تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000
10 درصد تخفیف، ویژه شب یلدا!

زنده گیری کوچکترین گربه در معرض انقراض کشور در خواف

مدیر دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران از زنده گیری یک گربه شنی که کوچکترین گربه سان و گونه ای بسیار کمیاب است برای نخستین بار در کشور در شهرستان خواف خبر داد.

کیوان هوشمند با بیان این مطلب افزود: زنده گیری این گربه کمیاب در منطقه ای به نام پوزه نخراج در جوار رودخانه شوری که به تالاب مژن آباد منتهی میشود رخ داد.

به گفته وی، گربه شنی کوچکترین گربه سان ایران محسوب می شود و سازگاری منحصر به فردی با مناطق بیابانی خصوصا تپه زارهای ماسه ای دارد.

هوشمند اظهار داشت: از خصوصیات بارز این گونه داشتن موهای بلند و متراکم در کف دست و پا است تا مانع فرو رفتن گربه در ماسه بادی و افزایش سرعت آن در هنگام شکار شود.

مدیر دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران تصریح کرد: گربه شنی یکی از کمیاب ترین حیوانات کشور و از گونه های در معرض خطر انقراض به شمار می رود که مشاهده آن در طبیعت به ندرت اتفاق می افتد.

وی افزود: زیستگاه‌های این گونه در کشور بسیار محدود (حضور گربه شنی در پنج نقطه از ایران به صورت مستند قطعی شده است)، اطلاعات مربوط به آن بسیار اندک است و هیچ آمار مستندی از جمعیت این حیوان در دست نیست.

هوشمند یاد آور شد: پیش از این در سال ۱۳۹۰ یکی از محیط‌بانان اصفهان پس از یکسال و نیم شناسایی کریدورهای گربه شنی در پناهگاه حیات وحش عباس آباد نایین، سرانجام موفق شد پس از شناسایی مسیرها و لانه گربه شنی، با کمک دوربین‌های تله‌ای از این گونه تصویر برداری کند.

منبع: خبرگزاری مهر1391/12/05 | کد مطلب: 574
برچسب‌ها: دیدنی و خواندنی


  • به اشتراک بگذارید:

بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.