تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

روز جهانی زبان مادری

زبان را می‌توان بازتاب‌دهنده فرهنگ مردمی دانست که به آن زبان سخن می‌گویند. مرگ هر زبان نیز به معنای مرگ گوشه‌ای از فرهنگ بشری است. از میزان اهمیت حفظ زبان مادری چیزی می‌دانید؟  به نظرتان نقش ما برای حفظ این زبان‌ها چیست؟ می‌دانید در دنیا چند زبان وجود دارد و چه تعدادی از آن‌ها در حال فراموشی‌اند؟

پیشینه روز جهانی زبان مادری

قصه این روز به سال 1952 برمی‌گردد؛ روزی که دانشجویان بنگلادشی برای به رسمیت شناخته شدن زبان خود، بنگلا، به عنوان دومین زبان رسمی کشور تظاهرات کردند و تعدادی از آنها توسط پلیس داکا پایتخت کنونی کشور، کشته شدند. اما ایستادگی و مقاومت دانشجویان، اساتید دانشگاه‌ها و فعالان فرهنگی بنگلادش سبب شد که در سال ۱۹۵۶ مجدداً زبان بنگالی به رسمیت شناخته شود. مراسم روز ملی زبان مادری در بنگلادش همه ساله در ۲۱ فوریه با شکوه خاص برگزار می‌شد. تا اینکه در  ۲۱ فوریه سال 2000 این نامگذاری توسط یونسکو با هدف حفظ تنوع فرهنگی و زبانی در جهان انجام شد.

اهمیت روز جهانی زبان مادری چیست؟

در جهان حدود 6000 زبان وجود دارد که نزدیک به نصف آن‎ها در معرض خطر هستند.  طبق آمار یونسکو هر دو هفته یک زبان در حال نابودی است که همراه با آن میراث فرهنگی و فکری فراوانی نیز نابود می‌شود. آمارهای یونسکو همچنین می‌گویند حدود 40 درصد از افراد در حال آموزش به زبانی که صحبت می‌کنند، آموزش نمی‌بینند. طبق تعریف یونسکو زبان ها قوی‌ترین ابزار حفظ و توسعه میراث ملموس و ناملموس ما هستند. همه تلاش‌هایی که برای ترویج انتشار زبا‌ن‌های مادری انجام می‌شود نه تنها برای ترویج تنوع زبانی و آموزش چند زبانه بلکه برای آگاهی کامل از سنت های زبانی و فرهنگی در سراسر جهان است

زبان را می‌توان بازتاب‌دهنده فرهنگ مردمی دانست که به آن زبان سخن می‌گویند.

چطور روز جهانی زبان مادری را جشن بگیریم؟

به هر منطقه‌ای که سفر می‌کنید، اگر با کودکان یا جوانان در ارتباطین آن‌ها را تشویق کنید که از زبان مادری خود برای معرفی و صحبت در مورد خانواده و فرهنگشان استفاده کنند. از کودکان بخواهید شعر، آواز و داستان به زبان مادری‌شان برای‌تان بخوانند. ازفعالیت‌های فرهنگی‌ای مانند فیلم، نمایشنامه، موسیقی و... که سعی در ترویج زبان‌های مختلف دارند حمایت کنید.


در روز جهانی زبان مادری این کارهای ساده را امتحان کنید:

  • راجع به زبان مادری، مادر و پدرتان تحقیق کنید.
  • اگر تاکنون چیزی از زبان مادری‌تان بلد نبودید سعی کنید امروز چند کلمه از آن زبان را یاد بگیرید.
  • این روز را با خواندن شعر، آواز و داستان به زبان مادری‌تان جشن بگیرید.
  • در سفر به هر منطقه‌ای سعی کنید از مردم محلی حداقل یک جمله به زبان آن‌ها یاد بگیرید.
  • یک ضرب‌المثل به زبان مادری‌تان یاد بگیرید.

وضعیت زبانهای زنده و در خطر ایران چگونه است؟


مطابق گزارش یونسکو ٢۴ زبان در ایران درحال فراموشی و در خطر انقراض قرار دارد. ٢ زبان ایرانی کاملا از بین رفته است ۵ زبان را دیگر کسی استفاده نمی‌کند. برای آشنایی با زبان‌های زنده و در خطر ایران می‌توانید فیلم زیر را تماشا کنید:1397/12/01 | کد مطلب: 4462
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
پرستو صاحبی

طراح، کوهنورد، علاقمند به نویسندگی، عاشق طبیعت و حیوانات...  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
زنجاب
1399/12/03 09:31
باتشکر از اطلاعاتتون
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1399/12/04 09:20
دوست عزیز
سلام

ممنون که وقت گذاشتین و مطلب را مطالعه کردین.

با تشکر از پیام شما

برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.