تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

جاهای دیدنی استانبول که حتما باید دید

شکی نیست که استانبول، مانند لندن، نیویورک یا پاریس، یکی از پرطرفدارترین شهرهای دنیاست. این شهر با وقار تمام در دو طرف روبان آبی‌رنگ تنگه بسفر قرار گرفته و دو قاره اروپا و آسیا را از هم جدا کرده است. استانبول شهری قدیمی است که یونانی‌ها آن را بنا کردند و از آن زمان تا امروز تغییرات زیادی در آن به وجود آمده. اما چیزی که همیشه در استانبول ثابت بوده انرژی زندگی و جنش و جوش آن است. همه چیز در این شهر زنده است: از بناهای تاریخی گرفته تا بازارهای خرید و کوچه پس کوچه‌های زیبا. استانبول را باید از نزدیک دید.

1. ایاصوفیه

یکی از دیدنی‌های پرطرفدار استانبول که البته شهرت خوبی هم در بین گردشگران دارد، ایاصوفیه استانبول است. وقتی این باسیلیکای بیزانس را ببینید تاریخ جلوی چشم‎تان طنین‎انداز می‌شود. ایاصوفیه به دستور امپراطور ژوستی‌نین در قرن 6 میلادی ساخته شد. گنبد بلند، تالار وسیع، و موزاییک‌های طلایی و درخشان این بنا را به یکی از زیباترین بناهای جهان تبدیل کرده. تاریخ طولانی و شنیدنی آن، که زمانی کلیسا، زمانی مسجد و زمانی موزه بوده است، آن را به مشخص‌ترین نماد گذر زمان در شهر استانبول بدل ساخته. در قرن 13 میلادی، چپاولگران جنگ‎های صلیبی ایاصوفیه را به غارت بردند. در فتوحات سال 1453، مهاجمان عثمانی به آن یورش بردند. و از زمانی که به موزه تبدیل شده میلیون‎ها گردشگر از آن بازدید کرده‌اند. ایاصوفیه ارزشمندترین گنج ترکیه است.

 ایاصوفیه ارزشمندترین گنج ترکیه است.

2. کاخ توپکاپی، دیدنی اسرار آمیز استانبول

وقتی از مجموعه کاخ توپکاپی متعلق به دوران عثمانی دیدن کنید رازهای درون آن برای‌تان آشکار می‌شود. این کاخ در نقطه بالایی شهر قدیم استانبول قرار گرفته است. تعدادی از سلاطین خشمگین سلطانی در بین سال‌های 1465 و 1830 با معشوقه‌ها و ندیمه‌های‌شان در این کاخ‌ها زندگی می‌کرده‌اند. به هر کجای این کاخ‌ها که چشم بیندازید نشانه‌های قرن‌ها سیاست‌مداری و جنگ نابخردانه، دسیسه‌گرانه و افراطی را می‌بینید. بخش‌های دیدنی توپقاپی شامل حرمسرای بزرگ، نمازخانه پرابهت شورای سلطنتی، گنجینه اشیای سلطنتی و ایوان مرمری زیبای آن است.