تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

از دره فرغانه تا گورستان کشتی‌ها در ازبکستان

ازبکستان در سال‌های اخیر با تغییر خط مشی‌های سیاسی، توانسته چهره دیگری از خود را به جهانیان نشان دهد. حالا این کشور به مقصد گردشگری محبوبی تبدیل شده است و می‌تواند تجربه‌های گوناگونی را برایتان به ارمغان بیاورد. در این کشور جاذبه‌های معروفی هستند که ممکن است آنها را در سایت‌های دیگر هم ببینید. اما حالا می‌خواهیم از دیدنی‌هایی در ازبکستان برایتان بگوییم که کمتر درباره آن گفته‌اند.

تور ازبکستان

سفر به ازبکستان با دالاهو

ازبکستان سرزمینی متفاوت برای ما ایرانی‌هاست. اینجا می‌توانیم بناها، فرهنگ و تاریخی را ببینیم که رشته‌های مستحکمی با نیاکان ما دارد. چه بسا بخشی از آنچه که ما امروز هستیم روزگاری در سرزمین ازبکستان شکل گرفته است و بی‌شک مردم امروزی ازبکستان نیز با ما ریشه‌های مشترکی دارند. از سوی دیگر ازبکستان طبیعت متفاوتی دارد و در آن غذاها و شیرینی‌هایی عجیب را پیدا خواهید کرد. ازبکستان سرزمینی پر رمز و راز است که دالاهو به راهنمایی بهترین تولیدرهایش به زودی به آن سفر خواهد کرد. اگر دوست دارید در این سفر همراه دالاهو باشید یا بیشتر درباره دیدنی‌های ازبکستان بدانید، این مطلب برای شماست.

 

گورستان کشتی‌های «میناق یا مویناق»

دریاچه آرال که امروزه بیشتر شوره زارهای کوچکی در آن باقی نمانده است زمانی محل وجود گونه‌های زیستی بسیار زیبایی بود. این دریاچه یکی از قطب‌های مهم صنعت شیلات میناق یا مویناق ازبکستان به شمار می‌آمد. اما اگر امروز به میناق بروید، با گورستان عظیمی از کشتی‌هایی رو به رو می‌شوید که برای همیشه رها شده‌اند. باورش سخت است که این صحرا روزگاری یکی از چهار دریاچه بزرگ جهان و از شلوغ‌ترین بندرهای ماهی گیری محسوب می‌شده است.
دریاچه آرال یا دریاچه خوارزم، در نتیجه پروژه‌ای به نام انحراف مسیر رودخانه‌ها توسط دولت شوروی سابق،به زمینی خشک تبدیل شد. با اینکه خشک شدن این دریاچه بسیار ناراحت کننده است اما بدنه کشتی‌های بر جای مانده در کف این دریاچه که در حال حاضر به یک بیابان خشک تبدیل شده‌اند، چشم اندازهای جالب توجهی ایجاد کرده که دیدنشان خالی از لطف نیست. این گورستان کشتی‌ها از بهترین لوکیشن‌های عکاسی در ازبکستان و از نقاط اسرارآمیزی است که چشم‌تان را به سمت خود خواهد کشاند.

دریاچه آرال که روزی بسیار باشکوه بود، حالا به گورستان کشتی‌ها تبدیل شده

 

ایاز قلعه ازبکستان

نواحی کویری ازبکستان گنجینه ای واقعی از تاریخ باستان شناسی و مردم شناسی را ارائه می دهد. در صحرای وسیعی که زمانی قره قلپاقستان باستانی بود، ویرانه‌های قلعه‌ها و شهرهای بی‌شماری وجود دارد که در مجموع به عنوان حلقه طلایی شناخته می‌شوند. جمهوری خودمختار قره قلیاقستان در شمال کشور ازبکستان، یادگاری از دوران امپراطوری کوشان، به نام ایاز قلعه دارد. ایاز قلعه مجموعه‌ای عظیم می‌باشد که در قرون دوم و چهارم قبل از میلاد فعالیت می‌کرده است.
امروزه با بازدید از این قلعه، پایه‌ دیوارها و ساختمان‌های شهر را خواهید دید که اشاره‌ای به سازه‌های بزرگ‌تر کهن دارد. باروها، زیرزمین‌ها و تونل‌های زیرزمینی فروریخته که از شهری به شهر دیگر یا شهری به قلعه دیگر منتهی می‌شود، هنوز در حال کشف هستند. در نتیجه این قلعه یکی از مکان‌های باستان‌شناسی هیجان‌انگیزتر برای دوران کنونی است.
اگرچه حلقه طلایی ویرانه‌ها اکنون معلوم نیست و با سکونت‌گاه‌های مدرن خوارزمی که در فاصله‌ای نسبتاً دورتر واقع شده‌اند، فاصله دارد، اما می‌توان با بررسی قلعه چیزهای زیادی آموخت. مثلا اینکه روزگاری این صحرای خالی از سکنه، با تجارت و جنگ، مسافران و مهاجران، حسابی شلوغ و پر سر و صدا بوده بخشی از تاریخ منطقه در آن شکل گرفته است.

قلعه ایاز ازبکستان پر از رازهای نگفته است

 

ازبکستان و جاده ابریشم

راه تجارت باستانی بین چین و مدیترانه که به جاده ابریشم معروف است از آسیای مرکزی می‌گذشته است. آنچه اکنون به عنوان ازبکستان شناخته می شود، دارای شهرهای تجاری کلیدی در این مسیر بود. این شهرها در طول قرن ها میزبان نبردهای خونین بسیاری در این مسیر بوده‌اند. اثر جاده ابریشم که حالا برخی از باستان‌شناسان ایرانی آن‌را شاهراه خراسان می‌نامند، بسیار طولانی بوده و به نوعی جغرافیای منطقه را تحت تاثیر قرار داده است. هنوز هم می‌توان در کاوش‌ها، ظرفی چینی یا بقایای پارچه‌های یونانی را در شرق و غرب عالم پیدا کرد که به واسطه جاده ابریشم، دست به دست شده‌اند. در تور ازبکستان شاید بیش از هر جای دیگری بتوانید، حس و حال این مسیر بازرگانی را بفهمید و در آن غرق شوید. جاده ابریشم در ذهن مردم ازبکستان هنوز زنده است و در قلب‌شان نشانه‌هایی نسل به نسل، باقی مانده است.

هنوز بخش‌هایی از جاده ابریشم در ازبکستان قابل مشاهده است

 

دره فرغانه ازبکستان

دره فرغانه مجموعه‌ای از شهرک‌هاست که به‌خاطر صنایع دستی‌اش مانند ابریشم و سفال‌گری شناخته می‌شوند. این منطقه حاصلخیزترین بخش ازبکستان است و نقش مهمی در تاریخ جاده ابریشم ایفا کرده است. دره فراغنه در شرق ازبکستان واقع شده است و تعداد بسیار کمی از خارجی‌ها از وجود آن با خبرند.
جالب است بدانید، کارخانه ابریشم یودگورلیک در فرغانه؛ تورهای رایگانی را ارائه می‌کند که نحوه ساخت ابریشم و نحوه طراحی الگوها را توضیح می‌دهد. علاوه بر این، برای آشنایی با تولید سفال‌های ازبکی می‌توانید به کارگاه سرامیک عثمانوف مراجعه کنید و در نهایت کاخ‌های باستانی منطقه را نیز ببینید.

بخشی از صنایع دستی ازبکستان در دره فرغانه تولید می‌شود

 

خیوه، سفر به قرون گذشته

در تور ازبکستان دالاهو، برای دیدن شهر خیوه خواهیم رفت. این شهر با حفظ حال و هوای قرن هفدهم تا نوزده، مثل یک سالن تاتر، رویدادهای گذشته را در برابر چشم‌هایتان روشن می‌کند. در خیوه اکثر جاذبه‌ها به هم نزدیک هستند و در نتیجه می‌توانید در چند روز، آنها را ببینید. در سفر به خیوه ازبکستان، دیدن این جاذبه‌ها را می‌توانید در برنامه‌هایتان داشته باشید.

قلعه ایچان، یکی از قدیمی‌ترین قلعه‌ها و بناهای ساخته شده در شهر خیوه است. در حوالی این قلعه نزدیک به ۶۰ نوع اثر وجود دارد که برای حدود 400 سال اخیر هستندو
ارگ کنیا، یکی دیگر از دیدنی‌‌های خیوه است. این ارگ در دروازه‌ی غربی قلعه ایچان است و زمانی حاکم خیوه در آن زندگی می‌کرده.

مدرسه محمد امین خان نیز از دیدنی‌های مهم خیوه به شمار می‌رود. در آسیای میانه، مدرسه محمد امین خان، بزرگترین مدرسه بوده است. محمد امین خان این بنا را در قرن 19 در نزدیکی ارگ کنیا بنا کرد، این مدرسه امروزه به عنوان یک اقامتگاه توریستی فعال است و پذیرای مهمانان شهر خیوه است و از آنها با غذاها و شیرینی‌های ازبکی پذیرایی می‌کند.

خیوه از شهرهای باستانی و متفاوت ازبکستان است

 

تور ازبکستان دالاهو

اگر دوست دارید در سفر به ازبکستان همراه دالاهو شوید، برایتان خبر خوشی داریم، تور ازبکسان دالاهو به زودی برگزار می‌شود. در این تور بهترین خدمات و مسیرها با همراهی برترین لیدرهای دالاهو در نظر گرفته است. برای دیدن زیبایی‌های ازبکستان، در این سفر منتظرتان هستیم.1402/02/08 | کد مطلب: 4818
برچسب‌ها: جاذبه‌های دیدنی
نیوشا امینیان


  • به اشتراک بگذارید:تورهای مرتبط با این موضوع کدام هستند؟
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.