تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

درویش‌ های چرخان در استانبول

چه سماع است که جان رقص‌کنان می‌گردد/ چه صفیر است که دل بال زنان می‌آید. رقص سماع ریشه در عقاید جلال‌الدین محمد بلخی دارد. امروزه، برای بزرگداشت این عارف نامی در نقاط مختلف جهان، مراسمی برپاست که رقص سماع جزئی از این مراسم است. استانبول هم مانند دیگر شهرهای ترکیه از جمله قونیه برای بزرگداشت مولانا، مراسمی را برگزار می‌کند که تا حدودی با مراسم قونیه متفاوت است. در استانبول، به کسانی که به این رقص می‌پردازند، درویش های چرخان می‌گویند. درویش های استانبول مدام می‌چرخند و از این طریق به خدای خود نزدیک می‌شوند. در این مطلب با درویش های چرخان استانبول بیشتر آشنا شوید.

تور رقص سماع

در مورد رقص سماع درویشان بدانید

سماع در لغت به آوایی گوش‌نواز و عرفانی اطلاق می‌شود. مراسم عرفانی رقص سماع نیز برگرفته از همین نام است. می‌گویند برای نخستین بار حالت سماع برای مولانا رخ داد. زمانی که در بازار زرکوبان در حال گشت و گذار بود صدای ضربات به زر باعث شد از حالت عادی خارج شود و به رقص و چرخش درآید. مراسم رقص سماع ریشه در همین رویداد دارد؛ چنانچه مریدان او به صورت هماهنگ با هم می‌چرخند تا به حالت سماع مولانا نزدیک شوند. مراسم رقص سماع دروشان استانبول معمولا با آوای نی و دف همراه است. 

درباره درویش های چرخان استانبول

درویش های استانبول به هنگام مراسم رقص سماع لباس‌های مخصوصی به تن می‌کنند. هر تکه از پوشش درویشان چرخان نمایانگر موضوعی است. لباس‌های بلند و سفیدشان نماد کفن و کلا‌ه‌های بلند و تیره‌شان نمایانگر سنگ قبر است. درویش های استانبول با دستانی باز مدام در حال چرخیدن هستند. گویی آن‌ها در این جهان نیستند. یک دست آن‌ها رو به آسمان دارد و دست دیگرشان سمت زمین است. این رقص سماع نام دارد و هر کدام از حرکات آن‌ها معنایی دارد. درویش های استانبول معتقدند که با چرخیدن و آوردن نام (Allah) جسم و روح‌شان پر از روح خداوند شده و با او یکی می شوند. 

رقص سماع درویش‌ها دیدنی است.

مراسم رقص سماع استانبول در میان گردشگران

هرساله گردشگران بی‌شماری برای تماشای مراسم رقص سماع راهی استانبول و قونیه می‌شوند. این مراسم حتی برای کسانی که شناخت چندانی از مولانا ندارند می‌تواند جذاب باشد. مراسم پرشور رقص سماع درویشان در سالروز درگذشت این شاعر بزرگ یعنی در تاریخ 10 تا 17 دسامبر در قونیه برگزار می‌شود. 

رقص سماع درویش های چرخان را کجای استانبول ببینیم؟

درویش های استانبول در موزه گالاتا مولوی (Galata Mevlevi) 

این موزه در نزدیکی منطقه Galipdede واقع شده و یکی از جاهای دیدنی استانبول است. هر یکشنبه از ساعت 7 بعدازظهر می‌توانید مراسم رقص سماع درویش های استانبول را در موزه گالاتا ببینید. از آنجایی که این مراسم طرفداران بی‌شماری دارد بهتر است از یک روز قبل بلیت آن را رزرو کنید. 

مسیر دسترسی به موزه گالاتا: اگر در نزدیکی میدان تکسیم باشید، دسترسی به برج گالاتا بسیار راحت است؛ چراکه برج گالاتا و خیابان استقلال استانبول در نزدیکی این میدان واقع شده‌اند. قبل از شروع مراسم رقص سماع درویش های استانبول سری به خیابان استقلال و برج گالاتا بزنید.

درویش های استانبول در منطقه فاتح 

 جای دیگری که می‌توانید مراسم رقص سماع درویش های استانبول را ببینید، محله فاتح است. محله فاتح در بخش آسیایی استانبول واقع شده تجربه بی‌نظیری برای علاقه‌مندان به رقص سماع می‌آفریند. در مطلب «راهنمای حمل و نقل عمومی استانبول» می‌توانید برای رسیدن به منطقه فاتح استانبول کمک بگیرید. هم‌‌چنین اگر در بخش اروپایی استانبول هستید و می‌خواهید به منطقه فاتح بروید مطلب «چطور بین دو بخش اروپایی و آسیایی استانبول تردد کنیم؟» راهنمای شما خواهد بود. 

کارگاه‌های درویش های چرخان استانبول

 اگر می‌خواهید این مراسم رقص سماع را به صورت جدی‌تر دنبال کنید به کارگاه‌های درویش چرخان استانبول سر بزنید. برای شرکت در این کارگاه‌ها باید هزینه بیشتری بپردازید. مسلما اطلاعات دقیقی در این کارگاه‌ها به دست خواهید آورد. 

رقص سماع درویشان چرخان در آرامگاه و موزه مولانا در قونیه

اگر مایل باشید قدری از استانبول فاصله بگیرید، می‌توانید مراسم رقص سماع را با شکوه بیشتری ببنید. جاذبه‌های گردشگری قونیه کم نیستند. در آرامگاه مولانا واقع در قونیه، درویش های چرخان با شور و حال دیگری این مراسم رابه جا می‌آورند.

تماشای درویش‌های چرخان در موزه گالاتا مولوی.

 1397/11/15 | کد مطلب: 4427
برچسب‌ها: استانبولترکیه
سیما رفیعی

کارشناس ارشد فلسفه غرب، علاقه‌مند به سینما، مطالعه و ورزش  • به اشتراک بگذارید:
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
هیدا
1399/04/22 15:08
سلام، ممنون از مطلب خوبتون، من در برنامه رقص سماع در استانبول شرکت کردم، یکی از بهترین خاطرات سفرم دیدن سماع هستش.
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1399/04/22 15:11
هیدای عزیز
سلام

خوشحالیم که در این تور با ما همسفر بودین. دالاهو به داشتن همسفران خوبی مثل شما افتخار می کنه. امیدواریم باز هم با شما در تورهای آتی دالاهو همراه باشیم.

با تشکر از پیام شما

مریم
1398/09/20 13:59
عالییییییی
پاسخ دهید...
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.