تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000
از تجهیزات تا معرفی بهترین مکان‌های داخلی و خارجی برای غواصی

همه چیز درباره غواصی

غواصی سفر به ناشناخته‌ها است؛ ناشناخته‌هایی در اعماق زمین و در آب‌ها که دیدن آنها می‌تواند تجربه‌ای ناب برای هر فرد باشد. شاید اغراق‌آمیز نباشد که بگوییم زیر دریا و اقیانوس از جمله شگفت‌انگیزترین مکان‌های دنیا است و شگفت‌انگیزتر از آن، این است که بتوانیم به طریقی به این دنیا سفر کنیم. غواصی‌کردن کلید ورود به این دنیای پر از جاذبه است. امروزه غواصی فقط به افرادی که به‌صورت اختصاصی به این کار مشغول هستند مختص نیست. افراد عادی نیز می‌توانند با فراگیری آموزش‌های ساده در نقاطی همچون جنوب ایران و یا کشورهایی مانند فیلیپین، سریلانکا، و... به اعماق ناشناخته‌ها سفر کنند. اگر غواصی‌کردن یکی از آرزوهای شما است باید با نکات غواصی آشنا شوید و بهترین مکان‌ها را برای غواصی بشناسید. در مقاله امروز با ما همراه باشید تا مهم‌ترین نکات ممکن را در مورد غواصی با شما در میان بگذاریم.

 

غواصی چیست؟

غواصی به فن شناوری و غوطه‌وری یا شناکردن در زیر آب و اقیانوس گفته می‌شود. غواصی دارای شاخه‌های مختلفی است که می‌توان به غواصی صنعتی، غواصی تکنیکال، غواصی نظامی، غواصی ایمنی عمومی و همچنین غواصی ورزشی (برای ورزش و تفریح) اشاره کرد. بسیاری از افراد به شکل تخصصی به غواصی می‌پردازد که برای این منظور به برخی پیش‌نیازها همچون پیش‌نیازهای مهارتی، پیش‌نیاز جسمانی، پیش‌نیاز محیطی، و پیش‌نیاز سنی نیاز است.

غواصی از ورزش‌های آبی پرطرفدار و جذاب است

آیا غواصی امن است؟

تصویری که پس از شنیدن نام غواصی به ذهن ما می‌رسد یک فرد است که با یک لباس تیره‌رنگ و با تجهیزات خاص در حال مکاشفه در زیر دریا است. این تصور برای بسیاری از افراد همیشه با اندکی هراس نیز همراه است؛ زیرا دنیای زیر آب بسیاری مواقع ما را به یاد کوسه‌ها و حیوانات عظیم‌الجثه می‌اندازد. جدای از این تصویر فانتزی، غواصی در مناطق امن انجام می‌شود و نیازی به نگرانی ندارد؛ اما برای انجام آن نیاز به آشنایی با نکات غواصی است. شاید پیش از آشنایی با نکات غواصی بد نباشد کمی در مورد غواصی بدانیم.

انواع غواصی

غواصی در چند نوع متفاوت انجام می‌شود که در ادامه با آنها آشنا می‌شوید:

غواصی آزاد

غواصی آزاد تنها با هوای ذخیره شده در شش‌ها انجام می‌شود. قدمت غواصی آزاد به ۴۰0۰ سال پیش باز می‌گردد و نیازمند شش‌های بسیار قوی است. این ورزش در ابتدا برای جستجوی مروارید در سطح دریا ابداع شد و بعدها وارد عرصه ورزش حرفه‌ای گشت.

غواصی اسکوبا

در غواصی اسکوبا شما با مجموعه‌ای از امکانات تنفسی به زیر آب می‌روید. در این وضعیت شما با گاز تنفسی (هوای فشرده شده) که در سیلندر غواصی اسکوبا ذخیره شده تنفس می‌کنید. غواصی اسکوبا در دو نوع «سیستم غواصی مدل باز» و «غواصی مداربسته» انجام می‌شود.

در غواصی می‌توانید بخشی از زیباترین جلوه‌های هستی را ببینید

غواصی با تغذیه از سطح

این غواصی، نوع غواصی صنعتی است و نیازمند پوشیدن کلاه و یا ماسک‌های غواصی می‌باشد که به شکل کاملی صورت را بپوشانند. در این نوع، گازهای تنفسی از طریق یک شیلنگ به نام «بندناف» از سطح به بدن غواص منتقل می‌شود. این تغذیه از طریق کشتی پشتیبان غواصی و یا به شکل مستقیم از طریق یک اتاقک زیر آبی ارائه می‌شود. از این روش برای تمیزکردن بدنه شناورها و گاهی برای انجام فعالیت‌های توریستی برای کسانی که غواص حرفه‌ای نیستند استفاده می‌گردد.

غواصی اشباع

این غواصی به غواصان صنعتی اجازه می‌دهد تا چند روز و چند هفته در عمق آب باقی بمانند. به دلیل تفاوت فشار در روی سطح دریا و زیر آب، پس از بازگشت غواص، تا چند روز در محفظه‌های فشار از آنها مراقبت می‌شود.

تجهیزات غواصی شامل چه مواردی است؟

برای انجام غواصی به شکل حرفه‌ای به تجهیزاتی نیاز دارید که مهم‌ترین آنها به شرح زیر هستند:
- ماسک غواصی
- باله‌های غواصی (فین‌ها)
- تانک هوا
- وِت سوت یا دِرای سوت (لباس غواصی)
- رگلاتور غواصی یا تنظیم‌کننده فشار هوای تنفسی

غواصی از جمله ورزش‌هایی است که به تجهیزات کامل نیاز دارد


- راهنمایی شناور نشانه دار
- گز فشارسنج هوا
- گز عمق‌سنج
- چراغ‌قوه
- قطب‌نما

آموزش غواصی چگونه امکان‌پذیر است؟

در دنیا برای آموزش غواصی چند سیستم آموزشی متفاوت وجود دارد که آموزش‌های آنها تقریباً یکسان اما با مرحله‌بندی‌های متفاوت است. بیشتر مدرسه‌های غواصی این استانداردها را در دوره‌های آموزشی خود دارند. شما در ابتدا باید این سیستم‌های آموزشی را بررسی کنید و سپس با انتخاب سیستم موردنظر خود در یک مدرسه غواصی معتبر ثبت‌نام نمایید. امروز در ایران مؤسسات متعددی به آموزش غواصی به افراد می‌پردازند که شما می‌توانید با بررسی آن‌ها مؤسسه مناسب خود را انتخاب کنید.

شگفت‌انگیزترین مکان‌های غواصی در ایران

اگر می‌خواهید هیجان رفتن به اعماق دریا را در کشور خودمان تجربه کنید مکان‌های متعددی برای برآورده‌کردن این آرزوی شما وجود دارد. سایت‌های غواصی کنترل شده‌ای در کشور ما هستند که شما می‌توانید برای آموزش و یا حتی تفریح به آنها مراجعه کنید. سایت‌های غواصی در ایران در مناطقی همچون کیش، قشم و چابهار مستقر هستند که در ادامه با ویژگی‌های هرکدام به‌اختصار آشنا می‌شوید:

در ایران سایت‌های جذابی برای غواصی وجود دارد

غواصی در جزیره کیش

یکی از مناسب‌ترین مکان‌ها برای غواصی، جزیره کیش است. جزیره کیش یکی از زیباترین و غنی‌ترین جانوران دریایی را دارد و پوشش مرجانی خیره‌کننده‌اش در سواحل شرقی تجربه‌ای بی‌نظیر برایتان رقم می‌زند. سایت‌های غواصی در جزیره کیش متعدد هستند که از آن جمله می‌توان به سایت‌های غواصی کلبه هور، ژوراسیک پارک، بیگ کورال، دشت جلبک، دره ستاره‌ها و... اشاره کرد در ادامه به معرفی تعدادی از آنها می‌پردازیم:

سایت غواصی بیگ کورال

این سایت مناسب افراد مبتدی است و در شرق جزیره کیش قرار گرفته است. مرجان‌های متنوعی در این سایت غواصی وجود دارند که زیبایی آن‌ها در حین غواصی تجربه‌ای خاص به شما می‌بخشند. عمق این سایت ۶ تا ۷ متر است و در زمان جزر آب به 4 متر نیز می‌رسد؛ به همین دلیل مناسب افراد غیرحرفه‌ای است. در این سایت شما می‌توانید آبزیانی همچون اژدها ماهی، ملوان ماهی، انواع خرچنگ، لاک‌پشت‌های آب‌شور و... را مشاهده کنید.

سایت غواصی کشتی یونانی

این سایت که در اطراف کشتی یونانی قرار دارد برای غواصان مبتدی مناسب است. عمق آب در این منطقه به ۵ متر می‌رسد و ممکن است بتوانید تا عمق ۸ متری نیز پیش بروید. در این منطقه شما می‌توانید پروانه این کشتی، و دیگر آهن‌آلات و تجهیزات کشتی را از نزدیک مشاهده کنید. همچنین امکان دیدن کشتی از حفره شمالی آن امکان‌پذیر است؛ هرچند ورود به داخل بدنه به دلیل پوسیدگی کشتی خطرناک می‌باشد.

در غواصی می‌توانید جاذبه‌هی متفاوتی را ببینید

 

سایت غواصی سمبارون

این سایت در غرب جزیره کیش قرار گرفته است. زیباترین ردیف‌های مرجانی جزیره و گونه‌های متنوعی از آبزیان در این ناحیه به چشم می‌خورد. عمق این سایت از ۱۶ متر آغاز می‌شود و تا 60 متر ادامه دارد.

سایت‌های غواصی در جزیره قشم

یکی از مقاصد غواصان جزیره قشم است که در آن مرجان‌های دست‌نخورده و موجودات زنده دریایی بسیار زیبایی دیده می‌شود. سایت‌های غواصی این جزیره سایت غواصی خلیفه، هرمز، جزیره لارک، جزیره ناز، باغ مرجانی، جزایر هنگام و... هستند که در ادامه با برخی از آن‌ها آشنا می‌شوید:

سایت غواصی هنگام

جزیره هنگام، به جزیره دلفین‌ها نیز مشهور است و شما می‌توانید مرجان‌های زیبا، لاک‌پشت‌های بزرگ، دلفین‌ها و کوسه‌ها را در زیر آب تماشا کنید. این سایت عمقی حدود ۵ تا ۱۵ متر دارد و غواصی در آن بسیار راحت و بی‌دردسر است.

سایت غواصی ناز

این جزیره در بخش شرقی جزیره قشم و در فاصله یک‌ کیلومتری آن قرار دارد. عمق آب این سایت از ۲ تا ۵ متر متغیر است و مناسب غواصان مبتدی می‌باشد. امکان دیدن دلقک ماهی، شقایق‌های دریایی، گربه‌ماهی و گونه‌های مختلفی از لاک‌پشت و خرچنگ در این منطقه امکان‌پذیر است. در تور قشم دالاهو امکان غواصی نیز می‌توانید داشته باشید.

در سایت‌های غواصی قشم می‌توانید موجودات دریایی اقیانوس را ببینید

سایت‌های غواصی در چابهار

چابهار نیز به داشتن سایت‌های غواصی خاص خود معروف است. شما در آب‌های این منطقه می‌توانید مرجان‌های نرم و سخت، و بسیاری از آبزیان و ماهی‌های رنگارنگ را تماشا کنید. از جمله سایت‌های منطقه چابهار سایت غواصی انبار نفت، جزیره شیطان، کاهاری، بیریس، زامشدان و... هستند.

سایت غواصی کاهری

این سایت غواصی ۱۷ متر عمق دارد و روبروی اسکله بهشتی قرار گرفته است. این منطقه پوشیده از مرجان‌های بسیار زیباست و انواع ماهی مانند خفاش ماهی، پروانه ماهی، ماهی شوریده، ماهی حلوا سفید و... در آن قابل‌مشاهده هستند.

سایت غواصی انبار نفت

سایت غواصی انبار نفت به دلیل عمق ۷ متر خود مناسب افراد غیرحرفه‌ای است. در این سایت شما می‌توانید ماهی‌های مختلفی همچون فرشته‌ماهی، جراح ماهی، شقایق‌های دریایی و مرجان‌های نرم و سخت را مشاهده کنید.

غواصی در سریلانکا و فیلیپین

امروزه نقاط مختلفی در سرتاسر جهان برای غواصی‌کردن وجود دارد. دو منطقه بسیار مهم و دیدنی که می‌توانند تجربه‌ای بی‌نظیر را به افراد علاقه‌مند غواصی ارائه دهند سریلانکا و فیلیپین هستند. ازآنجاکه امروزه این دو مقصد گردشگری بازدیدکنندگان بسیاری دارند افراد علاقه‌مند می‌توانند برای داشتن یک غواصی جذاب به سایت‌های معروف این مناطق بروند. بعد از غواصی در این کشور، خرید بهترین سوغات سریلانکا را فراموش نکنید. در ادامه با سایت‌های غواصی معروف این دو کشور آشنا می‌شوید:

تور سریلانکا

غواصی در سریلانکا

سواحل سریلانکا یکی از نقاط بسیار معروف برای غواصی مسافران تور سریلانکا هستند. غواصی در سریلانکا تحت‌تأثیر بادهای موسمی فصلی است. بااین‌حال، بدون درنظرگرفتن این موضوع شما همیشه غواصی بی‌نظیری را در این منطقه تجربه می‌کنید. اگر بین اکتبر و مه به سریلانکا سفر می‌کنید، باید به سواحل غربی و جنوب غربی بروید. اگر قصد دارید از ماه می تا اکتبر سفر کنید، سواحل شمال شرقی بهترین شرایط را دارند. اگر قصد سفربه سریلانکا را دارید حتما مطلب بهترین هتل‌های سریلانکا نیز برایتان جذاب خواهد بود.

سایت‌های غواصی معروف سریلانکا

صخره سوامی (Taprobane Reef), Trincomalee

این سایت غواصی بسیار منحصربه‌فرد است و عکس‌های بسیاری از آن توسط غواصان جهان گرفته شده است. صخره سوامی محل زندگی آبزیان و موجودات دریایی بسیاری است و همچنین مجسمه‌هایی از معبدی ویران شده در قرن هفدهم در آنجا دیده می‌شود. این منطقه دارای تعدادی مکان غواصی است و می‌توانید سنگ‌تراشی زیر آب و سایر جذابیت‌های دیگر را در آنجا بیابید. «آرتور سی کلارک» معروف، از این مکان‌ها در کتاب خود به نام «صخره‌های تاپروبانه» در سال 1957 نام برده است. منطقه «ترینکومالی» همچنین برای تماشای دلفین‌ها و نهنگ‌ها بسیار محبوب است.

در فیلیپین و سریلانکا نیز می‌توانید غواصی را تجربه کنید

باغ‌های گورگونی، کلمبو (Gorgonian Gardens, Colombo)

همان‌طور که از سایت غواصی با این نام انتظار می‌رود، مملو از نوعی درختان و مرجان‌های گورگونی است. این سایت به دلیل زیبایی طبیعی‌اش معروف است و به همین دلیل، لنگر انداختن در اینجا اکیداً ممنوع می‌باشد. برای دیدن مرجان‌های باغ‌های گورگونی نیاز است به ارتفاع مناسب در حدود 35 متر (115 فوت) بروید؛ بنابراین، این سایت فقط برای غواصان دارای گواهی توصیه می‌شود. علاوه بر گورگونی‌ها می‌توانید تعداد زیادی از ماهی‌های خاص را در این ناحیه مشاهده کنید.

صخره بولداگ (Bull Dog Reef, Kalpitiya)

منطقه Kalpitiya به‌خاطر مجموعه‌ای از مخلوقاتش بسیار شناخته شده است. بولداگ ریف احتمالاً زیباترین صخره در این منطقه است. صخره بولداگ یکی از بهترین مکان‌های غواصی در سریلانکا برای کسانی است که به زندگی دریایی ماکرو و عکاسی زیر آب علاقه دارند. اگر کمی در این ناحیه صبر کنید، حتی ممکن است ماهی بزرگ و جذاب «ناپلئون راسی» را ببینید.

سایت غواصی ترینکوماله (Trincomalee)

این منطقه یک شهر بندری است و در نزدیکی شهر کلمبو قرار گرفته است. در این منطقه برای غواصی می‌توانید تا عمق ۴۲ متر زیر دریا بروید. به طور معمول غواصان حرفه‌ای که علاقه‌مند به دیدن و کشف کشتی‌های قدیمی از زمان جنگ جهانی دوم هستند به این سایت غواصی می‌روند. این منطقه یکی از زیباترین مناطق برای غواصی در سریلانکا است که دارای صخره‌های مرجانی زیبا، شقایق‌های رنگارنگ و ماهی‌های بسیار دیدنی است.

 

تور فیلیپین

بهترین نقاط غواصی در فیلیپین

فیلیپین با توجه به تعداد بسیار زیاد جزایر خود یکی از بهترین نقاط برای غواصی در جهان است. در این منطقه غواصی مطابق با کلاس و استانداردهای جهانی انجام می‌شود و یکی از تفریحات مسافران تور فیلیپین است. شما می‌توانید بسیاری از موجودات دریایی عجیب و طبیعت زیبای منطقه زیر دریای این ناحیه را با غواصی از نزدیک ببینید. سایت‌های غواصی در فیلیپین تنوع بالایی دارند که از آن جمله می‌توان به سایت غواصی کرون، جزیره بهل، جزیره آپو و... اشاره کرد. در ادامه با دو سایت بسیار معروف فیلیپین آشنا می‌شوید:

صخره‌های توباتاها، پالاوان (TUBBATAHA REEFS, PALAWAN)

بالاترین تنوع زیستی را می‌توانید در این منطقه ببینید. پارک طبیعی صخره‌های توباتاها یکی از میراث جهانی یونسکو است که در پالاوان، در قلب دریای سولو واقع شده است. بسیاری عقیده دارند که Tubbataha بهترین نقطه غواصی در فیلیپین و یکی از متنوع‌ترین نقاط غواصی روی زمین است. آب در این منطقه گرم و دید همواره عالی است و از بهترین مناطق برای عکس‌برداری می‌باشد.
صخره‌های مرجانی بکر، غنی‌ترین تنوع زیستی دریایی در کشور، و فعالیت‌های دریایی بزرگ یا کوچک همه در این نقطه گردآمده‌اند. این منطقه محل زندگی کمتر از 600 گونه ماهی، 360 گونه مرجان (حدود 50 درصد گونه‌های مرجانی در جهان)، 11 گونه کوسه (شامل کوسه ببر، کوسه‌نهنگ و نوک‌سفید)، 13 گونه دلفین، و نهنگ‌ها، لاک‌پشت‌های سبز دریایی و... است.
از صخره «آموس» اغلب به‌عنوان بهترین مکان غواصی در توباتاها نام برده می‌شود که دارای مرجان‌های نرم رنگارنگ، ماهی‌های عظیم، کوسه‌های صخره‌ای بزرگ و دیواری پوشیده از گورگونی است.

صخره‌های توباتاها می‌توانید غواصی‌های شگفت‌انگیز داشته باشید

آنیلائو، باتانگاس (ANILAO, BATANGAS)

بهترین غواصی در فیلیپین را می‌توانید در این منطقه تجربه کنید. «آنیلائو»، یکی از بهترین مقاصد «عکاسی ماکرو» (Micro Photography) در جهان است و تنها 2 ساعت با ماشین از مانیل فاصله دارد. با داشتن مجموعه وسیعی از موجودات نادر، این منطقه به معنای واقعی کلمه یک بهشت بر روی زمین برای غواصی در آب، غواصی در آب‌سیاه و عکاسی ماکرو است.
فهرست بلندی از موجودات دریایی در مقیاس کوچک و بزرگ می‌توانید در این منطقه بیابید. قورباغه ماهی، اسب‌های دریایی، کاتل‌فیش، پیپ ماهی و... از آن جمله‌اند. صخره‌های مرجانی زیبا، لاک‌پشت‌ها، چتر دریایی، و گهگاهی کوسه‌های صخره‌ای در انتظار شما در آنیلائو هستند.
خلیج سیکرت که با نام Manit Muck نیز شناخته می‌شود، احتمالاً بهترین مکان غواصی در آنیلائو است. در اینجا، می‌توانید اختاپوس، واندرپاوس، ماهی پایپ، و قورباغه ماهی را مشاهده کنید. غواصی در مانیت در شب نیز بسیار فوق‌العاده است.

غواصی با تورهای دالاهو

غواصی یکی از ورزش‌های آبی است که امروزه هم در دنیای حرفه‌ای و هم به شکل تفریحی طرف‌داران بسیاری دارد. همه افراد به برای یادگیری غواصی به شکل حرفه‌ای اقدام نمی‌کنند و گاه در سفر به سواحل دیدنی، برای انجام غواصی وسوسه می‌شوند. غواصی تفریحی با دیدن آموزش‌های ابتدایی و ساده ممکن است. برای تجربه سفر به زیر دریا شما می‌توانید در مناطقی همچون کیش، قشم و چابهار غواصی را تجربه کنید و یا اگر قصد سفر به کشورهایی نظیر فیلیپین یا سریلانکا را دارید از امکانات غواصی در این نواحی استفاده نمایید. در تور خارجی دالاهو فرصت غواصی در سواحل شگفت انگیز جهان را داشته باشید.
آشنایی با نکات غواصی پیش از تجربه این ورزش مهیج و همچنین دانستن اینکه کدام سایت‌های غواصی مناسب افراد مبتدی و یا حرفه‌ای هستند، لازم است. اگر قصد یک سفر همراه با تجربه غواصی را دارید آژانس دالاهو با برگزاری تور سریلانکا و تور فیلیپین می‌تواند این تجربه بی‌نظیر را به شما هدیه دهد.1402/04/11 | کد مطلب: 4858
یاسمن شکرگزار
نویسنده، علاقمند به سفر، گردشگری، کتاب و موسیقی


  • به اشتراک بگذارید:تورهای مرتبط با این موضوع کدام هستند؟
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.