تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

در سفر به ترکیه (استانبول) دلار ببریم یا لیر؟

قبل از سفر حتما بررسی کنید که آیا غیر از دلار می‌توان ارز دیگری با خود ببرید یا خیر؟ تبدیل دلار به لیر چطور است؟ همراه داشتن ارز مناسب در سفر یکی از نکات کلیدی است تا وقتی به مقصد می‌رسید دچار مشکل نشوید. 

سئوال مهم این است که در سفر به ترکیه لیر بهتر است همراه ببریم یا دلار؟ اگر برای سفر تفریحی، خرید و گشت و گذار به استانبول می‌روید، بهتر است این مطلب را دنبال کنید تا به شما بگوییم لیر با خود ببرید یا دلار. 

واحد پول ترکیه لیر است. در سفر با خود لیر ببریم یا دلار؟

تور ترکیه

 لیر یا دلار؟ 

پیشنهاد ما به دلایل زیر این است که با خود دلار همراه داشته باشید:

1. دلار پول رایج بین‌المللی هست و همه جا دلار به لیر قابل تبدیل است. 

2. لیر هم مانند ریال دچار نوسان است. بنابراین اگر دلار به همراه داشته باشید، خیال‌تان از بابت این نوسانات راحت خواهد بود. هر زمان که خواستید و هر مقداری که نیاز داشتید، دلارتان را به لیر تبدیل کنید. 

3. نرخ تبدیل ارز در صرافی‌های ترکیه حدود 2 تا 3 لیر در هر 100 دلار بالاتر است. یعنی اگر در ترکیه دلارتان را به لیر تبدیل کنید در 1000 دلار حدود 20 تا 30 لیر به نفع‌تان است. بنابراین اگر اقتصادی سفر می‌کنید حتما این موضوع را در ذهن داشته باشید. 

4. خیلی از برندهای معروف ترک در مغازه‌های‌شان دلار هم قبول می‌کنند و همانجا نرخ لیر را به دلار تبدیل کرده و شما می‌توانید حتی بدون مراجعه به صرافی مستقیم با دلار خرید کنید. البته به دلیل تفاوت نرخ جزیی در تبدیل مغازه‌دار با صرافی، توصیه می‌‎کنیم این کار را وقتی مبالغ بالا خرید می‌کنید انجام ندهید.

5. اگر در پایان سفر پولی برای‌تان باقی بماند، چنانچه این پول دلار باشد، به راحتی می‌توانید در ایران آن را با نرخ روز تبدیل کنید اما فروش لیر در داخل ایران کار چندان آسانی نیست. 

در روزهای تعطیل اگر به ترکیه سفر کردید با خود لیر ببرید.

تبدیل دلار به لیر چطور است؟

1. شما به راحتی با مراجعه به "دُویز" یا همان صرافی می‌توانید دلار خود را به لیر تبدیل کنید. نرخ تبدیل ارز در این صرافی‌ها کاملا منصفانه است البته به چند نکته مهم توجه کنید:

  • در ایام تعطیل مثل عید قربان یا عید فطر اگر به ترکیه سفر می‌کنید، پول‌تان را مستقیم از ایران به صورت لیر تهیه کنید. در این ایام نرخ تبدیل ارز اصلا منصفانه نیست. 
  • روزهای شنبه و یکشنبه در ترکیه تعطیل است. با وجود اینکه صرافی‌ها باز هستند، اصلا به سراغشان نروید، پول مورد نیاز خود برای این روزها را از قبل تبدیل کنید. کلا در روزهای تعطیل نرخ تبدیل ارز در صرافی‌های ترکیه منصفانه نیست و حتما متضرر می‌شوید.  

2. عابربانک‌های زراعت، یکی دیگر از راه‌های تبدیل دلار به لیر است. البته گاهی ممکن است این عابربانک ها پول شما را برداشته و هیچ لیری به شما برنگردانند. بنابراین کمی ریسک دارد. اگر در موقعیتی بودید که دسترسی به صرافی نداشتید، شانس خود را برای تبدیل پول در عابربانک‌های بانک زراعت ترکیه امتحان کنید.

3. توصیه می‌کنیم برای تبدیل دلار به لیر به سراغ صرافی‌های فرودگاه نروید. نرخ تبدیل ارز در صرافی فرودگاه‌ها مانند صرافی فرودگاه خودمان در ایران، بالاتر است. بنابراین حتما متضرر خواهید شد. وقتی در ایران هستید مبلغی حدود 50 تا 70 یا 80 لیر برای هر نفر همراه خود داشته باشید تا در هنگام ورود به فرودگا مقصد در ترکیه، اگر به لیر نیاز داشتید، مجبور نشوید دلارتان را در صرافی فرودگاه تبدیل کنید.

 4. منصف‌ترین صرافی‌های استانبول در کاپالی چارشی یا بازار بزرگ ترکیه هستند. البته برخی صرافی‌های منطقه لاله‌لی هم خوب هستند اما باید بگردید تا نرخ مناسب را پیدا کنید.

5. راه دیگر تبدیل دلار به لیر همان طور که قبلا هم اشاره کردیم، خرید از برندهای معروف ترک مانند کوتون، مانگو، ال سی وایکیکی و... است. کافیست یک جوراب از آنها بخرید تا 100 دلاری‌تان را با نرخ نسبتا مناسب تبدیل به لیر کنند. 

اگر اطلاعات بیشتری نیاز دارید، با کلیک روی یکی از آیکون‌های زیر مستقیما با همکاران ما در ترکیه تماس بگیرد.1397/06/11 | کد مطلب: 1652
هانیه کاظمی

مهندس برق، ارشد مدیریت، عاشق ورزش، موسیقی، مطالعه و تماشای فیلم


تهیه و تدوین: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
Mohammad
1397/06/20 16:06
سلام ، اگر بخواهين بهترین صرافی هارو معرفی کنید ، کجاهارو نام میبرید در ترکیه به تازگی شنیدم بانک های ایرانی هم در ترکیه هستند ، سقف برداشت و تبديلشون چطور هست
پاسخ دهید...
واحد تولید محتوا دالاهو
1397/06/26 09:22
دوست عزیز، سلام
شما می‎توانید برای اطلاع از جزئیات بیشتر با همکاران ما در دالاهو تماس بگیرید.
با تشکر.
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.