تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

8 حقیقت جذاب درباره شفق قطبی

شفق قطبی یک نمایش منحصر به فرد از تماس ذرات باردار خورشید با میدان مغناطیسی زمین است. رقصی از نورهای جذاب که در تور شفق قطبی بهمن ماه دالاهو می‌توانید به نظاره آن بنشینید. شفق قطبی بیشتر در قطب‌های زمین دیده می‌شود و آنقدر زیباست که قطعا ارزش یک شب سرد را دارد. در اینجا از 8 حقیقت جذاب گفته‌ایم که شفق قطبی را بیشتر برایتان شفاف می‌کند.

تور شفق قطبی روسیه

کجا شفق قطبی ببینیم؟

در نیمکره شمالی، منطقه قابل رویت شفق قطبی در امتداد سواحل شمالی سیبری، اسکاندیناوی، ایسلند، نوک جنوبی گرینلند و شمال کانادا و آلاسکا قرار دارد. شفق‌های قطبی در جنوب منطقه قابل مشاهده هستند، اما هر چه دورتر می‌شوید احتمال وقوع آنها کمتر است. برای دیدن نورهای جنوبی (یا شفق قطبی استرالیا)، باید به تاسمانی بروید. گاهی اوقات در جنوب آرژانتین یا فالکلند مشاهداتی وجود دارد. اما این موارد نادر است. دالاهو امسال مانند سال‌های گذشته تور شفق قطبی در روسیه را برگزار می‌کند. مقصد این تور در یکی از بهترین مناطق برای مشاهده شفق قطبی است و تجربه دالاهو، در تمام طول مسیر، همراه شما خواهد بود. حالا که می‌دانیم کجا شفق قطبی ببینیم؟ در اینجا از 8 حقیقت جذاب درباره شفق قطبی بیشتر بخوانید.

مناطق قابل رویت برای شفق قطبی محدود است و تنها در مکان‌های خاصی می‌توانیم این پدیده را ببینیم

 

1- اولین شفق قطبی 2600 سال پیش از میلاد ثبت شده است

باستان شناسان بر این باورند که برخی از نقاشی‌های غارهای کهن، شفق‌های قطبی را در آسمان به تصویر می‌کشند. اولین نقل قول شناخته شده شفق در 2600 قبل از میلاد نوشته شده است. در چین: «فو-پائو، مادر امپراتوری زرد، شوآن یوان، رعد و برق شدیدی را دید که در اطراف ستاره سو که متعلق به صورت فلکی بی-دو است در حال حرکت بود و ناگهان نور کل منطقه را روشن کرد». از سوی دیگر شفق‌های قطبی در سنت‌های شفاهی بومیان استرالیا نیز مهم هستند. مردم بومی، شفق‌های قطبی را با آتش، مرگ، خون و شگون مرتبط می‌دانستند. روایتی که برای مردم بومی آمریکا هم کم و بیش وجود داشته است. اکنون می‌دانیم که شفق‌های قطبی آتش‌های سردی هستند که جز نور خیره کننده، اثر مشهود دیگری ندارند. نورهایی که در تور شفق قطبی دالاهو می‌توانید شاهد آنها باشید.


2- عناصر مختلف، رنگ‌های مختلفی می‌سازند

همان‌طور که در ابتدای متن برایتان گفتیم، شفق‌های قطبی از برخورد ذرات خورشید که شامل الکترون‌ها و پروتون‌ها هستند شکل می‌گیرند. از آنجایی که ذرات باردار هستند، به صورت مارپیچی در امتداد خطوط میدان مغناطیسی حرکت می‌کنند. پروتون‌ها در یک جهت و الکترون‌ها در جهت دیگر. آن ذرات به جو زمین برخورد می‌کنند و بیشترشان به صورت حلقه‌ای در اطراف قطب، وارد گازهای اتمسفر می‌شوند. درست جایی که خطوط میدان مغناطیسی به هم می‌رسند. وقتی ذرات باردار به نیتروژن و اکسیژن هوا برخورد می‌کنند، انرژی می‌گیرند. بعد کم کم آرام می‌شوند و انرژی را رها می‌کنند و فوتون‌هایی با طول موج‌های خاص آزاد می‌‌شود. اتم‌های اکسیژن نور سبز و گاهی قرمز ساطع می‌کنند، در حالی که نیتروژن بیشتر نارنجی یا قرمز است.

هر یونی که از سمت خورشید با جو زمین برخورد میکند، نوری متفاوت را خلق خواهد کرد

 

3- شفق قطبی از فضا هم مشخص است

ماهواره‌ها می‌توانند در مدار زمین از شفق قطبی عکس بگیرند و تصاویر زیبایی را خلق کنند. با عبور ایستگاه فضایی از مدار زمین، گاهی شفق‌های قطبی دیده می‌شوند و حتی طوفان‌های خورشیدی بر ساکنان ایستگاه فضایی هم تاثیر می‌گذارد. تا جایی که اگر طوفان شدید باشد، فضانوردان به پناهگاه‌های معینی می‌روند. در نتیجه وقتی که از روی زمین و در تور شفق قطبی شاهد رقص نورهای جذاب هستید، در فضا هم اتفاق‌هایی در حال انجام است. رویدادهایی که گاهی بسیار عظیم هستند و تاثیرات عجیبی دارند. تا جایی که ممکن است پرواز هواپیماها دچار اختلال شود و خطوط رادیو و تلویزیون با مشکلاتی روبرو باشند.

 

4- مستندهایی از صدای شفق قطبی ثبت شده است

باورکردنی نیست اما گزارش‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد در زمان شفق قطبی گاهی صداهایی مثل خش خش یا ترق ترق، شنیده شده است. از آنجا که شفق قطبی در فاصله زیادی از سطح زمین رخ می‌دهد، شنیدن این صدا واقعا عجیب است. با این حال، گزارش‌های پراکنده و مستندی وجود دارد که باید پژوهش‌های بیشتری درباره آن انجام شود. شاید شما هم در تور شفق قطبی دالاهو بتوانید یکی از این صداهای عجیب را بشنوید. اگر دوست دارید در این تور شرکت کنید، مقاله 5 وسیله ضروری برای شرکت در تور شفق قطبی را بخوانید.

 

5- نام شفق قطبی از یک الهه رومی گرفته شده است

اصطلاح شفق شمالی یا شفق قطبی، از الهه رومی سپیده دم و نام یونانی باد شمال یعنی Boreas گرفته شده است. حالا دقیق نمی‎دانیم، اولین کسی بود که این اصطلاح را به کار برده، ستاره شناس فرانسوی، پیر گاسندی (1592-1655) یا ستاره شناس ایتالیایی، یعنی گالیله (1564-1642) بوده است. بعدها یک دانشمند نروژی توانست توضیح دهد که پدیده شفق قطبی واقعا چیست و از کجا آمده است و حالا ما تقریبا همه چیز درباره شفق قطبی را می‌دانیم. این اتفاق حدود 1 قرن پیش افتاد. تا آن روز، کسی به خورشید مشکوک نشده بود و عامه مردم هم فکر می‌کردند که شفق قطبی پدیده‌ای شوم است. تا اینکه دانشمند نروژی کریستین بیرکلند (1867-1917) اولین کسی بود که منبع شفق را توضیح دهد. با کشف او زمینه جدیدی از علم ایجاد شد. ارتباط خورشید و زمین و تاثیری که سیاره ما از این ستاره سوزان و اعجاب انگیز می‌گیرد.

تا حدود یک قرن پیش منبع شفق قطبی ناشناخته بود و کسی نمیدانست این نورها از کجا آمده‌اند

 

6- شفق قطبی تا نزدیکی استوا دیده شده است

شاید برایتان عجیب باشد که بدانید در طی یک طوفان مغناطیسی عظیم و با کمک میدان مغناطیسی استوا، در شمال کویزلند که در شمال قاره استرالیا قرار دارد و یک منطقه با آب و هوای استوایی است نیز، شفق قطبی دیده شده است. گاهی فعالیت خورشید انقدر شدید است که شفق قطبی در سرتاسر مناطق شمالی کویزلند دیده می‌شود که واقعا خیره کننده هستند.

 

7- شفق قطبی در سفر اکتشافی قطب جنوب دیده شده بود

کاپیتان جیمز کوک که به عنوان کاشف قطب جنوب شناخته می‌شود و در مسیری دشوار توانست خود را به قطب برساند، در آن سفر شاهد شفق قطبی بوده است.

 

8- شفق‌های قطبی مدام تغییر شکل می‌دهند

الگوها و اشکال شفق‌ها با تغییر جریان ذرات باردار و میدان‌های مغناطیسی متفاوت، تغییر می‌کند.چرا که شفق‌های قطبی نشانه‌های نوری جریان‌های الکتریکی هستند که از خطوط میدان مغناطیسی بالا و پایین جریان می‌یابند. این جریان‌ها در عرض‌های جغرافیایی بالا تقریباً عمودی هستند. در بیشتر مواقع، نور شفق، مانند پرده‌های متحرک نور به نظر می‌رسد. چرا که ذرات پلاسما در پاسخ به میدان مغناطیسی زمین حرکت می‌کنند و با توجه به تغییر میدان، تغییر شکل می‌دهند.

با تغییر میدان مغناطیسی، شکل شفق قطبی نیز تغییر می‌کند

 

تور شفق قطبی با دالاهو

در این مطلب به بررسی 8 حقیقت جذاب درباره شفق قطبی پرداختیم. پدیده‌ای که می‌تواند یکی از زیباترین صحنه‌های هستی را برایتان رقم بزند و خاطره‌ای تکرار نشدنی را بسازد. اگر شما هم دوست دارید از نزدیک شاهد این پدیده زیبا باشید، برای اطلاع از قیمت تور شفق قطبی و شرکت در این سفر به یاد ماندنی، کافی است با ما تماس بگیرید. تور شفق قطبی در بهمن امسال برگزار می‌شود و دالاهو در تلاش است یکی از بهترین سفرهای شفق قطبی را کنارتان تجربه کند.1401/10/15 | کد مطلب: 4799
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی
نیوشا امینیان


  • به اشتراک بگذارید:تور مرتبط با این موضوع کدام است؟
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.