تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

غار کهک

27 رای شما هم امتیاز بدهید!
خبرم کن!
برای این مقصد در حال حاضر سفری وجود ندارد اما چنانچه علاقمند هستید می‌توانیم به محض اضافه شدن این سفر در بین سفرهای دالاهو به شما نیز خبر بدهیم!
نام
نام خانوادگی
تعداد
نفر
تلفن همراه
ایمیل

نام غار از کوهی منفرد و کم ارتفاع گرفته شده که قلعه قدیمی روستا در قله آن بنا شده است. این کوه کم ارتفاع، کوه کوچک یا کوهک نامیده و به اختصار کهک تلفظ می​شود. کاربرد کاف تصغیر در گویش مردم منطقه رایج است.


تورهای داخلی

غار کهک کجاست؟


در استان مرکزی غاری وجود دارد که شاید نام به حال نام آن را نشنیده باشید. غار کهک در ۸۶ کیلومتری جنوب شهر قم، ۶۵ کیلومتری غرب شهر دلیجان، و در نزدیکی روستای کهک قرار داد. نام غار از کوهی منفرد و کم ارتفاع گرفته شده که قلعه قدیمی روستا در قله آن بنا شده است. این کوه کم ارتفاع، کوه کوچک یا کوهک نامیده و به اختصار کهک تلفظ می​‌شود.

نام غار کهک از کوهی منفرد و کم ارتفاع گرفته شده که قلعه قدیمی روستا در قله آن بنا شده است.

چرا غار کهک خاص است؟

غار کهک از پُر پرتگاه‌​ترین و از معدود غارهای ایران است که چکیده​‌های مخروطی و مرمرین سرخ رنگ به طول 10 متر و مجموعه‌ه​ایی از آبشار سنگ​‌ها را دارد. رنگ کانی غارسنگ‌​های این غار از نیمه تالار غار به بالا سفید رنگ و از نیمه تالار به پایین سرخ رنگ است. غار کهک از نظر وسعت خیلی بزرگ نیست اما به دلیل داشتن غارسنگ​‌های عجیب، پرتگاه‌​های عمیق، آبشار سنگ‌​های بلند، و چکیده​‌های رنگارنگ و عظیم الجثه، یکی از منحصر به فردترین غارهای ایران است. به دلیل وجود غارسنگ‌​های ستبر و طویل غار، به نظر می‌​رسد غار کهک عمر طولانی‌ای داشته باشد.

 

در غار کهک چه می‌بینیم؟

 

غار دو دهانه باریک در کنار یکدیگر دارد که قطر هر کدام تنها به اندازه عبور یک انسان است. ارتفاع دهانه تا کف غار حدود ۸ متر است، یعنی در همان شروع پیمایش باید یک فرود اجباری برای ورود به غار داشته باشید که یکی از قسمت‌های مهیج غارنوردی است. در بین مسیر غار، قندیل‌های بسیار زیبا و بلند آهکی به وفور دیده می‌شود. در بعضی از قسمت‌های غار فضا به قدری تنگ می‌شود که تنها به اندازه عبور بدن یک انسان راه باز است. غار کهک همچنین تعدادی سکوی بزرگ متوالی دارد که هر کدام به وسیله یک پرتگاه 10 تا 20 متری از هم جدا شده و همه آن​ها از ابتدا تا انتها زیر تاقدیس مرتفع و عظیم غار قرار گرفته‌​اند. این غار مانند چاهی عظیم به قطر 30 متر است که بر اثر فرایند غار زایشی به وجود آمده است. در تالار ورودی غار یک ردیف پنج تایی چکیده غول پیکر، که در پشت آن​ها پرتگاهی عمیق وجود دارد، قرار گرفته است. در زمان​‌های بسیار دور ریزش عظیمی در محوطه رخ داده است که سنگ​‌های حاصل از آن پرتگاه​‌هایی فراوان به وجود آورده‌​اند.
در غار دالان و دهلیز فرعی وجود ندارد و آنچه به این شکل به چشم می​خورد، فضاهای خالی هستند که بر اثر ریزش پدید آمده‌​اند. مسیر بازدید به علت وجود لایه‌ه​ایی از خاک رس، مرطوب و لغزنده است و از کنار پرتگاه‌​هایی می​‌گذرد. در نیمه نخست مسیر بازدید دو چاه وجود دارد که پس از عبور از شیبی تند باید از کنار آن​ها بگذریم. در صورت بی‌دقتی و نداشتن مهارت، احتمال سقوط به داخل آن​ها وجود دارد.
در نیمه دوم مسیر بازدید، سطح غار شیبی تند می‌​گیرد و از وسط یک تالار می​‌گذرد و در ادامه سنگ‌​های ریزش کرده بسیاری وجود دارند که باید آن‌ها را دور بزنیم. تالار پس از طی 250 متر پایان می​‌یابد و به گودالی از آب زلال واقع در دخمه‌ه​ای پوشیده از چکنده​‌های مرمرین و بلورین می​‌رسد. این گودال عمیق‌​ترین نقطه غار است و 80 متر پایین‌​تر از دهانه غار قرار دارد.

 

 

غار کهک از پُر پرتگاه‌​ترین و از معدود غارهای ایران است.

 

کی به غار کهک برویم؟

از آنجایی که محیط غارها به دلیل نرسیدن نور خورشید همیشه سرد است. بهتر است که در فصول گرم به این منطقه سفر کنید تا غار نوردی را در هوای مطبوعی تجریه کنید.

در سفر به غار کهک چه چیزهایی با خود ببریم؟

از آنجایی که پیمایش این غار بدون تجهیزات صخره نوردی تقریبا غیرممکن است، حتما وسایل لازم برای اینکار مثل طناب‌های مخصوص را با خود ببرید. به دلیل محیط مرطوب غار و سطوح لیز حتما کفشی که لیز نباشد به پا کنید. یکی دیگر از موارد ضروری داشتن کلاه ایمنی است، زیرا امکان برخورد سر با سقف‌ غار بسیار زیاد است. قطعا بدون هدلمپ و باتری اضافه نیز نباید به درون غار رفت. به دلیل محیط سرد و مرطوب غار لباس گرم و ضد آب نیز از دیگر موارد ضروری است.تجربه همسفران
شما می‌توانید 349 اُمین نفر باشید که با دالاهو به این سفر می‌رود. این تور 16 بار اجرا شده‌است. مشاهده سوابق
سوالات متداول "غار کهک"
جهت مشاهده سوالات متداول همسفران و پاسخ‌های مربوط به تور «غار کهک» اینجا را کلیک نمایید.بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
blackpuosh.renjores@gmail.com
1399/11/19 13:02
با سلام و خسته نباشید...ممنون بابت انتشار این مطلب زیبا ولی اشتباه..!فقط خواستم بگم که کهک، در استان مرکزی نیست!!حداقل یک پرس‌وجو از منابع درستی میکردید... مثل این می‌مونه که بگیم تهران از توابع اردبیله...!!!کهک واقعا یکی از معروف‌ترین و نزدیکترین روستاهای شهر قم هستش و برای استان قم هست..!
پاسخ دهید...
ناشناس
1399/11/23 00:04
قم درحال حاضر یک شهرکهک داره ولی این غارتویکی از روستاهای دلیجان همنام کهک میباشد
تحریریه دالاهو
1399/11/25 13:21
غار کهک، در منطقه حفاظت شده «هفتاد قله»، از توابع دهستان دودهک شهرستان دلیجان و در استان مرکزی قرار داره. البته در ۳۶ کیلومتری جنوب قم هم روستایی به نام «کهک» وجود داره که ارتباطی با روستا و غار کهک که در این مطلب ذکر شده نداره.