تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

خوزستان

37 رای شما هم امتیاز بدهید!

تجربه همسفران
شما می‌توانید 2,315 اُمین نفر باشید که با دالاهو به این سفر می‌رود. این تور 101 بار اجرا شده‌است. مشاهده سوابق
خبرم کن!
برای این مقصد در حال حاضر سفری وجود ندارد اما چنانچه علاقمند هستید می‌توانیم به محض اضافه شدن این سفر در بین سفرهای دالاهو به شما نیز خبر بدهیم!
نام
نام خانوادگی
تعداد
نفر
تلفن همراه
ایمیل

تورهای داخلی

چطور به خوزستان برویم؟

بعید است کسی نام استان خوزستان را نشنیده باشد. این استان در جنوب غربی ایران قرار گرفته و از نظر وسعت حدود 4 درصد کشورمان را تشکیل می‌دهد. استان خوزستان از شمال با استان لرستان، از جنوب با خلیج فارس و از غرب با کشور عراق هم‌مرز است. یکی از مناسب‌ترین مسیرهای دسترسی به خوزستان مسیر قطار است. راه آهن جنوب ایران در شهرهای مختلف این استان ایستگاه دارد. به جز قطار، از هواپیما هم می‌توانید برای رفتن به خوزستان استفاده کنید. بعد از رسیدن به اهواز، می‌توانید با ماشین به مناطق گوناگون بروید و جاذبه‌های گوناگون خوزستان را ببینید.

چرا خوزستان خاص است؟

تنوع اقلیمی‌ خوزستان باعث شده مناطق طبیعی زیادی در آن ایجاد شود، از سواحل زیبای خلیج فارس در جنوب و کوه‌های بلند در شمال و جلگه‌های سرسبز در شرق. در این استان زیبایی‌های طبیعت در کنار آثار باستانی و تاریخی قرار گرفته و ترکیبی منحصر به فرد و مقصدی ایدئال برای طرفداران سفر ساخته است. در خوزستان هم آبشار و دریاچه خواهید دید و هم بناها و یادگارهای تاریخی. بعید است اهل سفر باشید و دیدن یکی از کهن‌ترین سرزمین‌های متمدن بشری را از دست بدهید.

در خوزستان چه می‌بینیم؟

در سفر به خوزستان فرقی نمی‌کند به کدام منطقه بروید، در هر گوشه و کنار این استان اثری به یاد ماندنی و طبیعتی زیبا برای دیدن وجود دارد.

 • شهر شوش

یکی از بهترین نقاط شروع سفر به خوزستان بازدید از شهر تاریخی شوش است. این شهر در شمال غربی خوزستان قرار گرفته. می‌گویند شوش قدیمی‌ترین شهر جهان است. در شوش می‌توانید تپه‌های باستانی، کاخ آپادانای داریوش و قلعه شوش را ببینید.

شهر تاریخی شوش رادر سفر به خوزستان از دست ندهید.

 • کاخ آپادانا

این کاخ قصر زمستانی شاهان هخامنشی بوده و به دستور داریوش بزرگ ساخته شده است. در این کاخ کتیبه‌ای وجود دارد که گزارش جالبی از ساختمان کاخ روی آن وجود دارد.

کاخ آپادانا قصر زمستانی شاهان هخامنشی

 • قلعه شوش

قلعه شوش در بلندترین نقطه تپه‌های شوش با سبک معماری قرون وسطایی اروپا ساخته شده. این قلعه در واقع محلی بوده برای هیات باستان‌شناسی فرانسوی که در قرن 19 در این منطقه مشغول تحقیق و اکتشاف بودند.

قلعه‌ای با معماری قرون وسطایی اروپا.

 • زیگورات چغازنبیل

در فاصله‌ای کمتر از 40 کیلومتر از شهر شوش محوطه‌ای تاریخی وجود دارد که زمانی معبدی باشکوه در آن قرار داشته است. این معبد یا زیگورات، چغازنبیل نام دارد و بزرگ‌ترین اثر معماری به جا مانده از تمدن عیلامی ‌است که تاکنون شناخته شده. معبد چغازنبیل در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

چغارزنبیل، بزرگترین اثر معماری عیلامی.

 • موزه هفت تپه

این موزه در نزدیکی زیگورات چغازنبیل قرار دارد و آثاری که از این محوطه کشف شده در آن نگهداری می‌شود.

 • سازه‌های آبی شوشتر

در سفر به خوزستان حتما باید بازدید از شوشتر را در برنامه‌تان قرار دهید. در این شهر یک شبکه عظیم آبیاری از دوران ساسانیان به جا مانده که در فهرست آثار یونسکو هم به ثبت رسیده است. هدف از ساخت این سازه‌های آبی در دوران کهن استفاده از آب برای چرخاندن سنگ‌های آسیاب بوده است.

سازه‌های آبی شوشتر

 • نهر داریون

قبل از ترک شوشتر طبیعت زیبای آن را هم تجربه کنید. در این شهر نهری وجود دارد به نام داریون که از رود شطیط جدا می‌شود. این نهر دشت میاناب شوشتر را آبیاری می‌کند.

نهر داریون، از رود شطیط جدا می‌شود.

 • جنگل ام‌الدبس

اگر اهل طبیعت هستید، دیدن این جنگل را از دست ندهید. این جنگل بعد از ارتفاعات تپه‌ای میشداغ قرار دارد. این منطقه حد فاصل مزارع کشاوری شمال رود کرخه  است و از شرق به تپه ماهورهای چزابه، در نزدیکی مرز عراق، منتهی می‌شود.

 • کول فرح

خوزستان محل زندگی تمدن عیلامی‌ها پیش از حکومت بزرگ هخامنشیان در ایران بوده است. از این رو آثار بجا مانده از این تمدن کهن در خوزستان قابل مشاهده است. کول فرح و اشکفت سلمان، از نقش‌برجسته‌های باقی‌مانده از دوران عیلامیان و هخامنشیان در شهر ایذه خوزستان هستند. بی ‌شک بازید از این نقوش برجسته و آشنایی با نحوه لباس پوشیدن، مراسم مذهبی و دیگر اطلاعات درباره مردمی که بیش از 5000 سال پیش می‌زیسته‌اند خالی از لطف نیست.

کِی به خوزستان برویم؟

هوای مناطق جنوب و جنوب غربی ایران از اواخر بهار تا اواخر تابستان گرم و شرجی است. اما اوایل پاییز کم کم هوا رو به خنکی می‌گذارد و در اواخر زمستان و نوروز هوایی بسیار مناسب و دل‌انگیز در این مناطق وجود دارد.

در سفر به خوزستان چه چیزهایی با خود ببریم؟

برای رفتن به خوزستان به وسیله خاصی نیاز ندارید. از ضروری‌ترین وسایل هر سفر کفش و لباس مناسب و راحت است. سعی کنید همواره سبک سفر کنید. کارت شناسایی، دارو و لوازم شخصی‌تان را حتما همراه‌تان ببرید. در سفرهای زمستانی همیشه لباس گرم به همراه داشته باشید و در سفرهایی که قرار است کنار آب بروید یا از مناطق مرطوب عبور کنید لباس ضد آب و مناسب داشته باشید. اگر اهل عکاسی هستید هم که دوربین فراموش‌تان نمی‌شود.
و اما نکته‌ آخر: یادمان باشد طبیعت خوزستان جزو ثروت‌های ایران و آثار باستانی آن جزو گنجینه‌های کشورمان است، مراقب طبیعت و تاریخ‌مان باشیم.

 

نسخه انگلیسی تور خوزستان: Khuzestan

 


 • عکس‌های بیشتر
 • عکس‌های بیشتر
 • عکس‌های بیشتر
 • عکس‌های بیشتر
 • عکس‌های بیشتر
 • عکس‌های بیشتر
سوالات متداول "خوزستان"
بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
 • متن
 • نام
 • ایمیل
علی
1395/02/30 21:32
سال 93, با تعدادی از دوستانم در حاشیه سد دز, در نزدیکی روستای پامنار کمپ زدیم و 2 شب موندیم. اقامتی که هیچوقت در زندگیم فراموش نخواهم کرد. اگر به خوزستان سفر کردید, شمال خوزستان رو از دست ندید.
پاسخ دهید...

در حال حاضر تور خوزستان نداریم اما اگر مشخصات تماست رو ثبت کنی، قول می‌دیم وقتی سفر جدید برنامه‌ریزی کردیم، قبل از همه بهت خبر بدیم.

نفر