‌های مند جایی میان روستاهای درازی و چاووشی قرار گرفته‌اند. کلوت‌ها حاصل فرسایش و در کنار هم قرار گرفتن عناصری مثل آب و باد و خاک است و اغلب در نواحی بیابانی دیده می‌شوند. لذت تماشای شهرستان دشتی و تنگستان یعنی جایی که دریا، بیابان، کوه و جنگل را در کنار هم می‌بینید. 

کلوت‌های مند بوشهر چند سالی است که در فهرست ملی آثار طبیعی ثبت شده‌اند.

  • نخلستان‌های آب پخش بوشهر: نخلستان‌های آب‌پخش در شهرستان دشتستان در استان بوشهر واقع شده. آب‌پخش به نگین سبز استان بوشهر معروف است. نهرها و جوی‌های منطقه آب‌پخش از رودخانه‌ای به نام شاهپور سرچشمه می‌گیرند.به خاطر انشعاب آب کانال در آب‌پخش، این منطقه به همین نام شهرت پیدا کرده. هر جا که آب باشد، آبادانی هم هست به همین دلیل آب‌پخش یکی از سرسبزترین مناطق در  استان بوشهر است. در آبپخش محصولاتی مانند خرما، سبزی و... کشت می‌شود. نمی توان از کنار نخلستان‌های سرسبز با نخل‌های سرفراز در این منطقه به آسانی عبور کرد. در سفر به بوشهر هر گردشگری که راهی دشتستان می‌شود سری به آب‌پخش و نخلستان‌های آن می‌زند.

نخلستان‌های آب‌پخش در شهرستان دشتستان در استان بوشهر واقع شده.

 

 1401/07/21 | کد مطلب: 4770
هانیه کاظمی

مهندس برق، ارشد مدیریت، عاشق ورزش، موسیقی، مطالعه و تماشای فیلم


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
مارال
1401/08/04 10:01
ما پارسال خودمون یک هفته رفتیم سواحل بوشهر خیلی خوش گذشت، امسال هم باز میخوایم بریم و بخاطر همین شروع کردم به جستجو کردن دیدنی‌های بوشهر پیدا کنیم یا تور بوشهر.چیزی که جالبه شما قشنگ‌ترین‌ سواحل بوشهر معرفی کردید. ممنون
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1401/08/04 14:49
دوست عزیز
سلام

ممنون که وقت گذاشتین و مطلب دیدنی‌های بوشهر را مطالعه کردین.

با تشکر از پیام شما

هانیه
1401/08/04 09:56
بوشهر خیلی قشنگه واقعا تور بوشهر بینظیره . دالاهو جان کی بوشهر میذاری تور میذاری؟ تور بیشاپور تا بوشهر عالیه من تعریفش خیلی شنیدم. امیدوارم امشال هم ما رو بوشهر ببرین.
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1401/08/04 10:05
دوست عزیز
سلام

ممنون که وقت گذاشتین و مطلب را تا انتها مطالعه کردین. تور بیشاپور تا بوشهر به زودی روی سایت ما قرار خواهد گرفت.

با تشکر از پیام شما

ناشناس
1401/08/04 09:55
یکی از شهرهای خاص ایران است. سواحل فوق العاده زیبا و محله های قدیمی و اصیل.
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1401/08/04 14:48
دوست عزیز
سلام

ممنون که وقت گذاشتین و مطلب دیدنی‌های بوشهر را مطالعه کردین.

با تشکر از پیام شما

الناز
1401/08/04 09:54
بوشهر چه ساحل های قشنگی داره واقعا علاقه مند شدم سفر به بوشهر رو تجربه کنم. بوشهر زیباااااااا
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1401/08/04 10:03
دوست عزیز
سلام

ممنون که وقت گذاشتین و مطلب را مطالعه کردین.

با تشکر از پیام شما

برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.