تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

آشنایی با صنایع دستی بوشهر

موقعیت بوشهر برای کشاورزی زیاد مساعد نبود؛ از همین‌ رو، مردم روستا به هنرهای دستی روی آوردند. آن‌ها آنچه در دست داشتند را به کار گرفتند، خلاقیت را چاشنی‌اش کردند و صنایعی بی‌بدیل ساختند. خرید صنایع دستی بوشهر هم خانه‌های‌تان را زیبا می‌کند هم کمک به جوامع محلی است؛ چراکه در کنار صیادی، صنایع دستی یکی از منابع درآمد اهالی بوشهر است. 

تور بیشاپور تا بوشهر

گبه بافی

از جمله کهن‌ترین و مشهورترین صنایع دستی بوشهر می‌توان به گبه بافی اشاره کرد. گبه بافی از محصولات صادراتی و پرطرفدار بوشهر به شمار می‌رود. این صنعت به روش قالی‌بافی روی دارهای افقی انجام شده و  اغلب گبه بافان بوشهر نقش‌ها را در ذهن دارند و از  نقشه استفاده نمی‌کنند. گبه بافی بوشهر در دو نوع انجام می‌شود: رنگی و خودرنگ. گبه‌های خودرنگ از پشم گوسفندان با همان رنگ طبیعی‎‌شان بافته می‌شوند. گبه‌های رنگی نیز از پشم گوسفند با رنگرزی گیاهی تهیه می‌شوند. بعد از پوست حیوانات احتمالا گبه‌ها بودند که به عنوان زیرانداز استفاده شدند. یعنی زمانی که انسان‌ها یاد گرفتند پشم حیوانات را بریسند و از آن گلیم یا گبه درست کنند. طرح‌ گبه‌های بوشهر اغلب خشتی، چهارفصل و شیری هستند.

از جمله کهن‌ترین و مشهورترین صنایع دستی بوشهر می‌توان به گبه بافی اشاره کرد.

گلیم بافی

گلیم‌ها زیبایی منحصر به فرد خود را دارند. طرح‌های سنتی و ترکیب‌های رنگی گلیم‌ها چشم هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند. گلیم‌ها که اغلب از پشم حیوانات بافته می‌شوند جایگزینی برای فرش‌ها هستند. در گذشته، گلیم‌ها کاربردهای مختلفی داشته‌اند؛ جایگزینی برای زیرانداز بودند، روی دیوار نصب می‌شدند یا روی حیوانات باربر می‌گذاشتند. امروز، این محصول به خانه‌های مردم راه پیدا کرده و رنگ و لعاب دیگری به آن می‌بخشند. بعد از گبه بافی مشهورترین صنایع دستی بوشهر گلیم بافی به شمار می‌رود. گلیم‌های بوشهر به نقش‌های متنوع هندسی و رنگ‌های شاد معروف است. در اغلب روستاها و شهرستان‌های بوشهر این محصول را می‌توانید بخرید. طسوج، سرمک، حناشور، جم، تلخ آباد، خیرک و شکرک از جمله این جاهاست.

گلیم‌های هر منطقه نقش منحصر به فرد خود را دارد. نقش‌‌های مشهور گلیم‌های بوشهر نقش حوض، آیینه گل، نقش خراسانی، تهرانی و چنگ است.

گلیم‌ها زیبایی منحصر به فرد خود را دارند. طرح‌های سنتی و ترکیب‌های رنگی گلیم‌ها چشم هر بیننده‌ای را مجذوب خود می‌کند.

حصیر بافی

از دیگر امکانات استان بوشهر نخل‌های خرما است. وجود نخلستان‌های بی‌شمار در این منطقه سبب شد مردم این منطقه به حصیربافی روی آورند. حصیرهایی که علاوه بر کاربردی بودن زینت‌بخش خانه‌‌ها هستند. مهم‌ترین محصول حصیربافی بوشهر فرش حصیری به نام تک است. شهرستان‌های دشتی، دشتستان، کنگان و گناوه از تولیدکنندگان اصلی حصیر در بوشهر هستند. در سفر به بوشهر سبد، زنبیل، کلاه و بادبزن حصیری به یادگار بگیرید.

 دیگر امکانات استان بوشهر نخل‌های خرما است. وجود نخلستان‌های بی‌شمار در این منطقه سبب شد مردم این منطقه به حصیربافی روی آورند.

صنعت لنج سازی

به سبب نزدیکی به دریا از دیرباز صنعت لنج سازی در بوشهر رواج داشته. امروزه کارگاه‌های لنج سازی به جاذبه توریستی تبدیل شده و گردشگران بی‌شماری از آن بازدید می‌کنند. لنج برای مردم بوشهر از ارزش برخوردار بوده و رونق در لنج سازی برای آن‌ها بیانگر رونق در رزق و روزی و تجارت بوده است. لنج‌ها در گذشته از چوب‌های مرغوبی مثل چوب ساج ساخته می‌شدند اما امروزه لنج‌ها از موادی مثل فایبر گلاس ساخته می‌شوند.  

به سبب نزدیکی به دریا از دیرباز صنعت لنج سازی در بوشهر رواج داشته.

عبابافی

عبا یکی از مشهورترین صنایع دستی بوشهر است. عبا به نوعی پارچه اطلاق می‌شود که از پشم شتر به دست می‌آید. به این صورت که پشم شتر را می‌چینند، موها و قسمت‌های نامرغوب را جدا می‌کنند و نخ بسیار ظریف و لطیفی به دست می‌آورند. عبا بافی بیشتر توسط مردان و در کارگاه‌های خانگی انجام می‌شود. عباهای بوشهر بیشتر به دلیل جنس مرغوب و ثبات رنگ مشهورند. عبا بافی در بوشهر به روش سنتی و بر روی دستگاه‌های قدیمی چوبی انجام می‌شود.

در پایان لازم است بدانید به تازگی دو تن از هنرمندان بوشهر در رشته خوس‌دوزی و رندبافی نشان اصالت یونسکو گرفتند.

عبا یکی از مشهورترین صنایع دستی بوشهر است. عبا به نوعی پارچه اطلاق می‌شود که از پشم شتر به دست می‌آید.

پیشنهاد تور

در تور بوشهر یا بیشاپور تا بوشهر با دالاهو همراه شوید و از صنایع دستی اصیل این منطقه بازدید کنید.1399/09/15 | کد مطلب: 4498
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
سیما رفیعی

کارشناس ارشد فلسفه غرب، علاقه‌مند به سینما، مطالعه و ورزش


تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.