تنها یک بار زندگی می‌کنیم...
021 4166 3000

حمام‌های تاریخی استانبول کدامند؟

حمام های تاریخی استانبول که توریست‌ها می‌توانند ساعت ها از برنامه‌های سنتی آن استفاده کنند؛ کدامند؟ آیا یک حمام می‌تواند جاذبه گردشگری محسوب شود؟ اگر بگوییم استانبول شهر حمام‌های تاریخی و دیدنی است حرف گزافی نگفته‌ایم. اینجا بیش از 10 حمام سنتی (حمام ترکی) وجود دارد که هرکدام داستانی دارد و تاریخچه‌ای. معماری این حمام‌ها (حمام ترکی) هم بسیار دیدنی است. مثلا گنبد آنها و راهروهای داخلی‌شان. سالن مشت و مال تا... اما چطور جذاب‌ترین حمام‌های تاریخی استانبول را ببینیم؟ از این حمام‌ها دیدن کنید و لذت ببرید. حتی می‌توانید سبک خاصی از حمام کردن را تجربه کنید.

تور دور ترکیه

حمام تاریخی خرم سلطان کجاست؟

داستان این حمام استانبول از قرن 16 اُم میلادی آغاز می شود؛ جایی که عشقی آتشین میان یکی از سلاطین قدرتمند عثمانی و یکی از اسرای جنگی‌اش شکل می‌گیرد؛ اما واقعا چه ارتباطی می‌تواند بین عشق سلطان بزرگ عثمانی با حمام های استانبول باشد؟! رِکسُلانا  دستگیر می‌شود و همراه دیگر اسرا به کاخ سلطان می آید. آن زمان اکثر اسرای زن را در حرمسرای خود نگه می‌داشتند. پس از چند بار بازدید سلطان از زنان حرمسرا، رکسلانا که حالا مسلمان شده و نامش خرم شده بود، نظر سلطان را جلب می‌کند. سلطان سلیمان در طول حیات خود دستور ساخت چندین بنای بسیار زیبا را برای خرم سلطان صادر کرد که یکی از آنها حمام زیبای خرم سلطان در استانبول است.  مانند بسیاری از آثار تاریخی ترکیه، این حمام را نیز معمار سینان می‌سازد.

تا سال 1910 این حمام یکی از حمام‌های استانبول و فعال بود، اما بعد از آن تاریخ تعطیل شد. سال 2008 بازسازی این حمام تاریخی استانبول شروع شد و در این پروژه بیش از 1300 مترمربع سنگ مرمر درجه یک استفاده شد. قسمتی که برای میهمانان در این حمام در نظر گرفته شده است دارای 6 طاس طلا است. طاس یا سرطاس کاسه‌های فلزی هستند که در حمام با آن آب را روی بدن خود می‌ریختند.

حمام خرم سلطان در استانبول دارای سه بخش است. بخش گرمخانه یا گرمابه آن دمایش به 42 تا 48 درجه می‌رسد و می‌توان گفت که مانند سونای بخار امروزی است. بخش خلوت دمای کمتری دارد و برای استراحت و آرامش از آن استفاده می‌کردند. تخت‌هایی برای این قسمت در نظر گرفته شده که می‌توان روی آنها دراز کشید.

بنای تاریخی حمام خرم سلطان بین موزه ایاصوفیه و مسجد جامع سلطان احمد قرار دارد.

چطور به حمام تاریخی خرم سلطان برویم؟

بین موزه ایاصوفیه و مسجد جامع سلطان احمد، بنای تاریخی حمام خرم سلطان یکی از ده‌ها حمام استانبول قرار دارد. اگر در میدان تکسیم باشید، کافیست سوار مترو M1 به طرف یِنی‌کاپی شوید در ایستگاه وزنیجیلر پیاده شده و با کمی پیاده روی به طرف ترموا بروید. خط T1 را سوار شوید و سپس در ایستگاه سلطان احمد پیاده شوید. از این ایستگاه تا حمام کمتر از 10 دقیقه پیاده روی خواهید داشت. مطلب راهنمای حمل و نقل عمومی در استانبول به شما کمک می‌کند تا به راحتی از وسایل حمل و نقل عمومی در استانبول استفاده کنید.

حمام تاریخی چمبرلی‌تاش در استانبول چطور است؟

حمام چمبرلی‌تاش در محله‌ای به همین نام قرار دارد. حمام چمبرلی‌تاش از دیگر حمام های استانبول و صاحب سبک است. سلطان سلیم دوم کسی بود که دستور ساخت این حمام تاریخی در استانبول را داد. حمام تاریخی چمبرلی‌تاش در استانبول اثر تاریخی و در عین حال یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر است. حالا حدس می‌زنید این حمام را چه کسی ساخته؟ معمار سینان سازنده آن است؛ معمار مشهور دوران عثمانی. سینان این بنا را در اواخر دوران فعالیتش ساخت و از این رو حمام چمبرلی‌تاش به زیبایی اوج تجربه و هنر سینان را نمایش می‌دهد. یکی از جذابیت‌های این حمام گنبد آن است. سوراخ‌های بسیاری روی این گنبد قرار گرفته است. هنگام روز که هوا آفتابی است، از سوراخ‌ها نور بسیار قشنگی به داخل حمام می‌تابد. بخش زنانه و مردانه حمام جداست و البته کاملا مانند هم طراحی شده‌اند.

حمام تاریخی چمبرلی‌تاش در استانبول اثر تاریخی و در عین حال یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر است.

خدمات حمام چمبرلی تاش استانبول چیست؟

امروزه می‌توانید به عنوان یک گردشگر، محقق؛ عکاس یا... به این حمام بروید و لذت حمام کردن در یک بنای تاریخی که زمانی سلطان سلیم دوم در آن پا می‌گذاشته را تجربه کنید. علاوه بر اینها بالکنی در حمام استانبول (چمبرلی‌تاش) وجود دارد که می‌توانید در آن استراحت کنید، قهوه ترک نوش جان کنید و سپس به بخشی از حمام که برای شست و شوست، بروید. چمبرلی‌تاش در یمان حمام‌های استانبول یکی از حمام‌هایی است که برای عروس‌ و دامادها خدمات ویژه‌ای دارد. برای مثال عروس به همراه 10 نفر از همراهانش می‌تواند از این حمام و مراسم ویژه آن استفاده کند. پخش موزیک و امکان استفاده از کافی‌شاپ برای این مراسم و استفاده از بخش اختصاصی حمام برای مدت 3 ساعت در لیست خدمات حمام تاریخی چمبرلی‌تاش در استانبول قرار دارد.

امروزه می‌توانید به عنوان یک گردشگر، محقق؛ عکاس یا... به این حمام بروید و لذت حمام کردن در یک بنای تاریخی که زمانی سلطان سلیم دوم در آن پا می‌گذاشته را تجربه کنید.

هزینه خدمات حمام چمبرلی‌تاش چقدر است؟

در این حمام می‌توانید از خدماتی مانند ماساژ، استفاده از ماسک، کیسه کشیدن و مشت و مال حمام‌های سنتی استفاده کنید. درست مانند حمام‌های قدیمی به شما یک لنگ می‌دهند و دلاک آماده است تا شما را مشت و مال دهد. برای انتخاب خدماتی که می‌خواهید به شما یک منو داده خواهد. این منو از سال 2017 با این نرخ ها و خدمات ارائه می‌شود:

  • استفاده از بوفه سلف سرویس 140 لیر
  • لیف و کیسه 220 لیر
  • لیف، کیسه و استفاده از ماساژ همراه با روغن 355 لیر
  • استفاده از ماسک صورت 35 لیر

و...

چطور به حمام چمبرلی‌تاش برویم؟

اگر در میدان تکسیم هستید به طرف ایستگاه معمار سینان بروید و سوار ترموای T1 به طرف باجیلار شوید. در ایستگاه چمبرلی پیاده شوید. با پای پیاده کمتر از 5 دقیقه با حمام چمبرلی‌تاش فاصله دارید. ظاهر حمام بسیار قدیمی است و در کنار یک داروخانه قرا دارد. از هر کس بپرسید حتما چمبرلی تاش را به شما نشان خواهد داد. بریا استفاده راحت‌تر از وسایل حمل و نقل عمومی در استانبول راهنمای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی را بخوانید. همین طور می‌توانید با کمک راهنمای استفاده از گوگل مپس به راحتی حمام چمبرلی‌تاش را بیابید.

حمام بیلربی یا کیلیچ علی پاشا در استانبول کجاست؟

عثمانی‌ها در جنگ با رومی‌ها پیروز می‌شوند و دریادار جیوانی گالِنی دستگیر می‌شود. فرمانده شایسته‌ای که متولد جنوب ایتالیاست، اما حالا به عنوان برده راهی پایتخت عثمانی می‌شود. برده‌ها امکان شرکت در جنگ ها را داشتند و جیوانی در این جنگ‌ها جسارت و مهارت فوق‌العاده‌اش را نشان می‌دهد. سلطان سلیم دوم جیوانی را می‌پذیرد و او مسلمان می‌شود. حالا نامش کیلیچ (به معنی خنجر) علی پاشا است. خیلی زود سلطان سلیم او را به عنوان فرماندار الجرایز انتخاب می‌کند. علی پاشا که حالا فرمانده‌ای جسور و شناخته شده است دستور ساخت حمام کلیچ علی پاشا را می‌دهد. بیلربی که نام دیگر این حمام است به معنی فرمانروا یا فرماندار است که پست آخر علی پاشا بود. حمام علی پاشا بخشی از پروژه ساخت یک مدرسه و یک مسجد بود. معماری این بنا زیباست و گنبد این حمام یکی دیگر از جاذبه‌های آن. البته باید بگوییم که ساخت این حمام هم کار استاد سینان است. خودتان را برای تماشای حمام فرمانده‌ای با داستانی تراژیک آماده کنید. همین که از راهرو وارد سالن می‌شوید اولین چیزی که جلب توجه می‌کند، گنبد زیبا و بینظیر این حمام است. این گنبد در میان دیگر حمام‌های استانبول خاص و بسیار زیباست. حالا که آماده‌اید به اتاق رختکن راهنمایی خواهید شد تا لنگ بگیرید و برای حمام آماده شوید. دلاک در بخش آقایان است و در زبان ترکی "نَتیر" شخصی است که در حمام زنانه فعالیت می‌کند.

نمای داخلی حمام علی پاشا.

چه خدماتی در حمام تاریخی علی پاشا استانبول وجود دارد؟

بوتیک کوچکی به نام دریا، بیرون ساختمان حمام قرار دارد که می‌توانید از آن سوغاتی بخرید و یادگاری‌هایی را که بعد از سفر هم شما را به یاد روزهای خوش سفرتان بیندازد.

در حمام علی‌پاشا مراسم حمام عروس یا حمام داماد هم برگزار می‌شود. مانند دیگر حمام‌های سبک عثمانی می‌توانید از خدمات ماساژ، کیسه و لیف در فضای گرمخانه و  روی سکوی مرمرین این حمام استفاده کنید. اگر تمایل داشته باشید تمام خدمات حمام مانند ماساژ با کف و کیسه‌کشی و استراحت در بخش مخصوص همراه با منوی باز کافی شاپ حمام علی پاشا را امتحان کنید، هزینه هر نفر 270 لیر است. البته هزینه‌ها با توجه به انواع خدماتی که می‌خواهید می‌تواند متفاوت باشد.

حمام‌های تاریخی استانبول خیلی بیشتر از اینها هستند اما مجال معرفی همه آنها در این مطلب برای ما نبود.1397/11/13 | کد مطلب: 4422
هانیه کاظمی

مهندس برق، ارشد مدیریت، عاشق ورزش، موسیقی، مطالعه و تماشای فیلم


گردآوری و تنظیم: تحریریه دالاهو
لطفا در نشر دانسته‌های خود کوشا باشید.
برداشت و استفاده غیرتجاری از مطالب این وب‌سایت، حتی بدون ذکر منبع آزاد است.


  • به اشتراک بگذارید:بحث و تبادل نظر
نظر دهید تعداد کاراکتر مانده: 300
انصراف
  • متن
  • نام
  • ایمیل
برای اینکه مطالب بعدی وبلاگ دالاهو را از دست ندهید در خبرنامه ثبت‌نام کنید.
ثبت‌نام
با وارد کردن ایمیل خود مطالبی خواندنی و جذاب دریافت کنید.