تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

فصل مناسب سفر به قونیه چه زمانی است؟

فصل مناسب سفر به قونیه، اگر به دنبال زمان خلوت سال هستید، فصل بهار و پاییز هستند. دلایل سفر به قونیه در میان گردشگران متفاوت است. اما اگر به دنبال یک تجربه فرهنگی در سفر خود هستید، فصل مناسب سفر به قونیه برای بازدید از مکان‌های تاریخی قونیه، فصل زمستان است. وضعیت هوا در قونیه در اواخر جولای (اوایل مرداد ماه) به گرم‌ترین حالت خود می‌رسد.

تور قونیه

شهر قونیه، شهر عشق و عرفان، یکی از قدیمی‌ترین و عرفانی‌ترین شهرهای ترکیه است. قونیه در ترکیه به شهر صوفی شهرت دارد. آیین صوفیگری در شهرقونیه زنده نگه‌داشته شده. شهر قونیه آب‌وهوای معمولی مدیترانه‌ای دارد؛ به این معنی که تابستان‌هایش گرم و زمستان‌های آن سرد است. می‌توانید هر زمان از سال به قونیه سفر کنید و عاشق این شهر شوید. فصل مناسب سفر به قونیه، اگر به دنبال زمان خلوت سال هستید، فصل بهار و پاییز است. اما اگر به دنبال یک تجربه فرهنگی در سفر خود هستید، فصل مناسب سفر به قونیه برای بازدید از مکان‌های تاریخی آن، فصل زمستان خواهد بود؛ زیرا این شهر در هرسال در ماه دسامبر میزبان یک فستیوال عرفانی است، اگر به دنبال هوای آفتابی روشن هستید، تابستان‌ها نیز عالی هستند. وضعیت هوا در تابستان به‌جز مردادماه در بقیه ماه‌های آن عالیست.

 فصل مناسب سفر به قونیه برای بازدید از مکان‌های تاریخی قونیه، فصل زمستان است

شهر قونیه

شهر قونیه در مرکز آناتولی کشور ترکیه، یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ترکیه است که قدمتی طولانی دارد و در زمان روم با نام ایکونیوم شناخته می‌شد. قونیه زمانی به عنوان پایتخت ترک‌های سلجوقی از قرن دوازدهم تا سیزدهم بود. همین‌طور یکی از مراکز بزرگ فرهنگی ترکیه به شمار می‌آید.

آب و هوای شهر قونیه

شهر قونیه از آب و هوای سرد و نیمه‌خشک برخوردار هست، قونیه تابستان‌های گرمی دارد. دمای میانگین این شهر در تابستان به میزان 30 درجه سانتی‌گراد و در فصل زمستان منفی 4.2 درجه سانتی‌گراد هست. با توجه به شرایط جغرافیایی شهر قونیه و قرارگیری آن در ارتفاعات، این شهر تابستان‌هایی خشک  را همراه با شب‌هایی سرد دارا هست. اگرچه متوسط میزان بارندگی در شهر قونیه کم است اما در طول سال شاهد بارندگی در این شهر خواهید بود. در ادامه با فصل مناسب سفر به قونیه با توجه به هدف خود از این سفر آشنا خواهید شد.

فصل مناسب سفر به قونیه

فصل بهار از تاریخ ۲۳ آوریل تا ۲۲ جولای (۳ اردیبهشت تا ۳۱ تیر)  و فصل پاییز از تاریخ ۲۰ آگوست تا ۲۱ اکتبر (۲۹ مرداد تا ۲۹ مهر) فصل مناسب سفر به قونیه از لحاظ آب و هوا می‌باشد. میانگین دما در شهر قونیه در زمان‌های متفاوت سال متغیر است، بر اساس رطوبت، هوا در نیمی از سال سرد و در نیمی دیگر بسیار مطبوع است. احتمال بارندگی باران و برف در سال به میزان کم می‌باشد. شهر قونیه در میان مقاصد توریستی جهان، با توجه به آب و هوا، دارای نمره ۴۷ از ۱۰۰ است. فصل مناسب سفر به قونیه، اگر سفر در گرم‌ترین ماه‌های سال را ترجیح می‌دهید، ماه‌های جولای، آگوست و ژوئن می‌باشد و اواخر ماه جولای (اوایل مرداد)، گرم‌ترین روزها را در شهر قونیه تجربه می‌کنید.

بهار قونیه از ماه مارس تا می

بهار اوقات دوست‌داشتنی سال و فصل مناسب سفر به قونیه است. با سرما شروع می‌شود و نسبت به ماه‌های بعدی گرم‌تر می‌شود. میانگین دمای روز در حدود 16 درجه سانتی‌گراد است که شب‌ها سردتر می‌شود. احتمال بارندگی بسیار کم است. مارس یک ماه کمتر توریستی است درحالی‌که آوریل و ماه می تعداد زیادی از توریست‌ها وارد شهر می‌شوند و فصل مناسب سفر به قونیه است - اما در مقایسه با فصل تابستان هنوز هم خلوت‌تر است.

هیچ  فستیوال سالانه‌ محبوبی در فصل بهار و این مدت وجود ندارد، اما می‎توانید منتظر کنسرت‌ها و اجراهای محلی باشید. در این دوره بسیاری از گل‌ها شکوفا می‌شوند و شهر را پرجنب‌وجوش می‌کند و بنابراین اگر این نوع از آب‌وهوا را می‌پسندید فصل مناسب سفرتان به قونیه را پیدا کرده اید.

 اگر به دنبال زمان خلوت سال هستید، فصل بهار زمان  مناسبی برای سفر قونیه است.

تابستان قونیه از ماه ژوئن تا آگوست

تابستان فصل مناسب سفر به قونیه و فصل اوج گردشگری در شهر قونیه است و شهر می‌تواند بسیار شلوغ باشد. آب و هوا در قونیه خیلی گرم نیست، بنابراین زمان خوشایند و فصل مناسب سفر به قونیه برای بازدید از شهر می‌باشد. متوسط ​​دما 25 درجه سانتی‌گراد است که این دما شب‌ها به میزان 10 درجه سانتی‌گراد کاهش می‌یابد. در این ماه‌ها بارندگی پیش‌بینی نمی‌شود. جشنواره بین‌المللی nasreddin Hodja فستیوالی است که در ماه ژوئیه در هر سال چشم‌انتظار آن هستیم، این جشنواره بزرگی است که به یک نام برجسته در ادبیات ترکیه اختصاص‌یافته است.

پاییز قونیه از ماه سپتامبر تا نوامبر

فصل پاییز، فصل بسیار شلوغ سال نیست اما ماه‌های پاییز نیز به همان اندازه زیبا هستند. در ماه اکتبر می‌توانید دمای هوای به‌طور متوسط ​​20 درجه سانتی‌گراد را با وزش باد شدید در شب‌ها تجربه کنید. معمولاً در طول پاییز ماهانه 2-3 بار باران رخ می‌دهد که هنوز هم بسیار کم است و باعث تغییر حس و  حال شهر نمی‌شود. بازی‌های Javelin Games که یک رویداد ورزشی ترکیه است معمولاً هر سال در ماه سپتامبر برگزار می‌شود و یک بازی هیجان‌انگیز است که با اسب انجام می‌شود، در صورت علاقه به این رویداد ورزشی، این فصل می‌تواند فصل مناسب سفر به قونیه برای شما باشد.

پاییز قونیه فصل زیبایی برای سفر قونیه است.

محبوب‌ترین فستیوال قونیه یعنی جشنواره مولانا، در ماه دسامبر هر سال برگزار می‌شود. رقص دراویش یک اجرای باله جادویی و مسحورکننده است و یک رسم بسیار معنوی و سنتی است که باعث می‌شود یک شب جذاب و به‌یادماندنی را در شهر قونیه تجربه کنید، بنابراین در صورت علاقه به فستیوال مولانا و دیدن رقص دراویش، فصل زمستان فصل مناسب سفر به قونیه برای شما است.

محبوب‌ترین فستیوال قونیه یعنی جشنواره مولانا، در ماه دسامبر هر سال برگزار می‌شود.

زمستان قونیه از ماه دسامبر تا فوریه

آب و هوا در سراسر ترکیه در زمستان بسیار سرد می‌شود و در شهر قونیه در فصل زمستان و در ماه‌های زمستانی دمای هوا می‌تواند تا صفر درجه سانتیگراد کاهش یابد. در این فصل می‌توان چند روز برف و باران را تجربه کرد. این فصل، کمترین میزان گردشگران را دارا می‌باشد، به همین دلیل می‌توانید خوش‌شانس باشید و از برخی از نرخ‌های خارج از فصل لذت ببرید.

در فصل زمستان هنگام سفر به قونیه می‌توانید از برخی از نرخ‌های خارج از فصل لذت ببرید.

مکان‌های دیدنی شهر قونیه هر ساله پذیرای گردشگران بسیاری در این شهر زیبا و عرفانی است. از مهم‌ترین و بهترین مکان‌هایی که باید هر توریستی در تور قونیه و فصل مناسب سفر به قونیه از آن دیدن کند می‌توان به آرامگاه و موزه مولانا جلال‌الدین، شاعر و عارف ایرانی و موسس رقص سماع در میان دراویش، مدرسه و موزه کاراتای، مدرسه الهیات و مسجد علاءالدین با قدمتی متعلق به قرن دوازدهم مدرسه و موزه مناره اشاره کرد.

از مهم‌ترین و بهترین مکان‌هایی که باید هر توریستی در تور قونیه و فصل مناسب سفر به قونیه از آن دیدن کند، آرامگاه و موزه مولانا جلال‌الدین است.

مقبره برجسته کاشی‌کاری شده مولانا معروف‌ترین ساختمان قونیه است که باید در فصل مناسب سفر به قونیه از آن دیدن کنید. مقبره مولانا با گنبد فیروزه‌ای خوشرنگش در سفر به قونیه اولین چیزی است که توجه‌تان را جلب می‌کند. همه ساله در نیمه اول ماه دسامبر، مراسمی برای بزرگداشت مولانا جلال‌الدین برگزار می‌شود، با رقص‌های دراویش، شبیه به حالت خلسه یک نمایش جذاب برای بینندگان ایجاد می‌کند. این مراسم زیبا به شب عروس شهرت دارد. در کنار این سفر، به شما تور کاپادوکیا را هم پیشنهاد می‌کنیم تا در همین زمان، بتوانید از این تور نیز لذت ببرید.

 1398/07/08 | کد مطلب: 3299


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
هیدا
1399/04/30 15:31
سلام ممنون، مطلب کامل و‌ جامعی بود. از قونیه یه نصف روز عبور کردم با یه زیارت کوتاه. امیدوارم بتونم یه سفر چند روزه با اقامت در خود قونیه داشته باشم. با این توضیحات پاییز رو بیشتر پسندیدم.
پاسخ دهید...
تولید محتوای دالاهو
1399/04/31 13:14
دوست عزیز
سلام

ممنون از اینکه وقت گذاشتین و مطلب را مطالعه کردین. همونطور که خودتون گفتین، قونیه ارزش اقامت چند روزه را دارد. امیدواریم در یک سفر چند روزه به قونیه با شما همسفر باشیم.

با تشکر از پیام شما

برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.